Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Dyskusyjny Klub Książki Fantasy

Jesienne spotkanie DKK w Oddziale Dziecięcym

W czwartek, 26 października, Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach gościł wyjątkowych gości - przedszkolaków z grupy Pszczółki z przedszkola Niezapominajka. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, a jego tematem przewodnim była książka "Jesień Toli".

Młodzi czytelnicy zostali przywitani przez bibliotekarki. Zaczęliśmy nasze spotkanie od czytania książki autorstwa Anny Włodarkiewicz, która szybko wciągnęła dzieci w świat jesieni, pełen barwnych liści, deszczu i ciepłych ubrań. Dzieci miały okazję wysłuchać fragmentu tej uroczej książki, a potem podzielić się swoimi refleksjami i wrażeniami na temat bohaterów oraz wydarzeń w niej opisanych. Rozmawialiśmy również o tym jaka jest teraz pora roku i jakie są dary jesieni. To była doskonała okazja do rozwijania umiejętności czytania ze zrozumieniem i rozmawiania o przeczytanych treściach.

Następnie przedszkolaki przystąpiły do fascynującej i edukacyjnej zabawy - programowania drogi dla Ozobotów. Ozoboty to małe roboty, które poruszają się po linii, reagując na kolory i kody. Dzieci, korzystając z kolorowych flamastrów, rysowały ścieżki, po których miały poruszać się robot. To nie tylko zabawa, ale także świetny sposób na poznanie podstaw programowania, logicznego myślenia i nauki poprzez zabawę.

Wiele radości przyniosło dzieciom sprawdzanie na końcu zajęć, czy trasa którą zaprogramowały jest właściwa i czy robot przejedzie po niej do końca.

Spotkanie w Oddziale Dziecięcym nie tylko rozbudziło wyobraźnię dzieci, ale także zachęciło je do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz rozwijania swoich zainteresowań. Dyskusyjny Klub Książki dla najmłodszych stanowi znakomity sposób na promowanie czytelnictwa oraz rozwijania kreatywności dzieci.

Zapraszamy na kolejne spotkania w Oddziale Dziecięcym MBP w Świebodzicach.

MBP Świebodzice

 


Edukacyjne gry i zabawy w ramach Wakacji pod lipą

 

13 lipca 2023 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach zorganizował pełne radości i kreatywności zajęcia dla dzieci. Wydarzenie miało na celu zapewnienie młodym czytelnikom atrakcyjnej i edukacyjnej rozrywki podczas letnich wakacji.

W trakcie „Wakacji pod lipą”, dzieci miały możliwość rozwijania wyobraźni oraz umiejętności artystycznych. Pierwszą aktywnością, która wprowadziła młodych czytelników w świat sztuki, była sesja rysowania na podstawienie wysłuchanej opowieści z książki. Kolorowe kredki i mazaki zachęcały do twórczego działania. Maluchy rysowały pejzaże, postacie z bajek i własne abstrakcyjne kompozycje, a ich twórczość była niezwykle różnorodna i pełna wyobraźni. Podczas zajęć nie zabrakło także edukacyjnych gier i zabaw. Dzieci były zaangażowane w zagadki, łamigłówki i układanki, które rozwijały zdolność logicznego myślenia. Zadania były dostosowane do wieku uczestników, aby zapewnić im odpowiednie wyzwanie. Dzieci, zachęcane przez opiekunów, współpracowały ze sobą, co sprzyjało budowaniu umiejętności pracy zespołowej i komunikacji.

Wakacje pod lipą cieszą się zainteresowaniem ze strony najmłodszych czytelników. Miejska Biblioteka Publiczna kontynuuje misję dostarczania wartościowych zajęć edukacyjnych i kulturalnych. Dzięki takim inicjatywom, dzieci mają możliwość spędzania czasu w sposób twórczy i pożyteczny. Wszyscy uczestnicy z pewnością zyskali nowe doświadczenia i piękne wspomnienia, które będą towarzyszyć im przez całe wakacje.

MBP Świebodzice

Bibliotekarka czytająca dzieciom opowiadanie podczas zajęć w ramach Wakacji pod lipą.

Bibliotekarka czytająca dzieciom opowiadanie podczas zajęć w ramach Wakacji pod lipą.

Bibliotekarka wręczająca dzieciom uczestniczącym w zajęciach upominki.


„Detektywi na kółkach”, odlotowy pisarz oraz elektryzujące próby odwagi
 

O kryminałach opartych na faktach, biszkoptowym psie asystującym, ekscentrycznym wynalazcy, który miał obsesję na punkcie cyfry 3 oraz o tresowanym łosiu mieszkającym na zamku opowiadał w czasie spotkania autorskiego pan Marcin Kozioł w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach 30 maja. Nasz gość w niezwykle ciekawy sposób zachęcał do czytania książek dzieci klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Świebodzicach.

Marcin Kozioł jest pisarzem dla dzieci i młodzieży, Skrzynia Władcy Piorunów jest szkolną lekturą uzupełniającą a przede wszystkim mądrą i ciekawą książką. Kolejne przygody bohaterów opisał w kolejnych częściach cyklu: Tajemnica przeklętej harfyGwiazda Blachonosego, pracuje już nad następną. Autor pasjonuje się podróżami oraz historią komputerów, posiada kolekcję zabytkowych okazów, kocha konie i każde z tych zainteresowań znalazło odbicie w innej książce autora. Czytelnik podróżuje po świecie wraz z detektywami na kółkach oraz z wombatem Maksymilianem, o historii komputerów możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek z Szalonej historii komputerów, konie są bohaterami Czarów w Kopytkowie.

Autor natychmiast zyskał uwagę uczniów opowiadając ciekawostki z biografii wynalazcy, geniusza i ekscentryka Nikoli Tesli, zaciekawił dzieci zapewnieniami, że książki z cyklu „Detektywi na kółkach” to niesamowite kryminały, pełne zagadek historie oparte na faktach, a występujące w nich postaci żyły kiedyś naprawdę. Zdradził, skąd bierze pomysły na historie i bohaterów swoich powieści. Opowiedział o inspirujących go postaciach wybitnych naukowców, którzy pojawiają się w książkach z cyklu „Detektywi na kółkach” oraz o postaciach detektywów – o nastolatce z niepełnosprawnością Julce, której poruszanie się na kółkach nie uniemożliwia rozwiązywania zagadek i tropienia tajemnic, o Tomie posiadającym dar synestezji czyli słyszącym kolory oraz biszkoptowym labradorze Spajku. Zachwyt dzieciaków wywołały zdjęcia i historia prawdziwego Spajka, który był pierwowzorem książkowego bohatera. Autor wzorował go na psie asystującym jego przyjaciela Marka Sołtysa, który potrafił przynosić rzeczy na komendę, pomagał mu w robieniu zakupów, a nawet chodził do teatru. Największy entuzjazm w trakcie spotkania wywołały doświadczenia z kulą plazmową, do którego zgłosili się ochotnicy. Dzieci mogły się przekonać, że ciało ludzkie przewodzi prąd, dzięki czemu dotykając kuli jedną ręką można sprawić, żeby żarówka trzymana w drugiej dłoni zaczęła świecić.

Czas spędzony z autorem minął szybko, dzięki świetnemu kontaktowi z odbiorcami, ogromnej wyobraźni naszego gościa oraz pasji opowiadania i pisania dzieci wyszły z biblioteki zachwycone i zainteresowane książkami pana Marcina Kozioła. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach. Tym wydarzeniem zainaugurowaliśmy świętowanie Dnia Dziecka w naszym mieście. Kolejnego dnia, wczesnym popołudniem 31 maja, na miejskim rynku wystawiono Operetkę dla Dzieci, a 1 czerwca w Parku Miejskim pod patronatem Burmistrza Miasta Świebodzic odbyła się plenerowa impreza dedykowana dzieciom z okazji ich święta.

MBP Świebodzice

 

Marcin Kozioł na spotkaniu z uczniami szkół podstawowych.

Marcin Kozioł na spotkaniu z uczniami szkół podstawowych.

Marcin Kozioł na spotkaniu z uczniami szkół podstawowych.


