Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

2013

"A NADZIEJA ZNÓW WSTĄPI W NAS
NIEOBECNYCH POJAWIĄ SIE CIENIE.
UWIERZYMY KOLEJNY RAZ,
W JESZCZE JEDNO BOŻE NARODZENIE"
czyli

OSTATNIE SPOTKANIE SENIORÓW W 2013 ROKU.

 

Ostatnie spotkanie Seniorów w 2013 roku- niezwykle bogatym w ofertę artystyczno-kulturalną i edukacyjną miało miejsce w świebodzickiej bibliotece w dniu 12.12.2013 r.

Jego temat brzmiał: "Losy kobiet i rodzin polskich w ekstremalnych sytuacjach życiowych". Dzieląc spotkanie na dwie części obejrzeliśmy fragmenty "Syberiady polskiej", wysłuchaliśmy wypowiedzi Janusza Zaorskiego i Soni Bohosiewicz, a także odwołaliśmy się do książek Barbary Rybałtowskiej "Bez pożegnania" oraz Zbigniewa Domino "Syberiada polska". Ta tematyka pojawiła się nie bez przyczyny w okresie przedświątecznym. Rozmawiając o ludziach, którzy zostali deportowani na Syberię, zetknęli się z okrucieństwem sowieckiego systemu władzy, poznali co to głód, upodlenie i cierpienie, i którym nie dane było wrócić do kraju, natomiast tym, którzy wrócili- okaleczeni fizycznie i psychicznie, nie potrafiącym mówić o tym, co przeżyli w dalekiej i srogiej tajdze, oddaliśy hołd. Mogliśmy podkreślić w tym szczególnym czasie, jakim są Święta Bożego Narodzenia, że pamiętamy o tych, których nie ma. Tego grudniowego dnia w bibliotece rozbrzmiały dźwięki przepięknej "Kolędy dla Nieobecnych", a my ze wzruszeniem wsłuchaliśmy się w jej słowa.

Spotkanie stało się okazją do złożenia życzeń świąteczno-noworocznych, a zaproszona radna pani Teresa Małecka na ręce bibliotekarek Janiny Dubrownik i Beaty Wiciak przekazała nie tylko życzenia, ale również kwiat zwany Gwiazdą Betlejemską.
Ten czwartkowy wieczór dostarczył nam niesamowitego ładunku emocjonalnego, mnóstwa wzruszeń, a rozmowy zmusiły do refleksji nad nadrzędną wartością- życiem i skłonił do wspomnień, które każdy z nas nosi w sercu. Jeszcze raz zastanawialiśmy się nad smutną historia Polski, która w tak okrutny sposób doświadczyła tyle tysięcy naszych rodaków zesłanych w głąb Rosji. Spotkanie ukazało niesamowitą integrację i akceptację członków grupy: uzewnętrzniamy swoje emocje, nie wstydzimy się wzruszeń, potrafimy bronić własnego zdania, jednocześnie wykazując wobec siebie dużą dozę empatii i sympatii.

Biblioteka stała się miejscem przyjaznym Seniorom, o czym świadczy nie tylko zapełniona do ostatniego miejsca sala, ale wypowiadane przez naszych najstarszych czytelników słowa.

Beata Wiciak
MBP Świebodzice 


DRODZY SENIORZY!

DYREKCJA ORAZ KADRA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W TEN ŚWIĄTECZNY CZAS DZIĘKUJE, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI I PRZEZ 3- LETNI OKRES NASZYCH SPOTKAŃ ZAWSZE MOGLIŚMY LICZYĆ NA WASZĄ OBECNOŚĆ I AKTYWNY UDZIAŁ W IMPREZACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ BIBLIOTEKĘ.

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!


 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   
  

   

   


 

  

Biblioteka Dziecięca w listopadzie ogłosiła dla przedszkolaków konkurs plastyczny pt.
„ Mój przyjaciel miś”. Wzięły w nim udział dzieci ze świebodzickich przedszkoli i kl O
ze szkół podstawowych. Na konkurs wpłynęło 100 prac indywidualnych oraz 11 grupowych.

12 grudnia 2013 roku w bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Wszystkie wyróżnione dzieci otrzymały nagrody książkowe, a pozostałe drobne upominki, nie zabrakło też słodyczy. Każda placówka otrzymała piękny dyplom, który zaprojektowała pani Agnieszka Okarmus. Nagrody ufundowała biblioteka oraz Urząd Miasta (Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej).

Przedszkolaki mogły podziwiać występ dzieci z kółka teatralnego z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3. Przedstawienie pt. „ Mikołajowa przemiana” zostało przygotowane przez panią Agnieszkę Kiryczuk.

Wszystkie prace można oglądać w bibliotece dziecięcej.

 

WYRÓŻNIENIA

Przedszkole Niepubliczne „Kraina marzeń” - praca grupowa 17 osób E. GrzelakM. Szwed- Olendzka
Przedszkole Niepubliczne „ Koniczynka I” - prace indywidualne J. Sadulak Olga, Oliwia, Kaspar, Adrianna, Dominik, Liwia, Natalia, Zuzanna.

Przedszkole Niepubliczne „ Koniczynka II” - prace grupowe K. Walczak
1.W. Lenartowicz
2.J. Wudarski
3.T. Kotwica
4.L. Karczewska
5.A. Laskowska
6.S. Martynów
7.M. Sudomierska
8.J. Meges
9.B. Bieńkowski
10.S. Małolepszy
11.J. Kuracińska
12.K. Kawałko
13.N. Bębnowicz
14.Sz. Pyziak
15.A. Dąbrowska

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 kl. O
J. Mania- Wagilewicz – praca grupowa
1.J. Łaba
2.A. Karska
3.E. Kurdzielewicz
4.B. Mańkowski

Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych kl. 0
V. Swak - prace indywidualne
1. N. Matracka
2. P. Dębek
3. J. Zarzycki
4. M. Kirklo
5. K. Pietroń
6. A. Kuszkiewicz

Publiczne Przedszkole Nr 3 z grupą żłobkową im. Niezapominajki
1. P. Bartkowiak Koniczynki pani U. Graca, M. Oczkowska
2. D. Gumowska Biedronki pani I. Zawadzka- Żyłka
3. G. Kotwica Jagódki pani A. Rychlik
4. L. Wojciechowska Jagódki
5. G. Szachniewicz Muchomorki pani J. Piskorska
6. K. Górczyk Biedronki
7. M. Pilipionek Biedronki
8. M. Hołowacz Koniczynki
9. K. Jóżwiak Motylki pani A. Obiegły, D. Szatkowska
10. N. Hołowacz Motylki

Publiczne Przedszkole Nr 2 im. Jana Pawła II Budynek B

1. A. Targowska Krasnale pani. E. Raszewka
2 .T. Żelazkiewicz Krasnale
3.K. Mikoda Smerfy pani E. Apołenis
4. M. Gorczyca Smerfy
5.N. Wiwer Smerfy
6.M. Łysoń Jagódki pani E. Onopa
7.J. Dańczak Gumisie pani A. Borowiec
8.H. Folkan Gumisie
9. B. Gauze Gumisie
10. J. Łękawska Gumisie
11. M. Piwko Gumisie
12. A. Łukawska Gumisie
13. E. Wójciul Gumisie
14. A. Piątek Gumisie

Publiczne Przedszkole Nr 2 im. Jana Pawła II Budynek A

Delfinki pani A . Prask
1.W. Wiśniewska
2.A. Kaczmarek
3.W. Szczepańska
4.M. Łebkowski
5.B. Owsianny
6.F. Bak

Pszczółki pani M. Grzybowska
1.M. Szymczak

Motylki pani M. Kocik, E. Kierczyńska
1.A. Nosal
2.E. Bącal

Stokrotki pani G Śmieszna
1. E. Zagała
2. K. Marcinkowska
3. C. Sikoń
4 .J. Stanek
5 .D. Janowski
6 .M. Dziug
7 .N. Dąbrowiecka
8. K. Aletorowicz
9 . A. Pawlina

Misie pani A. Cichanowska
1.M. Michalik
1.M. Sołoducha
2.N. Bachórz
3.N. Zawada
4.J.Hola
5.M. Surma

Biedronki pani G. Szczurek
1.N. Fedorowicz
2.M. Borowiec
3.W. Brodziak
4.O. Kałuska
5.O. Kiryczuk
6.J. Bilecka
7.N. Badora
8.W. Okińczyc
9.A. Jakubowska
10.N. Stochniałek

Tekst E.Tadeuszak
Zdjęcia A. Konieczna 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 
   
 
   
 

   
 

   
  

   
 

KONKURS PLASTYCZNY „ MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”
16.12.2012 r.



 

MIKOŁAJKI
11.12.2013 r.  



6 grudnia w Mikołajki biblioteka dziecięca pamiętała również o swoich czytelnikach. W tym dniu dzieci uczestniczyły na przerwach w zabawach ze śpiewem. Wspólne tańce przy znanych utworach zgromadziły dość dużą grupę osób. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.

 

   

   

   

   


 

Relacja z drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej
w Świebodzicach

06.12.2013 r.  


Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa to nowa powieść Harukiego Murakamiego.  Za jej przyczyną  28 listopada o godz. 16:30  Biblioteka Miejska w Świebodzicach gościła zacne grono czytelników, zarówno tych którzy ową książkę przeczytali, jak również tych dla których i autor i sama powieść była zagadką.

Kimono, oryginalne wachlarze, pałeczki, a także podręczniki do nauki języka japońskiego,

niezbędnik dla Japończyka przebywającego w Polsce, słownik polsko-japoński, czasopisma japońskie oraz wiele, wiele innych drobiazgów przywiezionych z Japonii, tworzyły klimat do dyskusji literackiej oraz uatrakcyjniały prezentację, którą po skończonej dyskusji poprowadziła   Karolina Dwornik.

Rozmowy odbywały się przy stole, którego dekoracja  była nawiązaniem do treści książki: na bieli obrusa sześć okrągłych serwet w kolorach czerwonym, niebieskim, czarnym, białym, szarym i bezbarwnym.

Moderatorki wpięły kwiaty we włosy, wystylizowały makijaże i podawały herbaty o różnych smakach i kolorach.

W tak zaaranżowanej scenerii prowadzono  ożywione dyskusje. Tsukuru, bo on był bohaterem naszych słownych potyczek, dla jednych był nudziarzem,  dla drugich człowiekiem spełnionym, a dla jeszcze innych obietnicą dobrej lektury.

Karolina przybliżyła uczestnikom dyskusji  Japonię. Spędziła w Japonii kilka tygodni ucząc się  języka japońskiego w jednej ze szkół w Tokio. Mieszkała z japońską rodziną w domu stojącym w tak ciasnej zabudowie, że sąsiedni dom był na wyciągnięcie ręki. Karolina opowiedziała nam o zwyczajach, szczodrości i gościnności Japończyków,  ich niezwykłej powściągliwości i skromności.

