Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

CZY ŚWIEBODZICOM POTRZEBNA BYŁA ŻYWA BIBLIOTEKA?

CZY ŚWIEBODZICOM POTRZEBNA BYŁA ŻYWA BIBLIOTEKA? 
06.06.2017 r.  


 

         Wzorem lat ubiegłych w czerwcu zaprosiliśmy świebodziczan do Bookcrosisingu, czyli akcji Uwalniania Książek, ale kluczową imprezą tym razem była Żywa Biblioteka czyli spotkanie z przedstawicielami grup, które społeczeństwo postrzega w sposób stereotypowy, a w związku z tym narażone są na co dzień na uprzedzenia, brak akceptacji i tolerancji.

W akcji jako Żywe Książki udział wzięły osoby z lokalnego środowiska oraz pozyskane na zasadzie wypożyczeni międzybibliotecznych:

  1. Bezdzietna z wyboru (mężatka) (Świebodzice)

  2. Hazardzista na terapii (Świebodzice)

  3. Imigrantka (Wrocław)

  4. Ksiądz (Wałbrzych)

  5. Muzułmanin (Legnica)

  6. Osoba homoseksualna (Walbrzych)

  7. Patriotka (Wałbrzych)

  8. Policjant (Świebodzice)

  9. Trzeźwa Alkoholiczka (Świebodzice)

  10.  Vademecum Żywej Biblioteki (Wałbrzych)

  11.  Weganin (Wałbrzych)

 

To był niezwykły dzień i niezwykłe wydarzenie! 01 czerwca b.r. już od godz. 16.00, kiedy to rozpoczęliśmy ŻB do samego końca, czyli do godz. 19.00 nasza placówka wypełniła się Czytelnikami, którzy pragnęli zmierzyć się z wyobrażeniami o zaproponowanych tytułach. W powietrzu czuło się niesamowity klimat (wielokrotnie podkreślany przez Żywe Książki oraz Użytkowników), pozytywną energię, podniosły nastrój i poczucie wolności. Pomiędzy regałami świebodzickiej biblioteki toczyły się pojedyncze i w małych grupkach rozmowy z Żywymi Książkami. Wielokrotnie okazywało się, że czas wypożyczeń określony regulaminem jest stanowczo za krótki, bo w kolejce  oczekiwali następni Czytelnicy.

      Szeroki odzew, z jakim w Świebodzicach spotkała się Żywa Biblioteka zawdzięczamy bez wątpienia przygotowaniom podjętym przez Miejską Bibliotekę Publiczną przed dniem 01 czerwca. Zaproponowaliśmy warsztaty edukacyjne dla swoich Użytkowników. W kwietniu odbyła się projekcja filmu „Niebieskoocy” w reż. Bertrama Verhaag’a, w którym przedstawiony został przebieg doświadczenia, jakie w 1995 r przeprowadziła Jane Elliot w Stanach Zjednoczonych, walcząca przeciwko rasizmowi. Eksperyment polegał na wydzieleniu osób z niebieskimi oczyma i założeniu, że są oni „gorsi”. To działanie miało na celu ukazanie z jakimi trudnościami borykają się na co dzień ludzie o ciemnej karnacji skóry. W czasie Tygodnia Bibliotek (maj) wśród oferty skierowanej do młodzieży licealnej i gimnazjalnej znalazły się warsztaty antydyskryminacyjne jako wprowadzenie do Żywej Biblioteki, które przeprowadziła Aleksandra Hołyńska, trenerka, członek Stowarzyszenia Diversja, działającego na rzecz edukacji w duchu takich wartości jak demokracja, różnorodność, wielokulturowość oraz prawa człowieka i wolności. Tak przygotowani Użytkownicy biblioteki wzięli udział w niezwykłym projekcie, który w Świebodzicach odbył się po raz pierwszy. Żywa Biblioteka spotkała się ze sporym zainteresowaniem. W czasie 3 godzin udział w niej wzięło 28 Czytelników wypożyczając 69 tytułów. (dla porównania w Wałbrzychu w czasie inauguracji ŻB w czasie 8 godzin udział wzięło 40 Użytkowników). Naszym bestsellerem została Osoba Homoseksualna. Dużą popularnością cieszył się Weganin oraz Bezdzietna z wyboru (mężatka). Należy podkreślić, że żadna z Żywych Książek nie miała zerowego konta wypożyczeń.

            Pierwsza edycja „Żywej Biblioteki” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem użytkowników, zarówno tych młodszych, jak i tych dojrzalszych. Innowacyjny sposób na zmierzenie się ze stereotypami znalazł również uznanie sponsorów, dzięki którym Żywe Książki czuły się oczekiwane, akceptowane i otoczone wszechstronnym zainteresowaniem. Dzięki firmie Termet S.A, która zawsze wspiera niekonwencjonalne społeczne i kulturalne wydarzenia i współpracującej z Termetem firmie Tester Sp. z o.o. wszyscy uczestnicy akcji potraktowani zostali w sposób wyjątkowy i tak też zapewne się poczuli. Na zakończenie otrzymali pakiety wspaniałych słodyczy ze Śnieżki. Deser zapewniła Firma Świerczyński z Wałbrzycha, a Urząd Miejski promocyjne drobiazgi i świebodzickie pamiątki. Organizatorzy są przekonani, że Świebodzice będą się kojarzyć uczestnikom jako miasto przyjazne, tolerancyjne i otwarte na ludzi, dialog i wielokulturowość.