“Słodkich snów” z Ireną Raszką - relacja ze spotkania autorskiego w Tygodniu Bibliotek
 

Tydzień Bibliotek to dla bibliotekarzy największe święto, na które czekamy cały rok. Drugi tydzień maja wypełniamy atrakcyjnymi wydarzeniami, organizujemy spotkania, warsztaty, wykłady i zapraszamy społeczność miasta do wspólnego świętowania. Jesteśmy w te dni wyjątkowo dumni z tego, że możemy popularyzować kulturę czytelniczą. Lubimy naszych czytelników ze wzajemnością i zawsze cieszymy się, kiedy nas odwiedzają, chwalą naszą ofertę i księgozbiór. Niezwykle wdzięcznymi użytkownikami są dzieci, które zaczynają swoją przygodę z książką i biblioteką. Możemy niekiedy przez następne lata obserwować jak zaszczepiona miłość do literatury procentuje i rośnie wraz z młodym czytelnikiem.

W trakcie Tygodnia Bibliotek nie mogło zabraknąć spotkania dedykowanego właśnie im. W ramach DKK w Oddziale Dziecięcym MBP w Świebodzicach odwiedziła nas Irena Raszka - autorka uroczych rymowanek dla dzieci, poetka mieszkająca w Wałbrzychu. Tworzenie wierszy to jej pasja, chce w ten sposób zainteresować literaturą dzieci i dorosłych. Jej przygoda z rymowaniem zaczęła się w 2015 roku i zawdzięcza ją poniekąd wnuczkom, które prosiły o nowe historie na dobranoc.

Pani Irena szybko nawiązała kontakt z przybyłymi na spotkanie uczniami drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Korczaka oraz Szkoły Podstawowej Integracyjnej im. H. Sienkiewicza, które z przyjemnością słuchały czytanych przez autorkę bajek. Rymowanki to krótkie wierszyki napisane prostym językiem, zawierają zawsze morał, związek frazeologiczny, dzięki czemu mają też charakter edukacyjny. Zaproszona poetka opowiedziała dzieciom, jak i dla kogo zaczęła pisać usypianki oraz opowiedziała jak powstaje książka. Zaprezentowała stworzone przez nią i przez utalentowanych uczniów wałbrzyskich i świdnickich szkół tomiki z ręcznie stworzonymi ilustracjami oraz rozkładankami, czyli “wyskakującymi” z książki po rozłożeniu stron. Młodzi czytelnicy byli oczarowani i nie ukrywali zachwytu trójwymiarowymi tomikami. Pani Irena nie musiała długo przekonywać dzieci, że lepiej więcej czasu poświęcić na czytanie niż na oglądanie ekranizacji. Szybko zrozumiały, że czytanie pobudza wyobraźnię i umożliwia stworzenie własnych, niepowtarzalnych światów i postaci.

Na zakończenie spotkania nasza gościni zaprosiła do uczestnictwa w stworzonym przez nią Klubie Bajki Ireny Raszki, w ramach którego organizuje konkursy recytatorskie i plastyczne, rozdała uczestnikom spotkania piękne własnoręcznie wykonane zakładki i mogła mieć pewność, że młodzi odbiorcy polubili jej twórczość. 

 

MBP     
Świebodzice

Uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Korczaka podczas spotkania z regionalną bajkopisarką Ireną Raszką.

Poetka Irena Raszka prezentująca swoje książki w trakcie spotkania z uczniami.

Tomiki Ireny Raszki z ręcznie stworzonymi ilustracjami oraz rozkładankami, czyli “wyskakującymi” z książki po rozłożeniu stron.


 

Piątego października odbyła się V Ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Biblioteka dziecięca również przyłączyła się to tej akcji. „Noc Bibliotek” to wielkie święto bibliotek i czytania. Jest to ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów biblioteki jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Akcję honorowym patronatem objął Minister Edukacji Narodowej, od początku patronuje jej Biblioteka Narodowa, a od dwóch lat również Narodowe Centrum Kultury.

          25. października w Oddziale Dziecięcym odbył się wieczór z młodzieżą. W spotkaniu wzięli udział członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy. Wspólnie obejrzeliśmy film pt. „Ptyś i Bill”, który został udostępniony na potrzeby przeprowadzenia akcji. Akcja filmu rozgrywa się we Francji w latach 70-tych. Bohaterem jest chłopiec Ptyś i jego rodzina. Pewnego dnia do ich domu trafia pies Bill, który jest niesforny, wszędzie go pełno. Rodzina przeprowadza się do innego miasta, ponieważ tata dostaje tam pracę. W filmie pokazane są codzienne problemy rodziny, a także ich sąsiada, który choruje na depresje, ma alergię, ze wszystkiego jest wiecznie niezadowolony. Przesłaniem tego filmu jest znalezienie wspólnego języka i umiejętność porozumienia się.

          Po rozmowach na temat komiksu i filmu nadszedł czas na kreatywną zabawę. Bibliotekarki zaprosiły uczestników spotkania do wspólnego kodowania. W ruch poszły kolorowe plastikowe kubeczki, z których młodzież ułożyła napis „Noc Bibliotek 2019” oraz ex libris Oddziału Dziecięcego – biedronkę. Po kubkach przyszła kolej na roboty i puzzle. Tym razem nasza zdolna młodzież ułożyła napis „Noc Bibliotek” ze specjalnych puzzli dla ozobota, tworząc dla robotów zakodowaną trasę. Potem sprawdzaliśmy możliwości ozobotów na stworzonych odręcznie trasach. Na koniec spotkania wspólnie ułożyliśmy sudoku na macie do kodowania.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Tadeuszak, Justyna Głowacka-Sikoń

 

NOC BIBLIOTEK 2019 (foto)

      

      

      

      

      

 
 

 

 

Spotkanie z młodymi klubowiczami

           30 sierpnia odbyło się spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Fantasy. W miłej  atmosferze rozmawialiśmy o książkach, muzyce, filmach i grach komputerowych. Klubowicze czytają różne książki i to nie tylko z zakresu fantastyki, ale również powieści obyczajowe, sensacyjne, horrory itp. Do polecanych tytułów należą:

1.S. Shannon „Zakon drzewa pomarańczy”

2.M. Rogerson „Magia cierni”

3. P. Hendel cykl „Zapomniana księga”

4. M. Kasten  „Save me”, „ Save us”, „ Save you”

5. R. Lippincott „Trzy kroki od siebie”

6. L.Bardugo „Cień i kość”

                Członkowie klubu biorą aktywny udział w różnych wydarzeniach, które odbywają się w bibliotece, ale też na terenie miasta. Z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 740-lecia nadania praw miejskich, Świebodzice wzięły udział w projekcie Europejskie Dni Dziedzictwa. Młodzież uczestniczyła w sesji zdjęciowej dotyczącej projektu, w ramach którego wydany został okolicznościowy plakat oraz informator. Umieszczone tam są zdjęcia Sandry Wiktorek i Cezarego Sikonia. Plakat poświęcony jest wydarzeniom, które odbędą się w Miejskim Domu Kultury we wrześniu. Będzie to wystawa i spacer historyczny pod hasłem  „Emil Krebs u granic geniuszu”.  Miejska Biblioteka Publiczna jest partnerem tego wydarzenia.

Ewa Tadeuszak

 

 

 


 

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy polecają !!! 
02.08.2018 r.  


26 lipca, w Oddziale Dziecięcym, odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy. Podczas spotkania przeglądaliśmy książki otrzymane od Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, koordynatora Dyskusyjnych Klubów Książki na Dolnym Śląsku. Były to książki wybrane przez klubowiczów, dlatego omawialiśmy powody wybrania tych konkretnych tytułów, wśród których znalazły się m.in.: „To” i „Nocna zmiana” Stephena Kinga, „Śpiew kukułki” Frances Hardinge, „Papierowa księżniczka” Erin Watt. Większość zamówionych książek nie była z gatunku fantastyki, ale to dla tego, że mamy bardzo rozległe zainteresowania czytelnicze.

    

 

A więc, co sprawia, że sięgamy po książki tego, bądź innego autora?

Julia - Zazwyczaj przeglądając media społecznościowe widuję wpisy, gdzie ktoś poleca książki danego autora bądź też prosi o takowych polecenie. Gdy coś mnie zainteresuje, to zagłębiam się w twórczość autora i wtedy sięgam po jego książki.

Emilia - Czytam konkretnych autorów, bo ktoś mi ich polecił lub przeczytałam gdzieś recenzję o danym autorze i jego książkach. Jednak przeważnie jest tak, że działam na zasadzie prób i błędów - biorę jakąś książkę z półki (w bibliotece, sklepie, księgarni) i czytam. Jeśli mi się spodoba, to sięgam po kolejne historie tego autora.

