Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

2017

JEST TAKI DZIEŃ... 
29.12.2017 r.  


 

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. W ten szczególny, przedświąteczny czas do biblioteki zaproszeni zostali uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach W półmroku jaśniała choinka, a my rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych w Polsce i w innych krajach. Później dzieci nakryły białym obrusem świąteczny stół, na którym nie mogło zabraknąć opłatka i talerza dla zamorskiego gościa. Mówiliśmy również o potrawach wigilijnych. Jest to zazwyczaj barszcz z uszkami, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, ryba i kompot z suszonych owoców. W niektórych domach przyrządza się jeszcze kluski z makiem, kapustę z grochem i kutię. Wśród ciast królują makowce i pierniczki.

Dzieci z uwagą wysłuchały świątecznych przygód Tupcia Chrupcia i Osiołka Bonifacego, rozwiązały świąteczną krzyżówkę i przy wtórze radosnych, świątecznych piosenek rysowały piękne, związane ze świętami obrazki.

„Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy...” śpiewały dzieci.

Z całego serca życzymy wszystkim dzieciom aby Święta Bożego Narodzenia były dla nich zawsze pełne, ciepła, blasku, szczęścia i miłości.

Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
    

 

Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu literackiego "Trzy strony" 
06.12.2017 r.


 

Instytut Książki wspólnie z Fundacją Nowoczesna Polska zorganizowali konkurs literacki Trzy strony, w którym udział wzięli uczestnicy Dyskusyjnych Klubów dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Opowiadania miały być zainspirowane cytatem z Jądra ciemności Josepha Conrada "Znałem go o tyle, o ile człowiek może poznać drugiego człowieka".

Dyskusyjny Klub Fantasy, działający przy Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, reprezentowały dwie członkinie - Emilia Wzgarda z opowiadaniem Kim jesteś, Tom? i Kalina Bartosiewicz z opowiadaniem Niebliski przyjaciel. Jury w składzie: Wojciech Chmielewski, Dariusz Kawa i Jarosław Lipszyc nagrodzili najlepsze opowiadania. Laureatką konkursu została Emilia Wzgarda, zajmując III miejsce w kategorii 12-15 lat, która wraz z moderatorką, Agnieszką Okarmus, pojechały 4 grudnia 2017 roku do Instytutu Książki w Krakowie na galę wręczania nagród. Zwycięzcy otrzymali czytniki książek elektronicznych oraz pamiątkowe dyplomy, które zostały im wręczone przez Dariusza Kawę z Instytutu Książki, Jarosława Lipszyca - prezesa Fundacji Nowoczesna Polska, oraz Paulinę Choromańską - koordynatorkę projektów z Fundacji Nowoczesna Polska.

Po gali wręczania nagród, zwycięzcy konkursu wraz z opiekunami zwiedzili Instytut Książki, obejrzeli spektakl pt. Opowieść wigilijna w Teatrze Współczesnym oraz zwiedzili Podziemia Rynku.

Agnieszka Okarmus


PLIKI DO POBRANIA:


 

    

    

    

     

    

 

"PACZKA LITERACKA" w Dyskusyjnym Klubie Książki 
28.11.2017 r.  


 

Ostatnie w tym roku spotkanie w Bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w dniu 23.11.2017r., było wyjątkowo różnorodne. Zaczęło się od dyskusji związanej z uczestnictwem w takich wydarzeniach jak: "Festiwal Aktorstwa Filmowego", czy "Spektrum Festiwal". Rezultatem tej dyskusji było zachęcenie do przeczytania książki Jana Nowickiego "Między niebem a ziemią". Następnym miłym akcentem była wiadomość, że jedna z naszych klubowiczek, Róża Stolarczyk, została nominowana przez organizację FORUM KOBIET ze Świdnicy do wyróżnienia w kategorii- Kobieta w Kulturze i Sztuce. Wszystkie panie złożyły serdeczne gratulacje i obiecały pojechać na rozstrzygnięcie konkursu.

Biblioteka w Świebodzicach została przyjęta do akcji "Paczka literacka"(więcej informacji na stronie aktualności Biblioteki), dzięki której do Biblioteki trafiło 21 książek przekazanych nieodpłatnie przez Wydawnictwo Agora we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Prawie wszystkie pozycje zostały od razu wypożyczone przez panie z naszego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Warto przeczytać:

  • Król - Szczepan Twardoch (poleca Barbara Sztern)

  • Ćma - Katja Kettu (poleca Róża Stolarczyk)

  • Śmierć w bunkrze - Martin Pollack (poleca Halina Koncewicz)

  • Niepamięć - Jolanta Kosowska (poleca Grażyna Baltadzi)

Na kolejnym spotkaniu podzielimy się wrażeniami i refleksjami po przeczytanej lekturze.

Janina Dubrownik

 

    

    

    

     

    

    

 

PIĘKNO PEREŁ BYWA ZDRADLIWE. Możemy się o tym przekonać czytając "Baśń o perle" Anny Gibasiewicz 
28.11.2017 r.  


 

Kiedy człowiek dorasta w obecności książek pierwszym gatunkiem literackim z jakim ma kontakt jest baśń. Wiele osób, na pytanie jakie są twoje ulubione baśnie odpowiada: baśnie Andersena. To chyba najbardziej znany autor baśni na świecie (może oprócz braci Grimm). Dzień jego urodzin - 2 kwietnia jest obchodzony na świecie jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Również dla pisarki Anny Gibasiewicz, która w piątek 24 listopada 2017 roku odwiedziła świebodzicką bibliotekę, baśnie Andersena należą do ulubionych. Zainspirowana ich magią postanowiła sama zmierzyć się z tym gatunkiem i tak powstała "Baśń o perle".

Anna Gibasiewicz - doktorantka w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu, Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczyciel dyplomowany, Laureatka Międzynarodowego Konkursu pt. Miłość niejedno ma imię (wyróżnienie za opowiadanie pt. Jesienne liście.). W roku 2010 roku koordynowała wraz z przyjaciółmi akcję na rzecz dzieci z Indii, z ośrodka Premananda Centre w Ongole, (południowo-wschodnie Indie). W latach 2007 - 2009 prowadziła audycje literackie i teatralne w internetowym radiu Młody Wrocław. W 2015 roku koordynowała zespół wolontariuszy podczas 8. Festiwalu Wysokich Temperatur w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Na podstawie swojej książki Autorka wyjaśniała publiczności cechy baśni, w której rzeczywistość przeplata się z fikcją, zdarzenia mogą mieć miejsce wszędzie i w każdym czasie, a wiele rzeczy posiada właściwości magiczne.

Fragmenty baśni, które czytała Autorka posłużyły do zabawy i przemyśleń na temat decyzji, jakie podejmują ludzie. Każda decyzja przynosi skutki, które mogą być pozytywne lub negatywne, zarówno dla innych, jak i dla nas. Ale na pewno nasze decyzje nie mogą nikogo krzywdzić. Bo na ludzkiej krzywdzie nie buduje się szczęścia - taki wniosek wypływał zarówno z baśni, jak i z rozmowy.

Aktywna i żywo reagująca publiczność miała również swoje własne, niezwykle dojrzałe wnioski: od bogactwa ważniejsza jest rodzina - tak podsumował spotkanie jeden z jego uczestników.

W trakcie spotkania moderatorka Dyskusyjnego Klubu Fantasy, Agnieszka Okarmus, przekazała wszystkim dobrą wiadomość. Instytut Książki w Krakowie ogłosił konkurs literacki Trzy strony, inspirowany cytatem Josepha Conrada "Znałem go o tyle, o ile człowiek może poznać drugiego człowieka", w którym udział wzięli uczestnicy dziecięcych i młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski. Wśród laureatów tego konkursu znalazła się Emilia Wzgarda, ze świebodzickiego Dyskusyjnego Klubu Fantasy z opowiadaniem Kim jesteś, Tom? Zdobywców I, II i III miejsca poznamy 4 grudnia podczas wręczenia nagród w Instytucie Książki w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyć będzie Laureatka - Emilia Wzgarda wraz z opiekunem Klubu - Agnieszką Okarmus, GRATULUJEMY !

Tekst: Małgorzata Grudzińska
Foto: Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 

 

XIII KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 
28.11.2017 r.  


 

Dnia 23 listopada 2017 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej już po raz trzynasty rozbrzmiewały pełne refleksji strofy poezji religijnej. Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez bibliotecznych, wzbogaciła poezja śpiewana. Celem konkursu jest popularyzacja poezji i prozy o treściach religijnych autorów duchowych i świeckich.

W konkursie wzięli udział uczniowie świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjalnych (40 osób).
Gości powitała Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Konkurs prowadziła bibliotekarka Oddziału Dziecięcego Ewa Tadeuszak.

Zmagania młodych artystów oceniała komisja w składzie: przewodnicząca komisji pani Teresa Kożuchowicz, polonistka pani Anna Ozgowicz i teolog pani Joanna Lis. Jury oceniało recytację, ogólny wyraz artystyczny i oczywiście dobór repertuaru.

Jury nagrodziło następujące osoby:

Kategoria I - szkoły podstawowe:

Recytacja
I miejsce: Marta Nawrocka
II miejsce: Andrea Wojciechowskai
III miejsce: Iga Luchowska
Nagroda Specjalna Jury: Szymon Zawionka

Kategoria II - gimnazja:

Recytacja
I miejsce: Adrianna Rachwał,
II miejsce: Agnieszka Głód

Poezja śpiewana:

I miejsce: Julia Dudek,
II miejsce: Elżbieta Chlebowska,
III miejsce: Aleksandra Antkowiak

Nagrody Specjalne:

1. Julia Bujak,
2. Adam Tarkowski,
3. Julia Bazyluk

Finaliści otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę, a także Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego. Ponadto Przewodnicząca Jury, pani Teresa Kożuchowicz ufundowała trzy nagrody specjalne oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników konkursu.

Składamy serdeczne podziękowania nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów.

Alicja Gląb, Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: Agnieszka Konieczna

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
  

     

 

FESTIWAL SPEKTRUM i Seniorzy 
20.11.2017 r.  


 

Jeszcze nie ostygły emocje po 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego, którego tegoroczna edycja odbyła się między innymi w Świebodzicach, a już zaprzyjaźnieni z Biblioteką Seniorzy po raz kolejny uczestniczyli w 3. Festiwalu Filmowym SPEKTRUM, odbywającym się w Świdnicy w dniach 9-12 listopada 2017r.

Filmem otwierającym Festiwal był "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
Ten animowany film jest pierwszą pełnometrażową animacją malarską na świecie: malowany klatka po klatce przez przeszło 120 artystów z całego świata, techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Nic więc dziwnego, że publiczność uznała go za najlepszy film. Podczas trwającego cztery dni Festiwalu nasi Seniorzy obejrzeli filmy długometrażowe: "Sguare" Robina Ostlunda, "Twój Vincent" Doroty Kobieli, "Pokot" Agnieszki Holland, "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, "Serce miłości" Łukasza Ronduty, "Dzikie Róże" Anny Jadowskiej, "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismakiego. W kategorii filmów krótkometrażowych pierwsze miejsce zostało przyznane filmowi "Milczenie polskich owiec" w reżyserii Macieja Stuhra.

Na SPEKTRUM widzowie mieli okazję nie tylko obejrzeć wartościowe filmy, które dopiero wejdą do dystrybucji, ale także spotkali się z tak znakomitymi gośćmi jak Krzysztof Zanussi, którego publiczność przywitała gromkimi brawami po filmie "Rok spokojnego słońca", Olgą Tokarczuk, której książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" posłużyła jako scenariusz do filmu "Pokot", czy też spotkali się z Martą Nieradkiewicz, odtwórczynią głównej roli w filmie "Dzikie róże". Festiwal zakończył się pokazem filmu "Najlepszy "w reżyserii Łukasza Palkowskiego , a spotkanie z Jerzym Górskim (pierwowzorem głównego bohatera), mistrzem świata z roku1990 w podwójnym triatlonie było wzruszające, pełne emocji i empatii.

Odpowiedni dobór filmów, dostojni goście, wspaniała atmosfera panująca w kuluarach teatru, to wszystko sprawiło, że z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Festiwalu.

Janina Dubrownik

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     

 

 

SPOTKANIA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM 
14.11.2017 r.  


 

W październiku biblioteka dziecięca zaprosiła dzieci na zajęcia pt. "Urodziny Kubusia Puchatka". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II ze świebodzickich szkół.

14 października 1926 r. powstała pierwsza książka o przygodach misia o bardzo małym rozumku. Jej autorem jest A. A. Milne, który napisał ją dla swojego syna. Bohaterowie tej opowieści istnieli naprawdę. Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Królik, Tygrys to ulubione zabawki Krzysia, synka pisarza. Za domem państwa Milne rósł Stumilowy Las, a w nim Sześć Sosen. Chatka Puchatka była w pniu starego orzecha, a przy pobliskim mostku odbywały się wyścigi patyczków. O przygodach misia możemy dowiedzieć się z książek: "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka".

Podczas spotkania dzieci zapoznały się z książkami o Kubusiu, których biblioteka w swoich zbiorach posiada mnóstwo. Były zagadki, wierszyki, krzyżówka, pytania, kolorowanie obrazków. Pani bibliotekarka przeczytała im bajkę pt. "Jesienne zabawy". Następnie omówiliśmy utwór. Dzieci opowiadały co można robić jesienią. Spotkaniu towarzyszyła wystawa tematyczna związana z zajęciami. Na koniec spotkania wspólnie policzyliśmy ile nasz solenizant ma lat. Okazało się, że 91. Wypłynęła z tego nawet pewna śmieszna anegdota. Jeden chłopiec stwierdził, że w bajkach Kubuś Puchatek nie wygląda na tyle lat, nie jest taki stary J

Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

 

6. FESTIWAL AKTORSTWA FILMOWEGO –POFESTIWALOWE REFLEKSJE 
18.10.2017 r.  


 

            Za nami 6. Festiwal Aktorstwa Filmowego, którego tegoroczna edycja odbywała się we Wrocławiu, a także w Bystrzycy Kłodzkiej i w Świebodzicach. Bez fałszywej skromności można stwierdzić, że wybór Świebodzic był pokłosiem aktywności kulturalnej użytkowników świebodzickiej Biblioteki i kilkuletniej obecności na wielu filmowych wydarzeniach, w szczególności na Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, którego dyrektorem był Pan Stanisław Dzierniejko.  Witając świebodzicką publiczność, przyznał, że był to jeden z powodów, dla których Świebodzice zostały wybrane jako współorganizator tego Festiwalu.

            Po 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej odbywającym się w Świdnicy w dniach 1 – 6.06.2013 roku, Stanisław Dzierniejko spotkał się z entuzjastami sztuki filmowej w świebodzickiej Bibliotece. Interesujące rozmowy i  przemiła atmosfera miały odzwierciedlenie w dedykacji, jaką w kronice bibliotecznej zostawił Stanisław Dzierniejko: Na pamiątkę z bardzo uroczego i sympatycznego spotkania.

