Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

2018

Książka – dlaczego nie ?
19.10.2018 r.  


 

            W atmosferze gorących dyskusji literackich upłynęło ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Mimo pracowitego przedświątecznego okresu wszystkie Klubowiczki znalazły czas na wizytę w bibliotece i rozmowę o przeczytanych książkach.

            Spotkanie rozpoczęło się od rekomendacji książki, która będzie bohaterką następnego klubowego spotkania – laureatki tegorocznej Nagrody Nike – Marcina Wichy Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Wśród rekomendowanych książek zdecydowany prym wiodła literatura polska. Jest wielu współczesnych pisarzy polskich, którzy piszą świetnie, niezależnie od gatunku w jakim się poruszają. Jedną z takich pisarek jest Magdalena Grzebałkowska, specjalistka od niejednoznacznych biografii dwudziestego wieku – ks. Twardowski, Beksińscy, Komeda. Za niejednoznaczną można uznać również biografię roku 1945 – opisanego dokładnie miesiąc po miesiącu, opowieść o uniwersalnym cierpieniu i o człowieku – jego bólu i emocjach.

            O czasach ustrojowego i gospodarczego przełomu – tym razem w kontekście powieściowym - opowiadają książki Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc Dziewczyny chcą się zabawić i Nie takie całkiem dorosłe, to historie utraconego dzieciństwa i młodości w czasach wielkich przemian, w realiach robotniczej Łodzi. W szczególnie emocjonalny sposób powieść działa na rówieśnice głównych bohaterek pozwalając zanurzyć się w bliskie im klimaty.

            Równie ciepło oceniona została trylogia Agnieszki Olszanowskiej Listy z dziesiątej wsi i Miłość na dziesiątej wsi. Ciekawostką jest pojawienie się w tej książce  – na trasie pieszych wędrówek bohaterów zmierzających do Walimia – Świebodzic, Mokrzeszowa, Lubiechowa, Wałbrzycha,  co dla mieszkańców naszego regionu będzie dodatkową atrakcją tej książki.

            W setną rocznicę odzyskania niepodległości wpisuje się „zapomniana” żona Józefa Piłsudskiego – Maria Piłsudska, której biografia, pióra Elżbiety Jodko – Kuli, ukazała się pod takim właśnie tytułem. Jej rola w życiu Józefa Piłsudskiego jest mało komentowana i chyba niesłusznie skazana na zapomnienie. Była aktywną działaczką PPS-u, gdzie mówiono o niej „Piękna Dama” lub „Piękna Pani”. Jej uroda musiała robić wrażenie skoro o względy pięknej Marii z Józefem Piłsudskim rywalizował  sam Roman Dmowski. Jak widać nie tylko miłość do Ojczyzny zaprzątała głowy obu działaczy niepodległościowych.

            Relację ze spotkania autorskiego z Zofią Karaszewską i Sylwią Stano – jednej z imprez towarzyszących Wrocławskim Targom Dobrej Książki – przedstawiła  Alicja Głąb, polecając książkę duetu pisarskiego Od podszewki, w której autorki recenzują wybranych pisarzy polskich nie w aspekcie literackim, ale wizerunku i stylizacji z jakich są znani. Omówione zostały też propozycje spotkań autorskich na rok 2019.  Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie i życzenia świąteczne.

  Małgorzata Grudzińska

fot. Janina Dubrownik

 

    

    

    

     

    



"KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, RATUJE CAŁY ŚWIAT" 
14.12.2018 r.  


 

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach włączyła się w obchody, wyświetlając w kwietniu film pt. "Dzieci Ireny Sendlerowej", który powstał na podstawie książki "Matka dzieci Holacaustu".

Biblioteka dziecięca w grudniu przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych poświęconych Pani Irenie. W zajęciach wykorzystano książki: E. Nowak "Kto uratował jedno życie", B. Ostrowickiej "Irena Sendlerowa, Magiczny koralik", A. Czerwińskiej -Rydel "Listy w butelce - opowieść o Irenie Sendlerowej" oraz R. Piątkowskiej "Wszystkie moje mamy". Spotkaniu towarzyszyła wystawka poświęcona tej niezwykłej bohaterce. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z opiekunami. Naszą lekcje rozpoczęliśmy od zabawy "Zgadnij kim jestem". Dzieci losowały kartki, na których znajdowały się nazwiska sławnych osób takich jak: Jan Brzechwa, Janusz Korczak, Adam Małysz, Bolesław Chrobry, Mikołaj Kopernik itp. Po wylosowaniu miały za zadanie odgadnąć kim jest ta osoba. Jeśli ktoś nie wiedział, odszukiwaliśmy informacje o danej osobie w książkach. Następnie układaliśmy nazwiska tych sławnych osób w kolejności alfabetycznej, wśród nich było nazwisko Ireny Sendlerowej. Zabawa była wprowadzeniem do tematu zajęć. Kolejny punkt, to przedstawienie sylwetki naszej bohaterki i zapoznanie dzieci z jej życiorysem. W tym celu wykorzystano przygotowaną prezentację multimedialną, a także książki i broszury.

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie, ale dzieciństwo spędziła głównie w Otwocku. Jej tata, lekarz, zmarł na tyfus, gdy miała siedem lat. Potem wraz z mamą przeprowadziła się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie ukończyła gimnazjum i zdała maturę. Tam poznała swojego przyszłego męża Mieczysława Sendlera. Po powrocie do stolicy studiowała polonistykę i podjęła pierwszą pracę w Sekcji Pomocy Matce i Dziecku. Po wybuchu wojny pomagała najbiedniejszym rodzinom i ratowała młodzież przed wywiezieniem na roboty do Niemiec. W 1942 roku utworzono Radę Pomocy Żydom "Żegota", która mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Ryzykując własne życie, zorganizowała przemycanie dzieci z getta na aryjską stronę. Umieszczała je w przybranych rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Uratowała od zagłady ponad 2500 dzieci i wielu dorosłych. Działała pod pseudonimem "Jolanta". Po wybuchu powstania opiekowała się rannymi w powstańczym szpitalu. Po wojnie tworzyła domy sierot i powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem. Za swoją dobroczynną działalność i bohaterską odwagę otrzymała wiele znamienitych odznaczeń. W 2007 roku z rąk Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marka Michalaka otrzymała Order Uśmiechu. Warto wspomnieć, że nasza biblioteka w roku 2007 gościła w swoich progach Pana Marka, a było to podczas spotkania autorskiego z poetką Ireną Conti di Mauro. Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008 roku w Warszawie, w wieku 98 lat. Na medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wyryte jest "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat".

W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali fragmentów książki "Listy w butelce", która zawiera biografię pani Ireny, przedstawioną w formie opowiadania dla dzieci. Po omówieniu treści książki przystąpiliśmy do sprawdzenia zdobytych wiadomości za pomocą quizu. Kolejna zabawa to wyjaśnianie cytatów, które dzieci musiały ułożyć z rozsypanki wyrazowej. Następnie, w zależności od grupy, uczestnicy pisali listy, które zostały zalakowane i zamknięte w szklanej butelce, a następnie schowane w bibliotece pod mirabelkowym drzewkiem. Druga grupa projektowała okładkę do książki, a trzecia rysowała medale za zasługi dla naszej bohaterki. Na zakończenie i podsumowanie zajęć uczniowie mieli dokończyć wypowiedź "Być jak Irena Sendlerowa dzisiaj to". Tu padały różne słowa np.: dobrym, odważnym , darzyć innych szacunkiem, pomocnym, serdecznym, troskliwym itp.

Spotkania miały na celu przybliżyć tę niezwykłą osobę, która do końca swoich dni pozostała bardzo skromna. Patrząc z miłością na drugiego człowieka pozostawiła nam po sobie przesłanie "Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro".

Tekst i zdjęcia:
Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

 


 

Komediowy grudzień w Bibliotece 
10.12.2018 r.  


 

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zakończyła cykl filmowy "Projekcje w kinie Wolność", który był jednym z wielu punktów całorocznego programu obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Tematyka emitowanych filmów dotyczyła wyłącznie Polski - znaczących postaci historycznych i współczesnych lub ważnych wydarzeń naszej historii. Filmowe czwartki wpisały się w ofertę biblioteki na tyle mocno, że postanowiliśmy cykl kontynuować proponując naszym sympatykom repertuar nieco lżejszy.

O tym jak inspirujące potrafi być uczestnictwo w dyskusyjnym klubie książki można było się przekonać oglądając film pt. "Pozycja obowiązkowa", opowiadający historię czterech dojrzałych przyjaciółek i ich prywatnego klubu książki, gdzie co jakiś czas dyskutują o książce, którą kolejno wybiera każda z nich. I pewnego dnia przedmiotem dyskusji staje się Pięćdziesiąt twarzy Greya ze wszystkimi konsekwencjami tej lektury, nie tylko dla głównych bohaterek, ale również ich najbliższych. To wszystko w konwencji klasycznej komedii obyczajowej z udziałem wielkich dam amerykańskiego kina. I było o czym dyskutować po filmie…

Małgorzata Grudzińska
Fot. Anna Sędziak

 

    

    

    


 

ZDROWIE W WIERSZACH I BAJKACH 
03.12.2018 r.  


 

27 listopada 2018 r. Bibliotekę Dziecięcą odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Wraz ze swoimi opiekunami zostali oni zaproszeni na zajęcia poświęcone zdrowiu.

Spotkanie rozpoczęło się od inscenizacji znanego wierszyka Stanisława Jachowicza „Chory kotek”.

Następnie dzieci obejrzały teatrzyk o dzielnym Kacperku, który na prośbę Króla wyrusza w świat, aby znaleźć przyczynę złego samopoczucia królewskich poddanych. Kacperek spotyka mądrego Karczmarza, który wyjaśnia mu, że mieszkańcy jego krainy nie będą mieli problemów ze zdrowiem, jeżeli będą się prawidłowo odżywiać, a przede wszystkim będą jeść owoce i warzywa.

Dzieci w formie wesołych, rymowanych wierszyków usłyszały również jak należy dbać o higienę. Poznały też ciekawą bajkę o Marysi i Smoku, którego bolał ząb.

Później nadszedł czas na zajęcia plastyczne: malowanie farbami słoiczków i papierowych talerzyków oraz malowanie i wyklejanie owoców.

Na zakończenie spotkania nasi mili goście zrobili szaszłyki z różnych owoców, które ułożone zostały na wzór „ogona pawia”. Najprzyjemniejszym, a już na pewno najsmaczniejszym punktem spotkania był poczęstunek: sok, owoce i jabłecznik. Pycha! Widzieć uśmiech na twarzach dzieci – bezcenne.

Tekst: Alicja Głąb
Fot. Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     


 

DO CZEGO SĄ NAM POTRZEBNE ZASADY I WOLNOŚĆ? 
22.11.2018 r.  


 

15 listopada pani bibliotekarka odwiedziła dzieci z klas 0-3 w Publicznej Szkole Podstawowej Integracyjnej. Natomiast 16 listopada bibliotekę dziecięcą odwiedziła klasa Ib z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. W tych dniach zostały przeprowadzone warsztaty pt. "Do czego potrzebne są nam zasady i wolność". Zajęcia przeprowadzono na podstawie książki Z. Staneckiej pt. "Basia i niepodległość". W ten sposób biblioteka dziecięca kolejną inicjatywą przyłączyła się do obchodów 100lecia - odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Głównym celem naszych spotkań było rozbudzenie wśród dzieci zainteresowań literaturą patriotyczną. Biblioteka posiada w swoich zbiorach różne książki historyczne, które nawiązują do omawianego tematu, m.in.: J. Olech "Kto ty jesteś", G. Bąkiewicz "Mamy niepodległość". M. Rusinka "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat Niepodległości", W. Piaseckiej "Ignaś - opowieści patriotyczne", Z. Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość", "100 na 100 - antologia komiksu na stulecie odzyskania Niepodległości" oraz serię książek popularnonaukowych.

Nasze spotkania rozpoczęliśmy od ustalenia wspólnych zasad, które miały obowiązywać podczas warsztatów. Zostały one spisane na brystolu, a następnie każde dziecko odrysowało swoją dłoń i wpisało swoje imię. Tym samym zaakceptowaliśmy ustalone wspólnie reguły, wśród których znalazły się m.in.: 1) Słuchamy się nawzajem. 2) Nie biegamy. 3) Nie krzyczymy. 4) Aktywnie uczestniczymy w zajęciach. Potem były swobodne rozmowy związane z omawianym tematem oraz różne zabawy np. : odgadywanie znaków z zakazami wraz z dyskusją czy są potrzebne i dlaczego. Przykładowe znaki: zakaz fotografowania, zakaz palenia papierosów, zakaz picia wody, zakaz pływania, zakaz śmiecenia. Kolejna zabawa to "Mówię, milczę, pytam". W tym celu przygotowane zostało pudełko, do którego wrzucone zostały koła w 3 kolorach. Dzieci siedziały w kręgu i losowały jeden kolor. Każdy kolor oznaczał inne zadanie i tak: kolor czerwony - milczenie i utratę kolejki, zielony - to odpowiedź na zadane pytanie, a żółty - pytanie kierujemy do wybranej osoby. Przed rozpoczęciem głośnego czytania dzieci podawały z czym kojarzy się im słowo wolność. Odpowiedź była oczywista, że z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Następnie bibliotekarka czytała na głos poszczególne fragmenty książki pt. "Basia i wolność". Każdy przeczytany rozdział był dokładnie omówiony. Prowadząca chciała, aby uczestnicy dokładnie zapoznali się z treścią utworu. Poprzez zadawane dzieciom pytania zwracała uwagę na główne zagadnienia, które są poruszane: wolność, zasady, reguły, zakazy, konsekwencje, odpowiedzialność. Po zmaganiach z lekturą nadszedł czas na kolejną zabawę, która sprawiła dzieciom ogromną radość. Każdy mógł włożyć na głowę koronę, poczuć się jak król czy królowa i wydać jedne zarządzenie swoim poddanym. Podsumowując przeprowadzone warsztaty w swobodnej rozmowie bibliotekarka zachęcała do obejrzenia filmu pt. "Król Maciuś Pierwszy". Na zakończenie uczniowie rysowali ilustracje do omawianej książki lub znaki zakazu.