Agnieszka - Można by powiedzieć, że jestem bardzo wymagającym czytelnikiem. Autor musi dać mi coś, czego w danej chwili potrzebuję - humoru, akcji, emocji, zagadki do rozwiązania lub pozwolić przenieść się w świat fantastyki. Cenię w książkach nie tylko fabułę, ale także umiejętność przedstawienia postaci, bym mogła je sobie zwizualizować, bądź fragmentów, które zapadną mi w pamięci. Dla przykładu: kiedyś moja przyjaciółka odbierała telefon mówiąc „Wysłów się”. Czy ktoś wie, kto tak mówił? Windsor „Win” Horne Lockwood III, przyjaciel Myrion'a Bolitara - bohater książek Harlana Cobena. Od tamtej pory, ze względu na dialogi, bohaterów, humor i akcję, stał się on jednym z moich ulubionych autorów. Nora Roberts, kolejna faworytka, za różnorodność - pisze romanse, kryminały, thrillery i fantastykę. W każdym z tym gatunków znajduję swoje perełki. Mogłabym długo wymieniać, ale to chyba główne powody.

A co byśmy polecili do przeczytania?

Julia – seria „Zwiadowcy” John Flanagan

Emilia – cykl „Dwór cieni i róż” oraz cykl „Szklany tron” Sarah J. Maas

Ola – „Srebrne oczy” Scotta Cauton, „No.6” i „Uśpiony księżyc” (mangi)

Sandra – „Mroczne umysły” Alexandra Bracken, cykl „Dwór cierni i róż” Sarah J. Maas, „Szeptucha” Katarzyna Berenika Miszczuk, cykl „Czerwona królowa” Victoria Aveyard

Wiktoria – cykl „Dary anioła” Cassandra Clare

Marcin – cykl „Jeźdźcy w czasie” Alex Scarrow, trylogia „Piąta fala” Rick Yancey, trylogia „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins

Agnieszka – „Początek” (cykl Kroniki tej Jedynej) oraz saga rodu Quinnów (Wzburzone fale, Niebezpieczne prący, Spokojna przystań, Błękitna zatoka) Nora Roberts, „Żółwie aż do końca” John Green, „Schronienie” Harlan Coben, a dla fanów Rywalek – cykl „Royal” (Królestwo ze szkła, Kraina z jedwabiu) Valentina Fast.

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Okarmus, moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 


Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 
20.04.2018 r.  


19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. W tym roku włączyliśmy się do akcji, zapraszając do współpracy członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy oraz uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3.

Wspólnie z klubowiczami przygotowaliśmy żonkile, które zostały rozdane podczas prowadzonych zajęć. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas IV b i VI c pod opieką pani Anny Nowak. Na początek obie grupy obejrzały film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pierwsze pytanie, jakie padło po obejrzeniu filmu - dlaczego żonkil? Otóż jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB (Żydowska Organizacja Bojowa). 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

„PAMIĘĆ i upamiętnianie” to pierwszy z tematów, podczas których uczniowie zastanawiali się, co to znaczy „upamiętniać” i jak można to robić. Następnie, wykorzystując kalambury, mieli zaprojektować rzeźbę odzwierciedlającą słowo „pamięć”.

Drugi temat to „Getto i wojna oczami dziecka”. Po wysłuchaniu fragmentu z książki „Arka czasu” M. Szczygielskiego opisywali emocje towarzyszące bohaterowi, a także, jak odbierał pierwsze dni wojny. Podczas czytania kolejnych fragmentów z książek „Wszystkie moje mamy” R. Piątkowskiej i „Wyspa przy ulicy Ptasiej” U. Orvel dowiedzieli się, jakie były powody tworzenia zamkniętej dzielnicy w getcie i jakie warunki w niej panowały.

Agnieszka Okarmus
Zdjęcia: Anna Nowak

 

    

    

    

     

    

    

 


To już 3 lata i czekamy na kolejne!
27.02.2018 r.  


22. lutego 2018 roku, Dyskusyjny Klub Fantasy, działający w Oddziale Dziecięcym naszej Biblioteki, obchodził 3 rocznicę. Członkowie klubu, to wspaniali młodzi ludzie, którzy pragną rozwijać swoją pasję do czytania, ale nie tylko. Mamy na swoim koncie wiele ciekawych inicjatyw, takich jak: Biblioteczne Pogotowie Książkowe, przedstawienia - „Władcy pierścieni” oraz „Harry'ego Pottera”, Noc w bibliotece, a także wakacyjny wolontariat.

Klub powstał 19. lutego 2015 roku i w pierwszym roku działalności liczył 18. członków. Z roku na rok, zarówno uczestnicy, jaki i ich liczba zmieniają się. Część z nich rozpoczyna naukę w szkołach średnich i niestety nie mają zbyt wiele wolnego czasu. Ale zawsze pojawia się ktoś nowy, kto szybko zaprzyjaźnia się z pozostałymi członkami klubu.

Podczas ostatnich spotkań odbyła się uwielbiana przez klubowiczki Noc w bibliotece. Męska część klubu, wraz z jedną klubowiczką, przygotowała nam niespodziankę - przybycie Świętego Mikołaj, wraz z elfem i reniferem. A tam gdzie Mikołaj, tam i prezenty, oczywiście przygotowane przez wszystkich klubowiczów.

Podczas kolejnego spotkania klubowicze ponownie zostali obdarowani prezentami. Tym razem za aktywny udział na rzecz Dyskusyjnego Klubu Fantasy. Część nagród pochodziła z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, która pełni rolę koordynatora Dyskusyjnych Klubów Książki na terenie Dolnego Śląska, a pozostałe zostały ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach. Na najbliższym spotkaniu opracujemy plan działania na obecny rok. Ciekawe co wymyślimy?

Agnieszka Okarmus
moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 


Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu literackiego „Trzy strony”
06.12.2017 r.


Instytut Książki wspólnie z Fundacją Nowoczesna Polska zorganizowali konkurs literacki Trzy strony, w którym udział wzięli uczestnicy Dyskusyjnych Klubów dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Opowiadania miały być zainspirowane cytatem z Jądra ciemności Josepha Conrada „Znałem go o tyle, o ile człowiek może poznać drugiego człowieka”.

Dyskusyjny Klub Fantasy, działający przy Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, reprezentowały dwie członkinie - Emilia Wzgarda z opowiadaniem „Kim jesteś, Tom?” i Kalina Bartosiewicz z opowiadaniem „Niebliski przyjaciel”. Jury w składzie: Wojciech Chmielewski, Dariusz Kawa i Jarosław Lipszyc nagrodzili najlepsze opowiadania. Laureatką konkursu została Emilia Wzgarda, zajmując III miejsce w kategorii 12-15 lat, która wraz z moderatorką, Agnieszką Okarmus, pojechały 4 grudnia 2017 roku do Instytutu Książki w Krakowie na galę wręczania nagród. Zwycięzcy otrzymali czytniki książek elektronicznych oraz pamiątkowe dyplomy, które zostały im wręczone przez Dariusza Kawę z Instytutu Książki, Jarosława Lipszyca - prezesa Fundacji Nowoczesna Polska, oraz Paulinę Choromańską - koordynatorkę projektów z Fundacji Nowoczesna Polska.

Po gali wręczania nagród, zwycięzcy konkursu wraz z opiekunami zwiedzili Instytut Książki, obejrzeli spektakl pt. Opowieść wigilijna w Teatrze Współczesnym oraz zwiedzili Podziemia Rynku.

Agnieszka Okarmus


PLIKI DO POBRANIA:


 

   

   

   

   

   


PIĘKNO PEREŁ BYWA ZDRADLIWE.

Możemy się o tym przekonać czytając „Baśń o perle” Anny Gibasiewicz 
28.11.2017 r.  


Kiedy człowiek dorasta w obecności książek pierwszym gatunkiem literackim z jakim ma kontakt jest baśń. Wiele osób, na pytanie jakie są twoje ulubione baśnie odpowiada: baśnie Andersena. To chyba najbardziej znany autor baśni na świecie (może oprócz braci Grimm). Dzień jego urodzin - 2 kwietnia jest obchodzony na świecie jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Również dla pisarki Anny Gibasiewicz, która w piątek 24 listopada 2017 roku odwiedziła świebodzicką bibliotekę, baśnie Andersena należą do ulubionych. Zainspirowana ich magią postanowiła sama zmierzyć się z tym gatunkiem i tak powstała „Baśń o perle”.