            W roku 2014 świebodziccy Seniorzy byli już identyfikowalni i rozpoznawalni na Festiwalu, a kolejne spotkanie ze Stanisławem Dzierniejką, to kolejne wyrazy sympatii dyrektora Dzierniejki: Dla Seniorów ze Świebodzic moc serdecznych uścisków.

             W roku 2015, kiedy Festiwal odbywał się w Jeleniej Górze, Biblioteka zorganizowała integracyjny wyjazd na imprezy festiwalowe, w którym uczestniczyli  Seniorzy i młodzież z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach. W planach była projekcja filmu „Carte blanche”, odbywająca się w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz spektakl teatralno-muzyczny „Z obłoków na ziemię” w wykonaniu Jana Nowickiego, w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Obie imprezy dzieliła zbyt mała ilość czasu, by zdążyć z Jeleniogórskiego Centrum Kultury do Teatru Zdrojowego. Świebodzicka grupa nie zdążyła na czas. Uprzedzony o tym  JAN NOWICKI CZEKAŁ 20 MINUT                               z rozpoczęciem spektaklu, a Stanisław Dzierniejko tym razem napisał tak: Ukochanej grupie Fanów Festiwalu Reżyserii Filmowej Staś Dzierniejko.

            W tym roku Świebodzice przeżyły prawdziwe święto filmowe, goszcząc największe gwiazdy polskiego kina. Jeszcze przed Festiwalem odbyły się w Bibliotece projekcje filmów Powidoki Smoleńsk, w których zagrali goście świebodzickiej edycji FAF: Bogusław Linda i Anna Samusionek. Spotkanie na żywo z aktorami było niezapomnianym przeżyciem dla miłośników kina, a dla wyrobionych filmowo i artystycznie użytkowników Biblioteki - radosnym i ekscytującym filmowym wydarzeniem.

            Podkreślić trzeba zaangażowanie świebodzickich bibliotekarek w koordynację uczestnictwa czytelników Biblioteki w wydarzeniach kulturalnych, odbywających się poza Świebodzicami. To panie: Janina Dubrownik, Agnieszka Konieczna, Anna Sędziak, a przede wszystkim Beata Wiciak, która niestrudzenie mobilizowała wszystkich do aktywności filmowej, a także była inicjatorką i organizatorką spotkania w świebodzickiej Bibliotece.


6 Festiwal Reżyserii Filmowej 2013

    

 

7 Festiwal Reżyserii Filmowej 2014

    

    

 

8 Festiwal Reżyserii Filmowej 2015 r.

     

    

 

6 Festiwal Aktorstwa Filmowego 2017 r. 
 
    

 

 

 

 

SPOTKANIA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM 
14.11.2017 r.  


 

W październiku biblioteka dziecięca zaprosiła dzieci na zajęcia pt. "Urodziny Kubusia Puchatka". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II ze świebodzickich szkół.

14 października 1926 r. powstała pierwsza książka o przygodach misia o bardzo małym rozumku. Jej autorem jest A. A. Milne, który napisał ją dla swojego syna. Bohaterowie tej opowieści istnieli naprawdę. Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Królik, Tygrys to ulubione zabawki Krzysia, synka pisarza. Za domem państwa Milne rósł Stumilowy Las, a w nim Sześć Sosen. Chatka Puchatka była w pniu starego orzecha, a przy pobliskim mostku odbywały się wyścigi patyczków. O przygodach misia możemy dowiedzieć się z książek: "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka".

Podczas spotkania dzieci zapoznały się z książkami o Kubusiu, których biblioteka w swoich zbiorach posiada mnóstwo. Były zagadki, wierszyki, krzyżówka, pytania, kolorowanie obrazków. Pani bibliotekarka przeczytała im bajkę pt. "Jesienne zabawy". Następnie omówiliśmy utwór. Dzieci opowiadały co można robić jesienią. Spotkaniu towarzyszyła wystawa tematyczna związana z zajęciami. Na koniec spotkania wspólnie policzyliśmy ile nasz solenizant ma lat. Okazało się, że 91. Wypłynęła z tego nawet pewna śmieszna anegdota. Jeden chłopiec stwierdził, że w bajkach Kubuś Puchatek nie wygląda na tyle lat, nie jest taki stary J

Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

 

Sięgnij po Paczkę literacką 
16.10.2017 r.  


 

 

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach została przyjęta do akcji "Paczka Literacka". Już niedługo do rąk naszych Czytelników trafią książki przekazane nieodpłatnie przez Wydawnictwo Agora - we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Świebodzicka Biblioteka otrzymała dwa komplety zawierające po 21 książek i 2 audiobooki, z których jeden trafi do biblioteki dla dorosłych, drugi do Oddziału Dziecięcego biblioteki. Będzie więc doskonała okazja dla rodziców odwiedzających wraz z dziećmi bibliotekę, aby również dla siebie wypożyczyć interesującą książkę, bez konieczności udawania się do biblioteki dla dorosłych.

W świecie filmu i rozrywki

W tej grupie znajdziemy książki dotyczące znanych osobistości: Andrzej Wajda - jego życie i twórczość filmowa (Andrzej Wajda: podejrzany); piosenkarz - Bogusław Mec (Bim, bam, bom, mogę wszystko!); legenda polskiego rocka i bluesa, lider zespołu Breakout - Tadeusz Nalepa (Tadeusz Nalepa: Breakout absolutnie); 24 rozmowy z gwiazdami polskiej muzyki przeprowadził Robert Janowski (Muzyka mojego życia); dowiemy się wielu ciekawostek, na temat życia Marka Niedźwieckiego (Nie wierzę w życie pozaradiowe); jak tworzyli i tworzą Program Trzeciego Radia jego reporterzy (Zapraszamy do Trójki).

 

 

Historia

Dla fanów historii mamy: łagrowe opowiadania najważniejszego więźnia Rosji (Portrety z łagru); co naprawdę stało się z Janem Rodowiczem, pseudonim "Anoda", legendą Szarych Szeregów (Anoda: kamień na szańcu); akcja "Rozpoznaj", przeprowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, pozwoliła odkryć tożsamość stu trzydziestu osób, pojawiających się w filmie "Powstanie Warszawskie", wyprodukowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego (Powstanie Warszawskie: Rozpoznani - prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku); historia "Milusina", legendarnego dworku marszałka Józefa Piłsudskiego (Powrót do Sulejówka: opowieść o dworku marszałka Piłsudskiego); liczne esej Vaclava Havla (Siła bezsilnych i inne eseje).

W świecie polityki

O słynnym śledztwie i aferze Watergate dowiemy się z książki Wszyscy ludzie prezydenta. Natomiast Marcin Wojciechowski przeprowadził rozmowę z Adamem Danielem Rotfeldem, w świecie znanym jako ADR - i wszystko jasne (W cieniu).

 

 

 

Literatura piękna

Dorota Wodecka przepytała pisarzy o kondycję Polski i Polaków. Dowiemy się więc, co sądzą m.in. na temat patriotyzmu (Polonez na polu minowym). Wśród reportaży znalazły się: Kontener Katarzyny Boni i Wojciecha Tochmana, Polska Ogórkowa: podręcznik dla wszystkich klas - Michała Ogórka, Reporterka - Jacek Antczak przeprowadził rozmowę z Hanną Krall, Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad innymi nacjami - Joanny Szczęsnej oraz powieść Anety Borowieckiej Wilczyce.

Na zakończenie coś dla fanów zdrowego odżywiania - Zdrowy apetyt: przewodnik po żywieniu od niemowlaka do nastolatka. Natomiast jeśli chodzi o audiobooki, to w Paczce literackiej znalazły się: Láska nebeská Mariusza Szczygła oraz Ja, urbanator: awantury muzyka jazzowego, autorstwa Andrzeja Makowieckiego.

 


 
     
 

     
 

     
  

 

 

SPOTKANIE Z BAJKAMI
04.10.2017 r.  


 

Dnia 29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Biblioteka dziecięca przygotowała w tym dniu imprezę czytelniczą dla przedszkolaków. Uczestniczyły w niej dzieci z Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1 wraz ze swoją panią Józefą Sadulak. Nasza placówka od wielu lat współpracuje z tym przedszkolem.

Dzieci biorą aktywny udział w konkursach plastycznych, spotkaniach autorskich, lekcjach bibliotecznych itp. Wielu z nich za sprawą akcji" W krainie książki" stało się naszymi czytelnikami. Pani bibliotekarka przygotowały dla nich zajęcia pt. " Bajkolandia". Maluchy odgadywały zagadki, oglądały książki , grały w kalambury oraz kolorowały obrazki. Podczas zajęć poznały również wspaniałych bajkopisarzy: H.Ch. Andersena, braci J. W. Grimm. Ch. Perraulta. Na zakończenie bibliotekarka przeczytała im bajkę pt. " Alicja w krainie czarów".

Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

 

NARODOWE CZYTANIE 2017 
12.09.2017 r.  


 

Kolejną edycję Narodowego Czytania przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Wzorem lat ubiegłych do wspólnego czytania zgłosiło swój udział wiele osób - władze samorządowe, dyrektorzy świebodzickich instytucji i czytelnicy Biblioteki. Honorowym gościem tego wydarzenia była - podobnie jak w roku ubiegłym - Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Wśród czytających byli także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ireneusz Zyska, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec i Zdzisław Pantal, radni miejscy Teresa Małecka i Dariusz Skalny oraz dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, nauczyciele, czytelnicy Biblioteki i bibliotekarki.

Bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Zwyciężyło w plebiscytowym głosowaniu internautów pokonując m. in. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego i Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zachęcającego Polaków do wspólnego czytania "Wesela". O tym, że teksty Wesela brzmią wciąż aktualnie mogli się przekonać wszyscy uczestnicy wydarzenia, którzy z humorem przyjmowali tekst czytany z podziałem na role.

Sala biblioteczna została ustrojona na tę okoliczność w iście wesele

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    

 

 

MUZYKA i ZAMEK KSIĄŻ – czyli SENIORZY na XIV Festiwalu (Ensemble) 
28.08.2017 r.  


 

Już po raz piąty Seniorzy zaprzyjaźnieni z biblioteką uczestniczyli w XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Księżnej Daisy, odbywającym się w dniach 18 .o8.2017 – 27.08.2017 w Zamku Książ. Festiwal jest miejscem wspólnych występów uznanych artystów z młodymi studentami szkół artystycznych. Tym razem braliśmy udział w dwóch wydarzeniach artystycznych: 22 sierpnia wysłuchaliśmy utworów Ludwiga van Beethowena, Jozepha Haydna, Dymitra Szostakowicza oraz premierowego utworu specjalnie napisanego na festiwal „The Black Loge”, autorstwa Mikołaja Majkusiaka.

Koncert finałowy, na którym zostały przedstawione utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johannesa Brahmsa, Beli Bartoka i Roberta Schumanna był dedykowany pamięci dziennikarza, prezentera ” Faktów,” Grzegorza Miecugowa, zmarłego 26 sierpnia br.

Profesjonalizm, kunszt, odpowiedni dobór utworów, a przede wszystkim wspaniała atmosfera - to wszystko sprawiło, że to wydarzenie artystyczne wywarło na nas wyjątkowe wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Janina Dubrownik

Zdjęcia Elżbieta Chrobak
Janina Dubrownik

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

    

 

Dwa bratanki, czyli dyskusja o nowej literaturze węgierskiej 
02.08.2017 r.  


 

Nie ma sezonu ogórkowego w Dyskusyjnym Klubie Książki przy świebodzickiej Bibliotece, gdzie ostatnio odbyła się dyskusja na temat literatury węgierskiej. Związki między Polską a Węgrami są długie, a szczególną relację łączącą oba kraje najlepiej charakteryzuje powiedzenie „Polak – Węgier – dwa bratanki i do szabli, i do szklanki”.

Rok 2016–2017 ogłoszony został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rokiem Kultury Węgierskiej, z okazji przypadającej 60. Rocznicy Rewolucji Węgierskiej 1956 roku, jak również Poznańskiego Czerwca, a obchody tego roku stanowią podkreślenie solidarności obu narodów w niesieniu pomocy w trudnych i dramatycznych chwilach.

Oba historyczne wydarzenia zostały przywołane podczas dyskusji literackiej, w odniesieniu do książki György’ego Spiró Salon wiosenny, opowiadającej o wydarzeniach 1956 roku i ich wpływie na mieszkańców Węgier, w szczególności Budapesztu.

Historię Polski i Węgier łączy wiele podobieństw. To historia wielowiekowych zaborów, okupacji hitlerowskiej i terroru komunistycznego po II wojnie światowej. Finezyjnie wplecione wątki historyczne w książce Stephana Vizinczeya W hołdzie dojrzałym kobietom przeplatają się z doświadczeniami dorastającego młodzieńca, czynnego zresztą uczestnika dwudziestowiecznych wydarzeń na Węgrzech, a następnie wieloletniej emigracji. To inteligentna powieść o męskim dojrzewaniu, niepozbawiona wątków biograficznych i historycznych.

Zainteresowaniem klubowiczów cieszyła się również książka noblisty Imre Kertésza Ostatnia gospoda – zapiski z lat 2001–2009, będące – oprócz wielu refleksji, opisów podróży i spotkań – dziennikiem przemijania i starości. Imre Kertész jest mistrzem „złotych myśli” , często zabarwionych gorzką ironią i samoironią: Człowiek mający zmysł dobrego smaku w moim wieku już nie żyje (urodzony w 1929 roku pisarz zmarł w marcu 2016 roku).

Jedyną kobietą reprezentującą literaturę węgierską była Johanna Bodor i jej książka Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem. Węgierka mieszkająca w Bukareszcie lub Rumunka o węgierskich korzeniach i historia jej rodziny na tle rumuńskiego reżimu, w którym żyło się znacznie gorzej niż w PRL-u. Prowokująca wiele pytań książka, w tym to najważniejsze: Jaką cenę ma wolność i czy można dla niej poświęcić własne dziecko ?

Najwięcej emocji wywołała książka Sandora Marai’ego Żar przypominająca egzystencjalne powieści Camusa lub Saint Exupery’ego, zawierająca mnóstwo literackiego materiału do refleksji o miłości, przyjaźni, nienawiści i o tym, co sam człowiek może zrobić ze swoim życiem.

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

    

 

WAKACJE Z TEATRZYKIEM 
28.07.2017 r.  


 

27 lipca biblioteka dziecięca, już po raz piąty, gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach wakacji dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Wyobraźnia czeka, ukryta w bibliotekach". Jest to bajka promująca czytelnictwo. Teatrzyk obejrzały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego "Chatka Puchatka". Wyobraźnia kreuje magiczny świat, ale należy ją trenować. Od najmłodszych lat dzieci powinny jak najwięcej czytać. Dużą rolę w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych odgrywa biblioteka.