Warsztaty miały zachęcić do czytania książek, poza tym uświadomiły dzieciom, że wspólne funkcjonowanie ludzi w różnych miejscach wymaga stworzenia i przestrzegania zasad.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Fot.: Agnieszka Okarmus i nauczyciele

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

    


 

MIRABELKOWE DRZEWO PAMIĘCI 
21.11.2018 r.  


 

Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" są organizowane w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Jest to akcja ogólnopolska, której głównym organizatorem jest Barbara Maria Morawiec (Lustro Biblioteki), a współorganizatorem Wydawnictwo Zielona Sowa. Do udziału w warsztatach zgłosiło się 8 klas ze świebodzickich szkół. Ogółem w warsztatach wzięło udział prawie 180 uczniów wraz z opiekunami.

"Mirabelka", jest strażniczką pamięci. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm oraz budowę okolicznych domów. Pokonał ją… apartamentowiec. Jednak dzięki byłemu mieszkańcowi Muranowa, który kilka lat temu wyhodował w Waszyngtonie młodą mirabelkę z pestek starej, nasza bohaterka powraca. W książce Cezarego Harasimowicza "Mirabelka" opowiada o burzliwych losach Polski. Dzięki niej wraca pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli. Możemy zatem poznać historię m.in.: Dorki i jej rodziców, Chaima i jego rodziców, Noamka (syna Dorki i Chaima), braci Alfusów, Ireny Sendlerową, a także dowiedzieć się m.in.: jak wyglądało życie w getcie, czym była godzina policyjna oraz w jaki sposób ratowano dzieci.

Na początku warsztatów uczestnicy zostali poproszeni o odczytanie poszczególnych fragmentów na temat wojny, getta, miłości i bohaterów książki (Mirabelki, Dorki, Chaima, Ireny Sendlerowej). Na uczniów czekało też kilka zadań. Na początek - ułożenie wylosowanych puzzli i odgadnięcie hasła. Każda drużyna miała dokonać wyboru bohatera lub bohaterki i przygotować jego portret. Podczas dyskusji każdemu bohaterowi/bohaterce przypisywano cechy, jakie powinien posiadać. Dla ułatwienia każda z drużyn otrzymała specjalnie przygotowany folder, przedstawiający krótką charakterystykę głównych bohaterów książki. Po wykonaniu zadania nastąpiła prezentacja prac z poszczególnych grup. Natomiast ostatnie zadanie polegało na wpisaniu wymienionych cech na liściach, które zostały umieszczone na specjalnie przygotowanym drzewie pamięci. Podczas wszystkich warsztatów udało nam się odtworzyć cykl życia drzew i pór roku.

Na zakończenie wszystkich warsztatów przewodniczący poszczególnych klas otrzymali dyplomy z podziękowaniami za udział w warsztatach.

8. listopada 2018 r., uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas 4e, 5b, 7c i 8b z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 wraz z opiekunem Anną Nowak, natomiast 15. listopada uczniowie klasy 5 z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej oraz opiekunowie: Jolanta Bieniasz i Piotr Rusek. Serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach.

Tekst i fot.: Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     


 

 


DZIEŃ JEŻA 
14.11.2018 r.  


 

10 listopada obchodzimy Dzień Jeża. Jest to jedno z pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. W tym dniu świętujemy istnienie małego kolczastego ssaka. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z jabłkiem na kolczastym grzbiecie. 

Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych zwierzątkach. Wspólnie z dziećmi biblioteka dziecięca postanowiła uczcić to święto. Pani bibliotekarka przeprowadziła zajęcia pod hasłem Jeż-leśny zwierz. W spotkaniu uczestniczyła klasa 0 z Panią Anetą Faworyk z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. Na początku zajęć uczniowie odgadywali zagadki np. Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? To na pewno jest malutki... Następnie bawiliśmy się w rytm piosenki „Idzie jeż”-zabawa ruchowa.. Potem dzieci poznały wierszyki i bajki o jeżach np.: A. Nożyńskiej- Demianiuk „ Jeż”, L.J.Kerna„ Dwa jeże”,, „ Przygody Jeżusia Kubusia.” Bliżej omówiliśmy opowiadanie A. Onichimowskiej pt. „ O jeżu , który znalazł przyjaciela”. Bajka opowiada o o przyjaźni jeża z dzięciołem. Mieszkają w lesie, mają zupełnie odmienne obyczaje, prowadzą różny tryb życia, mimo to potrafią porozumieć się i przyjaźnić ze sobą. Nie zabrakło też zabaw ruchowych ze śpiewem : taneczna przy piosence „ Wiewióreczka mała: i ilustracyjna przy piosence „ Jeż”. Na podstawie różnych ilustracji z książek i czasopism przyrodniczych dzieci zapoznały się z wyglądem jeża, dowiedziały się kilka ciekawostek z jego życia. Podsumowaniem zdobytych wiadomości był quiz. Dzieci odpowiadały na pytania np. Jak wygląda jeż? , Co lubi jeść?, Dlaczego zwijają się w kłębuszek?. Porządkowały obrazki zwierząt na te, które w zimie śpią i te które nie śpią. Następnie dzieci kolorowały obrazki przedstawiające jeże lub robiły wydzierankę. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek o jeżach.

Tekst i fot. : Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     


 

KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY! 
14.11.2018 r.  


 

Odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”oraz recytacją wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” rozpoczęliśmy spotkanie poświęcone 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aby uczcić to wielkie Święto Narodowe Biblioteka ozdobiona została pięknymi pracami wykonanymi przez dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II. W dniach 6-7 listopada 2018 r. do Oddziału Dziecięcego zaproszeni zostali uczniowie klas II z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.

Naszą „pierwszą lekcją historii” była legenda „O Lechu Czechu i Rusie”, w której znaleźliśmy odpowiedź na pytanie:dlaczego godłem Polski jest biały orzeł na czerwonym tle. Dzieci poznały również historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego”- hymnu narodowego oraz dowiedziały się co symbolizują nasze barwy narodowe.

W przystępnej formie, w oparciu o piękne, nowe książki znajdujące Bibliotece uzyskały informacje:dlaczego Polska znalazła się pod zaborami i jak po 123 latach odzyskała niepodległość. Poznały naszych bohaterów narodowych, którzy różnymi sposobami walczyli o zachowanie polskości: wielkiego wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prostego chłopa Michała Drzymałę.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Polski oraz rysowali obrazki z naszymi barwami narodowymi. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały kotyliony, biało-czerwone serca będące symbolem miłości do Polski – naszej Ojczyzny.

Tekst i fot. Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
 


 

Filmowe czwartki w Bibliotece 
13.11.2018 r.  


 

W roku 2000 triathlon został wpisany na listę sportów olimpijskich. Jest to więc młoda dyscyplina olimpijska łącząca pływanie, kolarstwo i bieg - na różnych dystansach. Za ekstremalny można uznać nawet już ten o najkrótszych dystansach: pływanie 750 m, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu. Ale niemal 8 km pływania, 360 km jazdy na rowerze i 84 km biegu - wszystko w czasie krótszym niż 25 godzin jest wyczynem wręcz nadludzkim.

Podwójny Ironmen - odmiana triathlonu ma swojego mistrza w osobie Jerzego Górskiego, który mistrzostwo świata w tej dyscyplinie wywalczył w 1990 roku. A wcześniej przeszedł długą i równie morderczą walkę z samym sobą - swoimi słabościami i uzależnieniami. Historię życia Jerzego Górskiego opowiada film Łukasza Palkowskiego Najlepszy. Od młodości, na którą składały się ciągłe konflikty z prawem, przez okres uzależnienia, pobyt w Monarze i kontakt z Markiem Kotańskim. I przemianę jaka dokonuje się w osobie głównego bohatera, aż do momentu kiedy zdobywa mistrzostwo świata w jednej z najbardziej morderczych dyscyplin.

Brawurową rolę zagrał Jakub Gierszał znany chociażby z ról w takich filmach jak Wszystko co kocham czy - emitowana już w Bibliotece - Sala samobójców. Za tę rolę otrzymał Nagrodę Złotego Kangura na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2017 oraz nagrodę na Festiwalu Filmów Polskich w Rosji w 2018 roku.

Na kolejną projekcję zapraszamy 6 grudnia o godz. 1700, będzie to "Pozycja obowiązkowa" reż. Bill Holderman.

Małgorzata Grudzińska
fot. Anna Sędziak

 

    

    

    


 

PORADY PRAWNE 
26.10.2018 r.  


 

Dnia 25. Października 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z radcą prawnym mec. Maciejem Mikołajczykiem.

Podczas spotkania zostały omówione tematy sprzedaży, odstąpienia od umowy, gwarancji towary i rękojmii. W czasie wykładu padło wiele interesujących pytań, m.in.: co zrobić, gdy wpłaciło się zaliczkę, a firma okazała się nierzetelna? Czy można zwrócić towar , jeśli został zakupiony drogą elektroniczną?

Pan mecenas rzetelnie i wyczerpująco odpowiadał na zadawane pytania. O terminie następnych spotkań będziemy informować.

Tekst: Beata Mularczyk
Fot. Beata Mularczyk

 

    


 

KONKURS NA NAJLEPSZA AKCJE PROMUJĄCĄ CZYTELNICTWO " Kanon dziś" 
26.10.2018 r.  


 

W ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu ogłosiła konkurs dla bibliotek. Akcja czytelnicza musiała być przeprowadzona między 2 a 31 października 2018 roku. W oparciu o wybrane nagrodzone książki z listy, należało przeprowadzić lekcje biblioteczne warsztaty, inscenizację lub zabawę. Biblioteka dziecięca przyłączyła się do tej akcji. Pani bibliotekarka wybrała dwie książki: Doroty Combrzyńskiej-Nogali "Przygody Syberyjskiej Chmurki" oraz Joanny Olech "Dynastia Miziołków".

PRZYGODY SYBERYJSKIEJ CHMURKI

18. października bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy IV z paniami: Jolantą Bieniasz i Agnieszką Różycką z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej. W oparciu o książkę Doroty- Combrzyńskiej-Nogali pt. "Przygody Syberyjskiej Chmurki" przeprowadzona została lekcja biblioteczna. Wybierając to opowiadanie chciano zapoznać dzieci z trudnym tematem, jakim jest wojna. Książka została wydana przez wydawnictwo Literatura, które ma na swoim koncie kilka utworów poruszających takie zagadnienia, jak: wojna, uchodźcy, żydzi itp. Ta seria nazywa się "Wojny dorosłych - historie dzieci". Wszystkie książki dostępne są w naszej bibliotece. Poza tym autorka, pani Dorota, była naszym gościem. Odwiedziła nas w czerwcu bieżącego roku, w ramach projektu "Z książką na walizkach".

"Przygody Syberyjskiej Chmurki" to prawdziwa historia o dzieciństwie na mroźnej Syberii. Bohaterką opowiadania jest Chmurka, mała Polka, która wraz z rodziną została wywieziona z Polski. Akcja utworu rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej w głębi Rosji. Dziewczynka ma ukochanego kota Katafieja oraz przyjaciela Ilię, z którymi spędza czas. Poprzez zabawę małymi krokami zmierzyliśmy się z historią. Zajęcia rozpoczęła burza mózgów. Dzieci podawały słowa, które kojarzą im się z wojną, między innymi: broń, czołg, samoloty, wojsko, granat, strach, odwaga, niepokój itp.

Następnym punktem była krzyżówka. Zapoznały się również z twórczością pisarki, poprzez zabawę poznały tytuły książek, które układały alfabetycznie. Kolejnym zadaniem było zapoznanie się z treścią utworu. W grupach czytały poszczególne rozdziały, a następnie opowiadały ich treść. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały ilustracje do książki.

 

    

    

    

     

    

    

 

DYNASTIA MIZIOŁKÓW

Natomiast 19. października odwiedziła nas klasa VI z tej samej szkoły z panami: Joanną Grzelak i Joanną Plutą. Tym razem uczniowie zapoznali się z utworem pani Joanny Olech. Warto wspomnieć, że również ta pisarka gościła w naszej bibliotece i to dwukrotnie - w 2008 i 2012 roku. Jest ona autorką wielu książek dla dzieci. Między innymi "Kto ty jesteś", "Pompon na wakacjach", "Gdzie diabeł mówi dobranoc", "Tytus w cyrku", "Pompon w rodzinie Fisiów". W oparciu o Dynastię Miziołków zostały poprowadzone warsztaty. Najpierw uczniowie zapoznali się z życiorysem i twórczością pani Joanny. W różnych źródłach (encyklopediach, słownikach, Internecie) poszukiwali informacji na jej temat.