W trakcie dyskusji omówiono większość wątków z książki, przedyskutowano jej tempo i klimat. Cel został osiągnięty.  Po skończonej dyskusji i prezentacji towarzystwo czytelnicze rozstało się w zgodzie, nowi czytelnicy zachęceni, książki wypożyczone, a Karolina obiecała znów się  spotkać z miłośnikami Murakamiego i Japonii, by dokończyć swoją fascynującą opowieść o spełnionych marzeniach.

 

Joanna Mrukowicz

RECENZJE

 

 Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa

Tytułowy bohater najnowszej książki Murakamiego to 36-letni Japończyk poszukujący własnej tożsamości. Bohater nie posiada poczucia własnej wartości, jest niepewny swego miejsca w świecie i zagubiony w otaczającej go rzeczywistości. Brak wiary w siebie towarzyszy mu już od lat młodzieńczych, a odrzucenie przez ulubioną paczkę szkolnych przyjaciół na długie lata utwierdza go w przekonaniu o własnej beznadziejności. Już jako dorosły mężczyzna, Tazaki staje przed faktem, iż aby poukładać sobie życie i tworzyć przyszłość, musi się rozliczyć z przeszłością. Bohater zapewne nigdy nie podjąłby się walki z demonami, gdyby nie ukochana kobieta, która uzmysławia mu, iż każda rana musi się kiedyś zabliźnić. Tazaki wyrusza więc w odwiedziny do starych przyjaciół, by poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania i ukoić ból w sercu. Swoista podróż do przeszłości rewiduje poglądy bohatera. Bezbarwny Tsukuru Tazaki okazuje się najbardziej barwną postacią wśród członków dawnej paczki – jedyną odważną  i zdeterminowaną w swoich dążeniach.

Choć zakończenie powieści nie jest dla czytelnika satysfakcjonujące – autor nie wyjaśnia wszystkiego i pozostawia niedomówienia, to jednak historia zmusza do refleksji i zadania sobie pytań:

Czy właściwie postrzegamy samych siebie? Czy inni postrzegają nas tak samo? Czy nasze postrzeganie innych pokrywa się z ich własną oceną? Czy warto nieustannie obwiniać się i karać za błędy przeszłości? Czy wybaczenie uwalnia nas z więzienia bólu i smutku? Czy słusznie uznajemy się za mało wartościowych  i jakie są tego konsekwencje?

Powieść Murakamiego osadzona jest w realiach japońskich, analizując zachowania bohaterów należy odnieść je do kultury kraju kwitnącej wiśni – uporządkowanie dnia, pedantyczność, swoista izolacja i trudność mówienia o uczuciach, to cechy dość powszechne wśród Japończyków. Uważny obserwator zwróci jednak uwagę, iż problemy z jakimi zmaga się Tazaki nie są obce i nam. Razem z Tazakim poszukiwać swojej tożsamości może czytelnik w każdym wieku, dlatego do wędrówki przez prozę Murakamiego zachęcam wszystkie „rozmyślne” mole ksiażkowe, które szukają w lekturze czegoś więcej niż tylko fabuły.

 

Karolina Dwornik

   

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   
 

   
 

   
 

   
  

   
 

   
 

   

   
 

   

 


 

"ONA JEST I CZEKA"
05.12.2013 r.  


Czwartki to te dni, kiedy biblioteka tylko z pozoru jest zamknięta dla czytelników. Jest to czas nie tylko na prace techniczne związane z warsztatem bibliotecznym, ale również na spotkania: autorskie, Dyskusyjnego Klubu Książki, Seniorów, a także lekcje biblioteczne.

Tak właśnie było w dniu 14.11.13, a MBP w Świebodzicach zrobiło się bardzo gwarno, gdzie placówka do ostatniego miejsca została wypełniona gimnazjalistami z Publicznego Zespołu Szkól Integracyjnych w Świebodzicach (Ciernie). Celem odwiedzin było przysposobienie biblioteczne oraz prezentacja naszej świebodzickiej biblioteki dla dorosłych.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

Oto wrażenia młodzieży jakie za pośrednictwem jednej z uczennic II klasy gimnazjum pojawiły się na stronie internetowej PZSI w Świebodzicach:

"W czwartek 14 listopada br. uczniowie klas gimnazjalnych, razem z nauczycielami: Panią Jolantą Bieniasz, Panią Adrianą Bącal oraz Panem Łukaszem Fortuną, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach. Spotkali się tam z Paniami bibliotekarkami, Beatą Wiciak i Agnieszką Konieczną, które przeprowadziły wspólnie lekcję biblioteczną.

Panie opowiedziały o samej bibliotece, o zebranych księgozbiorach, pokazały krótkie filmy, jednak najciekawsze dla młodzieży okazały się informacje dotyczące e-czytelni "IBUK Libra". Niewątpliwą jej zaletą jest całodobowy i darmowy dostęp do lektur i publikacji popularno-naukowych. Wystarczy jedynie zapytać w bibliotece o domowy kod dostępu, by korzystać z internetowej czytelni np. w naszym domowym komputerze. Ta funkcja jest skierowana głównie do uczącej się młodzieży i studentów, ponieważ dzięki niej możemy robić własne notatki bezpośrednio w elektronicznej książce, zakreślać kolorami ważne fragmenty i wiele innych. Może być to więc ogromne udogodnienie.

Sami zauważamy, że dziś internet jest wszechobecny. Dzięki niemu możemy dużo rzeczy się dowiedzieć, sprawdzić, ale ważne by nie zapomnieć o bibliotece. Ani ekran komputera, ani klawiatura, nie zastąpi nam widoku i charakterystycznego zapachu książek. Mam nadzieję, że to spotkanie przypomniało wszystkim rzadkim bywalcom biblioteki, że ona jest i tylko czeka, w zaciszu swoich książek, by zapukać do jej drzwi."

Aleksandra Mielczarek.
Tekst zamieszczono za zgodą autorki.

 

   

   

   


 

 URZECZENI HARFĄ CELTYCKĄ I ŚPIEWEM czyli SENIORZY NA FESTIWALU SOLO W ZAMKU KSIĄŻ.
05.12.2013 r.  


Już po raz drugi Seniorzy skupieni przy MBP w Świebodzicach w licznym gronie wzięli udział w imprezie, która miała miejsce w Zamku Książ pod nazwą "FESTIWAL SOLO".

W dniu 14.11.13 r. mogliśmy podziwiać brzmienie harfy celtyckiej przeplatane średniowiecznym śpiewem Michała Zatora. Artysta, który występował w przepięknej sali Maksymiliana, (tworzącej bezprzecznie nastrój i klimat muzyki kameralnej), to wysokiej klasy muzyk, absolwet poznańskiej Akademii Muzycznej ukończając ją z wyróżnieniem oraz półfinalista V edycji "Mam Talent!".

Prawie 1,5 godzinnny koncert usatysfakcjonował publiczność, a Ci, którzy mieli życzenie, po koncercie mogli zakupić płyty, by ze średniowieczną muzyką obcować w domowym zaciszu.

Harfa celtycka, a także ciepły głos Michała Zatora wywarł na Seniorach niezwykłe wrażenie. Był to czas relaksu, a także moment, kiedy wszystkie troski dnia codziennego zostały za drzwiami sali Maksymiliana. Liczyła się tylko muzyka, śpiew i obcowanie ze sztuką.

Mamy nadzieję, że Festiwal Sola znajdzie swoją kontynuację w następnych miesiącach i nie zabraknie na nim aktywnych Seniorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.

 

   

   

   

   

   


SENIORZY I..."WOKÓŁ SZEKSPIRA"
FASCYNUJĄCY WIECZÓR Z ANDRZEJEM SEWERYNEM.

05.12.2013 r.  


Jak do tej pory świebodzicka biblioteka, znając swoich długoletnich czytelników proponowała i dobierała repertuar spotkań zgodnie z zainteresowaniami Seniorów.

Tak było do momentu kiedy...Ci wyrazili chęć wzięcia udziału w spektakularnym wydarzeniu mającym miejsce w świdnickim teatrze, gdzie gościem w dniu 10.11.2013 r. był Andrzej Seweryn- światowej sławy aktor polski, który kilkanaście lat życia spędził we Francji osiągając olbrzymi sukces zawodowy. Na przedstawienie wybraliśmy się z inicjatywy samych Seniorów. Zadaniem biblioteki tym razem było postaranie się o bilety i przejazd.

Tym to sposobem przeżyliśmy niezapomniany wieczór spędzając w teatrze niemal 4 godziny. Najpierw byliśmy świadkami znakomitego interaktywnego spektaklu w wykonaniu artysty zatytułowanego "Wokół Szekspira", gdzie aktor włączając publiczność do rozmów, w mistrzowski sposób przechodził z kwestii "Otella" do "Hamleta"", "Romea i Julii"" czy "Makbeta". Oszczęność środków scenicznych (zaledwie kilka rekwizytów) i obecność jednego aktora, (który potrafił niezwykle umiejętnie wcielić się zarówno w rolę męskie jak i kobiece) niczym nie umniejszyła całemu spektaklowi, a dla widzów oczywistym było, że udać się to mogło tylko znakomitemu aktorowi, jakim jest Andrzej Seweryn.

Po spektaklu w ramach "Alchemii Teatralnej" wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim. Andrzej Seweryn okazał się niezwykle ciepłą i interesującą osobą. Bez zadęcia, z niezwykłą prostotą i sympatią do publiczności, w sposób wyczerpujący i z ogromnym zaangażowaniem odpowiadał na pytania. Z każdą minutą nabieraliśmy przekonania, że w świecie, w którym coraz mniej charyzmatycznych osób, tego aktora bez wątpienia można nazwać AUTORYTETEM. Czas mijał nieubłagalnie, a my, urzeczeni widzowie mieliśmy przekonanie, że bierzemy udział w niecodziennym wydarzeniu.

Co dał nam ten niedzielny wieczór spędzony w teatrze? Myślę, że byliśmy świadkami jak Andrzej Seweryn w ramach "Alchemii Teatralnej zamienił ołów w złoto", a słowa, które padły z ust Mistrza na długo pozostaną w pamięci.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach

 

   

   

   

   

   

   


 

II Ogólnopolska Dyskusja Literacka
06.11.2013 r.  


Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dnia 28 listopada 2013 roku, o godzinie 16.30, ul. Świdnicka 15.

Już po raz drugi świebodzicka biblioteka bierze udział w Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej, skierowanej do członków Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych. W tym roku dyskusja będzie się toczyć wokół najnowszej książki Harukiego Murakamiego Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa. Książka ukaże się 8 listopada2013 roku i w tym dniu zostanie przesłana do klubów, które zadeklarowały udział w dyskusji. Następnie klubowicze będą czytać książkę, aby w dniu 28 listopada 2013 roku spotkać się (wszystkie kluby w tym samym czasie) na ogólnopolskiej dyskusji.
Przypominamy, że w ubiegłym roku bohaterką Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej była pierwsza "dorosła" książka J. K. Rowling Trudny wybór.