Spektakl opowiada o dziewczynce, która staje się strażniczką największego skarbu- Ostatniej Książki Świata. Agatka codziennie wieczorem słucha bajek, które czyta jej babcia. Pewnego dnia przenosi się ona do krainy, w której nikt nie wie, co to jest książka. W lesie spotyka Tygryska. Razem z dziećmi próbuje mu wytłumaczyć, co to znaczy czytać i posiadać wyobraźnię. Zadanie okazuje się niełatwe. Zwierzak zafascynowany nową wiedzą, wymyśla podstęp. Porywa dziewczynkę i zamyka ją w piwnicy, każąc jej czytać. Do akcji wkracza Miś Kryspin. Na początku widzowie poznają go jako pluszową zabawkę, która towarzyszy naszej bohaterce, a z czasem staje się prawdziwym niedźwiedziem. Miś chce uwolnić Agatkę. Postanawia przechytrzyć tygrysa. Podczas, gdy wybrana z widowni dziewczynka opowiada mu bajkę, on kradnie klucz i uwalnia naszą bohaterkę. A potem wszyscy razem poszukują zakopanego w lesie skarbu. Okazuje się, że to ukryte książki. Wszyscy są zdziwieni. Cała historia kończy się dobrze. Postanawiają zbudować bibliotekę, aby książki miały swoje należne im miejsce.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Aktorka zadawała im pytania i zachęcała do aktywnego udziału w przedstawieniu. Na wstępie zapytała co kojarzy im się z teatrem? Tu nastąpiła burza mózgów - dzieci podawały różne słowa np.: scena, aktor, przedstawienie, kostiumy, muzyka. Okazało się, że najważniejsza jest widownia, która musi się śmiać, bić brawo, a przede wszystkim uważnie słuchać. Nasi goście spisali się wspaniale. Przedszkolaki dowiedziały się, że warto jest czytać książki. Kto dużo czyta ma bogatą wyobraźnię.

Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus 

 

    

    

    

     

    

     
 

JEŻYCJADA
26.07.2017 r.  


 

W czerwcu Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Literackie spotkania z Borejkami", ogłoszonej przez wydawnictwo Akapit Press. Wydawnictwo to od wielu lat wydaje książki Małgorzaty Musierowicz. Wspólnie z bibliotekami, które włączyły się do akcji, postanowiło zapoznać młodych czytelników z twórczością pisarki, a przede wszystkim rozbudzić w nich zainteresowania czytelnicze.

Jeżycjada to powieść obyczajowa mieszcząca się w 21 tomach. Opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Wkrótce ma się ukazać 22 tom pt. "Ciotka Zgryzotka". W naszej placówce posiadamy całą Jeżycjadę oraz inne książki tej autorki : "Małomówny i rodzina", "Frywolitki", "Całuski pani Darling". A dla najmłodszych: "Znajomi z zerówki", "Ble- ble", "Bambolandia". Małgorzata Musierowicz nie tylko pisze, ale również sama ilustruje swoje książki, prowadzi spotkania autorskie. W swoim dorobku literackim posiada też utwory o tematyce kulinarnej: "Łasuch literacki" i "Na Gwiazdkę". Można odnaleźć w nich przepisy na różne przysmaki.

Biblioteka dziecięca poprzez cykl przeprowadzonych lekcji bibliotecznych przybliżyła swoim czytelnikom znakomitą autorkę, panią Musierowicz. Można z przyjemnością stwierdzić, że czytały ją nasze babcie, mamy, ciocie, a teraz nasze dzieci. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV-VI i gimnazjaliści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych. Pani bibliotekarka przeprowadziła następujące lekcje: a) Jeżycjada, czyli książkowa terapia śmiechem, b) Komu klepkę, komu-wokół "Szóstej klepki", c) Detektywi w bibliotece - wokół książki "Małomówny i rodzina". Dzieci brały aktywny udział w zajęciach. Zapoznały się z biografią pisarki i jej twórczością. Poprzez naukę i zabawę zdobyły wiedzę. Były: zagadki literackie, quizy, krzyżówki, burza mózgów kalambury, czytanie fragmentów z książek, układanie tytułów alfabetycznie itp. Uczniowie nauczyli się korzystać z różnych słowników i encyklopedii. Jednym z zadań było odszukanie pojęć: komizm, limeryki w "Słowniku terminów literackich". Kolejnym - wyszukanie związku frazeologicznego "brak piątej klepki", a w "Nowym słowniku literatury polskiej" lub encyklopedii informacje o pisarce. Pani bibliotekarka zwróciła uwagę, że w szukaniu dużą rolę odgrywa znajomość alfabetu. Podczas zajęć wykorzystano dramę i pedagogikę zabawy. Na kolejne spotkania z Jeżycjadą zapraszamy we wrześniu.
Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

     
 
     

 

 

"ŻEBY ROZMOWA BYŁA MOŻLIWA, POMIMO ODMIENNYCH POGLADÓW…" - CZYLI REFLEKSJE PO ŻYWEJ BIBLIOTECE. 
10.07.2017 r.  


 

Pierwszy czwartek lipca na życzenie Użytkowników, którzy wzięli udział w Żywej Bibliotece miesiąc temu, poświęcony był temu przedsięwzięciu. Świadczy to, o tym że była to impreza potrzebna i pozostawiająca trwały ślad w pamięci świebodziczan. Do spotkania doszło z inicjatywy czytelników biblioteki, którzy chcieli podzielić się refleksjami, a także poznać odczucia innych na temat Żywych Książek.

Dowiedzieliśmy się o motywach i wyborach jakimi kierowali się przybyli na to wydarzenie, a także czy "wypożyczane" Książki spełniły oczekiwania. Nie obyło się bez rozmów dotyczących współczesnych problemów na świecie, które dotykają pośrednio bądź bezpośrednio każdego z nas, a zainspirowane rozmowami z dostępnymi Żywymi Książkami: Imigrantką, Muzułmaninem, Księdzem czy Bezdzietną z wyboru.

Wszyscy zgodnie orzekli, że takie akcje jak Żywa Biblioteka powinny na stałe wpisać się w kalendarz bibliotecznych imprez i zadeklarowano chęć rozmów z przedstawicielami reprezentującymi osoby będące w przeszłości społecznie dysfunkcyjne (np. były bezdomny, były narkoman), osobami chorymi na depresję, a leczącymi się, chorymi na bielactwo czy niepełnosprawnymi.

Okazało się, nie pierwszy raz, że spotkania w bibliotece przynoszą wiele korzyści Użytkownikom, którzy nie unikają podejmowania trudnych tematów i pomimo odmiennych poglądów potrafią wykładać swoje racje w sposób kulturalny. Konkluzją i podsumowaniem czwartkowego spotkania stała się jakże bogata w konkret myśl: "sztuką jest, żeby rozmowa była możliwa, pomimo odmiennych poglądów"… Czy nie o to chodzi w idei Żywej Biblioteki?

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach
fot. Joanna Lis.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    


 
     
 
     
 
     
 

    

 

"ZAOLZIE-POLACY W CZECHACH" I UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŚWIEBODZICACH? 
26.06.2017 r.  


 

Mimo, iż był to ponury deszczowy wieczór 06 czerwca 2017 r., to w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta dr Łukasza Kwadransa miało miejsce niezwykle interesujące spotkanie z współtwórcą i prezesem Uniwersytetu III Wieku w Cieszynie dr Tadeuszem Kanią. Tematem wykładu było "Zaolzie- Polacy w Czechach"- historia i współczesność Polaków na Śląsku Cieszyńskim oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świebodzicach?"

W czasie spotkania przybliżone zostały losy Polaków mieszkających na pograniczu Śląska Cieszyńskiego, a także uwarunkowania geograficzno-historyczne w jakich przyszło żyć na przestrzeni wieków naszym rodakom osadzonym w tamtym rejonie.

Ponieważ nasz gość- pasjonat i orędownik aktywizacji kulturalnej i intelektualnej ludzi starszych to poruszył sprawę założenia w Świebodzicach Uniwersytetu III Wieku działającego pod taką nazwą bądź jako stowarzyszenie przy Domu Kultury oraz nakreślił wizję funkcjonowania takiej instytucji w mieście odwołując się do swojego bogatego doświadczenia w tej dziedzinie.

Na zakończenie zarówno dr Łukasz Kwadrans jak i dyrektor biblioteki Małgorzata Grudzińska podziękowali dr Tadeuszowi Kani obdarowując naszego gościa upominkami i gadżetami związanymi tematycznie ze Świebodzicami.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    

 

A TO HISTORIA !
GRAŻYNA BĄKIEWICZ Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH
XIV DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIA Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI 

16.06.2017 r.  


 

Dnia 8 czerwca 2017 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, gościł autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, panią Grażynę Bąkiewicz. Przyjechała ona do nas w ramach akcji "Z książką na walizkach", która w tym roku przebiegała pod hasłem "A to historia!". To już XIV edycja tej wspaniałej, zorganizowanej z wielkim rozmachem imprezy, której celem jest zainteresowanie młodych czytelników polską, współczesną literaturą oraz umożliwienie kontaktu z jej autorami.

Organizatorzy, Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie oraz wydawnictwa Akapit Press i Literatura, zaprosili 13 autorów, którzy w dniach od 7 do 10 czerwca 2017 roku, odwiedzili 70 miejscowości Dolnego Śląska. W tym roku uroczysty finał odbył się w Wołowie. Tam również miało miejsce rozstrzygnięcie Dolnośląskiego Turnieju Recenzentów oraz konkursu plastycznego "A to historia!". Tematem pracy miała być opowieść nawiązująca do historii zdarzeń z dziejów rodziny, miejscowości bądź regionu, przedstawiona w formie komiksu lub historyjki obrazkowej. W konkursie plastycznym wzięły udział dwie nasze czytelniczki - Jagoda Nawrocka z Gimnazjum Nr 2 oraz Julia Niejadlik z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych.

Nasz gość, pani Grażyna Bąkiewicz, urodziła się i mieszka w Łodzi. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Studiowała również dziennikarstwo. Jako historyk miała zamiar pracować w muzeum, ale tak się złożyło, że zaczęła uczyć historii w szkole. Praca pedagoga bardzo jej się spodobała i w efekcie przepracowała w szkolnictwie 30 lat.

Pani Grażyna, opowiedziała zaproszonej na spotkanie młodzieży zabawną przygodę z okresu swojego dzieciństwa, kiedy była jeszcze uczennicą szkoły podstawowej. Pewnego dnia, nauczycielka języka polskiego zadała im pracę domową. Mieli napisać bajkę. Jako, że pani Grażyna od dziecka miała talent literacki, nie sprawiło to jej kłopotu, czego nie można było powiedzieć o koleżankach i kolegach z klasy autorki. Wszyscy prosili ją, aby oddała im swoją bajkę, bo przecież bez trudu napisze sobie nową. W klasie był też wielki łobuz, który wyrwał pani Grażynie zeszyt od polskiego i oczywiście ukradł jej bajkę, za którą dostał chyba pierwszą w życiu piątkę. Piątki zresztą dostali wszyscy uczniowie, za wyjątkiem rozżalonej Grażynki, dla której zabrakło czasu, bo rozległ się dzwonek na przerwę. Jednak stało się coś co nasza autorka zapamięta do końca życia. Dostała swoje pierwsze a życiu honorarium - dużego, czerwonego lizaka. Od kogo? Od klasowego łobuza. Tylko on jeden jej podziękował.

Jako już dorosła osoba napisała bajkę dla swojej córki, za którą 1983 roku otrzymała pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Bajkę dla Dzieci. Od tego czasu pani Grażyna Bąkiewicz zajęła się pisaniem. Jej debiutancka powieść "O, melba" została Książką Roku 2002. Zachęcona sukcesem napisała kolejne książki "Stan podgorączkowy" i "Będę u Klary" oraz bardzo zabawną powieść dla dzieci "Korniszonek", która została uhonorowana przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004. Z myślą o dorosłym czytelniku napisała "Opowieści z perłą w tle", "Coś za coś" i "Bajki dla dorosłych".

Pani Grażyna Bąkiewicz jest również autorką książek historycznych dla dzieci i młodzieży "Mówcie mi Bezprym", "Mieszko, ty wikingu !", "Kazimierzu, skąd ta forsa?", "Jadwiga kontra Jagiełło". Ukazują się one w serii "A to historia!". Są to bardzo ciekawe opowieści o czasach i postaciach żyjących w dawnej Polsce, ale opowiedziane językiem współczesnym, bliskim młodemu czytelnikowi. Wszystkie książki autorki są w naszej bibliotece. Zapraszamy do ich przeczytania.

Na zakończenie spotkania autorka rozdawała autografy, podpisywała swoje książki i pozowała do pamiątkowych zdjęć.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

    

 

W KRAINIE KSIĄŻKI - TO JUŻ 10 LAT ! 
13.06.2017 r.  


 

Dnia 6 czerwca 2017 roku Biblioteka Dziecięca w Świebodzicach, miała swój mały jubileusz. Otóż świętowaliśmy 10 lecie powstania programu edukacji czytelniczej „ W Krainie Książki”. Pomysł, który powstał w 2007 roku, zaczerpnięty został przez ówczesną dyrektor Przedszkola Nr 2, panią Jadwigę Ilczuk z doświadczeń bibliotek angielskich i doskonale przyjął się na naszym świebodzickim gruncie. Założeniem projektu było zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z książką oraz włączenie ich do grona czytelników biblioteki miejskiej.

Prowadzona już przez 10 lat akcja „W Krainie Książki” przynosi wymierne efekty. Stały kontakt umożliwia dzieciom i bibliotekarkom wzajemne poznanie się zarówno w środowisku przedszkolnym jak i w bibliotece, gdzie dzieci otrzymują kartę czytelniczą. W karcie tej za każde indywidualne przyjście i wypożyczenie książki mali czytelnicy dostają kolorową pieczątkę. W tym miejscu pragniemy podziękować Rodzicom, którzy biorą w przedsięwzięciu aktywny udział, a mianowicie zapisali dziecko do biblioteki i codziennie czytają mu książki.

Nasze szczególnie serdeczne podziękowania odebrały panie Przedszkolanki reprezentujące wszystkie świebodzickie przedszkola, które od lat uczestniczą w naszej akcji. Dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i życzliwość.

Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej Nr 4.
W ich wykonaniu obejrzeliśmy przedstawienie „Baśniowy ambaras”, którego zabawna treść doskonale wpisała się w tematykę naszej akcji. Małych aktorów przygotowała nauczycielka pani Izabela Świtaj. Zarówno stroje jak i gra naszych artystów bardzo podobała się zaproszonym przedszkolakom, którzy z zapartym tchem śledzili przygody baśniowych bohaterów.

Baj, marzył o urlopie, chciał już odpocząć od wszystkich opowieści i bajek. Ale niestety w Krainie Baśni zaczęło się dziać coś dziwnego. Zapłakane dzieci, Jaś i Małgosia opowiedzieli Bajowi, że Baba Jaga zburzyła chatkę z piernika, a na jej miejscu wybudowała.... pensjonat z basenem. Baj wezwał Babę Jagę, ale gdy przyszła, nie poznał jej. Pięknie ubrana, w nowym kapeluszu w niczym nie przypominała dawnej czarownicy latającej na miotle. Ponadto oświadczyła, że nie jest żadną Babą Jagą, ale Jadwigą, poważną bizneswomen pracującą w branży turystycznej. Stwierdziła, że dzisiaj nikt już nie czyta bajek, bo jest to po prostu niemodne. Trzeba iść z duchem czasu, dzieci mają komputery i telewizję.