Anna Gibasiewicz - doktorantka w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu, Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, nauczyciel dyplomowany, Laureatka Międzynarodowego Konkursu pt. Miłość niejedno ma imię (wyróżnienie za opowiadanie pt. „Jesienne liście”). W roku 2010 roku koordynowała wraz z przyjaciółmi akcję na rzecz dzieci z Indii, z ośrodka Premananda Centre w Ongole (południowo-wschodnie Indie). W latach 2007-2009 prowadziła audycje literackie i teatralne w internetowym radiu Młody Wrocław. W 2015 roku koordynowała zespół wolontariuszy podczas 8. Festiwalu Wysokich Temperatur w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Na podstawie swojej książki Autorka wyjaśniała publiczności cechy baśni, w której rzeczywistość przeplata się z fikcją, zdarzenia mogą mieć miejsce wszędzie i w każdym czasie, a wiele rzeczy posiada właściwości magiczne.

Fragmenty baśni, które czytała Autorka posłużyły do zabawy i przemyśleń na temat decyzji, jakie podejmują ludzie. Każda decyzja przynosi skutki, które mogą być pozytywne lub negatywne, zarówno dla innych, jak i dla nas. Ale na pewno nasze decyzje nie mogą nikogo krzywdzić. Bo na ludzkiej krzywdzie nie buduje się szczęścia - taki wniosek wypływał zarówno z baśni, jak i z rozmowy.

Aktywna i żywo reagująca publiczność miała również swoje własne, niezwykle dojrzałe wnioski: od bogactwa ważniejsza jest rodzina - tak podsumował spotkanie jeden z jego uczestników.

W trakcie spotkania moderatorka Dyskusyjnego Klubu Fantasy, Agnieszka Okarmus, przekazała wszystkim dobrą wiadomość. Instytut Książki w Krakowie ogłosił konkurs literacki Trzy strony, inspirowany cytatem Josepha Conrada „Znałem go o tyle, o ile człowiek może poznać drugiego człowieka”, w którym udział wzięli uczestnicy dziecięcych i młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski. Wśród laureatów tego konkursu znalazła się Emilia Wzgarda, ze świebodzickiego Dyskusyjnego Klubu Fantasy z opowiadaniem Kim jesteś, Tom? Zdobywców I, II i III miejsca poznamy 4 grudnia podczas wręczenia nagród w Instytucie Książki w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyć będzie Laureatka - Emilia Wzgarda wraz z opiekunem Klubu - Agnieszką Okarmus, GRATULUJEMY !

Tekst: Małgorzata Grudzińska
Fot.: Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 


BIBLIOTECZNE POGOTOWIE KSIĄŻKOWE 
04.10.2016 r.  


1 października 2016 roku w naszym mieście odbyło się "Rodzinne Święto Ziemniaka". Wzięły w nim udział świebodzickie szkoły oraz przedszkola. Do tej inicjatywy włączył się również Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. 

Nasza akcja, pod hasłem "Biblioteczne Pogotowie Książkowe", miała na celu zachęcenie do czytania, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, a także promocję biblioteki. Wraz z klubowiczami z Dyskusyjnego Klubu Fantasy, przygotowałyśmy trzy stanowiska, które znajdowały się w: Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3, Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 oraz Publicznym Zespole Szkól Podstawowo-Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi.

Każda z grup rozdawała przygotowane informatory, zawierające ofertę naszej biblioteki. Dzieci otrzymywały receptę z polecanymi przez nas książkami, a ponadto balony z logiem Oddziału Dziecięcego oraz modelowane - łabędzie, pieski, miecze itp. Rodzice uzyskiwali informację, na temat nowej formy zapisu w naszej bibliotece. W związku z komputeryzacją procesu wypożyczania, wszyscy zapisywani czytelnicy, zarówno dzieci, jak i dorośli, otrzymują elektroniczne karty. Dzięki nim mają dostęp do własnego elektronicznego konta, co umożliwia m.in.: sprawdzenie wypożyczonych książek oraz terminu ich oddania, tworzenie własnej historii wypożyczeń, rezerwację poszukiwanych książek.
Pragniemy podziękować naszym klubowiczom: Sandrze Wiktorek, Emilii Wzgardzie, Julii Partyce, Oli Filipczyk, Zuzi Mikłasz i Dominikowi Rólce, za zaangażowanie i udział w naszej inicjatywie.

Agnieszka Okarmus
Alicja Głąb
Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   


Wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Fantasy 
08.08.2016 r.  


4 sierpnia grupa członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy udała się na wycieczkę do Jedliny-Zdrój. Oprócz zwiedzania tej przepięknej miejscowości, odwiedziliśmy również Park Aktywności - Czarodziejska Góra. Park linowy, tor saneczkowy i tor pontonowy, to tylko niektóre z atrakcji, jakie nas czekały. Po przeszkoleniu, każdy uczestnik wycieczki miał okazję wykazać się sprawnością podczas pokonywania przeszkód w parku linowym. Było to nie lada wyzwanie, ale świetnie sobie poradziliśmy.

Zjazdy na torach saneczkowym i pontonowym sprawiły nam wiele radości. Po atrakcjach w Parku Aktywności, udaliśmy się na zwiedzanie Jedliny-Zdrój. To piękne, malownicze miasteczko z wieloma zabytkami.

Przez najbliższy rok, członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy będą mieli mnóstwo pracy. Już rozpoczęliśmy wstępne działania dotyczące kolejnego przedstawienia, które odbędzie się w przyszłym roku. Ponadto mamy w planach jeszcze inne inicjatywy. Dlatego też, postanowiliśmy się trochę zrelaksować, zwłaszcza, że to okres wakacyjny.

Agnieszka Okarmus - moderator
Dyskusyjnego Klubu Fantasy,
Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   
 

   
 

   
 

   
  

   
 

   
 

   

   
 

   

   
  

   
 

   


W kręgu „Harry'ego Pottera” - przedstawienie
17.05.2016 r.  


W piękne sobotnie popołudnie, 14 maja 2016 roku, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Fantasy zabrali uczestników spotkania do świata magii i czarów, czyli do świata Harry'ego Pottera. To już drugie przedstawienie przygotowane przez klubowiczów. W ubiegłym roku, z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, przygotowano przedstawienie na podstawie powieści „Władca pierścieni”. 

O ile w przypadku Tolkiena klubowicze czytali teksty, tak w przypadku Harry'ego Pottera, wiązało się to z pamięciowym opanowaniem dużej ilości tekstu. Oczywiście przed przedstawieniem mieli mnóstwo pracy: omówienie scenariusza, przygotowanie scenografii, wybranie strojów i wiele prób. Każdy z młodych aktorów spisał się wspaniale. Należy jeszcze dodać, że w przedstawieniu brali udział uczniowie wszystkich kategorii wiekowych, poczynając od pierwszoklasistów szkół podstawowych na uczniach szkół średnich kończąc. Jednak zróżnicowany wiek nie miał znaczenia, bowiem wszyscy wspaniale się spisali.

Na przedstawienie przybyli licznie mieszkańcy naszego miasta, którzy postanowili spędzić wraz z nami sobotnie popołudnie. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem i Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Janem Klepcem, nauczyciele, rodzice, koleżanki i koledzy. Aktorzy otrzymali gromkie brawa, a po przedstawieniu pochwały za grę aktorską i trud włożony w przygotowanie przedstawienia.

Przedstawienie to zakończyło - obchodzony już po raz trzynasty - Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Młodych użytkowników biblioteka inspiruje zawsze, nie tylko w tym roku, gdyż pomysły upowszechniania literatury Fantasy wśród młodych czytelników, członkowie Klubu mają zaplanowane na, co najmniej, trzy najbliższe lata.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy
Fot. Ewa Tadeuszak
 

Scenariusz: Agnieszka Okarmus, Sandra Wiktorek, Aleksandra Kołakowska i Malwina Stopyra,
Kostiumy: Agnieszka Okarmus,
Charakteryzacja: Wiktoria Partyka,
Lektorzy: Aleksandra Kołakowska i Malwina Stopyra,
Obsada: Harry Potter - Krzysztof Ostrowski, Hermiona Granger i pierwszy Śmierciożerca - Sandra Wiktorek, Ronald Weasley i drugi Śmierciożerca - Aleksandra Filipczyk, Albus Dumbledore i Lilly Potter - Weronika Kobos, Minerva McGonagall i trzeci Śmierciożerca - Zuzia Mikłasz, Severus Snape i czwarty Śmierciożerca - Julia Partyka, Rubeus Hagrid i James Potter - Gerard Gawłowski, Ciocia Petunia Dursley, Draco Malfoy i Glizdogon - Marta Jawień, Wujek Vernon Dursley - Dawid Filipiszyn, Dudley Dursley - Marcin Kowalik, Lucjusz Malfoy i Tiara Przydziału - Emilia Wzgarda, Lord Voldemort - Wiktoria Partyka, Suzan Bonz i sowa - Martyna Beker, Hanna Abbott, Nevill Longbottom i sowa - Patrycja Ostrowska.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   
 

   
 

   
 

   
  

   
 

   
 

   

   
 

   

   
  

   
 

   
 

   

 


Przyjęcie dla Królowej Książki
11.04.2016 r.  