Następnie sporządzili w zeszytach krótką notatkę. Później rozwiązywaliśmy krzyżówkę, której hasłem był tytuł omawianej książki. Dzieci były przygotowane do zajęć, ponieważ omawiali lekturę na lekcji, dzięki czemu znali jej treść. Było to duże ułatwienie, ponieważ można było omawiać utwór dokładnie. Jest to książka przede wszystkim humorystyczna. Pokazuje codzienne życie dorastającego chłopca, który ma problemy takie same jak jego rówieśnicy - konflikty z rodzicami, przyjaźnie z kolegami, pierwsza miłość. Miziołek jest chłopcem bystrym inteligentnym, potrafi ocenić swoje kłopoty z dystansu i opisać je z humorem. Powieść została napisana w formie pamiętnika, a jej tematem są zapiski chłopca z codziennych wydarzeń, emocje, przemyślenia. Opisuje zarówno to, co dzieje się w szkole, jak i w domu. Po przybliżeniu treści książki uczniowie charakteryzowali wybranych bohaterów zapisując na tablicy zalety i wady postaci. Potem w grupach odgrywali wybrane scenki z utworu, wyjaśniali trudne słówka np.: piktogram, genalogia, grawitacja itp. Odpowiedzi odnaleźliśmy w treści utworu.

Pomogła nam także książka autorki pt. "Trudne słówka niepowtarzalny słowniczek rodziny Miziołków". Na zakończenie uczestnicy spotkania rysowali drzewo genealogiczne rodziny Miziołków.


 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

 

Tekst: Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus

 

 


 


Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej 
18.10.2018 r.  


 

13 października 2018 r., Oddział Dziecięcy zorganizował spotkanie w ramach Drzwi Otwartych Biblioteki Dziecięcej. Sobotnia impreza czytelnicza była poprzedzone akcją „Jak zostać Czytelnikiem”, w której wzięło udział prawie 270 uczniów klas I oraz przedszkolaki. Podczas wizyt w placówkach oświatowych przeprowadzono zajęcia, a dzieci otrzymywały rodzinne zaproszenia na Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej.

Nasze sobotnie spotkanie było podzielone zna trzy bloki, a w każdym z nich nasi goście znaleźli następującą ofertę - film prezentujący działalność Oddziału Dziecięcego. W tym 20 minutowym filmie przedstawiono, oczywiście w dużym skrócie: tematykę lekcji bibliotecznych, cykliczne spotkania z przedszkolakami, konkursy, spotkania w ramach nietypowych świąt oraz z ciekawymi ludźmi, spotkania autorskie, działalność Dyskusyjnego Klubu Fantasy, udział w akcjach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Dzięki temu rodzice mogli poznać ofertę skierowaną do ich dzieci i to bez względu na wiek. Chciałyśmy również pokazać różnorodność naszych działań i zaangażowanie nie tylko w podstawowe działania, ale także udział w akcjach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, dzięki którym mogłyśmy zaprezentować naszą Bibliotekę.

Kolejny punkt spotkania, to zapoznanie się ze zbiorami oraz zapisywanie nowych Czytelników. Największą niespodzianką, która sprawiła wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom, było uroczyste pasowanie na Czytelnika, którego dokonywała pani Małgorzata Grudzińska – dyrektor naszej Biblioteki oraz pracownicy Oddziału Dziecięcego. Podczas pasowania dzieci składały uroczystą przysięgę, zobowiązując się dbać o wypożyczone zbiory. W nagrodę dzieci otrzymały książeczki, zakładki i balony, a ich rodzice torby z logo Oddziału Dziecięcego.

Nie zabrakło również głośnego czytania i wspólnych zabaw. Jedną z nich było wspólne zapoznawanie się zgodnie z kolejnością liter występujących w alfabecie.

Pragniemy podziękować Wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Liczymy również, iż pozostali mieszkańcy naszego miasta przyłączą się do nas i dołączą do grona naszych Czytelników.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach oraz
Sandra Wiktorek, członek Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

    

 

 


 

Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej 
18.10.2018 r.  


 

13 października 2018 r., Oddział Dziecięcy zorganizował spotkanie w ramach Drzwi Otwartych Biblioteki Dziecięcej. Sobotnia impreza czytelnicza była poprzedzone akcją „Jak zostać Czytelnikiem”, w której wzięło udział prawie 270 uczniów klas I oraz przedszkolaki. Podczas wizyt w placówkach oświatowych przeprowadzono zajęcia, a dzieci otrzymywały rodzinne zaproszenia na Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej.

Nasze sobotnie spotkanie było podzielone zna trzy bloki, a w każdym z nich nasi goście znaleźli następującą ofertę - film prezentujący działalność Oddziału Dziecięcego. W tym 20 minutowym filmie przedstawiono, oczywiście w dużym skrócie: tematykę lekcji bibliotecznych, cykliczne spotkania z przedszkolakami, konkursy, spotkania w ramach nietypowych świąt oraz z ciekawymi ludźmi, spotkania autorskie, działalność Dyskusyjnego Klubu Fantasy, udział w akcjach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Dzięki temu rodzice mogli poznać ofertę skierowaną do ich dzieci i to bez względu na wiek. Chciałyśmy również pokazać różnorodność naszych działań i zaangażowanie nie tylko w podstawowe działania, ale także udział w akcjach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, dzięki którym mogłyśmy zaprezentować naszą Bibliotekę.

Kolejny punkt spotkania, to zapoznanie się ze zbiorami oraz zapisywanie nowych Czytelników. Największą niespodzianką, która sprawiła wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom, było uroczyste pasowanie na Czytelnika, którego dokonywała pani Małgorzata Grudzińska – dyrektor naszej Biblioteki oraz pracownicy Oddziału Dziecięcego. Podczas pasowania dzieci składały uroczystą przysięgę, zobowiązując się dbać o wypożyczone zbiory. W nagrodę dzieci otrzymały książeczki, zakładki i balony, a ich rodzice torby z logo Oddziału Dziecięcego.

Nie zabrakło również głośnego czytania i wspólnych zabaw. Jedną z nich było wspólne zapoznawanie się zgodnie z kolejnością liter występujących w alfabecie.

Pragniemy podziękować Wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Liczymy również, iż pozostali mieszkańcy naszego miasta przyłączą się do nas i dołączą do grona naszych Czytelników.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Fot.: Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach oraz
Sandra Wiktorek, członek Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

    

 


 

PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ 
18.10.2018 r.  


 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się październikowa „Projekcja w kinie Wolność”, która tym razem odeszła od tematyki militarnej, choć naukowe osiągnięcia Marii Curie-Skłodowskiej istotnie można uznać za rewolucyjne.

Maria Curie-Skłodowska, odkrywczyni dwóch radioaktywnych i promieniotwórczych pierwiastków – radu i polonu – całe swoje życie – rodzinne, osobiste, a nawet intymne – podporządkowała nauce.

Film francuskiej reżyserki Marie Noëlle Maria Skłodowska-Curie pokazuje epizody z życia Marii – kiedy wraz z mężem Piotrem Curie otrzymują Nagrodę Nobla i kiedy po jego tragicznej śmierci Maria traci nie tylko męża, ale i najlepszego przyjaciela, wspierającego ją – jako naukowca i jako kobietę.

Obdarzona niekłamanym podziwem części środowiska naukowego (do której należał Albert Einstein) oraz niechęcią i zawiścią drugiej, pogłębioną ujawnionym romansem z Paulem Langevinem, co omal uniemożliwiło jej otrzymanie - po raz drugi - Nagrody Nobla.

Film pokazuje również trudną pozycję kobiety w hermetycznym i zarezerwowanym niemal wyłącznie dla mężczyzn świecie nauki, gdzie bardziej od intelektualnego geniuszu i naukowej intuicji liczyła się płeć i obyczajowość. Jak słusznie zauważa Maria Curie-Skłodowska w rozmowie z przedstawicielem Komisji Noblowskiej: „gdyby to moralność decydowała o przyznaniu Nagrody Nobla, nie znalazłby Pan nikogo, kto mógłby ją otrzymać”.

Na kolejny film Biblioteka zaprasza w dniu 8 listopada 2018 roku, godz. 17.00, będzie to Najlepszyw reż. Łukasza Palkowskiego, rok prod. 2017.

Małgorzata Grudzińska

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach

 

    

    


 

 

KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM 
11.10.2018 r.  


 

29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. Biblioteka dziecięca postanowiła przeprowadzić zajęcia czytelnicze dla uczniów klas 1-3. Ich celem było zachęcenie dzieci do czytania, a przede wszystkim do zapisania się do naszej Biblioteki. Panie bibliotekarki we wrześniu i październiku spotykały się z dziećmi. Spotkania te stanowiły wstęp do organizowanej akcji "Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej", która odbędzie się 13 października 2018 r., w godz. 10.00-16.00. Serdecznie zapraszamy. W akcji uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki.

W klasie I z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 zostały przeprowadzone zajęcia pt. "Czytamy z Franklinem". Dzieci wysłuchały przygód głównego bohatera książki P. Bourgeois pt. "Franklin i książka z biblioteki". W oparciu o wybraną lekturę poprowadzono zajęcia z przysposobienia bibliotecznego. Ich uczestnicy zapoznali się z godzinami otwarcia naszej Biblioteki, sposobem zapisania się, księgozbiorem itp. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówkę, opowiadały treść przeczytanej bajki. Na zakończenie kolorowały obrazek przedstawiający żółwia Franklina.

W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 dzieci poznawały bibliotekę z książką M. i H. A. Rey pt. "Ciekawski George w bibliotece". W zajęciach uczestniczyli uczniowie z kl. 0-3. Na początku lekcji była burza mózgów. Maluchy podawały wszystko co kojarzy się im z biblioteką, a nauczycielka zapisywała na tablicy. Potem czytaliśmy bajkę o przygodach niesfornej małpki o imieniu George. Dzieci dowiedziały się jakie książki mogą być w bibliotece, np.: opowiadania, baśnie, wiersze, literatura przygodowa, fantastyczna, komiksy, książki popularnonaukowe. Na zakończenie otrzymały obrazek przedstawiający małpkę Georga i wykonały kolorową wydzierankę. Klasy III zapoznały się z tematem powstawania książki. Dzieci opowiadały również o swoich ulubionych książkach.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: nauczyciele z poszczególnych szkół

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     


 

 

Akcja skierowana jest do najmłodszych grup, jak również do wszystkich, nie są jeszcze Czytelnikami naszej Biblioteki

 


 

 

"Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" 
08.10.2018 r.  


 

"Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy", to warsztaty realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania Niepodległości. Podczas spotkań, które odbędą się w terminie 25.10-15.11.2018, odbędzie się głośne czytanie wybranych fragmentów książki "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza, zapoznanie się z pojęciami "wojna", "getto", "miłość" oraz tworzenie "drzewa pamięci". Organizatorami warsztatów jest Oddział Dziecięcy naszej Biblioteki.

 

 

 

 


 

 

JAK ZOSTAĆ CZYTELNIKIEM 
08.10.2018 r.  


 

To kolejne spotkania z cyklu „Czy wiesz jak?” Uczestnikami zajęć byli uczniowie kl. 1 z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej (25.09.2018) oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 (4.10.2018). Spotkania te stanowiły wstęp do organizowanej akcji „Drzwi Otwarte Biblioteki Dziecięcej”, która odbędzie się 13 października 2018r., w godz. 10.00-16.00. Serdecznie zapraszamy.

W kl. 1b z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 zajęcia rozpoczęły się od czytania przygód jeża Jerzyka i jego przyjaciół z Gangu Słodziaków. Natomiast w pozostałych klasach pierwszych dzieci wysłuchały książek „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej, „Wizyta w bibliotece” Clemence Masteau i „Basia i biblioteka” Zofii Staneckiej. Drugą część zajęć poświęciliśmy na przygotowanie plakatu – Jak zostać czytelnikiem. Dzięki takiej formie pracy dzieci dowiedziały się w jakich dniach i godzinach czynna jest bibliotek, co należy zrobić aby zapisać się do biblioteki i otrzymać kartę czytelnika oraz co można robić w bibliotece. Uczniowie wykazali się sporą kreatywnością uzupełniając plakat własnymi przykładami na to, co można robić w bibliotece.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Fot. Wychowawcy poszczególnych klas

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 

 


 

JAK POWSTAJE KSIĄŻKA 
05.10.2018 r.  


 

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczniowie kl. 0 z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej. Podczas spotkania, które odbyło się 25 września 2018 r., przedszkolaki dowiedziały się, jak Franek - sympatyczny czerwony samochodzik, napisał i wydał własną książkę.

"Moja książka" Elżbiety Wójcik była dla nas inspiracją do stworzenia plakatu i wcielenia się w rolę ilustratorów do naszej wymyślonej książeczki pt. "Nasze bajki i bajeczki". Maluchy świetnie sobie poradziły podczas przygotowywania ilustracji, które odgrywają bardzo ważną rolę, zwłaszcza dla najmłodszych czytelników.