„Dzieci bajek nie czytają,
bajki zatem umierają”

Ze swoim problemem przyszła do Baja także Zła Królowa i powiedziała, że domek Krasnoludków opustoszał. Gdzie podziały się zatem Krasnoludki i Królewna Śnieżka? Otóż wybudowali oni sobie blok, w którym każdy z nich ma dwupokojowe mieszkanie oczywiście z telewizorem i komputerem.
Zmartwionemu Bajowi przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Aby się z nim uporać, postanowił wezwać na pomoc Fantazję, bo dzieci książek nie czytają, wolą grać na komputerze i przez to nie mają ani fantazji, ani wyobraźni.

„A zatem dzieciaki kochane,
jeśli chcecie by baśnie nadal żyły...
droga dziewczynko, chłopczyku miły
czytajcie baśnie, czytajcie
i swą fantazję rozwijajcie.”

Pani Fantazja uporządkowała wszystkie bajki i znów wszystko było jak dawniej. Zadowolony Baj mógł już zamknąć swoje biuro i udać się na zasłużony odpoczynek.

Świetny występ młodych artystów nagrodzony został gromkimi brawami. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że baśnie trzeba czytać. Piękne książki czekają na wszystkich w bibliotece. Zapraszamy.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

 

DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE 
09.06.2017 r.  


 

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka, biblioteka w tym dniu nie zapomniała o swoich czytelnikach. Na spotkanie zaprosiła 38 osobową grupę uczniów z klas I-III z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie.

Uczestniczyli oni w zajęciach literackich, plastycznych, były gry i zabawy ruchowe, tańce i pląsy do znanych melodii, zabawy z chustą oraz gry planszowe, czyli dla każdego coś innego. Na wstępie panie bibliotekarki złożyły dzieciom życzenia z okazji ich święta. Do życzeń dołączyły piosenkę pt. "Każde dziecko mistrzem jest". Następnie przeczytały dzieciom książkę "O dzieciach, które kochają książki" autorstwa Petera Carnavas'a. Jest to wzruszająca opowieść o dobroczynnej mocy książek. Bohaterowie utworu nie mieli telewizora, samochodu ani nawet domu. Mieli za to mnóstwo książek i byli szczęśliwi. Pewnego dnia musiały one zniknąć, a bez nich już życie nie było takie samo…

Była zabawa w kalambury, zagadki literackie, rebusy, quizy. Wspólnie odczytaliśmy wiersz Juliana Tuwima pt. "Rzepka". Zajęcia w bibliotece opierają się głównie na książkach. Ale poprzez zabawę chcemy zachęcić dzieci do czytania. Dlatego proponujemy im różne formy pracy. W grupach uczniowie wykonali kolorowe plakaty biblioteki. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla naszych miłych gości. Panie bibliotekarki poczęstowały dzieci lizakami i podziękowały za miłą wizytę. Spotkanie zakończono pamiątkowym zdjęciem.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     

 

 

CZY ŚWIEBODZICOM POTRZEBNA BYŁA ŻYWA BIBLIOTEKA? 
06.06.2017 r.  


 

         Wzorem lat ubiegłych w czerwcu zaprosiliśmy świebodziczan do Bookcrosisingu, czyli akcji Uwalniania Książek, ale kluczową imprezą tym razem była Żywa Biblioteka czyli spotkanie z przedstawicielami grup, które społeczeństwo postrzega w sposób stereotypowy, a w związku z tym narażone są na co dzień na uprzedzenia, brak akceptacji i tolerancji.

W akcji jako Żywe Książki udział wzięły osoby z lokalnego środowiska oraz pozyskane na zasadzie wypożyczeni międzybibliotecznych:

  1. Bezdzietna z wyboru (mężatka) (Świebodzice)

  2. Hazardzista na terapii (Świebodzice)

  3. Imigrantka (Wrocław)

  4. Ksiądz (Wałbrzych)

  5. Muzułmanin (Legnica)

  6. Osoba homoseksualna (Walbrzych)

  7. Patriotka (Wałbrzych)

  8. Policjant (Świebodzice)

  9. Trzeźwa Alkoholiczka (Świebodzice)

  10.  Vademecum Żywej Biblioteki (Wałbrzych)

  11.  Weganin (Wałbrzych)

 

To był niezwykły dzień i niezwykłe wydarzenie! 01 czerwca b.r. już od godz. 16.00, kiedy to rozpoczęliśmy ŻB do samego końca, czyli do godz. 19.00 nasza placówka wypełniła się Czytelnikami, którzy pragnęli zmierzyć się z wyobrażeniami o zaproponowanych tytułach. W powietrzu czuło się niesamowity klimat (wielokrotnie podkreślany przez Żywe Książki oraz Użytkowników), pozytywną energię, podniosły nastrój i poczucie wolności. Pomiędzy regałami świebodzickiej biblioteki toczyły się pojedyncze i w małych grupkach rozmowy z Żywymi Książkami. Wielokrotnie okazywało się, że czas wypożyczeń określony regulaminem jest stanowczo za krótki, bo w kolejce  oczekiwali następni Czytelnicy.

      Szeroki odzew, z jakim w Świebodzicach spotkała się Żywa Biblioteka zawdzięczamy bez wątpienia przygotowaniom podjętym przez Miejską Bibliotekę Publiczną przed dniem 01 czerwca. Zaproponowaliśmy warsztaty edukacyjne dla swoich Użytkowników. W kwietniu odbyła się projekcja filmu „Niebieskoocy” w reż. Bertrama Verhaag’a, w którym przedstawiony został przebieg doświadczenia, jakie w 1995 r przeprowadziła Jane Elliot w Stanach Zjednoczonych, walcząca przeciwko rasizmowi. Eksperyment polegał na wydzieleniu osób z niebieskimi oczyma i założeniu, że są oni „gorsi”. To działanie miało na celu ukazanie z jakimi trudnościami borykają się na co dzień ludzie o ciemnej karnacji skóry. W czasie Tygodnia Bibliotek (maj) wśród oferty skierowanej do młodzieży licealnej i gimnazjalnej znalazły się warsztaty antydyskryminacyjne jako wprowadzenie do Żywej Biblioteki, które przeprowadziła Aleksandra Hołyńska, trenerka, członek Stowarzyszenia Diversja, działającego na rzecz edukacji w duchu takich wartości jak demokracja, różnorodność, wielokulturowość oraz prawa człowieka i wolności. Tak przygotowani Użytkownicy biblioteki wzięli udział w niezwykłym projekcie, który w Świebodzicach odbył się po raz pierwszy. Żywa Biblioteka spotkała się ze sporym zainteresowaniem. W czasie 3 godzin udział w niej wzięło 28 Czytelników wypożyczając 69 tytułów. (dla porównania w Wałbrzychu w czasie inauguracji ŻB w czasie 8 godzin udział wzięło 40 Użytkowników). Naszym bestsellerem została Osoba Homoseksualna. Dużą popularnością cieszył się Weganin oraz Bezdzietna z wyboru (mężatka). Należy podkreślić, że żadna z Żywych Książek nie miała zerowego konta wypożyczeń.

            Pierwsza edycja „Żywej Biblioteki” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem użytkowników, zarówno tych młodszych, jak i tych dojrzalszych. Innowacyjny sposób na zmierzenie się ze stereotypami znalazł również uznanie sponsorów, dzięki którym Żywe Książki czuły się oczekiwane, akceptowane i otoczone wszechstronnym zainteresowaniem. Dzięki firmie Termet S.A, która zawsze wspiera niekonwencjonalne społeczne i kulturalne wydarzenia i współpracującej z Termetem firmie Tester Sp. z o.o. wszyscy uczestnicy akcji potraktowani zostali w sposób wyjątkowy i tak też zapewne się poczuli. Na zakończenie otrzymali pakiety wspaniałych słodyczy ze Śnieżki. Deser zapewniła Firma Świerczyński z Wałbrzycha, a Urząd Miejski promocyjne drobiazgi i świebodzickie pamiątki. Organizatorzy są przekonani, że Świebodzice będą się kojarzyć uczestnikom jako miasto przyjazne, tolerancyjne i otwarte na ludzi, dialog i wielokulturowość.

Przeprowadzone ankiety ewaluacyjne wśród Żywych Książek oraz Czytelników stały się odpowiedzią, co dała ŻB osobom, które wzięły udział w tym przedsięwzięciu oraz czy ten projekt był potrzebny w naszym mieście.  Nie odnotowano negatywnych ocen i opinii. Oto niektóre z wypowiedzi:

CZYTELNICY:

„ Spotkania z Żywymi Książkami” były bardzo dobrze przygotowane. Przestrzegano zasad intymności, wybrano do kontaktów osoby kulturalne, które potrafiły dzielić się swoją wiedzą. Umiały też wzbudzić zainteresowanie podjętym tematem.”

„ Zorganizowanie Żywej Biblioteki” to bardzo dobry pomysł.”

„Bardzo mi się podobało i chętnie będę brała udział.”

„Wspaniała idea, gratuluję pomysłu”

„Żywa Książka to świetna forma poznania ciekawych ludzi, którzy przeszli i odczuli brak tolerancji. Jest to bardzo potrzebna forma nauki zrozumienia innych ludzi.”

„Żywa Biblioteka uświadomiła, że brakuje mi kontaktu z ludźmi”

 

Żywe Książki:

 

KSIĄDZ: Bardzo dziękuję za możliwość udziału w Żywej Bibliotece. To było dla mnie nowe doświadczenie, którego dobre owoce już widzę, a pewnie jeszcze zobaczę w przyszłości.”

 

BEZDZIETNA Z WYBORU: „(…)Wszystkie rozmowy z czytelnikami były miłe, budujące i życzliwe. Moi rozmówcy chcieli poznać mój punkt widzenia, nie oceniali, starali się zrozumieć. Wyszłam z biblioteki zbudowana ich postawą - poznałam ludzi, którzy chcą uczyć się otwartości i tolerancji dla innych niż ich własne wyborów, preferencji, marzeń.”

 

POLICJANT: „Jestem zaszczycony, że mogłem wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Bardzo pozytywna sprawa, energia, ludzie.”

 

MUZUŁMANIN: „To był naprawdę wysoki poziom organizacji. Chętnie wezmę udział w następnym razem w takim wydarzeniu. Cieszę się, że mogłem być Książką, by wyjaśnić i dzielić się swoją kulturą, a także poznać nowych ludzi i uczyć się od nich. To jest bardzo ważne. Szacun. Dziękuję”

 

WEGANIN: (…)ŻB w wydaniu Świebodzickim: to przykład na to, że nie wielkość miasta ale aspekt ludzki tak czynny jak bierny stanowią o kulturalnej aktywności i jakości życia społecznego. Świebodzicka ŻB może być wzorcem, dla innych, zwłaszcza że była to pierwsza edycja. Poziom organizacyjny jak i "czytelniczy" tej imprezy w sposób pozytywny przerósł moje oczekiwania. Obyśmy mieli takich akcji kulturalnych więcej, tego życzę nam wszystkim. 

z pozdrowieniami,
książka - Weganin

 

PATRIOTKA: „(…)Mogę potwierdzić, że "patriotyzm nie jedno ma imię".
Wniosek z moich spotkań to: rozmawiajmy, rozmawiajmy, rozmawiajmy ze sobą, bo warto, gdyż wszystkim nam leży na sercu dobro naszej JEDYNEJ, KOCHANEJ OJCZYZNY. Warto dla Niej się uczyć, dbać i  troszczyć się o Nią! Jeśli nie MY to kto? Jesteśmy Jej integralną częścią. POLSKA to brzmi dumnie! Dziękuję za zaproszenie do udziału, za profesjonalną obsługę i promocję oraz Wszelkie Dobro, które spotkałam i z którym podzieliliście się ze mną.

 

SERDECZNIE GRATULUJĘ!
ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW ORGANIZATOROM, WOLONTARIUSZOM, SPONSOROM, UCZESTNIKOM, CZYTELNIKOM I WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO SUKCESU TEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA!”

 

                                                                                                    tekst Beata Wiciak
                                                                                                MBP w Świebodzicach
                                                                                                fot.  Agnieszka Konieczna
                                                                                                        Anna Sedziak
                                                                                                MBP w Świebodzicach
                                                                                                        Jarosław Pluta
                                                                                                         Wolontariusz

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

     
 

     
 

     

     
 

    

     

     
 

    


 
     
 
     
 

     
 

    

     
 
     
 
     
 
    

 

ILUSTRACJE DO WIERSZY POLSKICH POETÓW 
23.05.2017 r.  


 

18 maja 2017 r. w bibliotece dziecięcej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Ilustracje do wierszy polskich poetów".

Dla nagrodzonych w konkursie dzieci przygotowana została miła niespodzianka - teatrzyk pt. "Alladyn", w wykonaniu uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Małych aktorów przygotowała nauczycielka, pani Eulalia Jennings. Zarówno piękne, pomysłowe stroje, jak i talent aktorski dzieci, wzbudziły zachwyt zaproszonych gości.

Czarnoksiężnik bardzo chciał zdobyć niezwykłą lampę, w której mieszkał Duch spełniający życzenia. Nietoperze, znajdujące się w jaskini, zdradziły nam tajemnicę, że lampę może wydobyć tylko chłopiec o imieniu Alladyn. Czarnoksiężnik też doskonale o tym wiedział i podstępnie, kusząc Alladyna bogactwami, które tam znajdzie, skłonił go do zejścia do jaskini. Obłudny Czarnoksiężnik powiedział, że jest stary i nie potrzebuje już skarbów, ale przydałaby mu się lampa, przy której mógłby studiować stare księgi. Gdy Alladyn znalazł obiecane skarby i lampę, prosił Czarnoksiężnika, aby pomógł mu się wydostać na zewnątrz. Ten jednak nie miał zamiaru pomóc chłopcu, zależało mu tylko na lampie.

Alladyn, wbrew panującej opinii, był mądry i nie zamierzał jej oddawać. Czarnoksiężnik zostawił go więc w jaskini i postanowił wrócić tu później. Gdy Alladyn został sam w ciemności pomyślał, że wspaniale by było, gdyby mógł zapalić lampę. Gdy ją potarł z lampy uwolnił Ducha, dzięki, któremu mógł wrócić do domu. Mama bardzo się o niego martwiła, bo od rana nie mogła go nigdzie znaleźć. Zbliżała się pora kolacji, o ona nie miała nic do jedzenia. Gdy udała się więc do sąsiadki, aby od niej coś pożyczyć, Alladyn przypomniał sobie o lampie. Potarł ją i poprosił o kolację. Duch sprawił, że na pięknej srebrnej zastawie pojawiło się mnóstwo pyszności. Wystarczyło dla nich i ubogiej sąsiadki. Tymczasem Czarnoksiężnik, gdy nie znalazł Alladyna w jaskini, udał się do jego domu i koniecznie chciał odzyskać lampę. Nie mógł jej nigdzie znaleźć, bo bardzo sprytnie w swojej budzie ukrył ją przyjaciel Alladyna, piesek Pikuś. Gdy Czarnoksiężnik usłyszał, głosy Alladyna i jego mamy szybko zamienił się w plasterek szynki. Łatwo się domyślić, że ów plasterek szynki zjadł wierny piesek Pikuś. Wszystko, jak to zwykle w bajkach bywa, dobrze się skończyło. Alladyn wyznał wszystkim, że w życiu ważniejsza od wszystkich skarbów jest dobroć i czyste serce.