23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyła się impreza czytelnicza Przyjęcie dla królowej książki. W 2016 roku Wrocław został Światową Stolicą Książki Unesco. W związku z tym są podejmowane liczne inicjatywy związane z promocją książki i czytelnictwa. Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprosił w tym dniu wszystkie dolnośląskie biblioteki do przeprowadzenia w swoich placówkach przyjęcia dla książki o charakterze animacji czytelniczej według własnych pomysłów. Akcja była skierowana przede wszystkim do bibliotekarzy, dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz rodziców. Świebodzicki Oddział Dziecięcy również przyłączył się do tej akcji. Impreza miała na celu zachęcenie do czytania poprzez promocje naszej instytucji.

W spotkaniu uczestniczyło około 80 osób, w tym dzieci i młodzież ze świebodzickich przedszkoli i szkół, zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice. W imprezie uczestniczył Pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz, radny Jan Klepiec, dyrektor Miejskiego Domu kultury pani Agnieszka Gielata. Na wstępie panie bibliotekarki powitały wszystkich i zaprosiły do wspólnej zabawy. Pierwszym punktem na sobotnim spotkaniu było czytanie bajek i wierszy znanych pisarzy. Dla niektórych osób był to powrót do dzieciństwa. W roli lektorów wystąpili goście, nauczyciele i dzieci. Odczytano następujące utwory:

Cz. Janczarski „Najpiękniejsze bajki” - Małgorzata Chojda-Ozga
A. Fredro „Paweł i Gaweł” - Bogdan Kożuchowicz, Jan Klepiec
T. Śliwiak „Zakochana żaba” - Alicja Głąb
A. Fredro „Małpa w kąpieli” - Justyna Gąsior
J. Brzechwa „Samochwała” - Magdalena Biała
D. Wawiłow „Daktyle” - Weronika Rubnikowicz
J. Brzechwa „Na straganie” - Paulina Ptak

Miłym zaskoczeniem była recytacja wiersza J. Tuwima pt. „Zosia Samosia” przez jedną z najmłodszych czytelniczek - 4 letnią Henrykę Bieniaszewską. Po recytacji panie bibliotekarski w składzie: Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak, Dorota Filipek, Janina Witek, Sylwia Jasińska i Lucyna Przypek odczytały „Lokomotywę” J. Tuwima.

 

   

   

   

   

   

 

Kolejnym punktem były życzenia dla książki. Punktualnie o godzinie 12.00 - w samo południe złożyliśmy życzenia bohaterce naszego przyjęcia. Tym samym młodzi, młodsi i najmłodsi Dolnoślązacy wspólnie o tej samej porze przywitali Światową Stolicę Książki. Pani bibliotekarka odczytała wiersz T. Kubiaka pt. „Książka”, a następnie składaliśmy Królowej Książce życzenia. Szkoły miały za zadanie przygotować księgę życzeń. Każda z nich zawierała cytaty, życzenia dla biblioteki, książki, postaci bajkowych. Wszystkie placówki zaprezentowały nam swoja pracę. Przedstawiciele każdej ze szkół odczytywali życzenia. Poniżej zamieszczamy kilka wybranych.

Życzenia od gości
Niech na co dzień półki w bibliotece będą puste, a kolejny czytelnik czeka na swoją ukochaną książkę (burmistrz Bogdan Kożuchowicz)

Publiczne Gimnazjum nr 1
Dzisiaj, jutro i przez wieki, niech nam żyją BIBLIOTEKI! Niech Was wszyscy odwiedzają, każdą książkę przeczytają!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
Droga Biblioteko! Życzę Ci, by twoich książek dzieci nie niszczyły, byś była bardzo często odwiedzana i doceniana. Nich dzieci na czas Ci książki oddają, niech się uczą i marzą - niech je czytają …

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3
Życzenia dla małego dalmatyńczyka - Aby Twoi bracia i siostry zawsze Cię kochali. Bądź dzielny - jesteś mały ale wspaniały

Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” (Marcus Tullius Cicero)

Publiczny Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi
Książko! Życzę Ci… aby zachwyt nad Tobą nigdy nie przeminął.

   
 
   

 

Podczas Przyjęcia dla Królowej Książki odbyło się wręczenie dyplomów i nagród książkowych dla zasłużonych Czytelników. Najmłodsi otrzymali również kolorowe ordery Czytelnik Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Poniżej lista nagrodzonych:

Przedszkolaki:
1. Julita Żyźniewska
2. Antonina Żelaźkiewicz
3. Maksymilian Rochowiak
4. Ola Cieloszyk
5. Henryka Bieniaszewska
6. Amelia Cesarz
7. Anna Gauze
8. Sandra Geglawa
9. Dawid Potocki
10. Michał Andruszkiwicz
11. Jakub Głód

Szkoła podstawowa:
1. Mikołaj Rochowiak
2. Patrycja Cieloszyk
3. Magdalena Biała
4. Jakub Stróżyna
5. Agata Antoniuk
6. Kamila Bekas
7. Wiktoria Kiliańska
8. Michał Ptak
9. Paulina Ptak
10. Marcel Dyjak
11. Kamila Czarnecka
12. Milena Czarnecka
13. Weronika Rubnikowicz
14. Konrad Rubnikowicz
15. Bartosz Gauze
16.Alan Klimczak
17. Szymon Kozioł
18. Amanda Olejkiewicz
19. Eliza Ścigajło
20. Aniela Tarkowska
21. Karina Górczyk
22. Olaf Lepiarz
23. Zuzanna Mikłasz
24. Oliwier Antczak
25. Marcelina Pilipionek
26. Hanna Krzan
27. Zuzanna Krzan
28. Sabina Dembna

Młodzież:
1. Sandra Wiktorek
2. Weronika Kobos
3. Emilia Wzgarda
4. Julia Partyka
5. Patrycja Padzioch
6. Daniel Dyjak
7. Radosław Karczmarz
8. Wiktoria Pilipionek
9. Klaudia Kargol
10. Aleksandra Subczak
11. Alicja Grzesiak

Nagrody wręczał pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz i panie bibliotekarki: Alicja Głąb, Agnieszka Okarmus i Ewa Tadeuszak. Zostały także wręczone podziękowania za wieloletnią współpracę.

Otrzymały je następujące osoby:
1.Ilona Szczygielska
2. Dorota Filipek
3. Jolanta Bieniasz
4. Janina Witek
5. Sylwia Jasińska
6. Lucyna Przypek
7. Agnieszka Kiryczuk
8. Violetta Dziedzińska
9. Bernadeta Smykowska
10. Alicja Łukaszów
11. Justyna Gąsior


 
   
 
   

 

Dzieci na przyjęcie dla królowej książki przebierały się za księżniczki, wróżki, rycerzy, motyle, biedronki itp., a panie bibliotekarki za wróżki. Każde przebrane dziecko otrzymał drobny upominek, ufundowany przez Wydział Promocji, Infrastruktury i Współpracy Zagranicznej.

Na naszym przyjęciu nie zabrakło również innych atrakcji. Klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Fantasy malowały dzieciom twarze, modelowały balony - były miecze, łabędzie, pieski i kwiaty. Młodzi Czytelnicy otrzymywali także balony z logiem biblioteki. Oczywiście były również i tańce, do których przyłączyli się dorośli oraz zabawy z chustą (Klanza).

Pragniemy bardzo podziękować naszym klubowiczkom, za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu sobotniego spotkania, w którym uczestniczyły: Sandra Wiktorek, Emilia Wzgarda, Iga Kiecenka, Julia Partyka, Weronika Kobos, Malwina Stopyra.

To było wspaniałe przyjęcie zorganizowane dla książki, która była, jest i będzie niekwestionowaną Królową, hojnie obdarowującą swoich wiernych Czytelników mądrością, miłością, radością i wzruszeniem.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus
Zdj. Sandra Wiktorek i Iga Kiecenka
Obróbka zdjęć: Agnieszka Okarmus


 
   
 

   
 

   
 

   
 

   
  

   
 

   
 

   

   
 

   

   
  


W kręgu „Harry'ego Pottera” - casting
15.02.2016 r.  


Członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy, działającego w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, co roku typują powieść, na podstawie której przygotowujemy przedstawienie. Dla przypomnienia, w zeszłym roku był to „Władca pierścieni” J. R. R. Tolkiena. W tym roku, klubowicze wytypowali „Harry'ego Pottera” J. K. Rowling. Ponieważ w powieści tej występuje wielu bohaterów, a nasze przedstawienie będzie zawierało sceny z różnych części powieści, postanowiliśmy ogłosić casting, w celu pozyskania większej liczby aktorów.

Casting odbył się 4 lutego i pomimo trwających ferii zgłosiło się kilku kandydatów. Nowi aktorzy szybko zgrali się z klubowiczami, dzięki czemu praktycznie nikt nie miał tremy. Było za to wiele śmiechu, gry aktorskiej i dobrej zabawy. Odegraliśmy scenki, według scenariusza przygotowanego na potrzeby castingu. Już w trakcie jego trwania napływały nowe pomysły, co do przedstawienia. Padały propozycje związane z efektami specjalnymi, dopisanie kolejnych scen, elementów scenografii, a także stroi. Tak więc przed nami mnóstwo pracy, ale to nas nie przeraża, ponieważ świetnie się przy tym bawimy.

Choć oficjalny casting już się odbył, nadal można zgłaszać się do wzięcia udziału w przedstawieniu. Serdecznie zapraszamy do Oddziału Dziecięcego, gdzie udzielimy wszelkich informacji.

Agnieszka Okarmus
moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

  

   

   

   

   

   
 
   


NIECH NOC BĘDZIE Z WAMI! czyli co można robić nocą w bibliotece 
17.12.2015 r.  


Dyskusyjny Klub Fantasy działa dopiero od marca b.r., jednak ma na swoim koncie wiele ciekawych inicjatyw. W kwietniu przygotowaliśmy przedstawienie „Władca pierścieni” J.R.R. Tolkiena, w ramach Światowego Dnia Czytania Tolkiena, odbyły się również warsztaty komiksu i ilustracji, We wrześniu przygotowaliśmy Biblioteczne Pogotowie Książkowe, natomiast w październiku wzięliśmy udział w IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej. Oprócz wspomnianych inicjatyw, spotykamy co najmniej raz w miesiącu. Podczas spotkań wymieniamy się pomysłami, dyskutujemy o literaturze, filmach i grach komputerowych. Myślę, że stworzyliśmy zgraną grupę.

Nasza najnowsza inicjatywa, to spędzenie nocy w bibliotece. Co można robić nocą w bibliotece? Otóż bardzo wiele. Spotkaliśmy się 11 grudnia o godz. 18.00 i zasiedliśmy do kolacji. Każdy z nas przyniósł to co lubi. Były sałatki, tosty, ciasta i inne smakołyki. Później ulokowałyśmy się na materacach i rozpoczęliśmy dyskusję.

Kiedy w księgarniach ukazała się saga Zmierzch Stephenie Mayer, młodzież, choć nie tylko, była zachwycona. Prawie natychmiast ukazało się wiele innych książek o tematyce wampirów. My odnaleźliśmy kolejną falę literacką. Tym razem występuje w niej: hierarchia, brak wyboru i dziewczyna, która może ocalić świat. Mowa tu o takich książkach jak: cykl Rywalki - Kiera Cass, cykl Niezgodna - Veronica Roth, „Czerwona królowa” - Victoria Aveyard, Klejnot” - Amy Ewing. Moje pierwsze skojarzenie gdy zaczęłam czytać Rywalki? - programy „Żona dla mojego syna” i „Rolnik szuka żony”.

Dlaczego? Widziałam po jednym odcinku i miałam dość. W książce, rodzice (para królewska) szukają żony dla swego jedynego syna (księcia Maxona). Dziewczęta z różnych klas społecznych, pragną wyjść za księcia, aby awansować w hierarchii. No, przynajmniej większość. Są poddawane selekcji, a jedna z nich zostanie żoną księcia. Jednak czytałam dalej i … dosłownie chłonęłam część po części. I chciałam więcej. Potem znalazłyśmy kolejne tytuły o podobnej tematyce. Kiedy przeczytałam te książki, zrozumiałam co tak przyciąga młodzież. Hierarchia - podział na klasowy społeczne występuje w każdej z książek: Rywalki - 8 klas; Niezgodna - 5 frakcji; Czerwona królowa - 3 klasy; Klejnot - 4, z czego każda jest podzielona. Brak możliwości wyboru - tego kim są i kim będą. Mówiono im jak mają się ubierać, zachowywać, mówić i myśleć. Dziewczyna - jednak, od której tak wiele zależy. Oczywiście pojawia się również wątek miłości, choć w żadnym przypadku nie jest ona prosta lecz pełna obaw i komplikacji, głównie ze względu na pochodzenie.

- No tak, ale jeśli chodzi o miłość, to w książkach zawsze kończy się szczęśliwie.
- Tylko czy na pewno? A czytałyście Zaklinacza koni, List w butelce, bądź oglądałyście film Braveheart? Nie, to polecam. Wtedy porozmawiamy o szczęśliwych zakończeniach.

I takie oto dyskusje trwały do 5 nad ranem. Oczywiście nasze spotkanie nie było skoncentrowane tylko na rozmowach o książkach. Grałyśmy również w gry planszowe, kalambury, wisielca. Była też muzyka i śpiew. Ale przede wszystkim dużo śmiechu. Nasze spotkanie zakończyłyśmy o 9 rano i na pewno, kiedyś to powtórzymy. Musimy tylko nabrać "mocy", ponieważ mamy już kilka planów na przyszły rok.
Już teraz możemy zdradzić, że w luty odbędzie się casting do przedstawienia „Harry Potter”. A samo przedstawienie odbędzie się w maju. W styczniu, na naszej stronie internetowej, podamy więcej szczegółów.

Agnieszka Okarmus
moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

"NOC W BIBLIOTECE"

W dniu 11.12.2015 o godz. 18.00 w bibliotece miejskiej odbyła się „Noc w bibliotece”, a zakończyła o 9 rano dnia następnego. W nocowaniu udział wzięli: panie Ewa Tadeuszak i Agnieszka Okarmus, Emilia Wzgarda, Aniela Tarkowska, Sandra Wiktorek, Ola Filipczyk i Aleksandra Kołakowska. Atmosfera była przez cały czas luźna i zabawna. Na początku spotkania zasiedliśmy do stołu i zjedliśmy kolację. Potem zaczęliśmy rozmawiać o książkach: „Klejnot”, „Czerwona królowa”, „Rywalki i Niezgodna”. W książkach tych występuje tematyka hierarchii. Potem słuchałyśmy muzyki i śpiewałyśmy. nie odbyło się też bez gier planszowych i zabaw w kalambury oraz wisielca. Około 4 nad ranem położyliśmy się na materace (zostały nam wypożyczone ze szkoły) w celu snu, lecz wszczęły się jeszcze dyskusje na różne tematy, co doprowadzało do „szału” panią Agnieszkę, która uważa, że w jej wieku powinno się spać więcej. Proszę pani cytuję: „Wyśpisz się jak pójdziesz do urny, kto dużo śpi tego zjedzą nurny”.

W końcu jednak wszyscy zasnęliśmy. Rano wstaliśmy przed 8, zjedliśmy śniadanie, pozbieraliśmy nasze rzeczy i o 9 wszyscy się pożegnaliśmy i wróciliśmy do naszych domów. Gdyby jeszcze raz było takie nocowanie z pewnością bym wzięła w nim udział.

Na zakończenie chciałabym podziękować organizatorkom (panie Agnieszka Okarmus i Ewa Tadeuszak), ale także pani dyrektor, która wyraziła na to zgodę.

Autorka: Emilia Wzgarda
z udziałem: Anieli Tarkowskiej i Oli Filipczyk

 

   

   

   

   

   

   
 
   


Być młodym i przetrwać… 
15.10.2015 r.  


do takiego wniosku sprowadziła się IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka, która w tym roku poświęcona była książce „7 dni” Eve Ainsworth. Tematyka tej książki jest zdecydowanie młodzieżowa i dotyczy przemocy w szkole, dręczenia i upokarzania młodych ludzi przez ich rówieśników. Choć zapewne uważny dorosły czytelnik znalazłby tam wątki zasługujące na refleksję, przez pryzmat własnych doświadczeń wychowawczych.