 


 

X KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2013
15.11.2013 r.  


Już po raz dziesiąty uczniowie świebodzickich szkół rywalizowali w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej. Oddział Dziecięcy świebodzickiej Biblioteki był organizatorem konkursu, który od 2003 do ubiegłego roku odbywał się w Jaworzynie Śląskiej. Celem tego konkursu jest popularyzowanie poezji i prozy o wartościach moralnych i etycznych.

Dyrektor Małgorzata Grudzińska serdecznie przywitała uczestników i zaproszonych gości wśród których byli: Teresa Małecka - radna Rady Miejskiej, Zofia Choińska - Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, Teresa Walczak-Jusiel - dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi, Elwira Podhalicz - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Halina Serafin - gość specjalny.

Ten konkurs ma wiernych fanów i wielokrotnych laureatów - jedna z nich - Agata Wachowiak tym razem zasiadała w komisji konkursowej. Jednak najbardziej utytułowanym laureatem jest Mateusz Rusin, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie grający jedną z głównych ról w serialu Ranczo.

Sukcesy recytatorzy zawdzięczają nie tylko talentowi, ale również profesjonalnej opiece nauczycieli, którzy wspierali swoich uczniów: Irena Horbaczewska, Ewa Baszak-Grochowska, Elwira Kirklo-Rusek, Jolanta Bieniasz, Justyna Gąsior, Alicja Banaszak, Teresa Walczak-Jusiel, Małgorzata Chojda-Ozga, Małgorzata Krzan, Aneta Bogucka, Agnieszka Pelc, Dorota Gaboń-Bochenek, Halina Wasielewska oraz księża: Mateusz Pawlica i Gabriel Mularz. Wśród nauczycieli, którzy otrzymali podziękowania od dyrektor Małgorzaty Grudzińskiej była również Pani Halina Serafin, której uczniowie przez całą dekadę brali udział w tym konkursie zdobywając zasłużone laury.

Uczestnicy - podobnie jak w latach ubiegłych - występowali w kilku kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik konkursu recytował jeden utwór o tematyce religijnej.

Utalentowani muzycznie uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności w konkursie poezji śpiewanej.
Jury w składzie: Małgorzata Nosal - przewodnicząca, nauczyciel Powiatowego Zespołu Szkół z Bystrzycy, Anna Ozgowicz i Agata Wachowiak - polonistki oraz Patrycja Stępień - muzyk, wyłoniło zwycięzców.
Nagrody zwycięzcy odebrali z rąk Pani Teresy Małeckiej, zaprzyjaźnionej z biblioteką radnej Rady Miejskiej, inicjatorki filmowych spotkań dla Seniorów w świebodzickiej bibliotece.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki. Nagrody ufundowane zostały przez Urząd Miejski w Świebodzicach.

RECYTACJE

I kategoria wiekowa:

  • Klaudia Wysoczańska PZSI,

  • Oliwia Andrasz SP Nr 4,

  • Karolina Pofelska SP Nr 4,

II kategoria wiekowa:

  • Agata Wróbel Gim. Nr 1,

  • Maciej Dembiński Gim. Nr 2,

  • Aleksandra Mazurkiewicz Gim. Nr 2,

  • Karina Lenard Gim. Nr 2,

  • Aleksandra Mielczarek PZSI,

III kategoria wiekowa:

  • Radosław Bednarski LO,

  • Mateusz Mądrzak LO,

POEZJA ŚPIEWANA

  • Aleksandra Antkowiak SP Nr 3,

  • Adam Chlebowski SP Nr 3,

  • Wiktoria Ciszak SP Nr 3,

  • Angelika Krynicka Gim. Nr 1,

  • Zespół ECHO PZSI w składzie: Wiktoria Socha, Alicja Zyska, Klaudia Wysoczańska, Wiktoria Smędra, Kornelia Magiera, Natalia Kubiszewska, Alicja Ochman, Patrycja Skałecka, Angelika Lech, Anna Filipczyk. Utwór " Bo świat to my" (We are the world - Michael Jackson, Lionel Richie) z tekstem Alicji Banaszak,

Plakat, zaproszenia, dyplomy i podziękowania zaprojektowała i wykonała Agnieszka Okarmus. Tekst Ewa Tadeuszak, zdjęcia Agnieszka Konieczna.

 

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   


 

WYSTAWKI
12.11.2013 r.  


W bibliotece dziecięcej od wielu lat można podziwiać piękne wystawki. Są to przede wszystkim prace uczniów ze świebodzickich szkół i przedszkoli, ale również wystawki książkowe oraz okolicznościowe. Celem ich jest wyeksponowanie nowości książkowych, zaakcentowanie rocznic historycznych, bieżących wydarzeń krajowych, zjawisk przyrodniczych , czy prezentacja prac konkursowych. 

Wszystkie wystawy przyciągają uwagę, jednak największym zainteresowaniem cieszą się prace wykonane przez dzieci. Bardzo ładne, ciekawe, pomysłowe kolorowe, a przede wszystkim oryginalne wystawy robiły panie: Joanna Mazurkiewicz- nauczyciel Szkoły Specjalnej oraz Violetta Dziedzińska – nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 4.

Obecnie możemy oglądać wystawę jesienną uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 :
Jeżyki kl. 0 J. Mania
Sowy kl II I. Świtaj
Słoneczniki kl. III M. Kulik

 

   

   

   

   

   


 

KONKURS PLASTYCZNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW
06.11.2013 r.  

Miejska Biblioteka Publiczna Oddział Dziecięcy zaprasza wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. „ Mój przyjaciel miś”.
 
Regulamin konkursu:
1.Format pracy A3 lub A4.
2.Praca może być indywidualna lub grupowa.
3.Technika dowolna.

Prace należy składać w bibliotece dziecięcej do 6 grudnia 2013r.
Na zwycięzców czekają nagrody.


 

"STAROŚĆ TEŻ RADOŚĆ"
CZYLI SENIORZY W BIBLIOTECE.

06.11.2013 r.  


Liczne grono Seniorów zaszczyciło obecnością bibliotekę w ostatni październikowy dzień. Temat naszego spotkania brzmiał nieco przewrotnie: "STAROŚC TEŻ RADOŚĆ." Była to okazja do zastanowienia się, co może czekać na człowieka w ostatnim etapie życia. Na szczęście wszystkim zgromadzonym ten okres kojarzy się nie tylko z chorobami i smutkiem. Okazało się, że Seniorzy doceniają, że jest to czas, w którym już nic nie muszą, a "jesień życia" może okazać się porą różnokolorową, bogatą w przeżycia, twórczą i rozwijającą. Dla lepszego zobrazowania problemu posłużyliśmy się fragmentami filmu "Hotel Marigold."

Ostatnie spotkanie w dniu 31.10.13 r., które odbyło się w przedzień ważnego w naszej tradycji Święta natchnęło optymizmem i pogodą ducha, a tym samym spełniło zadanie, by w długie, chłodne jesienne wieczory "Biblioteka stała się miejscem przyjaznym Seniorom".

Beata Wiciak.

 

   

   

   

   

   

   
 
   


 

Wiwat kultura! Już po raz kolejny czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach
06.11.2013 r.  


wysłuchali muzyki kameralnej w Zamku Książ. Tym razem była to muzyka dawna , a wykonawcą był Tomasz Dobrzański, popularyzator i solista tejże muzyki. Pan Tomasz Dobrzański 23 października br. swoim występem zainaugurował cykl koncertów w zamku Książ pod nazwą Solo Festiwal.

Koncertowanie rozpoczął grą na dudach w korytarzach zamkowych, po czym wprowadził tę muzykę do sali Maksymiliana. To nietypowe rozpoczęcie koncertu bardzo spodobało się publiczności i były gromkie brawa.
14 listopada br. druga edycja koncertu, dla tych którzy zechcą wziąć w nim udział zagra harfa celtycka i zaśpiewa Michał Zator.

Dobrze sobie służymy obcując z pięknem.

JOANNA MRUKOWICZ

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   

 


 

SENIORZY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W MDK W ŚWIEBODZICACH CZYLI FESTIWAL NOWEGO KINA DUŃSKIEGO.
06.11.2013 r.  


W piątkowy wieczór 18.10.13 r. zaprzyjaźnieni z biblioteką Seniorzy, spotkali się w bibliotece, aby razem wyruszyć do Miejskiego Domu Kultury na Festiwal Nowego Kina Duńskiego, gdzie zaprezentowano dwa filmu: "Juan" oraz "How are you". Pierwszy z nich utrzymany w konwencji opery ( Don Giovanni Mozarta) opowiada historię mężczyzny, którego największą przyjemnością, wręcz chorobliwą obsesją jest uwodzenie, a nastepnie brutalne porzucanie kobiet. Drugi to komedia, a właściwie tragikomedia o znudzonych sobą partnerach, którzy przez Internet poszukuja nowych mocnych wrażeń.
Oba filmy, to filmy mocne w dialogach, nowatorskie w przekazie, eksperymentalne w treści, to trudne filmy. Jednak jak stwierdziła jedna z pań: "cieszę się, że mogłam obejrzeć coś nowego, coś innego, coś nieznanego- warto było".

Janina Dubrownik.

 

   

 

 


 

SENIORZY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ
W MDK W ŚWIEBODZICACH CZYLI "MOJA MARILYN MONROE"

06.11.2013 r.  


Pomimo, że to dopiero pierwsza połowa października, a spotkania z Seniorami planowane są raz w miesiącu, to tym razem stało się inaczej. Za pośrednictwem MBP nasza grupa uczestniczyła w wydarzeniu kulturalno-artystycznym, jakie miało miejsce w rodzimym ośrodku kultury. W dniu 11.10.13 r. z punktu zbornego jakim stała się nasza placówka wyruszyliśmy do Miejskiego Domu Kultury, a ten wykazując się gościnnością zarezerwował sporą ilość miejsc specjalnie dla naszej grupy.

Seniorzy skupieni przy bibliotec mieli okazję do obejrzenia ciekawego momodramu w wykonaniu aktorki Teatru Arka we Wrocławiu- Eweliny Niewiadomskiej, a zatytułowanego "Moja Marilyn Monroe". Byliśmy świadkami przerażającego studium samotności pięknej kobiety, która w momencie, "kiedy gasną światła" zostaje sam na sam z "kłującą" ciszą i trudną do wypełnienia pustką.

Bardzo się cieszymy, że Seniorzy skupieni przy MBP w Świebodzicach coraz częściej, motywowani przez bibliotekę korzystają z oferty innych instytucji na terenie miasta. Jest to dla nas sygnał, że zakładany cel naszych działań zmierzający do aktywizacji tej grupy w życiu kulturalnym jest na dobrej drodze do osiągnięcia

Beata Wiciak

 

   

   

   

   


 

 

UWAGA MATURZYŚCI
22.10.2013 r.  