Na konkurs wpłynęło 90 prac ze świebodzickich przedszkoli i szkół. Dominowały ilustracje do wierszy Jana Brzechwy np. "Na straganie", "Pomidor", "Kaczka Dziwaczka", "Siedmiomilowe buty" i Juliana Tuwima - "Rzepka", "Murzynek Bambo", "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski". Jury w składzie: Marzena Ślusarczyk, Iwona Bobowska, Katarzyna Jarosz i Marzena Gościk wyróżniło następujące prace:

Publiczne Przedszkole nr 2 z oddziałami integracyjnymi

1. Weronika Małkowska
2. Aleksandra Kierczyńska
3. Gabriela Sułkowska
4. Zofia Berdzińska
5. Jakub Starak
6. Hanna Tałach

Publiczne Przedszkole nr 3

1. Maja Zaborowska
2. Zilian Ceven
3. Julita Żyźniewska
4. Karolina Tarapata

Niepubliczne Przedszkole Koniczynka 1

1. Amelia Sobecka
2. Jagoda Kalbarczyk
3. Julia Ulman
4. Szymon Konopka

Niepubliczne Przedszkole Językowe Chatka Puchatka

1. Fabian Borkowski
2. Ewa Stawiak
3. Zofia Cieślewicz
4. Michał Bąbka
5. Natan Kumański

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

1. Sandra Martynów
2. Amelia Pytlak
3. Amelia Dąbkowska
4. Prisila Da Silva Dąbrowiecka

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3

1. Marta Budziak
2. Justyna Wróblewska
3. Alicja Dąbrowska
4. Kira Suproń

Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych

1. Piotr Sałata
2. Nadia Matracka
3. Maksymilian Hołowacz
4. Laura Gębarowska

Publiczny Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi

1. Maria Miśta
2. Amanda Wasung
3. Hanna Wzorek
4. Amelia Piątek
5. Alan Klimczak
6. Konstancja Stoma

Nagrodzone dzieci otrzymały na pamiątkę dyplomy i książeczki. Prace plastyczne można podziwiać na wystawce w bibliotece.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus
Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

 

"BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!" 
16.05.2017 r.  


 

Za nami Tydzień Bibliotek czyli coroczne święto bibliotek i bibliotekarzy, które trwało w dniach 08.05-15.05. 2017 r. Świebodzicka placówka również i tym razem przeżyła je ze swoimi użytkownikami proponując moc atrakcji. Chcąc być postrzeganą jako instytucja wpisująca się w pejzaż kulturowy miasta, naturalnym stało się, że zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek<<BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!>> przygotujemy bogatą i różnorodną ofertę dla zaspokojenia gustów i potrzeb użytkowników. Zaproponowane imprezy oscylowały nie tylko w kręgu książki, bo połączyliśmy je z innymi, atrakcyjnymi formami zajęć, by zbudować pozytywny wizerunek instytucji mającej wiele do zaoferowania czytelnikom w każdym wieku, każdego wyznania czy koloru skóry, a także, gdzie można edukować się w zakresie kultury i w pełni w niej uczestniczyć.

Zaczęliśmy 08 maja w Dyskusyjnym Klubie Książki. Z uwagi na to, że w Polsce do końca 2017 roku obchodzony jest Rok Kultury Węgierskiej, jednym z atrybutów tego przedsięwzięcia stała się KSIĄŻKA, a konkretnie nowa literatura węgierska czyli ci autorzy, których twórczość powstała lub została odkryta na nowo po 1989 r. Zgodnie z hasłem Tygodnia Bibliotek, oczywistym stało się, że Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach jedno z zaplanowanych wydarzeń poświęci literaturze jaka powstała na Węgrzech w ciągu ostatnich 28 lat.

To był bardzo inspirujący wieczór. Przy potrawach charakterystycznych dla kuchni Madziarów (papryka i pasta paprykowa, salami, ser czy ogórki konserwowe oraz ciasto upieczone przez jedną z Klubowiczek w podziękowaniu dla pracy bibliotekarskiej) członkowie DKK w przygotowanej prezentacji zapoznali się z literaturą i nazwiskami tych autorów, którzy cieszą się popularnością nie tylko w swoim kraju, ale i poza granicami. Mowa była o Imre Kerteszu, zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla za "Los utracony" w 2002 r., a także m.in. o Sandorze Marai, Gyorgym Spiro, Johannie Bodor i Magdzie Szabo.
Nie zapomniała biblioteka o swoich najmłodszych użytkownikach oraz najbardziej aktywnych czytelnikach wśród dorosłych. W nagrodę za owocną współpracę placówka zorganizowała wyjazd do Muzeum "Pana Tadeusza" Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, działającego od maja 2016 r. w Kamienicy pod Złotym Słońcem w Rynku. Ten edukacyjny projekt to dobry sposób na zachęcenie młodzieży do sięgnięcia po polską epopeję narodową, a także, by starsze pokolenie chciało jeszcze raz wrócić " do tych pagórków leśnych…." W muzeum mogliśmy podziwiać niezwykle atrakcyjna formę zaprezentowania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza na tle epoki romantyzmu ukazując postaci związane z tym okresem, a także podkreślając wątki obecne i żywe w kulturze polskiej do dziś. Atrakcyjność Muzeum "Pana Tadeusza" to także użycie najnowocześniejszych technologii w przybliżeniu dzieła, którymi jak się okazało bez problemu operują zarówno gimnazjaliści jak i starsi użytkownicy świebodzickiej placówki. Stać się tak mogło m.in. dzięki warsztatom komputerowym dla Seniorów, jakie instytucja prowadzi od 8 lat.

Ostatnim dniem obchodów w formie zorganizowanej w czasie tegorocznego Tygodnia Bibliotek był czwartek 11.05 2017 r., kiedy to od samego rana biblioteka tętniła życiem. Najpierw odbyły się warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży gimnazjalnej i liceum jako wprowadzenie do "Żywej Biblioteki" , która odbędzie się w Świebodzicach w dniu 01 czerwca. Zajęcia przeprowadziła Aleksandra Hołyńska, trenerka, członek Stowarzyszenia Diversja działającego na rzecz edukacji skierowanej do młodzieży i osób dorosłych w duchu takich wartości jak demokracja, różnorodność, wielokulturowość, prawa człowieka i wolności.

Popołudnie zarezerwowaliśmy dla wspomnień o niedawno zmarłym Wojciechu Młynarskim, jednemu z najwybitniejszych w powojennej historii autorowi tekstów literackich. W tym dniu obecna była z nami Radna Świebodzic, pani Teresa Małecka, która obdarowała bibliotekarki różami, dziękując za aktywność zawodową. Podziękowania i życzenia padły także ze strony Czytelników, które w imieniu wszystkich zebranych wygłosiła długoletnia bywalczyni biblioteki pani Anna Ozgowicz.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach działa nieprzerwanie już niemal 70 lat. Przez cały okres stara się wpisać w pejzaż kulturalny miasta. Bogata oferta kulturalna i edukacyjna (dostępna na stronie internetowej biblioteki) oraz spory księgozbiór tradycyjny, uzupełniany systematycznie i poszerzany o nowe formy książki tj. audiobooki, ibuki oraz platformę <<legimi>>może świadczyć o tym, że hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek <<BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!>> niezwykle trafnie dobrane, w naszej placówce realizowane jest nie tylko w czasie tygodnia bibliotek.

Beata Wiciak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

     
 

     
 

     

     
 

    

 

Dawnych legend czar… 
16.05.2017 r.  


 

6 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z uczniami Gimnazjum Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. W czasie spotkania dowiedzieli się oni jak działają wyszukiwarki w bazach danych książek, jakie są rodzaje katalogów i w jaki sposób odnaleźć książkę jeśli nie pamiętamy tytułu lub autora oraz jak ją zamówić .

W drugiej części naszego spotkania przypomnieliśmy sobie teksty legend polskich i obejrzeliśmy te opowieści w nowych współczesnych wersjach stworzonych przez reżysera Tomasza Bagińskiego nominowanego do Oskara za film krótkometrażowy " Katedra".

Cykl "Legend Polskich" ,składających się jak na razie z filmów tj. Jagna, Twardowski i Twardowski 2.0, Bazyliszek oraz Smok , wyprodukowała grupa Allegro. Młodzież była bardzo zainteresowana adaptacjami filmowymi, w których nastąpiło znakomite połączenie współczesności z dawnymi podaniami wciąż aktualnymi ze swoimi przesłaniami.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne filmy, które odkrywają przed nami uroki książek z którymi dawno się rozstaliśmy.

 

    

    

 

Krystyna Czubówna czyta noblistkę 
09.05.2017 r.  


 

Krystyna Czubówna, lektorka, prezenterka programów informacyjnych, dziennikarka, była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w dniu 21.04.2017 roku,gdzie podczas spotkania z publicznością czytała wybrane fragmenty reportaży Swietłany Aleksiejewicz, białoruskiej noblistki z 2015 roku. Publiczność miała okazję wysłuchać fragmentów takich książek jak: " Wojna nie ma sobie nic z kobiety"," Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", "Ostatni świadkowie." Utwory solowe na głos dziecięcy"," Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".

Noblistka w swoich książkach ukazuje okrucieństwo wojny, strach ,głód, tęsknotę za normalnością bezlitosną prawdę o ludziach uczestniczących w katastrofie czarnobylskiej, wstrząsające wspomnienia dzieci, które przeżyły grozę wojny, oraz punkt widzenia ludzi tęskniących za "dobrymi" w ich odczuciu czasami imperium Związku Radzieckiego.

Każdemu z czytanych fragmentów towarzyszyła dobrana oprawa muzyczna, która doskonale wpisała się w multimedialną prezentację i bezbłędnie współgrała z czytanymi fragmentami tekstów.

Ciepła, przejmująca barwa głosu pani Krystyny wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie, a wpis do kroniki udowodnił, że nie tylko my słuchaliśmy ,ale i ona zainteresowała się naszym życiem kulturalnym: " Drodzy Seniorzy z biblioteki w Świebodzicach, życzę Państwu wiele sił do odbywania tych niezwykłych podróży i spotkań. Wszystkiego dobrego."

To spotkanie z poruszającymi tekstami, doskonale interpretowanymi ujęło nas również doświadczeniem bezpośredniego kontaktu z panią Krystyną, która chętnie i z uwagą rozmawiała z każdym, kto podszedł po autograf, czy chciał podzielić się wrażeniami.

tekst Janina Dubrownik
zdjęcia Beata Wiciak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

    

 

URODZINY ULUBIONYCH BOHATERÓW LITERACKICH 
25.04.2017 r.  


 

Dnia 22 kwietnia 2017 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyła się impreza czytelnicza Urodziny Ulubionych Bohaterów Literackich. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w ubiegłym roku biblioteka dziecięca zorganizowała " Przyjęcie dla Królowej Książki". Obie imprezy były inicjatywą Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Tym wydarzeniem wspólnie i hucznie pożegnaliśmy Światową Stolicę Książki UNESCO.

Tegoroczne spotkanie miało zaakcentować urodziny klasycznych bohaterów literackich, którzy są wiernymi towarzyszami naszego dzieciństwa. Ulubieńcy całych rodzin od wielu lat goszczą w naszych domach i bibliotekach, rozbudzają wyobraźnię, sprawiają, że lubimy czytać, a czytając uśmiechamy się.

Nasi książkowi ulubieńcy są już wiekowi. 70. Urodziny obchodzą Dzieci z Bullerbyn, 60 lat ma nasz Miś Uszatek. W ubiegłym roku 90. urodziny świętował Kubuś Puchatek, a 2015 już 70 lat ukończyła Pippi Pończoszanka. Aby uczcić to wesołe święto Panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci wspaniałą imprezę, która trwała dwie godziny. Brały w niej udział dzieci w wieku od 5 do 10 lat, które były przebrane za różne postacie z bajek. Maluchom towarzyszyli rodzice, babcie i dziadkowie. Naszymi solenizantami byli: Krecik, Kubuś Puchatek, Muminki, Koziołek Matołek, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Pinokio, Wilk i Zając, Pszczółka Maja, Reksio, Fizia Pończoszanka i Smerfy. Są to bohaterowie bajek polskich, czeskich, rosyjskich, angielskich, włoskich, belgijskich, szwedzkich oraz fińskich.

Pani bibliotekarka powitała dzieci słowami "Witam was, witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty! Raz, dwa, trzy". A potem zapytała dzieci, kto w jakim miesiącu obchodzi urodziny. Następnie była burza mózgów, maluchy podawały wszystko co kojarzy się z urodzinami, a więc tort, prezenty, goście, zabawa, kwiaty itp. Potem były zagadki, każdy odpowiadał na pytanie, a odgadywaniu towarzyszyło podawanie prezentu. Pierwszym solenizantem był Pinokio. Pani bibliotekarka przeczytała bajkę o przygodach znanego wszystkim drewnianego pajaca. Dzieci po kolei poznawały kolejnych bohaterów literackich i dowiedziały się z jakiego kraju pochodzą. Wszystkie książki, znajdują się w oczywiście w naszej bibliotece.

Były również zajęcia literackie, plastyczne, czytanie bajek, gry i zabawy ruchowe, a także tańce integracyjne. Dużą radość sprawiły dzieciom zabawy przy muzyce: Rolnik sam w dolinie, Krasnoludki, Tańczymy labada i Ja jestem muzykantem, konszabelantem.

Dla naszych milusińskich przygotowana została niespodzianka - japoński teatrzyk kamishibai. Dzieci ilustrowały tablice do teatrzyku, przedstawiając obchodzone przez postacie bajkowe urodziny. Następnie razem z panią bibliotekarką przeniosły się w świat bajek i wspólnie opowiadały historie urodzinowe na podstawie przygotowanych prac. Odwiedziliśmy m.in.: bohaterów z Krainy lodu, Pikachu, Garfilda, Króla lwa i Simbę, Asterixa, Sami (Gumisie), Nemo. Dzieci z zapartym tchem słuchały wspólnej opowieści.

Na koniec tego obfitującego w wiele atrakcji urodzinowego przyjęcia był słodki poczęstunek. W zajęciach pomagały zaprzyjaźnione z biblioteką czytelniczki Emilia Wzgarda i Patrycja Cieloszyk, którym serdecznie dziękujemy. Na pożegnanie, zadowolone z wesołej zabawy w bibliotece dzieci otrzymały zakładki i kolorowe balony z logiem biblioteki.

Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus, Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

     
 

 

Sekretne życie księżnej Daisy czyli o kulisach spotkania autorskiego ze Zbigniewem Niedźwieckim Raviczem 
24.04.2017 r.  


 


Niebezpiecznie wyemancypowana – tak o księżnej Daisy mówił na spotkaniu autorskim Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, autor książki „Błękitna tożsamość”, której poświęcona była rozmowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.

Jeszcze zanim doszło do spotkania z czytelnikami, miała miejsce zabawna sytuacja, kiedy autor zapytał prowadzącą spotkanie Małgorzatę Grudzińską, kto przedstawi postać bohaterki, Daisy von Pless. Czytelnikom świebodzickiej biblioteki taka prezentacja nie była potrzebna, gdyż doskonale znają osobę Daisy – ostatniej właścicielki zamku Książ i jej dobroczynną działalność, jak i zasługi w sprawie chociażby skanalizowania Pełcznicy.

Zbigniew Niedźwiecki rozpoczął spotkanie od anegdoty związanej z dużą skórzaną walizką, w której autor wozi swoje książki na spotkania z czytelnikami. Otóż dzień wcześniej miał on spotkanie w jednej z wrocławskich bibliotek i po spotkaniu, przez nieuwagę pozostawił walizkę na chodniku i odjechał. Zorientowawszy się, że zapomniał zabrać walizkę z chodnika, wrócił po nią, choć bez większej nadziei na jej odzyskanie. Walizka jednak stała dokładnie w miejscu, gdzie ją pozostawił, a w pobliżu spora grupa osób, która ostrzegała go, żeby nie podchodził, i że już została wezwana policja. Rozbawiony Zbigniew Niedźwiecki odwołał akcję, ale jak mówił – może trzeba było pokazać policji, z jakim materiałem wybuchowym mają do czynienia. Na pewno miało to swoje uzasadnienie, skoro jeden z tomów swoich pamiętników Daisy zatytułowała „Taniec na wulkanie”.

I choć wydawałoby się, że tak dużo wiemy o Daisy, rozmowa z autorem „Błękitnej tożsamości” wniosła wiele ciekawych i niekoniecznie znanych powszechnie szczegółów z życia Daisy. Szczególnie z okresu młodości i pierwszych lat małżeństwa z księciem Hansem Heinrichem XV. Młodość Daisy przypada na ostatnie lata panowania królowej Wiktorii i frywolne można rzec lata panowania króla Edwarda VII, z którym Daisy pozostawała w przyjaznych kontaktach. Zderzenie z surową obyczajowością niemiecką i grubiańskimi wręcz zachowaniami niemieckiego władcy cesarza Wilhelma II (nb. najstarszego wnuka królowej Wiktorii) przysparzało Daisy kłopoty również ze strony własnego męża, gdyż sztywna etykieta niemieckiego dworu, panowała również w rezydencjach jego poddanych. Wychowana w swobodnej i przyjaznej atmosferze Daisy, wielokrotnie buntowała się przeciw temu pruskiemu drylowi, narażając się na głębokie niezadowolenie swojego małżonka.

Cesarz Wilhelmm II miał nieelegancki sposób zapraszania kobiet do tańca, wymierzając palec wskazujący w stronę wybranki i kiwając, rozkazując jej podejść. Poproszona w ten sposób do tańca Daisy odpowiedziała cesarzowi, że może być posłuszna jego prośbie, ale nie palcowi wskazującemu, czym naraziła się na wściekłość swojego męża, który najwyraźniej uważał ten sposób traktowania kobiet za dopuszczalny, nawet w odniesieniu do własnej żony.

Dla kultury niemieckiej tamtego okresu Daisy była po prostu „niebezpiecznie wyemancypowana” powiedział Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, przypominając, że Niemcy należały do najbardziej konserwatywnych państw na świecie, a zdaniem Daisy cesarski dwór Wilhelma II przypominał pruskie koszary, gdzie „kobiety traktowane były jak dziewki”.

Małżeństwa zawierane w arystokratycznych kręgach nie wynikały z głębokiego uczucia łączącego małżonków, ale kontraktu pomiędzy ich rodzinami i często przypominały transakcję handlową. Nic dziwnego, że osiemnastoletnia Daisy, która w tak zaaranżowany sposób poślubiła Hansa Heinricha XV, kilkakrotnie podczas swojego małżeństwa ulegała „porywom serca”. Wśród jej adoratorów byli m. in. George Cooper, Gordon Wood, ale również arystokraci niemieccy jak Gottfried von Hohenloe, czy Adolf Fryderyk wielki Książę Meklemburgii-Sterlitz. O tych sekretach księżnej Daisy można przeczytać w książce Zbigniewa Niedźwieckiego Ravicza. Autor zapowiedział kontynuację losów Daisy.

W spotkaniu nie mógł uczestniczyć Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, wpadł jednak z krótką wizytą przed spotkaniem i z prezentem dla biblioteki, której podarował pierwszy tom najnowszego wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej „Mord w lesie katyńskim, przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952”, w opracowaniu Witolda Wasilewskiego i przekładzie Wacława Jana Popowskiego.

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

    

 

POROZMAWIAJMY O KSIĄŻKACH CZYLI
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI 

31.03.2017 r.  


 


Dyskusyjny Klub Książki działający przy naszej Bibliotece liczy już niemal 10 lat. To miejsce dla osób lubiących czytać, ale i dzielić się wrażeniami, jakie przeżywają w czasie obcowania z książką, a także dla tych, którzy po prostu potrzebują rozmowy, kiedy ujrzą ostatnie słowa powieści z napisem <<koniec>>.

Przez cały okres działalności gościliśmy w ramach spotkań w DKK pisarzy wielkiego formatu: m. in.: Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Mariusza Czubaja, Stanisława Srokowskiego, a także autorów bardzo popularnych i lubianych przez czytelników Biblioteki: Małgorzatę Kalicińską, Agatę Bizuk, Agnieszkę Lingas-Łoniewską czy Krystynę Śmigielską. To w DKK dyskutowaliśmy nad losami Papuszy czy Narzeczonej Schulza, czyli Józefiny Szelińskiej, a także uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Dyskusjach Literackich rozprawiając m. in. nad książką "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" Harukiego Murakamiego.

Pierwsze spotkanie stacjonarne w DKK miało odsłonę 30 marca 2017 r.

Tym razem głos oddaliśmy naszym Klubowiczom, którzy przygotowali tytuły książek, które warto przeczytać. Większość z nich znajduje się w zbiorach Biblioteki, dlatego zamieszczona poniżej lista stanowi cenne źródło informacji, czego poszukiwać w świebodzickiej książnicy. Klubowicze z wielkim zaangażowaniem i emocjami opowiadali o wybranych książkach, a różnorodność polecanych tytułów sprawiła, że co raz przenosiliśmy się w inne klimaty: historyczne, romansów, obyczajowe, ale nie zabrakło też wydawnictw popularnonaukowych.
(Marco Polo: "Opisanie świata", czy "Ojca Grande porady na zdrowe życie"). Klubowicze rekomendujący książki, to wytrawni, długoletni czytelnicy biblioteki i znawcy literatury, można więc z całą stanowczością polegać na ich zdaniu.

WARTO PRZECZYTAĆ: KLUBOWICZE DKK POLECAJĄ:

  1. Cherezińska Elżbieta: (poleca Barbara Sztern)
    · Gra kości
    · Harda
    · Korona śniegu i krwi
    · Królowa
    · Turniej cieni

  2. Gargaś Gabriela: (poleca Wieslawa Kańska)
    · A między nami wspomnienia

  3. Herman Leszek (poleca Róża Stolarczyk)
    · Latarnia umarłych
    · Sedinum. Wiadomości z podziemi.

  4. Jagielski Wojciech: (poleca Janina Dubrownik)
    · Wszystkie wojny Lary

  5. Munzer Hanni (poleca Krystyna Dziurzyńska)
    · Miłość w czasach zagłady

  6. Marco Polo (poleca Bronislawa Bednarek)
    · Opisanie świata

  7. Niedźwiecki Ravicz Zbigniew (poleca Beata Wiciak)
    · Błękitna tożsamość

  8. Ojca Grande przepisy na zdrowe życie (poleca Bronisława Bednarek)

  9. Oz Amos (poleca Halina Koncewicz)
    · Opowieść o miłości i mroku

  10. Vulliammy Ed (poleca Róża Stolarczyk)
    · Wojna umarła, niech żyje wojna

  11. Yanaihava Hanya (poleca Janina Dubrownik)
    · Małe życie
     

Beata Wiciak
moderator DKK przy MBP w Świebodzicach.
fot. Janina Dubrownik i Beata Wiciak.

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 

 

Kolekcjonerka słów 
20.03.2017 r.  


 

Był czas, kiedy kolekcjonowałam rzeczy materialne. Od kiedy piszę, kolekcjonuję słowa, na przykład nagłówki z tabloidów. Ostatnio moim hobby stały się memy – obrazkowe formy komentujące rzeczywistość mówiła na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy Joanna Bator. Na to spotkanie wybrała się duża grupa czytelników biblioteki świebodzickiej, którym zarówno twórczość, jak i osoba pisarki nie są obce. Biblioteka posiada wszystkie książki z dorobku pisarskiego Joanny Bator, a pisarka odwiedziła bibliotekę w Świebodzicach w listopadzie 2012 roku, kiedy promowała książkę Ciemno prawie noc, za którą w następnym roku otrzymała literacką Nagrodę Nike.

Od tamtego czasu powstały takie książki jak Wyspa łza i ostatnia Rok królika, która – jak obiecywała pisarka zakończy „czarną trylogię”, do której zaliczyła te trzy tytuły. Dwie powieści Piaskowa Góra i Chmurdalia utrzymane są w klimacie niebieskim, a następna – najnowsza – będzie złota, jak obiecuje autorka. Powstała w Brazylii, gdzie Joanna Bator spędziła zimę, pisząc najnowszą powieść, której akcja dzieje się w Tokio. Ta książka jest prezentem dla mnie samej, ma formę krótszą niż dotychczasowe powieści, ponieważ jej narracja wpisuje się w język haiku (haiku – japońska mała forma poetycka, opisująca świat lub jakąś jego cząstkę w sposób najkrótszy i najbardziej wyczerpujący).

Swój dwunastoletni pobyt w Japonii Joanna Bator zaliczyła do jednego z darów, jaki otrzymała od losu. Pojechała tam jako naukowiec, wróciła jako pisarka. To w Tokio przyszły mi do głowy słowa Piaskowa Góra i tak zamiast habilitacji wyszła powieść mówiła wspominając początki pracy pisarskiej. Literacką fikcję tworzy z autentycznych szczegółów, zasłyszanych i zaobserwowanych, również szczegółów cielesnych np. ucha swojego dziadka, czy łydki pewnej kobiety z pociągu, które inspirują ją do budowania postaci swoich bohaterów.

Joanna Bator mówiła również o swoich literackich fascynacjach, które bywały różne w różnych okresach jej życia. Wśród pisarzy których wymieniła znaleźli się Gabriel Garcia Marquez, Witold Gombrowicz, Witkacy, a także współcześni mistrzowie polskiego reportażu – Wojciech Jagielski i Lidia Ostałowska. No i oczywiście Haruki Murakami. Stylizację „na Murakamiego” odnalazła w powieści Ciemno prawie noc jedna z czytelniczek, czym sprawiła pisarce wielką przyjemność.

tekst: Małgorzata Grudzińska
zdjęcia: Beata Wiciak

 

 

    

    

    

     

    

     
 
    

 

RADOSNE RYMY UKŁADAJĄ SIĘ SAME 
SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM 

13.02.2017 r.  


 

9 marca 2017 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz drugi odwiedził pan Wiesław Drabik, autor pięknych rymowanych wierszyków. Nasz gość jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas studiów malował olejne obrazy i publikował rysunki satyryczne. Obecnie pracuje jako grafik komputerowy w firmie komputerowej Grafix, której jest współwłaścicielem. 

To nie koniec talentów pana Wiesława, bo oprócz tego, że napisał już 200 książek, z których parę również zilustrował, to ma jeszcze na swoim koncie tłumaczenia dwóch książek.

Na spotkaniu, w który uczestniczyli uczniowie klas III ze Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych z Cierni, pan Wiesław Drabik zaprezentował niektóre swoje książki, również takie, z którymi można się kąpać i książkę zabawkę z grzechotką dla maluszków.

Spotkanie było bardzo żywiołowe. Dzieci brały w nim aktywny udział, pan Wiesław czytał swoje książki, a dzieci kończyły rymowaną frazę. To była świetna zabawa. Pan Drabik przygotował również zagadki, za rozwiązanie których były nagrody w formie małych naklejek. Dzieciom, które dostały ich najwięcej autor podarował swoje książki. Pan Wiesław Drabik jest bardzo sympatycznym i ciepłym człowiekiem, więc atmosfera spotkania była bardzo serdeczna. Dzieci były szczęśliwe, że mogą wraz z autorem tworzyć własne rymy. Na pewno będą chętnie sięgać po książki naszego gościa, których w bibliotece dziecięcej jest bardzo duży wybór. Zapraszamy serdecznie.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 

 

 

 

 

POETYCKO I ARTYSTYCZNIE - czyli Dzień Kobiet w Bibliotece 
13.02.2017 r.  


 

"Wszystko jest poezją…" te słowa wybitnego polskiego poety Edwarda Stachury były tematem przewodnim spotkania z SENIORAMI ,które odbyło się 9.03.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

W miłej atmosferze ,przy poczęstunku, kawie i znakomitej szarlotce panie zapoznały nas z własną twórczością poetycką. Była to znakomita przeprawa ,nieraz bardzo osobista przez własne doznania i doświadczenia, którą dopełniły wiersze innych znakomitych poetów.

Poetyckie uniesienia przeszły na inne artystyczne tory, gdzie uczestniczki przy pomocy prezentacji multimedialnej ,a także pokazując bezpośrednio swój dorobek opowiedziały nam o historii powstania, technice wykonania ,a przede wszystkim o wenie twórczej swoich artystycznych prac.

Dzień Kobiet w dzisiejszych czasach budzi różne emocje, ale zawsze jest pretekstem do wspólnego spędzenia wolnego czasu. Po raz kolejny ten dzień zapisał się w historii naszej biblioteki, jako ,efektowne ,miłe i ciepłe spotkanie.

Janina Dubrownik
MBP Świebodzice

 

    

    

    

     

    

     
 
     

 


 
     
 
     
 
     
 

    

 

Żydzi z prowincji – promocja książki 
13.03.2017 r.  


 

Gościem spotkania autorskiego w świebodzickiej Bibliotece, promującego książkę Żydzi z prowincji. Świdnicki i Wałbrzyski Okręg Synagogalny 1812-1945, była jej autorka – dr Anna Grużlewska. Dla mieszkańców naszego miasta z pewnością szczególnie ciekawe będą fragmenty dotyczące Świebodzic, choć społeczność żydowska w Świebodzicach była niewielka, to jednak jej istnienie zostało udokumentowane w literaturze przedmiotu.