Przeprowadzone ankiety ewaluacyjne wśród Żywych Książek oraz Czytelników stały się odpowiedzią, co dała ŻB osobom, które wzięły udział w tym przedsięwzięciu oraz czy ten projekt był potrzebny w naszym mieście.  Nie odnotowano negatywnych ocen i opinii. Oto niektóre z wypowiedzi:

CZYTELNICY:

„ Spotkania z Żywymi Książkami” były bardzo dobrze przygotowane. Przestrzegano zasad intymności, wybrano do kontaktów osoby kulturalne, które potrafiły dzielić się swoją wiedzą. Umiały też wzbudzić zainteresowanie podjętym tematem.”

„ Zorganizowanie Żywej Biblioteki” to bardzo dobry pomysł.”

„Bardzo mi się podobało i chętnie będę brała udział.”

„Wspaniała idea, gratuluję pomysłu”

„Żywa Książka to świetna forma poznania ciekawych ludzi, którzy przeszli i odczuli brak tolerancji. Jest to bardzo potrzebna forma nauki zrozumienia innych ludzi.”

„Żywa Biblioteka uświadomiła, że brakuje mi kontaktu z ludźmi”

 

Żywe Książki:

 

KSIĄDZ: Bardzo dziękuję za możliwość udziału w Żywej Bibliotece. To było dla mnie nowe doświadczenie, którego dobre owoce już widzę, a pewnie jeszcze zobaczę w przyszłości.”

 

BEZDZIETNA Z WYBORU: „(…)Wszystkie rozmowy z czytelnikami były miłe, budujące i życzliwe. Moi rozmówcy chcieli poznać mój punkt widzenia, nie oceniali, starali się zrozumieć. Wyszłam z biblioteki zbudowana ich postawą - poznałam ludzi, którzy chcą uczyć się otwartości i tolerancji dla innych niż ich własne wyborów, preferencji, marzeń.”

 

POLICJANT: „Jestem zaszczycony, że mogłem wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Bardzo pozytywna sprawa, energia, ludzie.”

 

MUZUŁMANIN: „To był naprawdę wysoki poziom organizacji. Chętnie wezmę udział w następnym razem w takim wydarzeniu. Cieszę się, że mogłem być Książką, by wyjaśnić i dzielić się swoją kulturą, a także poznać nowych ludzi i uczyć się od nich. To jest bardzo ważne. Szacun. Dziękuję”

 

WEGANIN: (…)ŻB w wydaniu Świebodzickim: to przykład na to, że nie wielkość miasta ale aspekt ludzki tak czynny jak bierny stanowią o kulturalnej aktywności i jakości życia społecznego. Świebodzicka ŻB może być wzorcem, dla innych, zwłaszcza że była to pierwsza edycja. Poziom organizacyjny jak i "czytelniczy" tej imprezy w sposób pozytywny przerósł moje oczekiwania. Obyśmy mieli takich akcji kulturalnych więcej, tego życzę nam wszystkim. 

z pozdrowieniami,
książka - Weganin

 

PATRIOTKA: „(…)Mogę potwierdzić, że "patriotyzm nie jedno ma imię".
Wniosek z moich spotkań to: rozmawiajmy, rozmawiajmy, rozmawiajmy ze sobą, bo warto, gdyż wszystkim nam leży na sercu dobro naszej JEDYNEJ, KOCHANEJ OJCZYZNY. Warto dla Niej się uczyć, dbać i  troszczyć się o Nią! Jeśli nie MY to kto? Jesteśmy Jej integralną częścią. POLSKA to brzmi dumnie! Dziękuję za zaproszenie do udziału, za profesjonalną obsługę i promocję oraz Wszelkie Dobro, które spotkałam i z którym podzieliliście się ze mną.

 

SERDECZNIE GRATULUJĘ!
ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW ORGANIZATOROM, WOLONTARIUSZOM, SPONSOROM, UCZESTNIKOM, CZYTELNIKOM I WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO SUKCESU TEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA!”

 

                                                                                                    tekst Beata Wiciak
                                                                                                MBP w Świebodzicach
                                                                                                fot.  Agnieszka Konieczna
                                                                                                        Anna Sedziak
                                                                                                MBP w Świebodzicach
                                                                                                        Jarosław Pluta
                                                                                                         Wolontariusz

CZY ŚWIEBODZICOM POTRZEBNA BYŁA ŻYWA BIBLIOTEKA?

Utworzono dnia 21.06.2019, 14:41

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.