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zachęca uczniów do korzystania z indywidualnych konsultacji na temat tworzenia bibliografii do prac maturalnych (przedmiotowa, podmiotowa). Zainteresowani uczniowie proszeni są o kontakt telefoniczny, w celu uzgodnienia daty oraz godziny konsultacji.

Najbliższe terminy konsultacji:

  • 14 listopad 2013 w godz. 16.3o-18.3o

  • 28 listopad 2013 w godz. 16.3o-18.3o

  • 12 grudnia 2013 w godz. 16.3o-18.3o

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach udzielający konsultacji:

  • Beata Wiciak tel. 791-728-356

  • Agnieszka Okarmus tel. 731-185-429

Serdecznie zapraszamy


 

BIBLIOTEKA DZIECIĘCA
OGŁASZA : PLEBISCYT NA KSIĄŻKĘ ROKU 2013

14.10.2013 r.  

W plebiscycie może wziąć udział każdy, wystarczy przyjść do biblioteki. Na kartce należy podać autora i tytuł książki, która najbardziej mu się podobała oraz swoje imię i nazwisko.
Po napisaniu kartkę wrzucamy do pudełka , które znajduje się w bibliotece.

Z waszych propozycji zostanie utworzona lista najciekawszych książek. Plebiscyt rozpoczyna się 14 października , a zakończy 20 grudnia. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału. Po zakończeniu dla uczestników będą rozlosowane nagrody.

 


DZIEŃ LUDZI STARSZYCH W BIBLIOTECE
08.10.2013 r.  


Dzień Ludzi Starszych obchodzony na początku miesiąca stał się okazją do spotkania zaprzyjaźnionych Seniorów w dniu 03.10.13 w świebodzickiej bibliotece.

Była to okazja do powspominania. Ubiegły sezon niezwykle bogaty i atrakcyjny w ofertę kulturalną, jaką instytucja zaproponowała grupie wywołał bardzo pozytywny odbiór wśród Seniorów. Bywało tak, iż wydawało się, że biblioteka nie pomieści zaproszonych gości.

Ostatnie spotkanie w czwartkowe popołudnie już tradycyjnie można zaliczyć do udanych. Miła atmosfera i życzliwość, to stała i charakterystyczna cecha naszych bibliotecznych imprez.

Warte podkreślenia jest to, że Seniorzy nie są już tylko biernymi odbiorcami, ale chętnie zabierają głos. Jedna z Pań podzieliła się swoimi zainteresowaniami, z pasją opowiadając o hobby jakie pochłonęło ja bez reszty i i tegorocznym Zlocie Miłośników Astronomii. Inni polecali imprezy kulturalne w naszych okolicach, na które warto się wybrać.
Sympatyczny podarunek w postaci płyty ze zdjęciami upamiętniającymi to co sie wydarzyło pod hasłem "Biblioteka przyjazna Seniorom" na przestrzeni 2012/13 r. podkreślił wyjątkowość tego dnia.

III sezon działalności biblioteki z myślą o Seniorach został rozpoczęty. Mamy nadzieję, że będzie równie udany, jak te, które przeszły do historii, a instytucja spełni oczekiwania kulturalno-artystyczne w stosunku do tej grupy.

 

   

   

   

   

   

   
 
   


 

"PO ENSEMBLE"- spotkanie pełne wrażeń
17.09.2013 r.  

              Czwartek, 12.09.2013 r. to dzień, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich przybyłych do biblioteki.

            Seniorzy zapranęli podzielić się wrażeniami po X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy w Książu.

Wrażenia i przeżycia, jakie nagromadziły się przez tydzień czynnego udziału w imprezie miały znaleźć "ujście" właśnie w czasie tego spotkania.

            Dodatkowa NIESPODZIANKA przygotowana przez bibliotekę jeszcze bardziej spotęgowała doznania Seniorówi i dostarczyła nowego ładunku pozytywnych emocji.

            Czwarkowym gościem biblioteki był Marcin Markowicz- koncertmistrz Filharmonii Wrocławskiej, współtwórca Festiwalu oraz dyrektor artystyczny tego przedsięwzięcia.

            To było niezapomniane popołudnie. Marcin Markowicz okazał się niesamowitym człowiekiem, w sposób naturalny potrafiący zjednywać ludzi, a także fascynująco opowiadać o swojej pasji- muzyce. Zdradził nam też wiele zakulisowych faktów Festiwalu, o których nie mieliśmy wyobrażenia. Na koniec mieliśmy zaszczyt wysłuchać dwóch utworów na skrzypce w wykonaniu gościa.

            Pełni nowych doznań i wrażeń opuszczaliśmy bibliotekę, żałując, że dwugodzinne spotkanie wydało się stanowczo za krótkie....

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

 

 



 

ENSEMBLE I SENIORZY- FESTIWALU CIĄG DALSZY...
11.09.2013 r.  


Kolejne dni Festiwalu niczym nie różniły się od Koncertu Inauguracyjnego. Było to prawdziwe święto muzyki. Pod koniec tygodnia (piątek i sobota) swój talent zebranej publiczności zaprezentowali młodzi adepci sztuki teatralnej, którzy wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Bęatę Fudalej, Wojciecha Malajkata i Zbigniewa Zamachowskiego.
Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal "Ensemble" im. Księżnej Daisy dostarczył nam wielu estetyczno- artystycznych przeżyć i wzruszeń .

Z niecierpliwością oczekujemy końca sierpnia w przyszłym roku, by znów stać się świadkami tej przepięknej i wzruszającej imprezy!

Fotorelacja z Festiwalu poniżej.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   

 


 

WAKACJE W BIBLIOTECE!
09.09.2013 r.  


Biblioteka dziecięca w czasie wakacji przygotowała dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę zajęć:

  1. Projekcje filmowe (bajki i filmy).
  2. Gry planszowe.
  3. Zajęcia komputerowe.
  4. Komiksowe wakacje.
  5. Zajęcia plastyczne.
  6. Angielski dla dzieci (Fun- English).

Każdy czytelnik mógł sobie wybrać z naszej propozycji coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście gry komputerowe. Z kursu języka angielskiego skorzystały 4 osoby. Na projekcje bajek przychodziły dzieci z Prywatnego Przedszkola Koniczynka. Odwiedziły one bibliotekę aż 8 razy. Oglądały następujące bajki:

„ Bolek i Lolek”, „ Wilk i zając”, „ Reksio”, „ Zaczarowany ołówek”, „ Miś Uszatek”, „ Pszczółka Maja” , : „Krecik” itp.
Biblioteka nawiązała również współpracę z Środowiskowym Domem Samopomocy , który działa w Świebodzicach. Jego podopieczni w liczbie 12 osób wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w projekcjach filmowych. Bardzo podobały im się wyświetlane filmy, były to przede wszystkim komedie takie jak:

„ Poszukiwany, Poszukiwana”, „ Tylko mnie kochaj”, „ Mamma-Mia!”
„ Noc w muzeum”, „ Grease” , „ Heca w zoo”, „ Nietykalni”.

 

   

   


 

SENIORZY I...X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI IM. KSIĘŻNEJ DAISY 2013
02.09.2013 r.  


Niedziela 25.08.13 to nie taka zwykła niedziela. To był dzień oczekiwany przez Seniorów, pozostałych czytelników i sympatyków MBP w Świebodzicach.

Przepiękna aura- sierpniowe przygrzewające słońce i lekki wiatr to pogoda wymarzona na planowaną od dawna wycieczkę biblioteki z Seniorami. Z uwagi na prestiżową uroczystość w Zamku Książ tam skierowaliśmy azymut, gdzie w dniach 21.08-1.09. 13 odbywa się X MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI ENSEMBLE IM. KSIĘŻNEJ DAISY.

Początki festiwalu sięgają 2004 r., kiedy to z inicjatywy Marka Markowicza- muzyka Filharmonii Olsztyńskiej i Opery Krakowskiej podjęto starania, by w przepięknych wnętrzach zamku w okresie letnio-wakacyjnym rozbrzmiewała muzyka Wielkich Mistrzów. Kiedy zabrakło głównego Organizatora, któremu nie dane było dożyć II edycji, pomysł postanowiły kontynuować jego dzieci- Marcin i Anna, a od 2007 r. w czasie inauguracji Festiwalu prezentowana jest twórczość tego artysty, który w danym roku obchodzi rocznicę urodzin, śmierci, bądź inne ważne wydarzenie związane z jego życiem.
Formułę Festiwalu przyjęto ze Stanów Zjednoczonych. Została pomyślana w ten sposób, że Oranizatorzy zapraszają do Książa wybitnych muzyków oraz wybrane grono studentów zainteresowanych rozwojem umiejętności warsztatowych, a przede wszystkim doskonaleniem muzycznego wyrazu artystycznego. Na codziennych, wielogodzinnych próbach przygotowywany jest repertuar, a ukoronowaniem wspólnej pracy są koncerty profesorów i studentów, które stały się wydarzeniem kulturalnym miasta i regionu. Wspólne muzykowanie, poszukiwanie najlepszej interpretacji utworu, dyskusje i spory profesorów i studentów to jeden z fenomenów tego festiwalu, na który zjeżdżają się wyjątkowi artyści: Roman Totenberg, Bruno Canio, Bartłomiej Nizioł, Dominika Falger, Szymon Krzeszowiec, Agata Szymczewska i Jakub Jakowicz, Piotr Jarosik oraz Paul Gulda- wybitny pianista, dyrygent i kompozytor, niezwykle wyrazista postać, uwielbiana przez publiczność i studentów.

Kolejnym przełomem Festiwalu i jego atrakcją było pojawienie się w 2008 r. aktorów Teatru Narodowego w Warszawie. Organizatorzy- Anna, Katarzyna i Marcin Markowiczowie wzbogacili formułę imprezy o warsztaty aktorskie pod kierunkiem uznanych sław Zbigniewa Zamachowskiego, Beaty Fudalej i Wojciecha Malajkata. Dla publiczności jest to okazja do obejrzenia spektakli teatralnych, a także spotkań z przybyłymi artystami.

