Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Żywa Biblioteka 2019 >

   "Nie oceniaj książki po okładce"
ŻYWA BIBLIOTEKA 2019

       Każda książka z zewnątrz charakteryzuje się podobnymi elementami. Okładka, która jest pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy, uznajemy ją za wyznacznik czego możemy spodziewać się po jej zawartości. Aczkolwiek bywa też zupełnie na odwrót. Jedno jest pewne, okładkę widzimy i to ona wywiera na nas pierwsze wrażenie. Z ludźmi jest podobnie, podświadomie i powierzchownie wyrabiamy sobie zdanie zanim kogoś poznamy, bazując tylko na walorach zewnętrznych lub zachowaniu.

     W ostatni czwartek, 13 czerwca 2019 r. miała miejsce trzecia edycja Żywej Biblioteki organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach oraz Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychuktórej idea polega na rozmowie z „ludźmi – książkami”, reprezentującymi grupy społeczne, które są dyskryminowane, postrzegane stereotypowo oraz oceniane z góry z powodu swojej przynależności do mniejszości.

     Bohaterami tego wydarzenia były „książki” o tytułach: gej, mama geja, drag queen, osoba z doświadczeniem przemocy domowej, osoba z chorobą psychiczną, hazardzista, osoba prawosławna oraz policjant. Każdy uczestnik przychodząc do biblioteki mógł wypożyczyć „książkę”, z którą chce porozmawiać przez określony czas. Rozmowy były przeprowadzane w pojedynkę lub w małych grupkach z zachowaniem kultury oraz wzajemnego poszanowania. Największą powodzeniem cieszyła się „książka” pt. Drag Queen, którą wypożyczono aż 35 razy! Pozostałe książki były również ciągle w wypożyczeniu, a czytelnicy potrzebowali robić na nie rezerwacje.

     Historie Żywych Książek to często trudne doświadczenia, to tematy z którymi podczas rozmowy muszą się zmierzyć ponownie, pomimo iż dziś są silniejsi, wracali pamięcią do czasów kiedy sami borykali się z własnymi słabościami. Każdy z nas jest żywą książką, która ma własną historię. Nie oceniajmy po okładce, nie szufladkujmy. Uczmy się na błędach własnych oraz cudzych, żyjmy w zgodzie i bez uprzedzeń do innych, nawet jeśli nasze światy ze sobą nie współgrają.

     Dziękujemy wszystkim za przybycie, a przede wszystkim naszym Żywym Książkom: Danucie, Annie, Monice, Oldze, Darkowi, Wojtkowi, Romanowi oraz Radkowi, uczniom i pedagogom z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej ze Świebodzic, Publicznej Szkoły Integracyjnej i Publicznego Gimnazjum Integracyjnego 
w Cierniach oraz sponsorom Pizzerii Green Day w Świebodzicach oraz Pani Marcie Świętczak - Producentowi kanapek o'Pycha!

Zapraszamy za rok, na Żywą Bibliotekę 2020.

 

 

Tekst: Marek Chrobak
Zdjęcia:
Agnieszka Konieczna, Anna Sędziak, Janina Dubrownik, Marek Chrobak

ŻYWA BIBLIOTEKA 2019 (foto)

Utworzono dnia 14.06.2019, 17:30

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

  


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.