Już po raz czwarty świebodzicka biblioteka brała udział w Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej, a po raz pierwszy uczestniczyli w niej członkowie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który powstał w marcu 2015 roku. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, jakie były intencje autorki i jaki przekaz płynie z treści książki.

Książka przedstawia 7 dni z życia dwóch głównych bohaterek: Jess i Kez. Pierwsza z nich nie ma łatwego życia i to zarówno w domu, jak i w szkole. Ojciec Jess odszedł i nie utrzymuje z nimi kontaktu. Matka po pracy, spędza więcej czasu przy komputerze niż z własnymi córkami. Dbanie o dom, robienie zakupów, sprzątanie czy gotowanie, nie są jej mocną stroną. Tak więc nastoletnia Jess musi opiekować się młodszą siostrą, a także zajmować się domem. W szkole jest jeszcze gorzej. Jej prześladowczyni - Kez, przy każdej sposobności stara się ją upokorzyć. Powodów jest wiele: otyłość Jess, niestaranny ubiór, nieumyte włosy. Każdy powód jest dobry.

Natomiast Kez jest ładna, ale przede wszystkim uważa się za lepszą od innych. Niewielu wie, że w domu również nie ma łatwo. Ojciec nadużywa alkoholu i terroryzuje członków rodziny. Matka to uległa kobieta spełniająca polecenia swojego męża, którą Kez obwinia za uległość i brak odwagi by przeciwstawić się domowemu tyranowi.

Dyskutujący - wśród których byli przedstawiciele co najmniej kilku pokoleń, wysnuli kilka hipotez, które dość szczegółowo omówiono, z punktu widzenia własnych doświadczeń i obserwacji najbliższego otoczenia. Po pierwsze uznano, że temat prześladowań jest tematem aktualnym i uniwersalnym, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Może mieć różne podłoża - niski status społeczny, stan zamożności, otyłość lub niedowaga, nieporadność, niepełnosprawność i wiele innych.

Czy autorka, poprzez ukazanie prześladowcy i ofiary, chciała w pewien sposób usprawiedliwić postępowanie prześladowczyni? Jednak czy sytuacja rodzinna, jaką miała Kez usprawiedliwia jej czyny? Kez widziała w Jess dwie postaci: swoją matkę - uległą kobietę, która ze strachu robi to czego wymaga od niej jej mąż oraz siebie - buntującą się przed złym traktowaniem przez ojca. A przynajmniej tak powinna się zachować. Bowiem Kezz uważa, że Jess nie ma nawet odrobiny godności. Gdy Kez karze Jess klęknąć i przepraszać za to, że ją dotknęła, Jess to robi. „Skwapliwie klęka i prosi o wybaczenie, nie podnosząc oczu. Kolejny dowód na to, że jest słabym, żałosnym czubkiem”.

Wnioski wypływające z dyskusji nasuwały się jednoznaczne: przemoc sama w sobie jest złem, bez względu na to kto jest jej sprawcą, a kto ofiarą. Nic nie usprawiedliwia przemocy i nie ma na nią przyzwolenia, jest niedopuszczalna niezależnie od tego, kto jej doświadcza. Książka Eve Ainsworth jest głosem sprzeciwu wobec przemocy, zarówno w domu, jak i w szkole.

Omawiając wspomnianą książkę odwołano się również do kilku filmów: „Przytul mnie”, „Ucieczka w milczenie”, „Twardziel”, Precious, 2:37, a także książki Szkoła latania Sylwii Trojanowskiej. Każda z tych pozycji traktuje o prześladowaniu w szkole i różnych sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W przypadku filmu Precious, szkoła okazała się zbawieniem. To tam główna bohaterka znajduje wyrozumiałość i wsparcie, na które nie mogla liczyć w rodzinnym domu. Również podczas dyskusji padały pytania, gdzie młody człowiek doświadczający przemocy w szkole ma szukać ratunku. Wskazywano na pedagoga, pielęgniarkę szkolną, rodzica, wychowawcę, telefon zaufania.

Wśród członków Klubu biorących udział w dyskusji były: Sandra Wiktorek z Technikum Hotelarskiego w Świdnicy, Aleksandra Filipczyk, Malwina Stopyra, Aleksandra Kołakowska z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach, Aniela Tarkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Emilia Wzgarda z Gimnazjum nr 1 oraz bibliotekarki ze świebodzickiej biblioteki. Gościem specjalnym był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach Jan Klepiec.

 

   

   

   


BIBLIOTECZNE POGOTOWIE KSIĄŻKOWE 
28.09.2015 r.  


26 września w naszym mieście odbyło się „Rodzinne Święto Ziemniaka”. Wzięły w nim udział świebodzickie szkoły oraz przedszkola. Do tej inicjatywy włączył się również Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Panie bibliotekarki, wraz z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Fantasy, przygotowały „Biblioteczne Pogotowie Książkowe”. Pomysłodawczynią akcji była Agnieszka Okarmus, moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy, działającego w Oddziale Dziecięcym. Jest to kolejne przedsięwzięcie przygotowane wspólnie z młodzieżą, która angażuje się w inicjatywy podejmowane przez Oddział Dziecięcy.

Sobotnia akcja miała na celu zachęcenie do czytania, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, a także promocję biblioteki. Nasza akcja odbywała się w dwóch miejscach, przy: Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 oraz Publicznym Zespole Szkól Podstawowo-Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi. Każda grupa miała przygotowane stoisko, które wyróżniała piękna bajkowa dekoracja, z nazwą biblioteki i hasłem „Biblioteczne Pogotowie Książkowe”, a także plakatem przygotowanym przez Marysię Partykę. Aby zachęcić dzieci do czytania i zapisania się do biblioteki przygotowano specjalne informatory, które otrzymywali rodzice. Zawierały one informację o działaniach podejmowanych przez Oddział Dziecięcy, prowadzonych zajęciach dla różnych grup wiekowych, a także dla całych rodzin. Dorośli często nie wiedzą jak bogatą ofertą dysponuje biblioteka, dlatego też postanowiliśmy im ją przybliżyć. Maluchy otrzymywały receptę na książkę, która została wypisana na podstawie rozmowy z dzieckiem. Staraliśmy się dobrać odpowiednie książki, zgodnie z wiekiem i zainteresowaniami. Na specjalnie przygotowanej recepcie, wypisywaliśmy imię dziecka oraz polecane książki. Dodatkowo każde dziecko otrzymało bajkową pieczątkę. Miłą niespodzianką okazały się również balony, zarówno te z logiem biblioteki, jak i te w kształcie łabędzi, mieczy, piesków itp. Czasami przy stoiskach było tak wiele dzieci, że nie nadążałyśmy przygotowywać balonów. I to była dla nas największa nagroda.

Pragniemy podziękować naszym klubowiczom: Sandrze Wiktorek, Weronice Kobos, Gerardowi Gawłowskiemu, Hubertowi Muszyńskiemu, Marysi Partyce, za zaangażowanie i udział w naszej inicjatywie.

Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 


Warsztaty komiksu i ilustracji 
27.04.2015 r.  


23 kwietnia 2015 roku, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyły się warsztaty komiksu i ilustracji, w których uczestniczyli członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej. Warsztaty poprowadził Szymon Teluk - malarz, rysownik, ilustrator, karykaturzysta. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki ze środków finansowych Instytutu Książki.

Nasz gość swoją przygodę z rysunkiem rozpoczął w wieku 10 lat. Inspiracją dla młodego artysty stały się bardzo popularne wówczas komiksy, których posiadał sporą ilość. Gdy oglądał filmy animowane i czytał komiksy, wiedział już, że w przyszłości chciałby zająć się rysowaniem.

Tematami czwartkowych warsztatów były:

  1. Jak stworzyć bohatera fikcyjnego. Bohatera komiksu, animacji, filmu, książki.

  2. Concept art. czyli kreacja gier komputerowych. Jak wymyślać i fachowo narysować postacie, tła i rekwizyty, które potem staną się częścią gry komputerowej.