Inauguracyjny dzień książańskiego święta, to znakomite, uroczyste rozpoczęcie Festiwalu. Z uwagi na 10-tą jubileuszową rocznicę nie obyło się bez podziękowań, dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania i przybrania formy w obecnej postaci. Potem odbył się koncert, znakomicie zaplanowany przez Organizatorów. Ponieważ obecny rok jest rokiem Witolda Lutosławskiego rozpoczęto utworem tego mistrza. Kilka słów Marcina Markowicza tytułem wstępu przybliżyło nam trudną w odbiorze, aczkolwiek fenomenalną muzykę artysty. Kolejnym utworem było niezwykłe osobiste dzieło Marcina Markowicza poświęcone ojcu. Na koniec przepiękne wykonanie utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta pod batutą Paula Guldy porwało zebraną w sali Maksymiliana publiczność. "Wisienką na torcie" okazało się "Happy Brithaday" na cześć Festiwalu w rozmaitych stylach, kombinacjach i kompilacjach. Mieliśmy okazję znaleźć odpowiedź na pytanie czy "muzyka poważna może być niepoważna?" Niesamowite poczucie humoru wykonawców oraz spontaniczny odbiór publiczności, sympatia i przyjazna atmosfera uczyniła z tego wydarzenia niezwykłe przeżycie oddziaływując na zebranych.

Organizatorzy po wierzorze pełnym uniesień i duchowych przeżyć przygotowali ucztę dla ciała zapraszając na bankiet z przepysznym poczęstunkiem w sali Kondrada.

Z optymistycznym przeczuciem, że tydzień zapowiada się "smakowicie" opuściliśmy Zamek Książ, w którym przez 8 dni będzie rozbrzmiewała przepiękna muzyka kameralna, spektakle teatralne oraz spotkania aktorów-profesorów z publicznością.

Do informacji na temat Festiwalu Kameralistyki im. Księżnej Daisy posłużyła pozycja ksiązkowa wydana z okazji jubileuszu zatytułowana: "X (ensemble)": X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   
  

   

 


 

LATO W BIBLIOTECE
23.08.2013 r.  


Mimo, iż sezon wakacyjny w pełni, w tym roku nasza placówka przeżywa wyjątkowe oblężenie. Dzienne odwiedziny czytelników przekraczają 80-100 osób, co na letnią porę jest niebywale imponującą liczbą. Bardzo łatwo zaobserwować, że w okresie urlopowym książka dostarcza rozrywki, relaksu i przyjemności, a tegoroczne upalne lato sprzyja, (jak to podkreślają nasi użytkownicy) znalezieniu ustronnego miejsca w cieniu i podążania losami bohaterów książek: romantycznych, sensacyjnych, kryminalnych czy przygodowych. Biblioteka stała sie nie tylko miejscem, gdzie wypożycza się książki i korzysta z szerokiej gamy usług, ale pod jej dachem czytelnicy polecają sobie wzajemnie lektury warte uwagi. Najbardziej poczytnymi pisarzami nie przestają być: Stieg Larsson, Camilla Lacberg, Lisa Jackson, Paullina Simons, Nora Roberts, Danielle Steel, a wśród rodzimych Olga Tokarczuk, Joanna Chmielewska, Joanna Bator, Roma Ligocka, Katarzyna Grochola, Izabela Sowa czy Monika Szwaja.

Nie brakuje również innego typu odwiedzin. Użytkownicy korzystają z darmowego dostępu do internetu i komputerowej nauki języka angielskiego. Łącza internetowe udostępniamy nie tylko mieszkańcom Świebodzic, ale osobom przyjezdnym, w tym cudzoziemcom przebywającym na urlopie w naszych okolicach, którzy podkreślają, że: "biblioteka udostępniając internet bez opłat spełnia standardy europejskie".

W ten wakacyjny czas nie zapominamy o Seniorach. W dniu 01.08.2013 w czasie spotkania otrzymali oni bezpłatne wejściówki na X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki ENSEMBLE im. Księżnej Daisy, o które postarała się biblioteka i już w czasie spotkania cieszyli sie na tą imprezę. Pełni emocji, z niecierpliwością czekamy na X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki im. Księżnej Daisy w Książu i obiecujemy na podzielenie się wrażeniami na stronie internetowej biblioteki i w lokalnej prasie.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   

 


 

ZNAMY NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ W BIBLIOTECE W 2013!
KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

28.06.2013 r.  


 Już po raz drugi MBP w Świebodzicach ogłosiła w maju PLEBISCYT NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ  W BIBLIOTECE.

Zgodnie z regulaminem rozstrzygnięcie konkursu odbyło się dwuetapowo. 13.06.13 r. Komisja w składzie:

  • dyrektor biblioteki- Małgorzata Grudzińska,
  • pracownik wypożyczalni- Beata Wiciak,
  • pracownik czytelni- Agnieszka Konieczna

zliczyła głosy na oddane tytuły. Okazało się, że 3 pierwsze miejsca zajęły ex aequo po trzy tytuły:

 

I MIEJSCE:

  1. ROMA LIGOCKA- CZUŁOŚĆ I OBOJĘTNOŚĆ,
  2. STEFAN WROŃSKI- DZIDEK,
  3. ANATOLIJ RYBAKOW- DZIECI ARBATU.

 

II MIEJSCE:

  1. ANDRZEJ SAPKOWSKI- SAGA O WIEDŹMINIE,
  2. PAULLINA SIMONS- JEŹDZIEC MIEDZIANY,
  3. CAMILLA LÄCKBERG- KSIĘŻNICZKA Z LODU.

 

III MIEJSCE:

  1. VIRGINIA CLEO ANDREWS- KWIATY NA PODDASZU,
  2. VIRGINIA CLEO ANDREWS- PŁATKI NA WIETRZE,
  3. ERICKA LEONARD JAMES- PIĘDZIESIĄT TWARZY GREYA.

               

                Następnie spośród uczestników plebiscytu wylosowano osoby nagrodzone za udział w zabawie. W roli SIEROTKI MARYSI wystąpił przesymaptyczny czytelnik Oddziału Dziecięcego, 5- letni Alex Konieczny. Laureatkami konkursu zostały panie:

  • Halina Lipińska,
  • Rozalia Ostrowska,
  • Róża Stolarczyk,
  • Barbara Sztern,
  • Monika Wiciak.

W czasie uroczystego spotkania w dniu 27.06.13 r. laureatki opowiedziały o książkach, na które oddały głos, o tym co sprawia, że ciągle odczuwają potrzebę czytania, a także jak ważną rolę w ich życiu pełni świebodzicka placówka. Nie odbyło się bez rozmów na osobiste tematy i refleksje, jak to w gronie dobrych znajomych bywa, bo takimi czują się w bibliotece nasze czytelniczki. Miłym akcentem było obdarowanie przybyłych pań drobnymi upominkami, co niewątpliwie przyczyniło się do pozostawienia miłego wrażenia z zabawy, jaką zafundowała swym użytkownikom instytucja.

PLEBISCYT NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ okazał się kolejnym trafionym pomysłem przyczyniającym się do popularyzacji książki i czytelnictwa i na pewno będzie kontynuowany w roku następnym.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   

 


 

KOMIKS W BIBLIOTECE
25.06.2013 r.  


Dnia 24.06.2013 r. w bibliotece dziecięcej odbyło się spotkanie poświęcone komiksowi.
Uczestniczyły w nim dzieci ze świetlicy środowiskowej oraz miłośnicy komiksów. Miało ono na celu przede wszystkim rozwinąć zainteresowania czytelnicze wśród dzieci i młodzieży.

Dzieci zapoznały się z pojęciem komiksu- jest to rysunkowa historyjka obrazkowa zwykle o charakterze humorystycznym, przygodowym lub sensacyjnym, zamieszczona w czasopismach ,albo wydana w osobnych broszurach, albumach , czy seriach. Dowiedziały się również o historii i twórcach polskich i zagranicznych komiksów. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć następujące : „ Kajko i Kokosz”, „ Tytus, Romek i Atomek , „ Thorgal” , „Asteriks”, „ Gigant”. Warto też wspomnieć o współczesnych komiksach np.: „ Marzi”, „ Cortomaltese”, „ Przygody Tintina” oraz japońskie Manga. Wszystkie te książki można wypożyczyć w bibliotece.

Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   


 

SENIORZY I...REFLEKSJE P 6. FESTIWALU REŻYSERII FILMOWEJ

Jak się okazuje trudno zakończyć sezon Seniorom skupionym przy MBP w Świebodzicach, a to za sprawą 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Uczestnicy biorący udział w tym święcie filmu wyrazili chęć przyjścia do biblioteki, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami po obejrzanych filmach ("Mój Rower", "Róża", "Jesteś bogiem" "Obława") i spotkaniach ze znanymi postciami świata filmu (Artur Żmijewski, Marcin Krzyształowicz, Zbigniew Zamachowski) .

Chcąc przybliżyć Seniorom ideę festiwalu świebodzicka biblioteka skontaktowała się z firmą stajko film- organizatorem tego przedsięwzięcia. Ku naszej uciesze, dyrektor i pomysłodawca tej wielkiej imprezy, pan Stanisław Dziernirejko zaoferował, iż osobiście może opowiedzieć o genezie Festiwalu Reżyserii Filmowej, a tym samym stać się gościem w czwartkowe popołudnie 13.06.13 r.

Stanisław Dzierniejko przez 25 lat był dyrektorem kina na dworcu we Wrocławiu. W 2007 r. "Dworcowe" uległo likwidacji, a już w 2008 r z inicjatywy naszego gościa doszło do zorganizowania 1. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy.

Dzięki spotkaniu nadarzyła się okazja, by dowiedzieć się w jaki sposób powstała świdnicka impreza, jak wybiera się konkursowe filmy, kto decyduje o nagrodzie głównej dla reżysera za całokaształt twórczości oraz jak zostaje nawiązywana współpraca z gwiazdami aktorskimi, które rokrocznie zaszczycają swoją obecnością Świdnicę.

Miła atmosfera, możliwość podzielenia się własnymi odczuciami po festiwalu, a także rozmowa z tak znakomitym gościem sprawiły, że zebranie Seniorów zyskało nową jakość. To już nie tylko towarzyskie pogaduchy, przy kawie i herbacie, ale przede wszystkim, dzięki znaczącej postaci, jaką jest niewątpliwie pan Stanisław Dzierniejko spotkania zyskały wymiar artystyczno-edukacyjno- kulturalny.

 

   

   

   

   

   

   

 


 

SENIORZY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ NA 6. FESTIWALU REŻYSERII FILMOWEJ W ŚWIDNICY

Na 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, który odbył się w dniach 1.06.- 06.06.3013 r. nie mogło zabraknąć najaktywniejszych Seniorów, czytelników oraz sympatyków Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Stało się to za sprawą naszej instytucji, która zapewniła możliwość uczestnictwa w tym wielkim i ważnym wydarzeniu kulturalnym, wręczając wejściówki na wybrane filmy i spotkania z twórcami.

W ciągu sześciu dni pokazano mnóstwo projekcji filmowych, arcydzieł kina światowego i rodzimego w reżyserii Alfreda Hitchocka, Federico Felliniego. Clina Eastwooda, Wojciecha Hasa, Władysława Pasikowskiego czy Wojciech Smarzowskiego oraz wielu innych uznanych sław.