Na rozwój społeczności żydowskich na Śląsku znacząco wpłynął tzw. edykt emancypacyjny wydany w 1812 roku, który zezwalał Żydom na osiedlanie się we wszystkich miejscowościach, a nie tylko wyznaczonych. Gminy żydowskie - na terenie objętym opracowaniem - nie były specjalnie liczne, maksymalnie osiągając liczbę 400 mieszkańców (dla porównania społeczność romska w dzisiejszych Świebodzicach liczy ok. 150 mieszkańców).

Żydzi ściągali głównie do miast, gdyż czynnik ekonomiczny był istotny przy wyborze miejsca osiedlenia. Miasto stwarzało większe możliwości zarówno utrzymania się, jak i edukacji, która była czynnikiem integrującym społeczności żydowskie. Językiem, jakim porozumiewali się Żydzi był język niemiecki, a według rabinów patriotyzm był obowiązkiem wobec pruskiej, a następnie niemieckiej ojczyzny. W XIX wieku wprowadzono nawet modlitwy w języku niemieckim. Żydzi czynnie uczestniczyli w życiu miast, byli aktywnymi obywatelami, zarówno zawodowo, społecznie, jak i politycznie. Proces asymilacji następował więc szybko.

Autorce udało się zgromadzić wiele interesujących fotografii przedstawiających obiekty sakralne, w większości niezachowane do dnia dzisiejszego. Z tym większą ciekawością czytelnik może się przekonać, jak wyglądała kiedyś synagoga w Wałbrzychu, czy Świdnicy, a także cmentarz żydowski w Świebodzicach. Jedynym odrestaurowanym obiektem sakralnym o dużym znaczeniu jest obecnie synagoga w Dzierżoniowie, gdzie niedawno odbyła się uroczystość wręczenia Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Synagoga Rutika w Dzierżoniowie to jedna z nielicznych ocalałych na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej, odrestaurowana dzięki Fundacji Beteinu Chaj.

Książka dr Anny Grużlewskiej ma swoich bohaterów. Nie tylko tego zbiorowego, którym są tytułowi „Żydzi z prowincji” ale również tych indywidualnych, nazwanych z imienia i nazwiska, mieszkańców Dolnego Śląska, tutaj urodzonych i zamieszkałych. Znanych fabrykantów, prawników, lekarzy, kupców, po których zostały zdjęcia, pamiątki, tablice nagrobne. Ich świat runął w latach trzydziestych XX wieku. Stali się osobami niepożądanymi nie tylko we własnej ojczyźnie, za służbę której otrzymywali często najwyższe odznaczenia państwowe, ale na świecie w ogóle. Książka Anny Grużlewskiej oprócz walorów naukowych znakomicie udokumentowanej monografii, ma również wymiar bardzo ludzki, dokumentujący ludzkie losy i jeden z największych dramatów w historii, w aspekcie regionalnym.

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    

 

Zdjęcia: Beata Wiciak

 

TEATRZYK 
24.02.2017 r.  


 

23 lutego biblioteka dziecięca już po raz czwarty gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach ferii dzieci obejrzały przedstawienie pt. " W księdze się mieści świat opowieści". Jest to bajka promująca czytelnictwo. Spektakl pokazuje bibliotekę. Jest to miejsce, które już od dawna kryje skarbnicę wiedzy i dostarcza nam wiele wspaniałych przygód. Tam na regałach, spoczywają bowiem tysiące zapisanych kart, bajecznych opowieści i barwnych okładek. Warto zatrzymać się na chwilę, otworzyć książkę i … przenieść się do miejsca prawdziwie magicznego.

Teatrzyk obejrzały dzieci ze świebodzickich przedszkoli, uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4, Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame oraz pozostali czytelnicy Oddziału Dziecięcego. W spotkaniu uczestniczyło 150 osób. Widowisko skierowane było do najmłodszych czytelników. Bohaterem bajki jest króliczek, który nie lubi czytać. Nikt nie jest w stanie przekonać go, że warto chodzić do biblioteki. Pewnego dnia odnajduje w lesie Magiczną Księgę, którą ukryła czarodziejka Arielka. Za jej pomocą przenosi się do bajkowego świata. Króliczek uczestniczy w rozmaitych, bajkowych przygodach, co sprawia, że rodzi się w nim pasja czytania. W spektaklu wspomniane były bajki: "Dziewczynka z zapałkami", " Jaś i Małgosia", " Żabi król". Na zakończenie dzieci podziękowały aktorom gromkimi brawami. Były też pamiątkowe zdjęcia.

" Książka uczy, książka bawi, w książce świat prawdziwej magii" to przesłanie płynące z przedstawienia przekazali aktorzy swoim widzom.

Ewa, Tadeuszak, Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

 

FERIE W BIBLIOTECE 
22.02.2017 r.  


 

Walentynki to międzynarodowe Święto Zakochanych. W tym dniu wysyłamy kartki z życzeniami, wiersze, dajemy sobie prezenty. Symbolem jest czerwone serce oraz Kupidyn (Amor).

14 lutego odwiedziła bibliotekę grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z paniami D. Czarnecką i A. Faworyk. Dla uczczenia Dnia Zakochanych, nasi goście otrzymali od nas kolorowe serduszka. Dzieci zostały zaproszone na zajęcia. Na wstępie porozmawialiśmy o książkach i bibliotece.

Wspólnie stworzyliśmy mapę myśli. Dzieci miały za zadanie do słowa książka wymyśleć skojarzenia. Okazało się, że miały dużo pomysłów np.: lektury, słowniki, półki, legendy, litery, obrazki, nauka, tytuł, biblioteka itp. Pani bibliotekarka opowiedziała im o książkach, zapoznała z nowościami oraz podpowiedziała kilka tytułów do czytania. Następnie dzieci wysłuchały bajkę terapeutyczną pt. "Czarodziejskie imiona". Mowa w niej o takich niezwykłych słowach jak: proszę, dziękuję, przepraszam. Ta krótka opowieść miała uzmysłowić im znaczenie tych słów.

Kolejny punkt to wspólny taniec do muzyki "Taniec Eleny", a także gry i zabawy, m.in.: sałatka owocowa, kalambury, zagadki. Dzieci na serduszkach miały napisać swoje imię, a następnie podać tytuł książki, która zawiera jakieś imię. Przykłady takich książek to: "Szaleństwa panny Ewy", "Alicja w krainie czarów", "Harry Potter", "Oto jest Kasia", "Martynka", "Tomek w krainie kangurów", "Charlie i fabryka czekolady" itp. Dużą popularnością cieszą się zajęcia plastyczne. Dzieci, podzielone na grupy, ilustrowały fragmenty wiersza Jana Brzechwy pt. "Tom". Musiały narysować dom, Toma, grubą Anielę, leniwego pastucha, kota, psa Burka, muchę, łaciate cielę. Na zakończenie zajęci dzieci kolorowały obrazki i grały w gry planszowe.

Nasi goście wykazali się dużą wiedzą, wyobraźnią, pomysłowością, humorem. Na pamiątkę otrzymali zakładki do książek.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE 
22.02.2017 r.  


 

16 lutego bibliotekę dziecięcą odwiedziła grupa dzieci z Państwowego Zespołu Szkół Integracyjnych wraz z paniami J. Bieniasz i A. Rantfl-Liwo. Szkoła ta jest z nami zaprzyjaźniona i często uczestniczy w różnych imprezach bibliotecznych. Spotkaliśmy się, aby miło spędzić czas, połączyć naukę z zabawą. Książka uczy, bawi i wychowuje.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach literackich, plastycznych, grach i zabawach ruchowych oraz tańcach integracyjnych, gdyż muzyka i śpiew zawsze towarzyszą naszym spotkaniom. Na wstępie pani bibliotekarka odczytała wiersz S. Jachowicza pt. "Pan kotek był chory". Nawiązała do Dnia Kota, który obchodzimy 17 lutego. Pokazała również dzieciom różne książki o kotach, które posiadamy w zbiorach bibliotecznych. Są to książki popularnonaukowe, ale również bajki, wierszyki, opowiadania, powieści.

Dzieci poznały bajkowe koty: Filemona, Bonifacego, Garfielda, Kota w butach itp. oraz koty domowe, drapieżne, dowiadując się różnych ciekawostek z ich życia. Okazało się, że duża ilość dzieci ma koty i chętnie opowiadały o swoich zwierzątkach.

Kolejna część zajęć to wykonywanie plakatu. Dzieci w grupach miały wykonać kolorowe obrazki, przedstawiające zimę, wiosnę, lato i jesień. Wysłuchały utworu Vivaldiego "Cztery pory roku". Bibliotekarka przeczytała dzieciom utwór pt. "Wiosenny ogród dobrych słów". Kolejne zadanie to ilustrowanie fragmentów wiersza J. Brzechwy "Na wyspach Bergamutach". Potem były tańce, pląsy oraz zabawy ze śpiewem. Były także zagadki, kalambury, quizy, rebusy, rymowanki. Dzieci oglądały książki, czytały gazety oraz grały w gry planszowe.

Podczas spotkań wykorzystywane są metody Klanzy oraz Kamishibai. Ta ostatnia metoda wykorzystuje dwa ważne elementy: opowiadanie historii oraz obraz. Nie tylko dzieci uwielbiają opowieści. Od wieków jest to sposób poznawania świata, oswajania go i uczenia się. Drugi element to ilustracje wzmacniające przekaz.

Na zakończenie goście otrzymali zakładki i lizaki, wykonaliśmy również pamiątkowe zdjęcie.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

 


 

 

POKŁOSIE "SPEKTRUM" CZYLI SPOTKANIE W BIBLIOTECE 
20.02.2017 r.  


 

Wynikiem uczestnictwa użytkowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2. edycji "Spektrum" festiwalu filmowego, który odbył się ubiegłorocznej jesieni w Świdnicy było spotkanie w dniu 16.02.2017 r. w siedzibie placówki. Podzieliliśmy się wrażeniami z tej imprezy i ku naszej satysfakcji stwierdzono, że instytucja proponuje udział w wyjątkowo prestiżowych wydarzeniach.

Jak do tej pory bowiem filmy, które miały swoją premierę na "Spektrum" zostały wytypowane do uznanych nagród. "Ja, Daniel Blake" w reż. Kena Loacha- zwycięzca 2016 r oraz "Syn Szawła" w reż. Laszlo Nemes'a (projekcja 2015 r.) otrzymały nominację do Orłów - polskich nagród filmowych w kategorii najlepszy film europejski, natomiast mający swoją odsłonę "Toni Erdman" w reż. Marena Ade został rekomendowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Zainspirowani w czasie świdnickiego festiwalu spotkaniem z Marianem Dziędzielem, gościem specjalnym, odtwórcą jednej z głównych ról, tego czwartkowego popołudnia obejrzeliśmy "Moje córki krowy" w reż. Kingi Dębskiej. Jak zwykle po projekcji nie obyło się bez dyskusji i wielu trafnych spostrzeżeń ma temat problemów przedstawionych na ekranie.

Tekst: Beata Wiciak.
Zdjęcia: Janina Dubrownik.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 

 

Cyfrowy Świat Seniora… 
13.02.2017 r.  


 

Dnia 9 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach zakończył się kolejny kurs podstaw obsługi komputera dla seniorów. Kursy komputerowe prowadzone są już od 2009 r. i cieszą się tak dużą popularnością, iż chętne osoby czekają na swoją kolej od kilku do kilkunastu miesięcy.

Zajęcia prowadzone są przez pracowników biblioteki oddziału dla dorosłych i obejmują m.in.:

  • zapoznanie się z komputerem (włącznie, wyłączanie, działanie myszki, klawiatury),

  • zapoznanie się z systemem operacyjnym komputera,

  • nauka obsługi programów do pisania,

  • nauka poruszania się w internecie,

  • zapoznanie się z portalami informacyjnymi,

  • założenie poczty elektronicznej i poznanie zasad jej działania,

  • wysyłanie i odbieranie wiadomości, dodawanie załączników w poczcie elektronicznej

Nauka prowadzona jest w sposób indywidualny lub grupach. Jest to uzależnione od rodzaju sprzętu jaki posiadają kursanci. Uczestnicy którzy nie posiadają komputera przenośnego uczą się na sprzęcie stacjonarnym jaki znajduje się w naszej placówce. Na zakończenie otrzymują dyplomy ukończenia kursu.

MBP Świebodzice
Agnieszka Konieczna

 

    

    

    

     

 

 

Ogłoszenie:
Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach serdecznie zaprasza dzieci na teatrzyk pt. "W księdze się mieści świat opowieści". Odbędzie się on 23 lutego 2017 r. o godz. 11:30 w bibliotece dziecięcej ul. Wolności 23.

 

 

Styczeń w bibliotece dziecięcej 
01.02.2017 r.  


 

Z nowym rokiem biblioteka dziecięca rozpoczęła swoją działalność poprzez różnorodne formy pracy z czytelnikiem. Aby zachęcić dzieci do czytania staramy się dostosować naszą działalność do potrzeb środowiska.

Dla przedszkolaków prowadzimy akcję "W krainie książki". W tym roku mija już dziesięć lat. Pomysłodawcą tej akcji była pani Jadwiga Ilczuk oraz Alicja Głąb. Panie bibliotekarki raz w miesiącu chodzą do przedszkola i czytają dzieciom bajki. W akcji uczestniczą wszystkie świebodzickie przedszkola. Teksty czytane maluchom są starannie dobierane, a ich wybór jest przemyślany i dopasowywany np. do pór roku, do wieku, programu realizowanego w przedszkolu. Zwracamy również uwagę na treść, a także zapoznanie dzieci z nowościami książkowymi. Dla młodszych dzieci musi być dużo kolorowych obrazków, mniej treści. Dzięki tej akcji z roku na rok przybywa nam czytelników. Przedszkolaki, które zapiszą się do biblioteki otrzymują kolorowe karty do których zbierają pieczątki. Po zapełnieniu karty otrzymują nagrody. Natomiast pozostałe dzieci i młodzież otrzymują karty elektroniczne.

Kolejną formą pracy jest "Głośne czytanie", skierowane do uczniów z klas 1-3. W styczniu pani bibliotekarka odwiedziła Publiczną Szkołę Podstawową nr 4, a w lutym odwiedzi Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych. Na lekcjach czytamy różne książki np.: Seria o Franklinie, Bajki poczytajki, Bajki terapeutyczne itp.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. Klasy pierwsze poznały bohatera książki M. Kownackiej pt. "Plastusiowy pamiętnik". Natomiast klasy drugie i trzecie poznały historię zegarów - od słonecznych poprzez klepsydrę, zegary mechaniczne aż do elektronicznych. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na omawiany temat. Była to również znakomita powtórka umiejętności matematycznych. Uczestnicy spotkań zaznaczali na zegarach różne godziny, wiedzieli ile godzina ma minut, co to jest kwadrans, jakie dźwięki wydają zegary. Na zajęciach pojawiły się ciekawostki - światowy król zegarów Big Ben. Nie zabrakło informacji, że Świebodzice były kiedyś znane z fabryki zegarów, a twórcą zegarmistrzowskiego przemysłu był Gustaw Becker. Dzieci kolorowały też obrazki przedstawiające zegary.