Bardzo dziękujemy za udział w naszych zajęciach i do zobaczenia następnym razem.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Fot. Marta Halemba Wołodźko

 

    

    

    

     


Jaworowi ludzie, co wy tu robicie… 
24.09.2018 r.  


 

W tajemniczą podróż do Księstwa Świdnicko-Jaworskiego zabrała uczestników spotkania autorskiego Joanna Żak-Bucholc, autorka książki Jaworowi ludzie, rzecz o czasach Bolka II świdnickiego. 

Średniowieczni bohaterowie książki, to w większości postaci historyczne, których nazwiska znane są miłośnikom historii regionalnej, jak też można je odnaleźć chociażby w Monografii Świebodzic: von Bolcze, Wirbna, Czirn oraz oczywiście książę Bolko II świdnicki i jego żona księżna Agnieszka. Premiera tej książki pokrywa się z obchodzoną w roku 2018 - 650. rocznicą śmierci Bolka II i jest - zupełnym przypadkiem - pięknym hołdem złożonym osobie księcia, zwanego Małym, ale na pewno wielkiego i niezłomnego ducha. Księstwo Świdnicko-Jaworskie jako jedyne na Śląsku nie złożyło hołdu królowi czeskiemu, a Bolko II aż do swojej śmierci w roku 1368 pozostawał wierny koronie polskiej.

Joanna Żak-Bucholc opowiadała o procesie tworzenia książki, który trwał niemal cztery lata i wymagał sięgania do różnych źródeł historycznych: kronik, penitencja łów (poradniki dla spowiedników), żywotów świętych. Wyjaśniała również bogatą symbolikę, szczególnie tytułowego jawora, który łączony jest z rytuałem przejścia - od narodzin, aż do śmierci. Z jawora wyrabiane były zarówno kołyski, jak i trumny, ale drzewo to było także patronem miejsc, gdzie dokonują się zmiany. Literackie odniesienia są oczywiste. Uważny czytelnik bez trudu odnajdzie intrygę inspirowaną "Imieniem róży" Umberto Eco, a sama Autorka nie ucieka od tych porównań, sytuując swoją powieść w konwencji thrillera religijnego, do którego zaliczane są również książki Dana Browna.

Obecny na spotkaniu prof. Krzysztof Jaworski, który był inicjatorem tego spotkania, powiedział: "Byłem usatysfakcjonowany lekturą tej książki - jako przewodnik górski, archeolog, a przede wszystkim jako świebodziczanin". Świebodzice występują w powieści dość często, a ponadto są najbliższe Zamkowi Cisy - siedzibie głównego bohatera - Nickela von Bolcze. Jego losy po śmierci księżnej Agnieszki "giną w pomroce dziejów". Być może będzie to inspiracją i wyzwaniem dla Autorki, aby zmierzyć się z kontynuacją powieści.

Małgorzata Grudzińska

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

 


PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ
21.09.2018 r.  


 

Dwie ostatnie "Projekcje w kinie Wolność" poświęcone były dwóm ważnym bitwom XX wieku: bitwie warszawskiej z sierpnia roku 1920 oraz obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Reżyserem "Bitwy Warszawskiej 1920" jest specjalista od monumentalnego kina historycznego Jerzy Hoffmann, a "Tajemnica Westerplatte" jest reżyserskim debiutem Pawła Chochlewa.

Obie bitwy zapisały się w świadomości Polaków w sposób szczególny: ta z 1920 roku, nazwana również "cudem nad Wisłą" odsunęła widmo bolszewickiej zwierzchności nad Polską o kilkanaście lat, a bohaterska obrona polskiej placówki wojskowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku, gdzie ok. 200 żołnierzy dawało przez siedem dni odpór przeważającej sile wroga, wytrzymując również ostrzał z silnie uzbrojonego pancernika Schleswig-Holstein, stanowi do dziś przykład wierności żołnierskiej przysiędze. Choć nie było to łatwe, o czym między innymi opowiada film Pawła Chochlewa.

Na kolejny film biblioteka zaprasza 4 października 2018 roku, godz. 17.00

Małgorzata Grudzińska

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach

 

    

    

    


 

NARODOWE CZYTANIE 2018 
11.09.2018 r.  


 

W sobotę 8 września 2018 roku odbyła się VII edycja Narodowego Czytania - akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości lekturą Narodowego Czytania było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W liście skierowanym do Polaków, Prezydent napisał:

W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły "słuch społeczny" pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce - testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski zostawił II Rzeczypospolitej.

Świebodzickie czytanie Przedwiośnia rozpoczął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. A po nim czytali wszyscy: radni w osobach Przewodniczącego Rady Miejskiej dr. Łukasza Kwadransa i Wiceprzewodniczącego Jana Klepca, radnej Teresy Małeckiej, przewodniczącej Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszuli Kruczek, Dyrektor MDK Agnieszki Gielaty, nauczycieli: Janiny Witek, Małgorzaty Chojdy-Ozgi i Justyny Gąsior oraz niemal wszystkich obecnych. Adaptacja Przedwiośnia przygotowana przez Bibliotekę nie wzbudziła żadnych kontrowersji, choć skróty były konieczne i oczywiste. W dwóch godzinach udało się zamknąć, tę - długą przecież - opowieść, a wątek logiczny tej adaptacji został poprowadzony bez najmniejszego uszczerbku dla oryginalnego tekstu i w sposób satysfakcjonujący słuchających.

Małgorzata Grudzińska
fot. Miejska Biblioteka Publiczna

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

 


POD STARYM WAWELEM PRZYGÓD BEZ LIKU
(Legenda o złym smoku i sprytnym szewczyku) 

31.08.2018 r.  


 

Na zakończenie słonecznych wakacji 30.08.2018 r. Biblioteka Dziecięca zaprosiła Teatr Profilaktyki i Edukacji MASKA z Krakowa. W wykonaniu młodych aktorów, świebodzickie przedszkolaki obejrzały spektakl "Pod starym Wawelem przygód bez liku. Legenda o złym Smoku i sprytnym Szewczyku".

Tę starą legendę znają wszyscy. Smok, który zamieszkał w jamie pod Wawelem, palił
i pożerał wszystko co żyje. Król Krak w trosce o los swoich poddanych śmiałkowi, który zgładzi Smoka, obiecał oddać w nagrodę pół królestwa i rękę pięknej Królewny.

Pokonać Smoka nie udało się ani dzielnym rycerzom, ani potężnym magom, tylko szewczykowi Skubie, który owczą skórę wypełnioną siarką i pieprzem podłożył Smokowi. Fortel się udał, Smok zjadł owcę i przerażony biegał w poszukiwaniu wody. Szewczykowi, który był bardzo dobrym człowiekiem, żal się zrobiło Smoka. Dał cierpiącemu zwierzakowi lekarstwo na zgagę. Wdzięczny Smok obiecał poprawę, bo zrozumiał, że jeżeli będzie dobry, to inni też będą dla niego dobrzy.

Ta na nowo opowiedziana historia wawelskiego Smoka i szewczyka Skuby uczy, że każdemu, nawet bardzo złemu należy dać drugą szansę. Dzieciom, które z przejęciem śledziły losy bajkowych bohaterów bardzo podobało się to szczęśliwe zakończenie. Gromkimi brawami nagrodziły grę aktorów i z uśmiechem pozowały do pamiątkowych fotografii.

Tekst: Alicja Głąb
Zdjęcia: Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

     

 


 

GDZIE MIESZKA BAJECZKA? 
27.08.2018 r.  


 

Na to pytanie, które zawarł w swoim wierszu Czesław Janczarski, szukały odpowiedzi maluszki z Przedszkola Koniczynka, które 23 sierpnia 2018 r. wraz z wychowawczynią, panią Józefą Sadulak, odwiedziły Bibliotekę Dziecięcą.

Według dzieci bajeczka może mieszkać wszędzie:w domu, szafie, szufladzie, przedszkolu a nawet w lesie i oczywiście w bibliotece. Piękne, kolorowe bajeczki stoją tu równiutko poukładane na półkach, wystarczy tylko po nie sięgnąć, wypożyczyć, przeczytać a później oddać.

Ale cóż to, na bibliotecznych stołach mały, psotny Chochlik pomieszał książki. Przed dziećmi stanęło nie lada wyzwanie - miały posegregować książki, których bohaterami były: misie, koty, smoki i krasnoludki. Pomógł im w tym "Wesoły pociąg". Przedszkolaki brały ze stołu książki i w takt piosenki "Jedzie pociąg z daleka" odwiedzały kolejne miejscowości, w których mieszkali nasi bajkowi przyjaciele: KOTOWICE, KRASNOLUDKOWO, SMOCZYJANÓW i MISIACZKOWO. Zostawiały książki na odpowiedniej stacji i jechały dalej. Pociąg jeździł tak długo, aż wszystkie książki zostały poukładane. Na zakończenie spotkania dzieci wybierały miejsca, w których chciałyby zamieszkać. Najwięcej małych sąsiadów miałby...smok! Pewnie dlatego, że bajkowy smok wcale nie jest groźny, zwłaszcza dla swoich przyjaciół.

Tekst i zdjęcia: Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 



 
     
 
     
 
     
 
    



 

"NIE MA WAKACJI OD CZYTANIA" 
20.08.2018 r.  


 

"Nie ma wakacji od czytania" pod takim hasłem spotkali się członkowie DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach w dniu 16.08.2018 r.

Licznie zgromadzeni polecali i rozmawiali o książkach, po które warto sięgnąć. Królowały autobiografie oraz biografie, co wyraźnie precyzuje zainteresowania grupy. Poza tym, że wszystkie książki zarekomendowane zostały w sposób niezwykle interesujący, to na szczególną uwagę zasłużyły 3 pozycje. Pierwsza, to biografia Kamila Sipowicza stylizowana na wywiad-rzekę, opowieść o niedawno zmarłej wybitnej artystce Oldze Jackowskiej-Korze. Dwie pozostałe, to książki historyczne, wspaniale korelujące ze sobą, zachowane w tej samej narracji, Marka Górlikowskiego "Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój" oraz Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie".

Zainteresowanie powieścią powstałą w XX-leciu międzywojennym tłumaczono tym, ż jest ona wyznaczona do Narodowego Czytania w 2018 r. Członkowie DKK zwrócili uwagę, na zbyt wczesne umieszczenie w kanonie lektur tej pozycji, co nie pozwala dostrzec i docenić młodzieży bogactwa literackiego oraz tego, co najważniejsze: idei utworu. "Przedwiośnie" oraz powstały kilkadziesiąt lat później "Noblista z Nowolipek" w gruncie rzeczy mówią o tym samym i w obu książkach odnaleźć można głęboko pacyfistyczny wydźwięk. Co prawda realista - Stefan Żeromski stawia Cezarego Barykę na czele rewolucji ale jest jej przeciwny. Uważa, że wojna to bezsens i niepotrzebne wyniszczanie słabego państwa. Podobnie myśli Marek Górlikowski w jednym z wywiadów mówiąc, że: "nie ma nic bardziej okrutnego i głupszego niż wojna i nic ważniejszego niż pokój na świecie. Opowieści o wojennej chwale i krwi bratersko przelanej w walce są szkodliwym mitem (…). Wojna to wyłącznie ból, cierpienie, nienawiść, kompletny bezsens (…). Ludzie, którzy nienawidzą barbarzyństwa, w czasie wojny zaczynają zachowywać się jak barbarzyńcy: muszą mordować, bo inaczej wróg mnie zamorduje".

Atmosfera w świebodzickim DKK dzięki tak wartościowym tytułom była równie gorąca jak serwowana od kilku tygodni temperatura na dworze. Jednak kulturalny, ciepły i pełen poszanowania dla sądów innych klimat na pewno zachęci, aby sięgnąć po następujące polecane przez Klubowiczów w czasie spotkania tytuły:

  1. Coleman Rowan : Słowa pamięci
  2. Gary Romain: Obietnica poranka
  3. Górlikowski Marek: Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój
  4. Janicki Kamil: Damy ze skazą: kobiety, które dały Polsce koronę
  5. Kamińska Anna: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
  6. Nordenger Kaja: Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd
  7. Polański Roman: Roman
  8. Ścibior-Marchocka Maryla: Taniec z gronostajem
  9. Żeromski Stefan: Przedwiośnie

Tekst: Beata Wiciak moderator DKK w Świebodzicach
Fot.: Joanna Lis

 

 

    

    

    

     

    

     
 
 

 


Członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy polecają !!! 
02.08.2018 r.  


 


26 lipca, w Oddziale Dziecięcym, odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy. Podczas spotkania przeglądaliśmy książki otrzymane od Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, koordynatora Dyskusyjnych Klubów Książki na Dolnym Śląsku. Były to książki wybrane przez klubowiczów, dlatego omawialiśmy powody wybrania tych konkretnych tytułów, wśród których znalazły się m.in.: "To" i "Nocna zmiana" Stephena Kinga, "Śpiew kukułki" Frances Hardinge, "Papierowa księżniczka" Erin Watt. Większość zamówionych książek nie była z gatunku fantastyki, ale to dla tego, że mamy bardzo rozległe zainteresowania czytelnicze.

    

 

A więc, co sprawia, że sięgamy po książki tego, bądź innego autora?

Julia - Zazwyczaj przeglądając media społecznościowe widuję wpisy, gdzie ktoś poleca książki danego autora bądź też prosi o takowych polecenie. Gdy coś mnie zainteresuje, to zagłębiam się w twórczość autora i wtedy sięgam po jego książki.