Czytelnicy MBP w Świebodzicach mieli możliwość obejrzenia czterech konkursowych filmów: "Mojego roweru" w reż. Piotra Trzaskalskiego, "Róży" Wojciecha Smarzowskiego, "Jesteś bogiem" Leszka Dawida i "Obławę" Marcina Krzyształowicza oraz wzięcia udziału w spotkaniach z Arturem Żmijewskim i Zbigniewem Zamachowskim.

6. Festiwal Reżyserii Filmowej to impreza przeprowadzona z dużym rozmachem, prawdziwa uczta dla ducha oraz możliwość obcowania z WIELKIM KINEM, tym bardziej cieszyło to, że nie zabrakło na niej czytelników MBP w Świebodzicach z Seniorami na czele.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   


 

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 2013 - BEATA OSTROWICKA
11.06.2013 r.  


W dniach 5 -8 czerwca 2013 roku odbyły się X Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. W tym roku przebiegały pod hasłem „Podróże z Tuwimem”. Cała impreza jak zwykle była doskonale przygotowana. Organizatorzy zadbali o materiały reklamowe, które za pośrednictwem biblioteki dziecięcej trafiły do placówek kulturalno – oświatowych w mieście. W spotkaniu uczestniczyło 80 uczniów ze świebodzickich szkół podstawowych.

To już 10 raz pisarze, ilustratorzy, wydawcy książek i bibliotekarze przejechali po dolnośląskich drogach prawie 30 tysięcy kilometrów, aby odwiedzić biblioteki, duże, średnie i te całkiem małe, a przede wszystkim, aby spotkać się z czytelnikami. Autorzy opowiadali dzieciom o swojej pracy, przedstawiali bohaterów swoich książek oraz odpowiadali na mnóstwo zadawanych pytań.

7 czerwca 2013 roku nasz świebodzicki Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej miał szczęście po raz drugi gościć autorkę książek dla dzieci i młodzieży Panią Beatę Ostrowicką, która urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale swoje życie związała z pisarstwem. Dużą zaletą utworów Beaty Ostrowickiej jest humor, nie pozwalająca się nudzić czytelnikowi wartka akcja i fantazja. Jej książki są wartościowe również ze względu na tematykę, bardzo często porusza w nich temat tolerancji i prawdziwej przyjaźni.

Pani Beata nawiązała wspaniały kontakt z młodymi czytelnikami. Odpowiadała na pytania, ale również zadawała je dzieciom. Ten dialog z autorką sprawił, że atmosfera była bardzo ciepła. Dzieci chętnie nadawały imiona przywiezionym przez autorkę „stworkom”, prześcigając się w pomysłach. Na zakończenie Pani Beata Ostrowicka podpisywała swoje książki, które można było na spotkaniu zakupić . Autografy otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.

Alicja Głąb , Ewa Tadeuszak

 

   

   

   

   


SENIORZY I BIOGRAFIE SŁAWNYCH LUDZI- LUDVIG VAN BEETHOVEN

W maju bardzo ciekawym wydarzeniem w świebodzickiej bibliotece były dwa spotkania w dniach 16.05.13 i 23.06.13 z cyklu: "Biografie sławnych ludzi"dotyczące Ludviga van Beethovena.

Okazało się, że artysta żyjący w latach 1770-1827 pomimo upływającego czasu wciąż ma grono wielbicieli, których porywa ten rodzaj muzyki.

W czasie spotkań nie tylko obejrzeliśmy obszerne fragmenty flmu w reż. Agnieszki Holland zatytułowanego "Kopia Mistrza", a z uwagi na wielokrotną emisję w TVP, dzieło to znane było wszystkim zebranym więc nadarzyła się okazja do rozmowy o filmie i sposobie przedstawienia ostatnich lat życia Beethovena.

Nowością i urozmaiceniem naszych spotkań stała sie prezentacja multimedialna przypominająca zebranym tło epoki oraz życie i twórczość wielkiego mistrza. Okraszeniem tych wiadomości była możliwość wysłuchania fragmentów najbardziej znanych utworów Ludviga van Beethovena (m.in "Dla Elizy", "Sonaty Księżycowej" i "IX Symfonii") i rozkoszowania się przepięknym brzmieniem muzyki, które wypełniło bibliotekę.

Nie obyło się bez sporów i gorących dyskusji dotyczacych faktów z życia artysty m.in. tajemniczego "Listu do Ukochanej", odnalezionego po śmierci Beethovena, który jest wciąż inspiracją dla muzykologów do poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę była owa Ukochana?

Dzięki takim urozmaiconym spotkaniom okazało się, że zainteresowania naszych Seniorów są rozległe, a Ci bardzo żywo reagują na różnorodne formy pracy, jakie oferuje tej grupie MBP w Świebodzicach.
Ostatnie spotkanie w tym sezonie przewidziane jest w bibliotece po zakończeniu 6. Festiwalu Reżyserii Filmowej, w których Seniorzy mają wziąć udział jako widzowie. Będzie to okazja do podzielenia się wrażeniami z tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego, w dn. 1.06.-06.06. 13 w Świdnicy.

Więcej o filmie "Kopia Mistrza" w zakładce Seniorzy w miejscu << warto obejrzeć>>

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   

 


 

„TYSKIE LATO POETYCKIE”
29.05.2013 r.  


Szanowni Państwo!

W imieniu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach – organizatora dwudziestej drugiej edycji znanego na terenie całego kraju ogólnopolskiego konkursu „TYSKIE LATO POETYCKIE” – zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc w upowszechnieniu informacji na temat tej imprezy.

Co roku uczestniczy w niej kilkuset autorów i ogromnie zależy nam na tym, aby jak największa liczba początkujących poetów miała możliwość konfrontacji swego dotychczasowego dorobku na ogólnopolskim forum – poprzez udział w naszym konkursie.

Liczymy na Państwa przychylność dla naszych przedsięwzięć i pomoc w realizacji części promocyjnej XXII Tyskiego Lata Poetyckiego.

Załączamy regulamin konkursu, który jest również dostępny na stronie internetowej www.kultura.tychy.pl 

Za przebieg konkursu z ramienia organizatora odpowiada i wszelkich dalszych informacji udziela Klub „Wilkowyje” MCK w Tychach – Wilkowyjach, tel. 32 227 26 22 w godzinach od 12.00 do 18.00, e-mail: klub.mck@interia.pl 

 


 

Konkurs na krótkie opowiadanie o zwierzątku
22.05.2013 r.  


Wszystkie dzieci marzą o swoim własnym zwierzątku, psie, kocie lub chociażby o rybce akwariowej. Posiadanie własnego pupila wiąże się z wieloma obowiązkami, dlatego rodzice zawsze proszą dzieci o dokładne przemyślenie swojej decyzji. Często bowiem się zdarza, że kotek ,czy piesek znudzi się małemu właścicielowi i trafia do schroniska. Zwierzęta bardzo boleśnie odczuwają rozstanie z domem i swoim panem.

W ostatnim czasie ukazało się wiele książek Holly Webb ,które opowiadają o różnych przygodach naszych czworonożnych przyjaciół. Książki te stały się dla Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach inspiracją do zorganizowania konkursu literackiego dla klas 4-6 na: „ Krótkie opowiadanie o zwierzątku.”

Na konkurs wpłynęło 60 prac. Bardzo trudno było wybrać 10 najciekawszych, bo wszystkie opowiadania urzekały pomysłem, uczuciem i wielką wrażliwością.

Zwycięzcy konkursu 22.05.2013 otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę :
Dominika Ciechowska kl. IV b Szk.2, Aleksandra Woźniak kl. V c Szk.3, Dawid Piotrowski kl.V a Szk.3 , Dawid Zaręba kl.IV a Szk.3, Anna Rajca kl.VIb Szk.3,Wojciech Melańczuk kl .IV a Szk.3 Kinga Dembna kl. IVa Szk.3, Hubert Ciupa kl. IV a Szk.3, Klaudia Chmielewska kl.Vb Szk.3, Przemysław Kużmiński kl IV a Szk.3
Pozostałym uczestnikom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy, aby marzenie o swoim zwierzątku się spełniło, zaś te dzieci, które już mają swojego pupila otoczyły go należytą opieką. Bo zwierzęta to nasi serdeczni przyjaciele.

Alicja Głąb , Ewa Tadeuszak

 

   


Dnia 7 czerwca 2013 r. o godz. 11:30 w Miejskim Domu Kultury w ramach akcji "Z książką na walizkach" odbędzie się spotkanie z Beatą Ostrowicką.

 Zapraszamy serdecznie dzieci na spotkanie. 

 

 

 


 

SENIORZY ODWAŻNIE!
30.04.2013 r.  


Kwiecień w świebodzickiej bibliotece obfitował w bogate formy pracy z Seniorami. Po czwartkowym popołudniu w Dyskusyjnym Klubie Filmowym, wyjeździe na spotkanie autorskie z Romą Ligocką do Świdnicy, przyszedł czas na rozmowy o książce. To wydarzenie "zbiegło się" się ze ŚWIATOWYM DNIEM KSIĄŻKI, a bestsellerem, o którym rozmawialiśmy w dniu 25.04.2013 r w bibliotece było "Piędziesiąt twarzy Greya"E.L. James.

Spotkanie zatytułowane "Seks niejedno ma imię..."dowiodło, że rozmowy o intymnej sferze życia człowieka wciąż budzą nie tylko emocje, ale i obawy oraz lęki. Pomimo bardzo długiej listy osób oczekujących na możliwość przeczytania powieści o losach Anastazji i Christiana (w tym sporego grona Seniorów) spotkanie zgromadziło o połowę mniej osób niż to zwykle bywało, kiedy rozmowy oscylowały w klimatach przyjaźni, polityki czy biografii znanych osobistości.

Pomimo tego można je zaliczyć do bardzo udanych. Mówiliśmy o różnych obliczach seksu, o pojęciu słowa <<norma>>, o rozluźnieniu obyczajowości i antykoncepcji, która dała kobietom poczucie wolności. Panie wspominały pierwsze pozycje książkowe, które ukazały się w Polsce w latach 60-tych i 70-tych: "Małżeństwie doskonałym" Theodora van de Velda i "Sztuce kochnia" Michaliny Wisłockiej, z których czerpały wiedzę na temat seksu.

Dyskusja bardzo "wciągnęła" zebrane tego dnia w bibliotece panie. Okazało się, że na tematy intymne można rozmawiać godzinami, a zwłaszcza wtedy, jeśli sprzyja temu klimat i przyjazna atmosfera, a tej niewątpliwie (jak podkreślają Seniorzy) w naszej bibliotece nie brakuje.

Czwartkowe popołudnie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki "przeciągnęło" się do godzin wieczornych. Padło wiele mądrych zdań na temat różnorodności erotycznych doznań człowieka, zaś jedno z nich wypowiedziane przez najstarszą Seniorkę uznaliśmy za credo tego spotkania: "seks jest piękny, ale jeśli idzie w parze z uczuciem" i z tym optymistycznym przesłaniem udaliśmy się do domów.