W przypadku młodzieży, prężnie działający Dyskusyjny Klub Fantasy, rozpoczął działania dotyczące przedstawienia "Opowieści z Narnii". W tym miesiącu wybraliśmy sceny, przedzieliliśmy role i omówiliśmy stroje. Zapowiada się sporo pracy, ale dla nas to wspaniała przygoda.

Ewa Tadeuszak
Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

 


 

CHIDUSZ - magazyn żydowski 
18.01.2017 r.  


 

Magazyn żydowski "Chidusz", to czasopismo o kulturze, historii i tradycji żydowskiej wydawane we Wrocławiu od 2013 roku.

"Chidusz" dostępny jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.

Forma papierowa dostępna jest w Oddziale dla Dorosłych, natomiast forma elektroniczna pod adresem http://chidusz.com/ 

 

 

Zakup nowości wydawniczych 
18.01.2017 r.  


 

W roku 2016 Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach otrzymała dofinansowanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - Priorytet 1".

Wydatki na zakup nowości wydawniczych z dofinansowania Biblioteki Narodowej to 14 300 zł. Dzięki otrzymanej dotacji zakupiono 603 wol. książkowe, z czego 265 wol. to książki dla dzieci i młodzieży.

Zakup nowości zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

        

 

Przystanek „Biblioteka” 
17.01.2017 r.  


 

Choć w dniu 15 stycznia 2017 roku nie było trzaskających mrozów, wolontariusze kwestujący w ramach 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chętnie odwiedzali Bibliotekę, gdzie mogli zagrzać się herbatą z sokiem malinowym i odpocząć przy ciasteczkach i innych słodyczach, zanim wyruszyli na kolejną zbiórkę pieniędzy, która jak wiemy zakończyła się rekordowym wynikiem ponad 78 tysięcy złotych zebranych w Świebodzicach.

Aby wolontariusze spokojnie mogli wykorzystać chwilę przerwy, puszki z cenną zawartością trafiały do depozytu pod klucz, a bibliotekarki ze świebodzickiej biblioteki częstowały gorącymi napojami. Wśród kwestujących byli prawdziwi rekordziści, po raz czwarty zbierający pieniądze w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: Alicja Farej /II LO Wałbrzych/, Michalina Adamek /LO Świebodzice/ i Martyna Drzał /I LO Świdnica/. Po raz drugi kwestowały uczennice świebodzickiego Liceum Ogólnokształcącego: Luiza Wierzbicka, Natalia Jakubina, Sandra Wiktorek, jak i gimnazjalistki: Wiktoria Woźny /Gimnazjum nr 1/, Julia Dudek i Katarzyna Gref /Publiczny Zespół Szkól Integracyjnych Ciernie/. Wśród debiutantów byli zarówno licealiści: Marta Gil /LO Świebodzice/, Marcel Rogowski /II LO Świdnica/, jak i gimnazjaliści: Brygida Prochera, Natalia Smędra, Adrian Wojnar /Gimnazjum Akademickie/, Aleksandra Filipczyk, Jakub Marszałek, Julia Zimorska, Daria Pietruszewska, Kamil Falaciński /PZSI/, Emilia Wzgarda, Natalia Jursza, Paulina Ptak, Julia Kacprzak /Gimnazjum nr 1/, Zuzanna Jakubina, Oliwia Wierzbicka, Nicole Matuszewska, Adrian Bartuzel, Aleksandra Krajewska, Oliwia Lewicka, Julia Chryplewicz, Aleksandra Obajtek, Aleksandra Jelonek, Natalia Harędzka, Sandra Ciupa, Karolina Świderska /Gimnazjum nr 2/.

Miło było zobaczyć wśród wolontariuszy nasze Klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Fantazy: Sandrę Wiktorek, Aleksandrę Filipczyk i Emilię Wzgardę. Ale wyrazy uznania należą się wszystkim Wolontariuszom, którzy kwestowali podczas jubileuszowego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i całemu Sztabowi pod kierownictwem Zofii Marek. Gratulujemy imponującego wyniku.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 
     
 
     
 

     
 

     
  

     
 

 
 
 

fot. Anna Sędziak, Agnieszka Okarmus

 

Bezpłatny dostęp do ponad 16 000 woluminów 
17.01.2017 r.  


 

Czytelnicy korzystający z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach od stycznia 2017 roku zyskali dostęp do 16 000 e-booków – bestsellerów, nowości, ale również klasyki – beletrystyki, literatury faktu, reportaży i innych popularnych kategorii, za pośrednictwem portalu Legimi.com, do którego licencję wykupiła świebodzicka biblioteka.

- Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu Czytelnik założy konto i pobierze bezpłatną aplikację Legimi, wówczas wszystkie bez wyjątku książki dostępne w abonamencie będzie można czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku – mówi Małgorzata Grudzińska, dyrektor MBP w Świebodzicach. - Warunkiem jest posiadanie karty bibliotecznej. Serdecznie zapraszam do korzystania z nowej oferty.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

 

HISTORIA JEDNEGO FOTELA c. d. 
17.01.2017 r.  


 

 

Po raz kolejny gośćmi świebodzickiej biblioteki byli właściciele Galerii POLITURA Design – Michał Szarko i Przybyrad Paszyn, którzy odkrywają historię jednego z najpopularniejszych foteli okresu PRL-u oraz biografię jego autora Henryka Lisa. Te informacje wzbogacą projekt IKONY POLSKIEGO DESIGNU, który realizują Michał Szarko i Przybyrad Paszyn oraz posłużą do stworzenia strony internetowej zawierającej informacje o projektantach z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Światowa pozycja i uznanie wzornictwa zawsze wyrasta z jakiegoś źródła, mówią Michał Szarko i Przybyrad Paszyn w Polsce mamy do czynienia z czarną dziurą jeśli chodzi o historię i początki rodzimego designu, a przecież obecni, notabene cenieni na świecie projektanci są uczniami wybitnych projektantów z okresu PRL-u. Budując współczesną pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej często zapominamy, że aktualny rozwój i osiągnięcia wynikają z przeszłości. Naszym celem jest przypisanie jak największej ilości anonimowych projektów do ich autorów, a tym samy odtworzenie i umocnienie tradycji polskiego wzornictwa przemysłowego – zarówno w Polsce jak i za granicą mówią właściciele Galerii Politura.

Działalność obu Panów porusza się w obszarze zdecydowanie niszowym, gdzie poszukiwanie informacji o projektantach i ich projektach wymaga detektywistycznej wręcz dociekliwości. Takim właśnie sposobem Panowie natrafili na informację dotyczącą przekazania świebodzickiej bibliotece obrazów Hanny Krzewskiej-Lis przez córkę Hanny i Henryka Lisów. Przy okazji wspominają, jak rozszyfrowywali inicjał imienia Henryka Lisa, kiedy już wiedzieli, że autorem projektu jest H. Lis. Pomocny przy tego rodzaju poszukiwaniach Internet, w tym konkretnym przypadku okazał się kompletnie bezużyteczny. Nasi czytelnicy mogą osobiście przekonać się, jak wyglądały poszukiwania w sieci, wpisując w popularną wyszukiwarkę hasło „H. Lis”. Jednak informacja o przekazaniu obrazów ukazała się na internetowej stronie miejskiej, jak również w Gazecie Świebodzickiej, której archiwalne numery edytowane są na stronie WWW Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. A kontakt z Biblioteką zaowocował konkretnymi rozwiązaniami.

Michał Szarko i Przybyrad Paszyn mają ogromną wiedzę dotyczącą produkcji mebli w okresie PRL-u, jak również organizacji przemysłu meblarskiego w Polsce w tamtym okresie. Twierdzą, że szczęśliwym przypadkiem było, że fotel autorstwa Henryka Lisa trafił do produkcji w macierzystej fabryce projektanta, gdyż powszechną praktyką po zatwierdzeniu projektów w Zjednoczeniu było przekazywanie ich do produkcji fabryce, która aktualnie miała wolne moce produkcyjne lub technologię, potrzebną do wytwarzania konkretnego mebla. Taki przekazany projekt bardzo często trafiał do fabryki anonimowo, gdyż sprawy projektowe załatwiane były na poziomie Zjednoczenia, a prawa autorskie i ochrona własności intelektualnej były w okresie PRL-u pojęciami z obszaru abstrakcji, co prowadziło do sytuacji, kiedy projektant jednego z najpopularniejszych mebli pozostawał kompletnie anonimowy.

Zainteresowanie modelem fotela Henryka Lisa wynika z przekonania, że w okresie, kiedy został stworzony spełniał podstawowe funkcje nowoczesnego designu: funkcjonalną, estetyczną i był niewymagający w produkcji. Te wszystkie cechy posiadał fotel projektu Henryka Lisa, który być może niebawem znów pojawi się w produkcji dzięki młodym adeptom dizajnerskiej pasji, którzy świetnie czują się w klimacie, jaki przywołują swoją działalnością, dbając jednocześnie o rzetelne dokumentowanie historii i biografii projektantów kultowych polskich mebli.

Małgorzata Grudzińska

 

    

fot. Ewa Dajer

 

    

    

 

HISTORIA JEDNEGO FOTELA 
11.01.2017 r.  


 


Do łask wracają stare meble. I to wcale nie te sprzed stu lat, bo moda na nie trwa nieustannie, ale te z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jakimi jeszcze całkiem niedawno urządzona była większość naszych mieszkań.

Świebodzicką bibliotekę odwiedził Michał Szarko, jeden z właścicieli galerii POLITURA Design z siedzibą w Berlinie i Poznaniu. Przybyrad Paszyn i Michał Szarko nie tylko produkują meble według oryginalnych projektów, ale rozsławiają w świecie polskie wzornictwo lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, prezentując je w założonych przez siebie galeriach w Niemczech i Polsce.

Michał Szarko przyjechał na spotkanie z Joanną Lis, córką Henryka Lisa i Hanny Krzewskiej-Lis, wnuczką Klary i Antoniego Lisów, organizatorów świebodzickiej biblioteki w 1948 roku. Biografia rodziny Lisów znalazła się w trzeci tomie książki Pionierskie lata Świebodzic, wspomnień, biografii ciąg dalszy (red. Małgorzata Grudzińska, Świebodzice 2014). Henryk Lis, jeden z bohaterów tej książki, jest autorem projektu bardzo popularnego w latach sześćdziesiątych modelu fotela, którego produkcją zainteresowani są właściciele galerii POLITURA. Ich wyroby to prawdziwe dzieła sztuki, najwyższa jakość wykonania i absolutna wierność oryginalnemu, autorskiemu projektowi.

Misją galerii jest przywrócenie polskiemu wzornictwu przemysłowemu okresu PRL-u nazwisk projektantów i autorów kultowych dzisiaj mebli. IKONY POLSKIEGO DESIGNU to projekt firmy POLITURA Design, którego celem jest rzetelne udokumentowanie i poszerzenie wiedzy na temat mebli zaprojektowanych w powojennej Polsce. Jak mówią właściciele galerii: … „naszym celem jest odkrywanie i odzyskiwanie tożsamości anonimowych wzorów, których twórcy do dziś pozostają nieznani. W ten sposób chcemy oddać hołd projektantom, którzy w czasach PRL-u stworzyli fundamenty dla nowoczesnego designu, nie mając przy tym szansy przebicia się do powszechnej świadomości. Pragniemy, aby renesans polskiego wzornictwa z lat 50. 60. I 70., z którym mamy obecnie do czynienia, stanowił podstawę do zbudowania silnej pozycji Polski, w historii światowego designu. Jesteśmy przekonani, że może się to stać tylko w oparciu o powszechną wiedzę na temat naszego wspólnego dziedzictwa”.

Właściciele galerii kontaktują się z samymi projektantami (jeśli jeszcze jest to możliwe) lub ich potomkami, poszukując projektów, szkiców, rysunków dotyczących interesujących ich mebli. A te odnajdują się czasem w sposób wręcz nieprawdopodobny. Michał Szarko przywołał osobę znakomitego poznańskiego projektanta Janusza Różańskiego, którego wzory projektów służyły przez wiele lat jako materiał poziomujący podłogę w mieszkaniu projektanta, przez niego samego wykorzystane do tego właśnie celu. Odnalazły się podczas zalania mieszkania przez mieszkających wyżej lokatorów i kiedy zdjęto wierzchnią warstwę podłogi, okazało się, że do jej ułożenia użyte zostały oryginalne kalki z projektami Janusza Różańskiego. To niezwykłe znalezisko zainspirowało wnuczkę projektanta Aleksandrę Cieślewicz, również artystkę, do przygotowania instalacji artystycznej zatytułowanej PODŁOGA, która była prezentowana we wspomnianej Galerii w Poznaniu.
Ponownym odkryciem okazał się też krzesło projektu prof. Edmunda Homy zwane „pająk”, którego projekt powstał w 1967 roku, ale nigdy nie został skierowany do produkcji. Podczas meblarskich targów w Kolonii, galeria POLITURA Design zorganizowała wystawę prezentującą sylwetkę prof. Homy, który był pionierem wzornictwa przemysłowego w Polsce oraz wykładowcą gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Z tego samego czasu pochodzi projekt fotela Henryka Lisa, którym zainteresowani są właściciele galerii. Niestety oprócz zdjęć w posiadaniu Joanny Lis, nie zachowały się szkice tego projektu. A może odnajdą się w równie zaskakujący sposób, jak projekty prof. Homy i Janusza Różańskiego ?
Oprócz Joanny Lis w spotkaniu uczestniczyła Emilia Sarbinowska-Śmigaj, która razem z żoną Henryka Lisa – Hanną Krzewską – Lis oraz Kazimierzem Rychlickim pracowała jako dekorator miejski w WSS „Społem”. Miejska dekoratornia zajmowała się wystrojem wystaw sklepowych, oprawą plastyczną pochodów pierwszomajowych oraz reklamą ścienną na budynkach. Zatrudniony na etacie projektanta w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach Henryk Lis często pomagał plastykom miejskim tym bardziej, że często była to po prostu wspólna praca na zlecenie zakładu, kiedy np. trzeba było wykonać plansze z okazji rocznicy rewolucji październikowej, na zlecenie właśnie Dolnośląskiej Fabryki Mebli. Rodzinę Lisów i Śmigajów łączyły także kontakty towarzyskie, a wspomnienia dotyczące tego okresu znalazły się we wspomnianej książce Pionierskie lata Świebodzic, wspomnień, biografii ciąg dalszy.

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

 
 
 Pamiątkowa fotografia wykonana w Oddziale Dziecięcym biblioteki, pod cyklem obrazów 
Hanny Krzewskiej-Lis Samotność roślin, które Joanna Lis (córka Hanny i Henryka) 
podarowała świebodzickiej bibliotece. Od lewej: Emilia Sarbinowska-Śmigaj, 
Alicja Głąb, Joanna Lis, Michał Szarko, Małgorzata Grudzińska

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.