Warsztaty składały się z części teoretycznej, przedstawienia w postaci prezentacji multimedialnej zróżnicowanych przykładów oraz części praktycznej. Jak się okazało, tworzenie komiksów i gier komputerowych to żmudna praca, która wymaga dużej wyobraźni i dbałości o szczegóły. Rysownik tworzy bohaterów, którymi mogą być nie tylko ludzie, ale także zwierzęta czy przedmioty, które nabierają cech ludzkich. W przypadku gier komputerowych ważne jest także tło, miejsce, w którym rozgrywa się akcja - miasto, pustynia czy kosmos. Tworząc postać fantastyczną należy uwzględnić wygląd bohatera, jego osobowość - postać dobra, zła, neutralna czy antybohater, posiadający same wady. Istotna jest również dbałość o ubranie oraz atrybuty - dodatki do postaci, np. mama Muminka - torebka i fartuszek, smerf Ważniak - okulary. Wykład został wzbogacony rysunkami naszego gościa, które zachwyciły dzieci biorące udział w warsztatach.

Uczestnicy spotkania otrzymali wiele cennych wskazówek, dotyczących m.in.: wykorzystywania figur geometrycznych, podstaw światłocienia, tworzenia biografii bohaterów. Dzięki uzyskanej wiedzy tworzyli własne postacie. Oczywiście każdy mógł liczyć na indywidualne wskazówki.

Gość spotkania zorganizował również zabawę integracyjną. Uczestnicy wspólnie wymyślali postać oraz pojazd. Każdy mógł dodać własny szczegół lub zmienić wcześniej podany element. Teraz już wiemy, ile pracy wymaga stworzenie postaci w komiksie czy grze komputerowej. Pomysł to jedno, ale jego urzeczywistnienie to bardzo ciężka praca, wymagająca wiele poprawek, dopracowania szczegółów.

Podsumowując warsztaty pan Szymon Teluk życzył małym artystom, aby wiedza, którą nabyli na warsztatach, połączona z ich bogatą wyobraźnią zaowocowała powstaniem niezwykłego, baśniowego świata.

Galerię prac można obejrzeć w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus
fot. Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   
 

   
 

   
 

   
  

   
 

   
 

   


W świecie tolkienowskiej magii 
31.03.2015 r.  


Mocnym akcentem rozpoczął inaugurację Dyskusyjny Klub Fantasy, który powstał przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, w lutym 2015 roku. Założony przez Agnieszkę Okarmus - bibliotekarkę i moderatora Klubu, skupia młodzież ze świebodzickich szkół, będącą wiernymi czytelnikami literatury fantasy.

Trudno o lepszą datę dla inauguracji tego Klubu niż 25 marca, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. W tolkienowskiej krainie 25 marca jest wielkim świętem, bowiem wtedy w Śródziemiu przypada rocznica upadku Saurona, zakończenie walki o pierścień i uwolnienie Śródziemia od mrocznych sił.

I właśnie w tym dniu członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy brawurową inscenizacją literatury Tolkiena uczcili to święto. Fantazyjne przebrania i stylizacje, ciekawa scenografia, a przed spektaklem prezentacja wprowadzająca widza w niezwykły świat prozy Tolkiena. Młodzi aktorzy znakomicie odnaleźli się zarówno w granych postaciach, jak i przewodnikach po świecie tolkienowskiej magii.

Otrzymali zasłużone brawa od zachwyconej publiczności wśród której byli: przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach dr Łukasz Kwadrans, wiceprzewodniczący Jan Klepiec, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Zdrowia Zofia Marek i Piotr Krzyśpiak - radny tej Komisji oraz przewodnicząca Komisji Gospodarki Miaszkaniowej Teresa Małecka, dyrektor Społecznego Gimnazjum Akademickiego Anna Maślach oraz nauczyciele-poloniści i bibliotekarze świebodzickich szkół, a także fani prozy Tolkiena.

Tekst i zdjęcia
Małgorzata Grudzińska
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Okarmus,
Scenografia i projekt plakatu: Maria Partyka,
Prezentacje multimedialne: Maria Partyka i Gerard Gawłowski, Kamil Kozar i Hubert Muszyński,
Lektorzy: Weronika Kobos, Sandra Wiktorek,
Obsada: Gandalf - Daniel Kozar, Bilbo Baggins - Karolina Pofelska, Frodo Baggins - Klaudia Wysoczańska, Elrond -Krystian Pilch, Legolas - Maria Partyka, Gimli - Gerard Gawłowski, Boromir - Kalina Bartosiewicz, Aragorn - Hubert Muszyński, Samwise Gamgee (Sam) - Ola Filipczyk, Peregrin Tuk (Pippin) - Emilia Mosiężna, Meriadok Brandybuck (Merry) - Szymon Stroczyński.


J. R. R. Tolkien - jeden z najbardziej znanych twórców fantastyki ostatnich lat. Napisał książki takie jak „Hobbit, czyli tak i z powrotem”, trylogię „Władca Pierścieni” i wiele innych.

25 marca obchodzony jest Dzień Czytania Tolkiena. Właśnie z okazji tego święta działający w świebodzickiej bibliotece Dyskusyjny Klub Fantasy, w którego skład wchodzą uczniowie ze świebodzickich szkół, postanowił przybliżyć mieszkańcom miasta treści książek Tolkiena.

Wszystko odbyło się w środę, 25 marca o godz. 18.00 w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Zaproszeni zostali dyrektorzy szkół, poloniści, radni… w zasadzie wszyscy.

Całość zaczęła się od prezentacji ras przedstawionych w powieściach Tolkiena. Omówiona została postać Bilba Bagginsa, jednego z hobbitów oraz orkowie i krasnoludy. Odpowiedzialni byli za to uczniowie Społecznego Gimnazjum Akademickiego w Świebodzicach.

Później członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy przedstawili kilka scenek z książki i filmu „Władca Pierścieni”. Całość była humorystyczna, a aktorzy mieli dużo dystansu do granych postaci i udowodnili, że potrafią dobrze się bawić.

Publiczności także spodobały się przedstawione fragmenty i prezentacje. Wszyscy nagrodzili uczniów i ich opiekunów- p. Agnieszkę Okarmus, p. Agnieszkę Kiryczuk - gorącymi brawami.

Mam nadzieję, że powstały niedawno klub wciąż będzie się rozwijał, a do jego grona dołączą nowi sympatycy książek, nie tylko gatunku fantasy.

Maria Partyka
Członek Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   
 


Dyskusyjny Klub Fantasy 
17.03.2015 r.  


Dyskusyjne Kluby Książki działają na terenie całego kraju. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach działa już DKK skupiający czytelników dorosłych, a w tym roku, w Oddziale Dziecięcym, powstał kolejny klub - Dyskusyjny Klub Fantasy.

Inicjatorem powstania Dyskusyjnych Klubów Książki jest Instytut Książki, a koordynatorem wojewódzkim - Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, gdzie został zarejestrowany nasz klub.

Pierwsze spotkanie klubowiczów odbyło się 19 lutego. Podczas dyskusji okazało się, że młodzież bardzo chętnie poszerzyłaby tematykę spotkań. Wśród propozycji książkowych, będących tematem dyskusji, znalazły się m.in.:

  • Metro 2033” - Dmitrij Głuchowskiegi;

  • Seria Olimpijscy herosi - Rick Riordan;

  • Wiedźmin - Andrzej Sapkowski;

  • Złe miejsce” - Dean R. Koontz;

  • Podpalaczka” - Stephen King;

  • Malowany człowiek” - Peter Brett;

  • Rodzina Borgiów” - Mario Puzo;

  •  „Mroczne umysły” - Alexandra Bracken.

Jak można zauważyć, klubowicze mają bardzo szerokie zainteresowania. A ponieważ głównym celem utworzenia Dyskusyjnego Klubu Fantasy było zachęcenie użytkowników do korzystania z oferty biblioteki, z chęcią przyjęto propozycje klubowiczów, zwłaszcza, iż argumenty były bardzo interesujące. Należy również dodać, iż dyskusje nie dotyczą tylko literatury, ale także ekranizacji filmowych oraz gier komputerowych.

Ponieważ 25 marca odbywa się Światowy Dzień Czytania Tolkiena, organizatorka klubu, zaproponowała uczestnikom wzięcie udziału w tej inicjatywie. Klubowicze chętnie się zgodzili, a nawet przedstawili kilka propozycji. Swoją pomoc zaoferowała również Agnieszka Kiryczuk, nauczycielka i opiekunka koła teatralnego, ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Nie będziemy jednak zdradzać szczegółów, gdyż ma to być niespodzianka.

Podczas kolejnych spotkań, które odbywają się co tydzień, klubowicze będą pracować nad przygotowaniami do Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Wszystkich osoby, które chciałyby dołączyć do klubu, serdecznie zapraszamy.

Agnieszka Okarmus - moderator Dyskusyjnego Klubu Fntasy
zdj. Ewa Tadeuszak

 

   

   

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.