 

   

   

   

   

   

   
 
   


 

UWAGA CZYTELNICY!!!!
30.04.2013 r.  

W ZWIĄZKU Z TYM, ŻE MAJ JEST MIESIĄCEM BIBLIOTEKI ZACHĘCAMY CZYTELNIKÓW MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W PLEBISCYCIE NA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ W BIBLIOTECE.
WŚRÓD OBÓB BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZABAWIE ROZLOSOWANE ZOSTANĄ NAGRODY RZECZOWE


 

GIMNAZJALIŚCI W BIBLIOTECE
29.04.2013 r.  


Pomimo czwartku, gwarno zrobiło się w MBP w Świebodzicach, a to za sprawą młodzieży z Gimnazjum nr 2, która w dniu 18.04.13 przekroczyła próg placówki w celu lekcji bibliotecznej. Młodzi użytkownicy wydawali się ogromnie zainteresowani PRZYSPOSOBIENIEM BIBLIOTECZNYM, które ma każdemu ułatwić korzystanie z katalogów i zbiorów biblioteki.

Gimnazjaliści zapoznani zostali z :

  • prezentacją biblioteki,( adres, działy)
  • misją bibliotek publicznych,
  • usługami MBP w Świebodzicach,
  • księgozbiorem bibliotecznym,
  • stroną internetową biblioteki,
  • katalogiem bibliotecznym i oznaczeniami na karcie katalogowej,
  • sposobami odnajdywania książek na półkach w MBP w Świebodzicach,
  • sposobami wyszukiwania książek w zasobach innych bibliotek.

Ci uczniowie, którzy jeszcze nie byli czytelnikami MBP w Świebodzicach mieli okazję do zapisania się.
Temat następnej lekcji jaką planuje w maju biblioteka brzmi: "Internet, a przyjaźń" i będzie skierowana również do młodzieży gimnazjalnej.

 

   

   

   

   

   


SENIORZY Z ŚWIEBODZICKĄ BIBLIOTEKĄ NA SPOTKANIU AUTORSKIM W MBP W ŚWIDNICY czyli SKĄD SIĘ WZIĘŁA "DZIEWCZYNKA W CZERWONYM PŁASZCZYKU?
29.04.2013 r.  



Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź w dniu 12.04.13 r., a to za sprawą spotkania autorskiego z Romą Ligocką, jakie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Nie zabrakło tam naszych aktywnych Seniorów, którym biblioteka zorganizowała wyjazd do sąsiedniej placówki.

Roma Ligocka (ur.1938) to legendarna postać, malarka i pisarka, której udany, rewelacyjny debiut pisarski przypadł w wieku 63 lat. Przyczynkiem do napisania pierwszej książki zatytułowanej "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" była premiera filmu "Lista Schindlera" w reż. Stevena Spielberga. Będąc na tej uroczystości, Roma Ligocka, (prywatnie kuzynka Romana Polańskiego)rozpoznała siebie na jednym z dokumentalnych kadrów jakie pojawiły się w filmie. To wydarzenie wyzwoliło w autorce falę wspomnień i skłoniło do napisania przepięknej powieści o sobie i tragicznych losaach Żydów z krakowskiego getta. Książka zyskała ogromną popularność z uwagi na autentyczność i szczerość wypowiedzi, a także z uwagi na niezwykle optymistyczne przesłanie: człowiek jest w stanie "pozbierać się" z najgorszych przeżyć, pokonać depresję , własne lęki oraz słabości i nadać życiu sens. Po "Dziewczynce w czerwonym płaszczyku" powstały inne powieści:

  • Kobieta w podrózy
  • Tylko ja sama
  • Znajoma z lustra
  • Wszystko z miłości
  • Czułość i obojętność
  • Róża
  • Księżyc nad Taorminą
  • Dobre dziecko

Roma Ligocka czytając w czasie spotkania fragmenty powieści reklamowała i zachęcała do głębszego zapoznania się ze swoją ostatnią książką zatytułowaną "Dobre dziecko".

Czy warto było znależć się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy w dniu 12.04.13 o godz. 18.00 niech świadczą wrażenia naszych Seniorów, którzy powiedzieli:



Miejska Biblioteka Publiczna jest w posiadaniu większości wymienionych książek autorstwa Romy Ligockiej. Zainteresowanych twórczością artystki serdecznie zapraszamy do biblioteki!

 

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   

   


 

"WOKÓŁ JEDWABNA..."
 

Jeszcze raz w czasie naszego spotkania pod hasłem: "Wokół Jedwabna- stosunki polsko-żydowskie w okresie II wojny światowej i współcześnie", w kwietniowe późne popołudnie okazało się, że nasi Seniorzy nie boją się rozmów na trudne i bolesne tematy dotyczące historii naszego kraju.

Po obejrzeniu obszernych fragmentów filmu "Pokłosie" w reż. Władysława Pasikowskiego, wysłuchaniu dwóch przeciwstawnych opinii autorytetów ze świata kina oraz odwołując się do książek Jana Tomasza Grossa: "Sąsiedzi", "Strach" i "Złote Żniwa" oraz wysłuchując krótkiej relacji o filmie dokumentalnym z 1992 roku Marcela Łozińskiego "Miejsce urodzenia" dotyczącego losów pisarza Henryka Grynberga rozpoczęliśmy dyskusję- gorącą, aczkolwiek konstruktywną na temat pogromu Żydów przez Polaków w czasie hitlerowskiej okupacji Polski.

Seniorzy nie dali się ponieść emocjom i ksenofobicznym nastrojom jakie niejedokrotnie towarzyszyły wraz z pojawieniem sie "Pokłosia" zgodnie stwierdząc, że nam Polakom trudno jest przyjąć te fakty, które "wyszły" na jaw 50-60 lat od rozegrania się tragicznych wydarzeń. Nic dziwnego, skoro do tej pory mówiono o martyrologii narodu polskiego w czasie II wojny światowej. W świetle nowych odkryć prawda jest taka, że w tamtym okresie byli Polacy, którzy narażając swe życie ukrywali Żydów i pomagali im przetrwać ten okrutny czas, ale byli też i tacy, którzy z określonych przyczyn i powodów "przykładali" rękę do zagłady tego narodu.

W czasie spotkania oceniono grę aktorów, sposób ujęcia tematu oraz podkreślono, że w sposób nieco przerysowany próbował oddać klimat tamtych wydarzeń z okresu wojny. "Padały" głosy, że niemożliwym było, by bracia Kalinowie nic nie wiedzieli o tym, iż ich ojciec był głównym inicjatorem mordu na Żydach zamieszkałych wieś.

Na koniec podkreślono, że stonowana i konstruktywna rozmowa mogła się odbyć dzięki niezwykłej tolerancji ludzi (w tym i naszych Seniorów) zamieszkałych tereny Dolnego Śląska. Dlatego oceniając "sprawę żydowską" mogliśmy powiedzieć za Franciszkiem Kaliną: "Na świecie jest dużo k...stwa. Nic z tym nie zrobimy, ale nie musimy przykładać do tego ręki", dlatego obowiązkiem Polaków jest mówienie o tej niechlubnej karcie w historii naszego narodu, by pomordowanym Żydom, którzy w sposób przedsawiony w filmie utracili życie, oddać należną cześć i sprawiedliwość.

To czwartkowe spotkanie wywarło w naszych sercach głebokie wrażenie i pełni refleksji opuściliśmy bibliotekę.

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   
 

   


 

Konkurs na ilustrację do wierszy Juliana Tuwima
22.04.2013 r.  


W marcu Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej ogłosił Konkurs na ilustrację do wierszy Juliana Tuwima, natomiast Szkoła Podstawowa NR 4 zorganizowała Konkurs recytatorski wierszy tego znanego i lubianego poety. Rozwiązanie konkursu biblioteka i szkoła przeprowadziła w jednym dniu 18 kwietnia 2013 w Miejskim Domu Kultury. Ze wszystkich szkół podstawowych drogą eliminacji wyłonionych zostało 5 recytatorów, którzy reprezentowali swoją szkołę i pięknie recytowali wiersze Juliana Tuwima. Komisja wyłoniła 3 zwycięzców ora3 osoby wyróżnione, które zostały nagrodzone.

Biblioteka również przygotowała nagrody dla małych artystów, którzy wykonali piękne ilustracje do wierszy Juliana Tuwima. Okazało się , że poezję tego wspaniałego poety można malować nie tylko słowem, ale również farbami. Na konkurs plastyczny wpłynęło aż 60 prac wykonanych różnymi technikami. Jury wyłoniło 20 zwycięzców, którzy otrzymali nagrody książkowe. Nagrodzone prace plastyczne można podziwiać w Bibliotece Dziecięcej ul. Wolności 23

 

Nagrody otrzymali:

  • SZKOLA PODSTAWOWA NR 2
    Zuzanna Hyży ki.IIa, Maria Bogucka .IIc OLiwier Baranowski kl.IIc
     

  • SZKOŁA INTEGRACYJNA CIERNIE
    Amelia Byra, Wiktoria Bielawska i KInga Grabska kl.I, Nicola CHrebela ki.II
     

  • SZKOŁA Podstawowa NR 3
    Dawid Fuja , Piotr Ślusarczyk , Agnieszka Głód kl.III a, Alicja Janik ,Karol Stawiak kl.IIb, Emil Jankiewicz, Aleksandra Ludwinowska kl.III
     

  • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
    Laura Kłapińska Kornel Apolinarski ,Kajetan Boczanowski kl.IIa, 
    Klaudia Szyszko kL.III a

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak MBP Świebodzice 

   

   

   

   


 

BIBLIOTEKA DZIECIĘCA OGŁASZA:
17.04.2013 r.  


1. KONKURS LITERACKI
Miejska Biblioteka Publiczna Oddział Dziecięcy ogłasza konkurs literacki dla klas 4-6 , na krótkie opowiadanie o zwierzątku. Pomocne mogą być książki Holly Webb, które są dostępne w bibliotece. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału .Najciekawsze prace będą nagrodzone i wysłane do wydawnictwa ,które może nawet je opublikuje. Prosimy o dostarczenie opowiadań do biblioteki dziecięcej do 06.05.2013r. Prace muszą być podpisane: imię i nazwisko, klasa, szkoła oraz opiekun.

2. KONKURS NA HASŁO
Ogłaszamy również konkurs na hasło ,które będzie reklamą książek Krzysztofa Petka, ma ono zachęcić dzieci i młodzież do czytania powieści autora. Mamy nadzieje , że uczniowie wykażą się pomysłowością. Hasła trafią do pisarza, a zwycięzcy najciekawszych być może będą mogli otrzymać książkę z imienną dedykacją autora ,a nawet spotkać się z nim osobiście w bibliotece na spotkaniu autorskim. Biblioteka posiada powieści K. Petka w swoim księgozbiorze. Zachęcamy wszystkich do udziału. Konkurs trwa do końca maja.