Emilia - Czytam konkretnych autorów, bo ktoś mi ich polecił lub przeczytałam gdzieś recenzję o danym autorze i jego książkach. Jednak przeważnie jest tak, że działam na zasadzie prób i błędów - biorę jakąś książkę z półki (w bibliotece, sklepie, księgarni) i czytam. Jeśli mi się spodoba, to sięgam po kolejne historie tego autora.

Agnieszka - Można by powiedzieć, że jestem bardzo wymagającym czytelnikiem. Autor musi dać mi coś, czego w danej chwili potrzebuję - humoru, akcji, emocji, zagadki do rozwiązania lub pozwolić przenieść się w świat fantastyki. Cenię w książkach nie tylko fabułę, ale także umiejętność przedstawienia postaci, bym mogła je sobie zwizualizować, bądź fragmentów, które zapadną mi w pamięci. Dla przykładu: kiedyś moja przyjaciółka odbierała telefon mówiąc "Wysłów się". Czy ktoś wie, kto tak mówił? Windsor "Win" Horne Lockwood III, przyjaciel Myrion'a Bolitara - bohater książek Harlana Cobena. Od tamtej pory, ze względu na dialogi, bohaterów, humor i akcję, stał się on jednym z moich ulubionych autorów. Nora Roberts, kolejna faworytka, za różnorodność - pisze romanse, kryminały, thrillery i fantastykę. W każdym z tym gatunków znajduję swoje perełki. Mogłabym długo wymieniać, ale to chyba główne powody.

A co byśmy polecili do przeczytania?

Julia – seria „Zwiadowcy” John Flanagan

Emilia – cykl „Dwór cieni i róż” oraz cykl „Szklany tron” Sarah J. Maas

Ola – „Srebrne oczy” Scotta Cauton, „No.6” i „Uśpiony księżyc” (mangi)

Sandra – „Mroczne umysły” Alexandra Bracken, cykl „Dwór cierni i róż” Sarah J. Maas, „Szeptucha” Katarzyna Berenika Miszczuk, cykl „Czerwona królowa” Victoria Aveyard

Wiktoria – cykl „Dary anioła” Cassandra Clare

Marcin – cykl „Jeźdźcy w czasie” Alex Scarrow, trylogia „Piąta fala” Rick Yancey, trylogia „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins

Agnieszka – „Początek” (cykl Kroniki tej Jedynej) oraz saga rodu Quinnów (Wzburzone fale, Niebezpieczne prący, Spokojna przystań, Błękitna zatoka) Nora Roberts, „Żółwie aż do końca” John Green, „Schronienie” Harlan Coben, a dla fanów Rywalek – cykl „Royal” (Królestwo ze szkła, Kraina z jedwabiu) Valentina Fast.

Tekst i zdjęcia:
Agnieszka Okarmus, moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 


W ŚWIECIE PRZYGÓD PIPI WĘDROWNICZKI 
27.07.2018 r.  


 

26 lipca biblioteka dziecięca gościła aktorów z Teatru Urwis z Krakowa. W wakacje dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Pipi Wędrowniczka". Jest to bajka na podstawie postaci Pippi Langstrumpf szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.

Sympatyczna rudowłosa Pipi, odkrywa nieznany dla niej świat - Chiny, Indie, plemię Indian - w poszukiwaniu swojego taty, Pirata. Humorystyczna bajka uczy dzieci zaradności, samodzielności oraz daje możliwość poznania elementów kultury różnych zakątków świata, w tym ubioru, obyczajów, muzyki itp. W spektaklu uczestniczyło 120 osób, między innymi dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego Chatka Puchatka, Publicznego Przedszkola Nr 3 Niezapominajka, półkolonii zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury, podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz nasi najmłodsi czytelnicy wraz z rodzicami, babciami i dziadkami. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu, a na zakończenie nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

Ewa Tadeuszak
Fot. Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

    


 

Pamiętam powódź… 
27.07.2018 r.  


 

Czwartkowa aura 19 lipca 2018 roku bardzo przypominała tę sprzed 21 lat, kiedy do Świebodzic dotarła fala powodziowa. Ciężkie chmury na niebie i ulewne, padające od kilku dni deszcze, stanowiły odpowiednie tło dla projekcji filmu Dolny Śląsk. Pamiętam powódź będącego częścią projektu o takim właśnie tytule, realizowanego przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza we Wrocławiu.

Gościem biblioteki był reżyser filmu Pan Grzegorz Czekański, z którym niektórzy uczestnicy spotkania mieli okazję spotkać się przy okazji realizacji filmu. W 20. rocznicę powodzi z 1997 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach przygotowała wystawę zatytułowaną Pełcznica. Opowieść o rzece. Część tej wystawy stanowiły zdjęcia z powodzi w 1997 i 2002 roku, kiedy spokojna i zazwyczaj leniwie płynąca rzeka, pokazała swoje groźne oblicze, wyrządzając wiele szkód, szczególnie w dzielnicach Pełcznica i Ciernie, przez które przepływa, ale również na Osiedlu Piastowskim.

Autorami wykorzystanych na wystawie zdjęć byli Elżbieta Chrobak i Bolesław Kwiatkowski, zdjęcia Elżbiety Chrobak znalazły się również w publikacji Dolny Śląsk. Pamiętam powódź. Autorem zdjęć dokumentujących zalane wodą Ciernie w 1997 roku jest Ryszard Zyska i te zdjęcia również znalazły się we wspomnianej publikacji. Książka jest integralną częścią projektu i oprócz materiału fotograficznego zawiera wiele wspomnień mieszkańców Dolnego Śląska: Wrocławia, Kłodzka, Bielawy, Kamieńca Ząbkowickiego.

Wspomnienia pojawiają się również w filmie poświęconemu powodzi. Należą one nie tylko do mieszkańców, ale również do ratowników, którzy 21 lat temu nieśli pomoc mieszkańcom zalanych terenów. W filmie oprócz walki z wodą i jej skutkami pokazana jest również walka mieszkańców miejscowości Łany o swoją małą ojczyzną, którą zamierzano poświęcić, aby nie dopuścić do zalania Wrocławia. Z perspektywy ponad dwudziestu lat i w aspekcie hydrotechnicznym, nie jest takie oczywiste, że zalanie Łanów zapobiegłoby katastrofie we Wrocławiu, z którym woda obeszła się w sposób wręcz tragiczny. Ta determinacja mieszkańców pokazuje, że stanowcza i konsekwentna walka o swoje miejsce na ziemi jest w stanie wygrać nawet z najwyższą biurokratyczną władzą.

Wśród uczestników spotkania w bibliotece znalazły się osoby dotknięte powodzią w 1997 roku, które podzieliły się swoimi wspomnieniami z tego czasu. Po filmie wywiązała się dyskusja wśród uczestników spotkania. Na bazie refleksji wywołanej filmem padały liczne pytania: czy technicznie i infrastrukturalnie jesteśmy dzisiaj bardziej przygotowani na wielką wodę ? jak działa system wczesnego ostrzegania ? czy sytuacja sprzed 21 lat może się powtórzyć ? jak zachowują się ludzie w sytuacji zagrożenia i czy w takich sytuacjach zdajemy egzamin ze swojego człowieczeństwa.

Małgorzata Grudzińska

Fot.: Agnieszka Konieczna, Janina Dubrownik

Więcej informacji na stronie:
www.dolnośląskość.pl

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

 
 


 

SPORT I ZABAWA DOBRE NA NIEPOGODĘ 
20.07.2018 r.  


 

18 lipca bibliotekę dziecięcą odwiedziła grupa dzieci z półkolonii zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach.

W pierwszej części spotkania uczestnicy wzięli udział w turnieju sportowym. Pierwsze zadanie to podział zawodników na trzy grupy, przy czym każda z grup musiała przygotować swój herb. I tak powstały następujące zespoły: "Cool girls", "Czterolistni" i "Dzielne Kobry". Po dokonaniu prezentacji drużyn rozpoczęliśmy rywalizację, biorąc udział w takich rozgrywkach, jak: "Uwięzione koło", "Kulawy Jack", "Niewidoczny cel" oraz "Uciekające lotki". Największą liczbę punktu zdobyła drużyna "Cool girl".
Po zmaganiach sportowych nadszedł czas na odpoczynek. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych. Wspólnie odgadywały różne zagadki literackie, rozwiązywały rebusy, quizy i krzyżówki. Wzięły również udział w grach i zabawach ruchowych ze śpiewem, a także kolorowały obrazki oraz grały w gry planszowe. Na zakończenie wspólnie odtańczyliśmy taniec "Chocolate", który sprawił nam wiele radości.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy i słodki upominek.

Agnieszka Okarmus, Ewa Tadeuszak
Fot.: Paulina Pelc

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    


 

Miasto 44 - kolejna "Projekcja w kinie wolność" 
10.07.2018 r.  


 

Kolejnym filmem, który obejrzeliśmy w jubileuszowym niepodległym cyklu było Miasto 44 Jana Komasy. Z wielokrotnie wykorzystywanym tematem Powstania Warszawskiego tym razem zmierzył się reżyser młodego pokolenia Jan Komasa, który nie boi się tematów trudnych i wywołujących dyskusję.

Sprawa Powstania Warszawskiego do dzisiaj rozpala emocje prowokując pytanie: czy było warto ? Film nie daje odpowiedzi na to pytanie, bo jest przede wszystkim filmem o miłości. O miłości w czasach apokalipsy, co podkreślają efekty specjalne i robią istotnie przejmujące wrażenie. Akcja filmu umiejscowiona w czasie Powstania Warszawskiego sama rodzi pytania. Z filmu wynika - i być może jest to pogląd samego reżysera - że dowódcy Powstania posłali na śmierć młodych ludzi, wykorzystując ich patriotyzm, młodość, zapalczywość, brawurę. Widać było, że za Ojczyznę gotowi są oddać własne życie, ale czy są gotowi pozbawić życia innego człowieka, nawet wroga ? Może łatwiej było im myśleć o własnej śmierci, niż o śmierci najbliższych - matki, ojca, brata, siostry.

Temat Powstania Warszawskiego do dzisiaj jest bliski sercom i umysłom Polaków, bo nie można obojętnością pominąć prawie dwustu tysięcy ofiar Powstania i miasta położonego w sercu Europy, z którego pozostały ruiny. Na potrzeby filmu wykorzystano plenery świebodzickie udające ruiny Powiśla, gdzie rozgrywają się końcowe sceny filmu. Tę dzielnicę odtworzono na trzyipółhektarowej działce dawnych Zakładów Przemysłu Lniarskiego "Silena. W Świebodzicach kręcono ujęcia pokazujące bezpośredni kontakt walczących stron, dlatego wiarygodność tej walki jest tak wstrząsająca.

W sierpniu - 2 sierpnia 2018 roku, o godz. 17.00 zapraszamy na film Jerzego Hoffmana 1920 Bitwa Warszawska.

 

    

    


ZAPRASZAMY DO ZABAWY 
09.07.2018 r.  


 

W Bibliotece Dziecięcej można nie tylko wypożyczać książki, ale również świetnie się bawić. Przekonały się o tym dzieci z Półkolonii Letnich z Mokrzeszowa, które 4.07. 2018 r. wraz z wychowawczynią panią Patrycją Stępień odwiedziły naszą bibliotekę.

Dzieci przywitał mały miś, który zaprosił wszystkich do pełnej ciepła i humoru, krainy poezji Jana Brzechwy. Później nasi mali goście układali bajkowe puzzle oraz odgadywali zagadki: literackie i przyrodnicze. I tak, od podchwytliwego pytania, gdzie kukułka buduje gniazda (nie buduje tylko podrzuca swoje jajka do gniazd innych ptaków), rozpoczęła się nasza wędrówka w pasjonujący świat ptaków i zwierząt. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały, znajdujące się w naszych zbiorach, pięknie wydane książki przyrodnicze i zadawały mnóstwo pytań.

Dzień naszego spotkania był ciepły i słoneczny więc mogliśmy bawić się na świeżym powietrzu. Zabawy z chustą i bańki mydlane zawsze dają dzieciom wiele radości, tak było i tym razem. Zmęczeni i szczęśliwi, odpoczywaliśmy w chłodnym cieniu naszej pięknej lipy.

Biblioteka Dziecięca ma dla swoich czytelników szeroki wachlarz imprez i ciekawych zajęć. Miłośnicy gier komputerowych mogą skorzystać z komputerów. Dla amatorów gier, którzy lubią szlachetną rywalizację i nie boją się przegrywać, mamy duży wybór gier planszowych. Dla dzieci, które chętnie rysują są kolorowanki. Dla wszystkich czytelników: dużych, małych i tych najmniejszych mamy ciekawe, pięknie ilustrowane książki. Jednym słowem dla każdego coś dobrego. Zapraszamy serdecznie.

Tekst : Alicja Głąb
Zdjęcia: Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     


 


CZTEROKOLOROWY CZTEROKRAJ 
09.07.2018 r.  


 

Dnia 5 lipca bibliotekę dziecięcą odwiedziła 45-osobowa grupa dzieci wraz ze swoimi opiekunami z półkolonii, zorganizowanej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 z oddziałami integracyjnymi. Pani bibliotekarka powitała ich zabawą ze śpiewem, w rytm piosenki tańczyły rączki, nóżki, uśmiechaliśmy się i puszczaliśmy do siebie sobie. A po radosnym powitaniu zaczęła się wspólna zabawa.

