Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Projekty i Akcje

DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Podczas najbliższych obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. W nadchodzącym roku zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
Link do akcji: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

 

 


 

                           

 


Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zwycięzcą konkursu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”
 

Przedszkolaki i uczniowie w Świebodzicach wkrótce będą mogli uczyć się programowania za pomocą specjalnej maty edukacyjnej. Urządzenie trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej, która zdobyła grant od Polskich Sieci Elektroenergetycznych w ramach konkursu „WzMOCnij swoje otoczenie”. Projekt „Zakoduj swoją przyszłość” zostanie zrealizowany do końca 2019 roku.

 

Jego celem jest pobudzenie kreatywności i nauka logicznego myślenia. Zajęcia z  wykorzystaniem maty edukacyjnej „kodowanie na dywanie”, gier i innych pomocy dydaktycznych będą skierowane do dzieci przedszkolnych i  wczesnoszkolnych, a także osób dorosłych o szczególnych potrzebach edukacyjnych. W sobotnie popołudnia w zajęciach będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Wszystkie informacje będą dostępne pod adresem www.biblioteka.swiebodzice.pl oraz na profilu „Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach” na Facebooku facebook.com/mbp.swiebodzice

- W gminach, na terenie których realizujemy inwestycje, przeprowadziliśmy pierwszą edycję konkursu dobrosąsiedzkiego na grantowe projekty społeczne. Wspierając finansowo najlepsze inicjatywy chcemy poprawiać komfort życia lokalnych społeczności. Mamy nadzieję, że zwycięski projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach przyczyni się do organizacji nowatorskich i inspirujących zajęć dla przyszłych programistów - mówi Beata Jarosz-Dziekanowska, rzeczniczka prasowa PSE. – Zależy nam, aby być dobrym sąsiadem. W ramach Programu inwestycyjnego „Wyprowadzenie mocy z Elektrowni Turów wraz z poprawą warunków zasilania południowo-zachodniej Polski” budujemy na terenie Gminy Świebodzice linię przesyłową relacji Mikułowa-Świebodzice. Dzięki tej inwestycji istotnie zwiększy się niezawodność dostaw energii elektrycznej dla całego regionu – dodaje Beata Jarosz-Dziekanowska.

Trwający od lutego konkurs PSE „WzMOCnij swoje otoczenie” miał na celu wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu.

Strona internetowa Partnera: raport.pse.pl

 

Więcej info → CodeWeek 2019

 

 


„MAŁA KSIĄŻKA-WIELKI CZŁOWIEK”

Playlista:
https://www.youtube.com/watch?v=VkFhIN2xMbk&list=PLiDI9zCJKudoln4xDo56WQZniXCRR52ID

    Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej  od września będzie realizował kolejny projekt: „Mała książka-wielki człowiek”. Jest on skierowany do najmłodszych czytelników, czyli do grupy przedszkolnej. Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Instytut Książki. Od 9 września dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które są czytelnikami biblioteki dziecięcej będą otrzymywały tzw. Wyprawki Czytelnicze. Wyprawki składają się z: broszury dla rodzica, książki będącej wyborem klasycznych i współczesnych utworów wybitnych polskich pisarzy, Karty Małego Czytelnika, na której dzieci będą przyklejały naklejki, które dostaną za wypożyczanie oraz przypinki. Po uzbieraniu dziesięciu naklejek mały czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Otrzymają również  książki wraz z broszurą dla rodziców. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do przyjścia do naszej biblioteki i odebrania Wyprawki Czytelniczej!

 Koordynator projektu: Ewa Tadeuszak

Już we wrześniu startuje projekt „Mała książka – wielki człowiek" w ponad 5200 bibliotekach w Polsce

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek". Od września 2019 r. w ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Pełna lista bibliotek biorących udział w projekcie pojawi się na stronie www-wielki-czlowiek.pl pod koniec maja 2019 r.

Więcej informacji na stronie: www-wielki-czlowiek.pl

Materiały prasowe do pobrania: wielki-czlowiek.pl/dla-mediow/

 

 


 

 

 

 


 

 W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ”Sieciaki na wakacjach w Twojej miejscowości”! Organizatorem akcji jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Orange. Akcja ma na celu edukację w zakresie reagowania na zagrożenia w internecie oraz sposobów ich unikania. Uczestnicy poznają zasady bezpiecznego korzystania z sieci, ochrony prywatności, dbania o swój wizerunek w internecie, a także dowiedzą się jakie zagrożenia mogą być związane ze znajomościami online oraz kim są hejterzy.

Tak oto wyglądało u nas:

https://mbpswiebodzice.naszabiblioteka.com/n,sieciaki-na-wakacjach

Zapraszamy na stronę Sieciaków:

https://sieciaki.pl/

 

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Nasi Partnerzy

logo

  


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.