3. KONKURS
Jesteś uczniem klasy pierwszej, drugiej lub trzeciej? Przeczytaj książkę A.Tyszki pt.” Zosia z ulicy Kociej. Na wakacjach” i weź udział w naszym konkursie. Zosia, tytułowa bohaterka książki ma swój sposób na beznadziejne sytuacje i przypadki: magiczne powiedzonka - zakleństwa . Wymyśl zakleństwo , które pomoże się zmienić Arusiowi , chłopcu poznanemu przez Zosię na wakacjach. Książki dostępne w bibliotece. Pomysły zbieramy do końca czerwca ,a rozwiązanie konkursu będzie we wrześniu.


 

Podgrzewane chodniki czyli czego nie wiemy o Islandii
27.03.2013 r.  


W podróż po Islandii zabrał uczestników spotkania autorskiego Roman Pankiewicz, autor książki Islandia trzeci żywioł, który był gościem świebodzickiej biblioteki w marcu. Autor spędził tam trzy lata pracując w dużej amerykańskiej firmie budującej hutę aluminium. Przy okazji lepiej poznał ten arcyciekawy kraj a swoją nim fascynację zawarł w książce, którą można było nabyć przy okazji tego spotkania.

Islandia zajmuje powierzchnię równą 1/3 powierzchni Polski, z czego 12 % powierzchni zajmują lodowce, 20% to pastwiska, a więcej niż połowa to po prostu nieużytki. Na Islandii nie ma lasów. Mieszkańcy, którzy są szczęśliwymi posiadaczami domów stawiają sobie za punkt honoru sadzenie drzew wokół domu i wyhodowanie własnego małego lasku otaczającego posiadłość.

Hodowla owiec na wyspie ma swoją islandzką specyfikę. Ponieważ nie ma tam wilków, z nadejściem wiosny owce są po prostu wypuszczane z owczarni i swobodnie wypasają się na wyspie. Kiedy nadchodzi czas ich ponownego zapędzenia do owczarni, hodowca ustala z dyrektorem miejscowej szkoły dwa dni wolnego dla uczniów i ci - za godziwą opłatą za każdą przyprowadzoną owcę - wyłapują zwierzęta i odprowadzają do hodowli. Wszystkie owce są zaczipowane i każda ma w uchu kolczyk z oznaczeniem swojej hodowli. Pomyłka jest wykluczona.

Islandia jest również ogromnym rezerwuarem energii geotermalnej. Energia elektryczna, którą się z niej uzyskuje jest chyba najtańsza na świecie, do tego stopnia, że zimą centrum Reykiaviku jest podgrzewane tą energią z głębi ziemi, bez konieczności odśnieżania. Co w kraju, gdzie zima trwa osiem miesięcy, a śnieg potrafi spaść nawet w środku lata, jest wspaniałym wynalazkiem.

Tak potężna energia zgromadzona pod tym małym zakątkiem ziemi często skutkuje erupcjami wulkanów. 1/3 lawy, która w ostatnim tysiącu lat wypłynęła z głębi ziemi to "produkcja" islandzka.

Szata roślinna Islandii jest więcej niż skromna. Zjawiskiem, które dominuje w tym surowym krajobrazie są lodowce. Schodzące z gór są niezwykłą atrakcją turystyczną. Jaskrawą biel lodowców jak i lodowych wysepek pływających wokół wyspy, przełamują kleksy czarnego żwiru zamarzniętego wraz z wodą i tworzące brudne plamy na śnieżnobiałym lodowcu.
Lód islandzki jest chętnie sprowadzanym towarem przez milionerów - snobów na całym świecie. Jako - oczywiście - dodatek do drinków. Pijesz drinka z lodem, który ma 1,5 miliona lat chwalą się potem na przyjęciach. Koszt takiej fanaberii mógłby zapewnić całoroczną dostawę wody pitnej do małego afrykańskiego państewka.

Islandia jest krajem o największej liczbie samochodów. I to w większości dobrych terenowych aut, które muszą pokonywać wyspiarskie odległości, nie korzystając z dróg, których tam po prostu nie ma. Do poruszania się po terenie wyspy służą również bardzo popularne quady, a dla turystów specjalne amfibie, które poruszają się zarówno po ziemi jak i wodzie. Wokół wyspy pływają małe kolorowe stateczki, z których turyści mogą podziwiać zjawiskowe lodowce na wyspie i lodowe wysepki wokół niej. Małymi 20 - tonowymi kutrami "wozi" się turystów na żerowiska wielorybów które znajdują się wokół wyspy. To naprawdę "duża" atrakcja turystyczna, zważywszy, że niektóre osobniki dochodzą do 30 metrów.

Tym co różni Islandię od większości europejskich krajów jest również polarna noc i polarny dzień. Choć - jak twierdzi Roman Pankiewicz - dzień i tak jest lepszy od nocy, bo w okresie tych czterech miesięcy kiedy jest jasno, ciemność można zrobić za pomocą odpowiednich rolet, a dnia nie zrobi się za pomocą lampy. W okresie polarnej nocy wielu mieszkańców Islandii stosuje fototerapię, ale odsetek samobójstw i tak niestety wtedy rośnie.

Pomimo tak trudnych warunków Islandczycy są optymistami, a jakość życia jest tam naprawdę dobra. Podczas mojego tam pobytu mówi autor mieszkałem w miejscowości liczącej pięciuset mieszkańców i wszystko tam było: urząd, kościół, duży supermarket, bank, hala sportowa, basen, hotel, trzy restauracje, infrastruktura jak w średniej wielkości mieście powiatowym w Polsce.

Małgorzata Grudzińska
(dlaczego nie zapytałam czy mieli tam również bibliotekę ?)

 

   

   

   

   

   

   
 
   


 

CZYTAĆ TO CZYNIĆ SIEBIE WRAŻLIWYM – SPOTKANIE AUTORSKIE ZE ZBIGNIEWEM NIEDZWIECKIM RAVICZEM
06.03.2013 r.  


28 lutego 2013 roku gościem Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach był pisarz Zbigniew Niedźwiecki Ravicz. Na spotkanie zaproszona została młodzież gimnazjalna. Autor zaprezentował im swoją ostatnio napisaną książkę „Grzech przemilczenia”, którego bohaterem jest szesnastoletni Miłosz.

Wychowuje się on w patologicznej rodzinie, w której rządzi ojciec despota katujący żonę i dzieci .Miłosz chce żyć inaczej, ale balansując na granicy prawa trafia do zakładu poprawczego, gdzie życie rządzi się własnymi prawami. Zarówno metody pracy jak i stosunki między osadzonymi w poprawczaku są szokujące. „Ta książka zasadniczo oparta na faktach boli, jest probierzem emocjonalnym, nie wszyscy są w stanie ją przeczytać.” –powiedział autor. Na pytanie skąd taki temat w jego książce Pan Niedźwiecki odpowiedział, że sam jest zaangażowany w ruch przeciw przemocy w rodzinie. Uważa, że powinno się o tym mówić, bo bardzo dużo dzieci cierpi z powodu patologii w rodzinie i w efekcie trafiają do zakładu poprawczego, który jeszcze bardziej je demoralizuje zamiast jak to jest w założeniu resocjalizować.

Pomimo trudnej tematyki książki, autor potrafił stworzyć bardzo miłą atmosferę czytając pogodne fragmenty swojej powieści, które rozbawiły przybyłą na spotkanie młodzież .W książce jest również miejsce na piękną poetycką miłość, na wspaniałych ludzi wyciągających dłoń do życiowych rozbitków. Książka należy gatunku takich, którymi się żyje, o których nie można zapomnieć zamykając ostatnią stronę.

Pan Zbigniew Niedźwiecki Ravicz napisał także sztukę teatralną. Monodram „Błękitna tożsamość”, który jest zbudowany z krótkich opowiadań z życia Księżnej Daisy.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy MBP
Świebodzice

 

   

   

   

   


BIBLIOTECZNE FERIE ZIMOWE 2013
11.02.2013 r.  


Tegoroczne ferie w Bibliotece Dziecięcej 28.01.2013 r. rozpoczął Koncert Kolęd w wykonaniu Społecznego Ogniska Muzycznego pod kierunkiem Pani Patrycji Stępień. Na występ zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Prywatnego Koniczynka oraz dzieci z zimowiska ze szkoły Nr 4. Młoda Publiczność nie tylko uważnie słuchała kolęd, ale na prośbę młodych muzyków aktywnie włączyła się do wspólnego śpiewu. Szczególnie podobały się popisy przedszkolaków, które wykazały się doskonałą znajomością kolęd.

W czasie ferii zimowych 31 stycznia 2013 roku gościem Biblioteki Dziecięcej był pisarz, autor słuchowisk radiowych i informatyk Dariusz Rekosz, który przyjechał do nas już po raz drugi. To spotkanie przeznaczone było dla dzieci i przebiegało pod hasłem „Warsztaty Detektywistyczne”. Autor w swoich książkach często zamieszcza łamigłówki, zagadki, które muszą rozwiązać bohaterowie jego książek i oczywiście czytelnicy.

Na zajęciach Pan Dariusz Rekosz przedstawił parę sposobów szyfrowania tekstów za pomocą liczb. Wszystkie dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Tęczowa Gromada” , a było ich około 50 otrzymały kartki i starały się rozszyfrować zagadki. Szyfr autor wyświetlał na ekranie, a dzieci na swoich kartkach rozwiązywały zaszyfrowane wyrazy. Nie było to łatwe zadanie , ale tym większa była satysfakcja z poprawnego rozwiązania. Zabawa w detektywów bardzo się dzieciom podobała i na pewno z przyjemnością sięgną po książki Dariusza Rekosza choćby po tę „Detektywów para -Jacek i Barbara”. Autor przywiózł na spotkanie wszystkie swoje książki ,aby zaprezentować je czytelnikom. Niektóre z nich można było zakupić wraz z pamiątkowym wpisem i autografem.

Dla najmłodszych czytelników biblioteki przygotowane zostały Bajki Poczytajki, na które złożyły się fragmenty wyświetlanych filmów i fragmenty czytanych bajek. Były to pogodne, pełne humoru przygody Koziołka Matołka, Wilka i zająca, Krecika, Reksia, Bolka i Lolka , Filemona i Bonifacego, Muminków i Pszczółki Mai. Dzieci żywo reagowały śmiechem na zabawne perypetie swoich ulubieńców. W sumie odbyło się siedem takich spotkań w których uczestniczyło 202 przedszkolaków ze wszystkich świebodzickich przedszkoli.

Były też indywidualne zabawy z dziećmi: gry komputerowe, komputerowy język angielski, gry planszowe, kolorowanie obrazków. Na zajęciach plastycznych dzieci zrobiły karnawałowe maski.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak 
Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 

   

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.