Na początku spotkania poznawaliśmy się nawzajem poprzez różne zabawy integrujące. Dzieci na papierze odrysowywały swoją dłoń, a w środek wpisywały imię oraz co lubią robić. Była burza mózgów - dzieci podawały słowa, które kojarzą się z biblioteką. Potem odgadywały zagadki literackie, bawiły się w kalambury. Jedna osoba pokazywała lub rysowała hasło na tablicy, a reszta odgadywała, prowadząca zajęcia podawała kategorie np.: rzecz, przysłowie, tytuł bajki. Była też krótka informacja o bibliotece i książkach. Nie zabrakło tańców i zabaw ze śpiewem. Najbardziej podobał się zabawny taniec Chocolate.

Dużo radości wywołała zabawa literacka. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy i wysłuchali krótkiej opowieści. Jedna z grup śledziła tekst, uważając na słowo - król, druga - królewna, trzecia - rycerze, czwarta - kogut. Kiedy usłyszeli te hasła mieli wykonywać charakterystyczne gesty. Na przykład król - naśladowanie wkładania korony, królewna - przymierzanie sukni balowej, rycerze - wyciąganie i machanie szpadą, kogut - staje na jednej nodze i pieje. Tekst czytany był dość szybko, więc dzieci musiały uważnie słuchać. Było to doskonałe ćwiczenie na koncentracje. Śmiechu było co niemiara, wszyscy wszystkim bili brawo.

Kolejnym zadaniem było wykonywanie ilustracji do fragmentów wiersza Jana Brzechwy pt. "Tom". Ochotnicy, którzy się zgłosili, rysowali: dom, Toma, grubą Anielę, leniwego pastucha, kota, psa Burka, muchę, łaciate cielę. Na zakończenie wysłuchali cały wiersz, a poszczególne osoby podchodził i pokazywały swoje obrazki zgodnie z kolejnością zwrotek.

Głównym tematem były zajęcia biblioterapeutyczne tzw. "Ćwierćland". Miały one na celu integracje grupy, nabycie umiejętności współpracy, a przede wszystkim rozwijanie spontanicznej twórczości i kreatywności dzieci. Pani bibliotekarka przeczytała pierwszą część bajki "Czterokolorowym Czterokraju". Było to przedziwne państwo, które składało się z czterech krajów: zielonego, czerwonego, żółtego i niebieskiego. Następnie w oparciu o bajkę odbyły się warsztaty z pedagogiki zabawy. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Po wylosowaniu koloru przystąpili do pracy. Otrzymali od prowadzącej zadania do zrealizowania. Każda grupa musiała przygotować: nazwę, okrzyk, jadłospis i plakat. Wszystko musiało dotyczyć danego koloru. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością.

GRUPA NIEBIESKA:
Nazwa: Niebieskie słonie
Okrzyk: "Niebieskie słonie lepsze niż konie"

GRUPA ŻÓŁTA:
Nazwa: Mądre banany
Okrzyk: "Gdy wstajesz z rana, obierz banana"

GRUPA CZERWONA:
Nazwa: Muchomorki
Okrzyk: "Muchomorki białe kropki mają i wakacje wesoło spędzają"

GRUPA ZIELONA:
Nazwa: Zielone żuczki
Okrzyk: "Zielone żuczki wygrywają i wakacje super mają".

Na wykonanie zadania było 15 minut. Podczas projektowania plakatów uczestnicy mieli do wykorzystania: kredki, mazaki, wycinanki, stare gazety, bibułę. Kiedy wszyscy byli już gotowi nastąpiła prezentacja grup. Potem bibliotekarka odczytała drugą cześć bajki i zaprosiła do wspólnego "Tańca Eleny". Na zakończenie odbyły się zabawy z chustą Klanza. Na pamiątkę goście otrzymali zakładki do książek oraz kolorowe balony. Przeprowadzone różnorodne zajęcia edukacyjne pokazały, że książka uczy, bawi i wychowuje, a biblioteka to miejsce przyjazne dzieciom.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: Krzysztof Banaś

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

    

 



Projekcje w Kinie Wolność (film czwarty) 
25.06.2018 r.  


 

W dniu 21 czerwca odbyła się projekcja filmu "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" w reżyserii Antoniego Krauze. Film przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w grudniu 1970 roku na wybrzeżu. Polskie wojsko wystrzeliło 46 tysięcy pocisków do demonstrujących Polaków. Jeden z tych pocisków trafił w 18-latka, który przeszedł do legendy.

Na projekcję następnych filmów zapraszamy o stałej godzinie 17:00
5 lipca - "Miasto 44"
2 sierpnia - "1920 Bitwa Warszawska"

Agnieszka Konieczna
MBP Świebodzice

 

    


Książki uwolnione! 
21.06.2018 r.  


 

12 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej już po raz trzeci odbył się Bookcrossing. Akcja polega na propagowaniu czytelnictwa i dzieleniu się przeczytanymi książkami pozostawiając je w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Kto w tym roku nie by-niech żałuje! Można było złowić prawdziwe książkowe skarby, rozchodzące się jak świeże bułeczki. Oczywiście akcja Uwolnij Książkę wpisała się już na stałe do naszej bibliotecznej historii i regał z książkami jest dostępny cały czas, lecz w tym jednym dniu można upolować prawdziwe bestsellery . Za rok zapraszamy ponownie na Święto Wolnych Książek.

Odkrywajcie! Czytajcie i uwalniajcie razem z nami!

Agnieszka Konieczna
MBP Świebodzice

 

    

    

    

     


POLSKA NA SZÓSTKĘ
DOROTA COMBRZYŃSKA-NOGALA Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 

13.06.2018 r.  


 

W tym roku w dniach 7-9 czerwca odbyły się już piętnaste, jubileuszowe spotkania czytelników z twórcami literatury w ramach projektu "Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH". Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

Naczelne hasło "POLSKA NA SZÓSTKĘ" tematycznie nawiązywało do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tej największej na Dolnym Śląsku imprezie, upowszechniającej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, wzięło udział 9 wybitnych polskich pisarzy, którzy odwiedzili 51 miejscowości. Wielki finał odbył się w Wałbrzychu.

Projektowi towarzyszyły również konkursy: konkurs literacki - recenzja wybranej książki historycznej, konkurs poetycki oraz plastyczny. Miło nam poinformować, że praca plastyczna wykonana przez Jakuba Zarzyckiego z Publicznej Podstawowej Szkoły Integracyjnej została wyróżniona. Na potrzeby akcji, tradycyjnie już została wydana okolicznościowa gazeta "Walizka", broszura z nagrodzonymi w konkursie wierszami, plakaty oraz zakładki.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach również uczestniczył w tej wspaniałej, zorganizowanej z wielkim rozmachem akcji. Naszym gościem była pani DOROTA COMBRZYŃSKA-NOGALA, która odwiedziła nas 7 czerwca 2018 r. Autorce towarzyszył Jerzy Kumiega "duch sprawczy walizek", kierownik Działu pracy z dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Pani Dorota Combrzyńska-Nogala urodziła się w Łodzi, tam też mieszka, pracuje i tworzy. Z wykształcenia polonistka i surdopedagog (opiekuje się dziećmi niedosłyszącymi i głuchymi) z zamiłowania pisarka, autorka powieści obyczajowych dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży.
Z myślą o dorosłych czytelnikach napisała kilka książek, między innymi: "Naszyjnik z Madrytu" (2007), "Piąta z kwartetu" (2008), "Wytwórnia wód gazowanych" (2012), "Drewniak"(2012) oraz "Chcę wszystko" (2015).

Jej książka dla dzieci "Bezsenność Jutki" (2012) otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku, podobnie jak "Syberyjskie przygody Chmurki"(2014), która otrzymała wyróżnienie w konkursie na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Natomiast powieść "Możesz wybrać kogo chcesz pożreć" (2014) wpisana została na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

W 2017 ukazała się powieść dla młodzieży "Skutki uboczne eliksiru miłości", której akcja toczy się w okresie stanu wojennego, epoce kartek żywnościowych, pustych półek i długich kolejek praktycznie po wszystko. W czerwcu 2018 ukazała się jej najnowsza książka "Wysiedleni".

Zaproszeni na spotkanie uczniowie klas IV- VI z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, Publicznej Podstawowej Szkoły Integracyjnej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej z Mokrzeszowa z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani Doroty, która tłumaczyła, dlaczego warto znać tradycję, historię, geografię i przyrodę naszej ojczyzny. Wyjaśniła czym jest patriotyzm i co jej zdaniem w POLSCE zasługuje na SZÓSTKĘ.

Autorka odpowiadała również na liczne pytania młodzieży biorącej udział w spotkaniu. Jak wyznała, jej przygoda z pisarstwem zaczęła od spisywania rodzinnych historii i anegdot, które pani Dorota chciała "ocalić od zapomnienia". Historie pojedynczych ludzi składają się na obraz całego społeczeństwa-powiedziała. Pisarka podkreślała, jak ważne jest słowo pisane i wypowiadane w języku ojczystym, o którego piękno należy dbać, bo jest naszym wspólnym dziedzictwem, spajającym rodzinę i naród. Gorąco zachęcała młodzież nie tylko do czytania książek, które ubogacają i rozwijają, ale również do pisana własnych tekstów.

Na zakończenia spotkania, tradycyjnie już, można było kupić książki pani DOROTY COMBRZYŃSKIEJ-NOGALI oraz uzyskać pamiątkowy wpis z autografem.

Tekst: Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

    


DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE 
05.06.2018 r.  


 

Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy już 30 maja 2018 r. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali uczniowie klas 1-3 z zaprzyjaźnionej z naszą Biblioteką Szkoły Podstawowej z Mokrzeszowa. Dla naszych miłych gości przygotowane zostały konkursy: literackie, przyrodnicze, sportowe oraz zagadki, krzyżówki i bajkowe puzle. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

To już kolejny Dzień Dziecka, który mieliśmy przyjemność spędzić wspólnie. Duża w tym zasługa nauczycielek pani Eulalii Jennings, Bogumiły Lerch i Justyny Manii-Wagilewicz, które dokładają wszelkich starań, aby ich wychowankowie odwiedzali bibliotekę jak najczęściej.
Już niedługo spotkamy się ponownie na spotkaniu autorskim z Dorotą Combrzyńską-Nogalą, która 7 czerwca 2018 r. odwiedzi świebodzicką Bibliotekę Dziecięcą w ramach akcji
„Z książką na Walizkach”

Tekst: Alicja Głąb, Zdjęcia: Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     


KONKURS PLASTYCZNY " MOJE ULUBIONE ZWIERZĄTKO BAJKOWE" 
29.05.2018 r.  


 

Dnia 24 maja 2018 r., w bibliotece dziecięcej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, którego tematem było ulubione zwierzątko bajkowe. W konkursie wzięło udział 50 osób. Nagrody wręczyła Pani Małgorzata Grudzińska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Dla nagrodzonych w konkursie dzieci przygotowana została miła niespodzianka - teatrzyk pt. "Baśniowy ambaras", w wykonaniu uczniów klas III z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3. Małych aktorów przygotowały nauczycielki panie: Joanna Dybał i Joanna Bobowska.

Jury w składzie: Marzanna Ślusarczyk, Kamila Adamek, Aleksandra Szymecka postanowiło wyróżnić następujące osoby:

Uczestnicy indywidualni:

Grzegorz Szydłowski 4 lata
Weronika Mazurkiewicz kl. III Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3
Sylwia Maślanka kl. V Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3

Niepubliczne Przedszkole Koniczynka 1
Wiktoria Niezgoda
Wiktoria Grzelak
Krystian Tomaszek
Liwia Kuriata

Publiczne Przedszkole Nr 3
Maria Bojarska
Henryka Biniaszewska
Maja Gąsiorek
Tomasz Cichopek
Julita Żyźniewska
Edwin Waliszewski
Klaudia Kuźbińska
Karolina Tarapata
Patrycja Furtyk

Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna
Nadia Bielawska
Klaudia Brandys

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
Anastazja Filipczyk

Publiczne Przedszkole Nr2
Bartosz Szydłowski
Anna Grochał
Igor Zapłotny
Aleksandra Kierczyńska
Arkadiusz Śliwa
Anna Gauze
Zuzanna Maziar
Natalia Stec
Julia Jendrzejewska
Alicja Pronobis
Kacper Mlak
Bartosz Klusaczek

Niepubliczne Przedszkole Koniczynka
Natan Ott
Alan Lach
Urszula Łazarczyk
Maja Łapacz
Asia Świerzowicz
Fabian Wołoszyn
Marcel Rogacz
Jagoda Kalbarczyk

Tekst: Ewa Tadeuszak
Fot.: Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    

A to historia… a to Polska właśnie ! 
25.05.2018 r.  


 

Kolejnym pisarzem, który w ramach tego cyklu odwiedził świebodzicką bibliotekę (26 kwietnia 2018 r.) był Paweł Wakuła, ilustrator prasowy, rysownik, autor książek dla dzieci i młodzieży, współautor cyklu historycznego „Zdarzyło się w Polsce”. W dowcipny i obrazowy sposób (jak na rysownika przystało) opowiadał młodzieży o swojej drodze do pisania i popularyzowania historii.

Książki historyczne uwielbiał zawsze, szczególnie Sienkiewicza. Był w jego życiu dwuletni okres, kiedy Trylogię czytał bez przerwy i na wszelkie możliwe sposoby – od początku do końca, od końca, od środka, kończył i natychmiast zaczynał od nowa. Podobnym uwielbieniem darzył Krzyżaków, choć pseudośredniowieczny język stworzony przez Sienkiewicza na potrzeby tej książki uważa za trudny. Te przemyślenia na temat historycznych książek czytanych w młodości, wywołały refleksję przy pisaniu własnych, aby pisać je współczesnym językiem, zrozumiałym dla młodego czytelnika.

Kto dzisiaj czyta Kraszewskiego ? grzmiał na spotkaniu w świebodzickiej bibliotece Paweł Wakuła. Nieśmiało podniesiona do góry ręka należała do Małgorzaty Grudzińskiej, dyrektorki biblioteki, która – jak się okazało – aktualnie czyta „Króla chłopów” i potwierdziła trudny i archaiczny język, jakim napisana jest książka, ale dodała też, że jest to książka ze słowniczkiem wyjaśniającym znaczenie słów, które dawno już wyszły z użycia. I to właśnie podkreślał Autor, mówiąc o swoich książkach, że muszą być zrozumiałe dla czytelnika.

O opowiadaniach historycznych swojego autorstwa Paweł Wakuła mówił, że są to „pocztówki z historii Polski”, posiadające oś czasu i zrozumiałą chronologię, kalendarium i których bohater lub narrator zawsze jest dzieckiem. Przedstawiona w nich historia zawsze poznawana jest oczami dziecka, a dodatkowo zawsze świetnie zilustrowana. Niekoniecznie zresztą przez – jak mogłoby się wydawać – Autora, który wysoko ceni swoich kolegów rysowników ilustrujących jego książki. A on się na tym zna.

Paweł Wakuła przytaczał też mnóstwo historycznych faktów, które śmiało mogłyby posłużyć jako scenariusz filmu fantazy – którego źródeł należałoby szukać właśnie w średniowieczu. Wyjaśniał też pojęcia, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, a wywodzą się wprost ze średniowiecznej historii Polski, mówiąc np. o „krwawej łaźni”, czyli wydarzeniach w Gąsawie z roku 1227, kiedy trzej władcy – Leszek Biały, Henryk Brodaty i Konrad Mazowiecki, zażywający kąpieli w łaźni, zostali napadnięci przez zbirów księcia pomorskiego Świętopełka, którzy zamordowali Leszka Białego. Fakt ten miał daleko idące konsekwencje polityczne i dynastyczne dla Polski.

Kwestia higieny jest zresztą bliska Pisarzowi, jako autorowi książki „Jagiełło pod prysznicem”, o której również była mowa na spotkaniu. Paweł Wakuła mówił, że od początku dziejów ludzie przykładali dużą wagę do higieny osobistej, podając za przykład starożytne rzymskie termy, będące nie tylko miejscem pielęgnacji ciała, ale również spotkań towarzyskich. Podobnie zresztą nasze rodzime łaźnie, czy rosyjskie „banie”. Taka sytuacja panowała mniej więcej do wieku XIII, kiedy to ludność Europy zaczęły dziesiątkować epidemie. Łaźnie – wcześniej powszechne – straciły na znaczeniu. Ale król Władysław Jagiełło był czyściochem i do łaźni chodził często, a Królowa Jadwiga… ale to już inna historia.

tekst: Małgorzata Grudzińska
fot. Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    


 

OSOBNO I RAZEM, CZYLI O PISARSTWIE
MARII ULATOWSKIEJ I JACKA SKOWROŃSKIEGO 

23.05.2018 r.  


 

Nieczęsto zdarza się, że Biblioteka gości pisarski duet, a tak się stało 11 maja, gdy czytelnicy mieli okazję spotkać się z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim, autorami poczytnych książek obyczajowych, właśnie wspólnie pisanych.

Prowadząca spotkanie dyrektor Biblioteki, Małgorzata Grudzińska, rozpoczęła rozmowę z pisarzami od pytania o indywidualną drogę twórczą, a następnie o warsztat i dorobek już wspólny.

Maria Ulatowska opowiedziała najpierw o własnych doświadczeniach czytelniczych, wspominając ulubione książki dzieciństwa i wolność w ich wyborze, nawet jeśli nie zawsze były odpowiednie do wieku. W pewnym momencie naturalną konsekwencją tego zamiłowania i oczytania było napisanie pierwszej własnej powieści: „Sosnowe dziedzictwo”, z kontynuacją w „Pensjonacie Sosnówka” i „Rodzinie z Sosnówki”. Ten pogodny, obyczajowy cykl stał się początkiem pisarskiej przygody. Kolejne powieści powstawały z potrzeby utrwalenia refleksji wywoływanych przez miejsca i wydarzenia, uczucia i zachowania: „Domek nad morzem”, „Kamienica przy Kruczej”, „Przypadki pani Eustaszyny”, „Ostatni list”, „Prawie siostry”.

Jacek Skowroński, podobnie jak Maria Ulatowska od dzieciństwa rozmiłowany w dobrej książce, wspomniał doświadczenia pierwszych kontaktów międzynarodowych podczas studiów w Nowosybirsku i pracy w nowych środowiskach. Początkowo pisywał okazjonalnie opowiadania kryminalne, z czasem skłaniając się ku fantastyce (m.in. jako współzałożyciel pisma fantastyczno-kryminalnego „Qfant”) i opowiadaniom grozy – ukazały się one w zbiorach: „Mogliby w końcu kogoś zabić”, „Zatrute pióra”, „Toast za Temidę”, „Antologia kryminalna 13”, „Coś na Progu nr 6”, „Nowe horyzonty 2010”, „Halloween po polsku”. Powieści Jacka Skowrońskiego to „Był sobie złodziej” (napisana w pierwszej osobie tak sugestywnie, że autor bywał pytany, czy rzeczywiście jest złodziejem), „Zabić, zniknąć, zapomnieć”, „Mucha”.

Wspólną twórczość obojga pisarzy otwiera powieść „Autorka”, w której splatają się wątki obyczajowe i kryminalne, chociaż z doświadczeń osobnych pisarskich wyborów nie wynika „specjalizacja” i – jak mówi Maria Ulatowska – „razem tworzą książkę, tak jak tka się dywan, gdy zdania przeplatają się i łączą w z góry określony wzór”. Naturalne w tej sytuacji są spory i konieczność kompromisów, lecz udaje się znajdować rozwiązania zadowalające i zgodnie przyjęte. Pomocna w twórczości jest podobna wrażliwość, dzięki której inspiracją do kolejnych powieści są zarówno doznania estetyczne (np. widok oryginalnego i ciekawego domu w pięknej scenerii zaowocował „Pokojem dla artysty”), jak i prawdziwe wydarzenia z rodzinnej historii („Historia spisana atramentem”, „Kartka ze szwajcarskim adresem”). Dalsze powieści duetu Ulatowska-Skowroński to „Tylko milion”, „Pewnego lata w Szczepankowie” (planowany jest cykl „szczepankowski”).

Maria Ulatowska i Jacek Skowroński pytani o dalsze zamierzenia przyznają, że mają wiele pomysłów, bo często miejsca, zdarzenia i okoliczności wywołują pragnienie tworzenia z nich tła i wątków do kolejnych powieści.

Żywe, barwne i pełne humoru opowiadanie o pisarskiej współpracy, bezpośredniość kontaktu z czytelnikami, a zarazem rzeczowe odpowiedzi na interesujące słuchaczy pytania złożyły się na miłą atmosferę kameralnego spotkania. A ponieważ ciekawe miejsca bywają twórczo wykorzystywane, niewykluczone, że i nasze okolice znajdą się w scenerii którejś z przyszłych powieści literackiego duetu Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego.

Joanna Lis
fot. Agnieszka Konieczna

 

    

    

    

     

    

     
 
    


Nauka latania czyli spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim 
21.05.2018 r.  


 

Gościem świebodzickiej Biblioteki był jeden z najzdolniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia Jakub Małecki. Sporo wesołości wywołał początek spotkania i powitanie, zarówno Gościa, jak i publiczności, wśród której była Radna Rady Miejskiej Świebodzic Pani Teresa… Małecka, która obdarowała swojego imiennika pięknymi kwiatami i świebodzickim słodkim gościńcem. Po tym niemal rodzinnym przywitaniu uczestnicy przenieśli się w szeroki świat, a konkretnie do Abu Zabi, gdzie niedawno odbywały się Międzynarodowe Targi Książki, których gościem honorowym była Polska, a Jakub Małecki był jednym z kilkorga pisarzy reprezentujących tam współczesną polską literaturę. Jak mówił, była to – po targach w Indiach – kolejna duża impreza literacka, w jakiej brał udział.

Wydana niedawno książka Dżozef, nie jest jak się okazuje ostatnią książką tego Autora. Była jednak świetnym materiałem do tego, aby porozmawiać o warsztacie pisarskim Jakuba Małeckiego. Pierwszym czytelnikiem, a także redaktorem i krytykiem książek pisarza jest on sam – i to bardzo surowym. Zdarza mu się wyrzucić nawet sto stron tekstu w obawie by nie znużyć czytelnika, lub by czytelnik nie odczuł żadnego fałszu, czy to w kompozycji czy fabule tekstu. Swoich bohaterów raczej wymyśla niż wzoruje na prawdziwych postaciach, choć w powieści Dygot para bohaterów otrzymała cechy dziadków Jakuba Małeckiego.

Do pracy pisarskiej Jakub Małecki podchodzi z iście ekonomiczną rzetelnością i precyzją, co nie dziwi, jako że z wykształcenia jest właśnie ekonomistą, a konkretnie bankowcem. Jak mówił, kariera literacka jest zaskoczeniem nawet dla niego samego, gdyż jego wykształcenie z literaturą miało niewiele wspólnego. A przecież oprócz pisania książek jest także tłumaczem z języka angielskiego. Znajomość języka i umiejętność literackiego przekładu przyszła sama; jak mówił na spotkaniu Jakub Małecki: nawet na korepetycje i dodatkowe zajęcia z angielskiego nie chodziłem, zacząłem od rzeczy najprostszych, bajek i drobnych form literackich.

Ulubionym pisarzem Autora nie jest jak by się mogło wydawać po lekturze Dżozefa, Joseph Conrad, ale amerykański pisarz John Steinbeck. A jako czytelnik lubi być zaskakiwany. Miłośnicy prozy Jakuba Małeckiego wiedzą, że sam zresztą też stosuje takie zabiegi w swoich powieściach. I to boli, czasami nawet bardzo…

Małgorzata Grudzińska
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 


PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ (film trzeci) 
14.05.2018 r.  


 

Film "Z dala od orkiestry" jest dokumentem w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Opowiada historię Zygmunta Lubicz-Zalewskiego (1882-1967), historyka literatury, krytyka, poety, publicysty, pisarza, tłumacza, dyplomaty, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, doktora honoris causa uniwersytetów w Montpellier i Lille.

Zygmunt Lubicz-Zalewski większość swojego życia spędził we Francji, ponieważ jak wielu innych działaczy niepodległościowych, zmuszony został do emigracji z powodów politycznych. Całe swoje życie poświęcił na propagowanie języka i kultury polskiej, opiekując się również młodzieżą polską na emigracji politycznej.

Na kolejny film zapraszamy 7 czerwca.

tekst: Agnieszka Konieczna
foto: Anna Sędziak

 

    

    


II Ogólnopolskie Czytanie JEŻYCJADY 
09.05.2018 r.  


 

Jeżycjadę, jak wiemy, można czytać wszędzie - w domu, w szkole, w parku, w pociągu i - zawsze - wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki. W tym roku Wydawnictwo Akapit Press, które wydaje książki Małgorzaty Musierowicz, po raz drugi jest organizatorem Akcji II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady.

Patronem akcji jest Fundacja ABC XXI "Cała Polska Czyta Dzieciom", Radio Poznań oraz czasopismo Guliwer. Akcja trwała od 1 marca do 30 kwietnia. Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach po raz drugi wziął udział w tym wydarzeniu.

W marcu ukazał się najnowszy, już 22 tom Jeżycjady, pt. "Ciotka Zgryzotka". Podczas literackich spotkań wspólnie poznawaliśmy rodzinę Borejków i ich znajomych. W akcji wzięły udział wszystkie świebodzickie szkoły podstawowe oraz gimnazja. Wspólnie biliśmy rekord w czytaniu Jeżycjady. Głównym założeniem było dotarcie do jak największej liczby dzieci i młodzieży. Ogólnie w akcji uczestniczyło 750 osób. Nauczyciele wspólnie z uczniami czytali na lekcjach fragmenty różnych książek Małgorzaty Musierowicz. Do biblioteki na zajęcia zaproszeni zostali uczniowie klasy III ze Społecznego Gimnazjum Akademickiego. Podczas spotkania w bibliotece zapoznali się z życiem i twórczością autorki oraz wspólnie czytaliśmy fragmenty następujących książek: "Kwiat kalafiora", "Kłamczucha", "Szósta klepka", "Żaba". Pani bibliotekarka starała się zachęć młodzież do czytania Jeżycjady poprzez pokazanie, że jest to literatura obyczajowa, która opowiada o losach rodziny Borejków. Akcja każdej powieści toczy się w ciągu kilku dni lub tygodni. Autorka osadza ją w rzeczywistych miejscach Poznania i okolic. Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach polskiej rodziny. Odnajdujemy tam także wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść przepełniona emocjami przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne. W tym tkwi siła utworu, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru.

Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przyłączyli się do Akcji II Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 (S. Jasińska, A. Nowak, M. Kędzia, A. Kiryczuk),

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 (L. Przypek, D. Gaboń-Bochenek, W. Palewska),

  • Publiczna Szkoła Podstawowa Integracyjna (J. Bieniasz, J. Gąsior),

  • Społeczne Gimnazjum Akademickie (K. Stanikowska),

  • Publiczne Gimnazjum nr 1 (A. Talarska, S. Słomińska).

Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus i nauczyciele z poszczególnych szkół

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 



SZAFA Z… KSIĄŻKAMI 
08.05.2018 r.  


 

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Przez ostatnie dwa lata młodzi, młodsi i najmłodsi Dolnoślązacy, uczestnicząc w "Przyjęciu dla Królowej Książki" i "Urodzinach ulubionych bohaterów literackich", znaleźli się w gronie najlepszych przyjaciół książek. W tym roku chcąc kontynuować regionalną inicjatywę związaną z promocją książki, literatury oraz czytelnictwa Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprosił wszystkie dolnośląskie biblioteki publiczne do stworzenia wyjątkowego zestawu książek. Ta kolekcja nazywałaby się "Nasza szafa… z książkami". Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach również przyłączył się do tej akcji. 28 kwietnia zorganizowałyśmy imprezę czytelniczą dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat i rodziców. Zajęcia edukacyjne odbyły się w oparciu o następujące książki: Z. Miler "Jak Krecik sprawił sobie spodenki", A. Ginko "Tutlandia" oraz wiersze Jana Brzechwy. Były to zajęcia literackie, plastyczne, teatralne, a przede wszystkim lubiane przez maluchy gry i zabawy ruchowe oraz tańce integracyjne.

Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc i zaangażowanie w naszą akcję.

 

    

 

A WIOSNA PRZYSZŁA PIESZO...

W szafie z książkami nie może zabraknąć wierszy Jana Brzechwy. Jego wiersze znają wszyscy:
dziadkowie, rodzice i dzieci. Nic w tym dziwnego, bowiem od lat urzekają piękną polszczyzną, wdziękiem, lekkością i humorem.

"Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda
Nie chce podać? A to szkoda." (Jan Brzechwa "Niedźwiedź").

Rymowanki pana Jana pełne dobroci, radości życia i dowcipu łatwo wpadają w ucho, dlatego wiele z nich znamy na pamięć. Doskonale nadają się do przedstawień, dlatego postanowiłam przedstawić je właśnie w takiej teatralnej formie. Pomogły mi w tym stroje, rekwizyty i oczywiście doskonała gra małych aktorów.

Ze zbioru wierszy "BRZECHWA DZIECIOM" wybrałam najbardziej znane wiersze: "Przyjście wiosny", "Entliczek-pentliczek", "Pomidor", "Kwoka", "Kaczka-dziwaczka", "Tańcowała igła z nitką" i "Na straganie"

Zabawa była naprawdę świetna, nie mogło być inaczej, bo wiersze Jana Brzechwy są wyrazem wielkiej radości i sympatii do ludzi i świata.

Alicja Głąb

 

    

    

     

    

     
 
    

 

JAK KRECIK SPRAWIŁ SOBIE SPODENKI

Krecik to postać z czeskiej bajki. Jest bardzo lubiany przez dzieci. W bibliotece jest mnóstwo książek o przygodach małego, sympatycznego krecika. Podczas naszych zajęć postanowiłam, więc zapoznać małych czytelników z tym utworem.

Pani bibliotekarka, przebrana za wiosnę, dzieci miały przypięte kwiatki i siedziały na chuście. Na początku zajęć nastąpiło powitanie dzieci w rytm piosenki. Aby przybliżyć temat spotkania dzieci odgadywały zagadki (wiosna, kret, rak, motyl, żabka. itp.). Kolejnym etapem była zabawy w trakcie której dzieci naśladowały - ruchem, głosem - różne zwierzęta występujące w bajce, np.: bociany, żabki, motylki. Potem na podstawie krótkiej informacji i ilustracji poznawaliśmy kreta: wygląd, jego pożywienie i mieszkanie. A ponieważ kret to zwierzątko chronione, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co to znaczy. Kolejnym zadaniem było ułożenie tytułu bajki. Po przeczytaniu i omówieniu bajki "Jak krecik sprawił sobie spodenki", chcąc utrwali jej treść, uczestnicy wykonywali kilka zadań, np.: dopasowywali odpowiednie napisy do obrazków, rozwiązywali zagadki, krzyżówkę. Podczas zajęć odbywały się rożne zabawy ruchowe np.: Bocian i żabki, Pająk i muchy, Wyścigi kretów . Na zakończenie maluchy kolorowały obrazki przedstawiające krecika.

Ewa Tadeuszak


 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

 

NOWE POKOJE TUTKI I TUTKA ORAZ ZACZAROWANA ŁĄKĄ

Przedstawiamy głównych bohaterów książki "Tutlandia" Agnieszki Ginko: Tutka, Tutek i ich rodziców. Tutka jest mała i dzielnie sobie radzi ze starszym bratem. Tutek jest większy - chodzi do szkoły. W rodzinie jest raz wesoło, raz smutno, a czasem zdarzają się niespodzianki, jak w życiu. Tutek bywa niesforny i lubi drażnić swoją siostrę i rodziców rycząc jak lew. Najważniejsze jest to, że wszyscy się bardzo kochają i lubią spędzać razem czas. Tak właśnie wyglądają przygody bohaterów książki "Tutlandia" Agnieszki Ginko.

W jednym z rozdziałów, tata wyjeżdża zagranicę, aby zarobić więcej pieniędzy. Postanowiliśmy dopisać nasz własny rozdział, w którym po powrocie taty, na Tutkę i Tutka czekała wspaniała niespodzianka. Przeprowadzili się do nowego domu i mieli nowo pokoje. Tutka i Tutek sami mogli zdecydować, co w nich będzie. Ale musieli być bardzo rozsądni, bo wszystko kosztuje. W pokoju Tutki było duże okno, z którego miała widok na ogromną łąkę. Kiedy Tutka wyglądała przez okno, zauważyła jakieś dziwne zwierzątka i postanowiła sprawdzić, co to takiego. Okazało się, że za ich domem znajdowała się zaczarowana łąką, na której mieszkały zające i biedronki. Tutka postanowiła zaprzyjaźnić się z nimi, ale nie znała ich języka. Musiała więc znaleźć inny sposób - uśmiechy, machanie rączką na powitanie i pożegnanie, kiwanie głową na tak i na nie, podskoki z radości i inne.

Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza - projektowała pokój Tutki. Druga - projektowała pokój Tutka. Natomiast rodzice uczyli się tworzyć zwierzątka w wersji 3D, a tym samym przygotowali zaczarowaną łąkę.

Agnieszka Okarmus

 

 
     
 

     
  

     
 

     
 

    

 


II Edycja Żywej Biblioteki w Świebodzicach 
20.04.2018 r.  


 

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała 26 kwietnia po raz drugi Żywą Bibliotekę. W tym roku Żywymi Książkami, które można było przeczytać byli: Agnostyczka, Gej, Hazardzista, Osoba chorująca psychicznie, Osoba niepełnosprawna, Patriotka, Policjant.

Czytaliśmy od samego rana czyli od godz. 10:00 i podobnie jak I edycja, tegoroczna cieszyła się sporym zainteresowaniem, szczególnie młodych użytkowników. Zmierzenie się ze stereotypami poprzedziliśmy warsztatami antydyskryminacyjnymi, które poprowadził Radosław Bednarski pracownik Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenia Diversja - koordynatora sieci Żywa Biblioteka Polska.

W czasie 8 godzin pobiliśmy rekord. Udział w Żywej Bibliotece wzięło aż 74 Czytelników wypożyczając 186 (!) tytułów. Największym zainteresowaniem cieszyła się podobnie jak w zeszłym roku Osoba Homoseksualna, następnie Osoba chorująca psychicznie; Hazardzista.

Czy Żywa Biblioteka jest nadal potrzebna świebodziczanom?

Jako organizatorzy uważamy, że tak, czego świadectwem są ankiety wypełniane po spotkaniach.

Jak przebiegała, jakie były opinie i refleksje na jej temat?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w materiale filmowym dostępnym na stronie Biblioteki.

Zapraszamy do oglądania. http://www.biblioteka.swiebodzice.pl/index.htm 

Serdecznie dziękujemy partnerom wydarzenia: właścicielom Restauracji Korona Śląska p. Elżbiecie i p. Adamowi Szmidlom, p. Marcie Świętczak, oraz Pizzerni Green Day, którzy zapewnili organizatorom i Żywym Książkom poczęstunek.

tekst: Agnieszka Koniczna
foto: Anna Sędziak

 

 

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

 


Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 
20.04.2018 r.  


 

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. W tym roku włączyliśmy się do akcji, zapraszając do współpracy członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy oraz uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3.

Wspólnie z klubowiczami przygotowaliśmy żonkile, które zostały rozdane podczas prowadzonych zajęć. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas IV b i VI c pod opieką pani Anny Nowak. Na początek obie grupy obejrzały film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pierwsze pytanie, jakie padło po obejrzeniu filmu - dlaczego żonkil? Otóż jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB (Żydowska Organizacja Bojowa). 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

"PAMIĘĆ i upamiętnianie" to pierwszy z tematów, podczas których uczniowie zastanawiali się, co to znaczy "upamiętniać" i jak można to robić. Następnie, wykorzystując kalambury, mieli zaprojektować rzeźbę odzwierciedlającą słowo "pamięć".

Drugi temat to "Getto i wojna oczami dziecka". Po wysłuchaniu fragmentu z książki "Arka czasu" M. Szczygielskiego opisywali emocje towarzyszące bohaterowi, a także, jak odbierał pierwsze dni wojny. Podczas czytania kolejnych fragmentów z książek "Wszystkie moje mamy" R. Piątkowskiej i "Wyspa przy ulicy Ptasiej" U. Orvel dowiedzieli się, jakie były powody tworzenia zamkniętej dzielnicy w getcie i jakie warunki w niej panowały.

Agnieszka Okarmus
Zdjęcia: Anna Nowak

 

    

    

    

     

    

    


Międzynarodowa kampania Tydzień z Internetem 2018 
19.04.2018 r.  


 

Ogólnoeuropejska kampania "Tydzień z Internetem" (All Digital Week) pokazuje siłę Internetu - jak bardzo informacje publikowane w sieci wpływają na to, co wiemy i myślimy o świecie czy innych ludziach. Dlatego motywem przewodnim tegorocznej akcji jest krytyczne myślenie. Kampania jest koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital.

W akcji wzięli udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej - kl. 2 gimnazjum oraz opiekunowie p. Agata Ranftl-Liwo i p. Jolanta Bieniasz, a także z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 - kl. IV, VI c, VII b z opiekunem p. Anną Nowak.

Uczestnicy warsztatów przekonali się, że to, jak odbieramy i rozumiemy docierające do nas informacje o świecie, jest silnie związane z tym, gdzie żyjemy. Dowiedzieli się, że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez dane grupy, które mają różne historie i doświadczenia. Zauważyli, że przekazy medialne, które do nas docierają, niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach. Dzięki warsztatom wiedzą, jak ocenić wiarygodność informacji, w tym jak rozpoznać tak zwane "fake newsy" (nieprawdziwe informacje).

Na początek uczniowie obejrzeli krótki filmik "Jak mówić o większości świata" przygotowany przez Polską Akcję Humanitarną (PAH). Następnie wcielili się w rolę reporterek lub reporterów z redakcji popularnego serwisu internetowego "Wiadomości ze świata". Mieli do wykonania cztery zadania, dzięki którym lepiej przygotowali się do jutrzejszego wydania.

Stacja nr 1 - Zmień perspektywę
Stacja nr 2 - Szokujące okładki
Stacja nr 3 - Informacje z Internetu - czy rzetelne?
Stacja nr 4 - Krzysztof Kolumb - odkrywca czy najeźdźca?

Wszyscy uczniowie wspaniale się spisali i wychwycili kilka "haczyków", które zostały zawarte w zadaniach. Często odpowiedzi na te same pytanie różniły się, co tylko potwierdza, jak różne mamy perspektywy i punkty widzenia na te same tematy.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus, Anna Nowak

 

    

    

    

     


PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ (film drugi) 
09.04.2018 r.  


 

„Ludzie dzielą się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają znaczenia. Tylko to, jakim się jest człowiekiem”.

Te słowa Ireny Sendlerowej były przyczynkiem do dyskusji po filmie Johna Kenta Harrisona, który na podstawie książki „Matka dzieci Holocaustu” napisał scenariusz i wyreżyserował film „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Został on wyświetlony w Bibliotece w dniu 5.04.2018, w ramach cyklu PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ.

Film wzbudził spore emocje, a bohaterski czyn Polki, która w czasie II Wojny Światowej wyprowadziła z warszawskiego getta około 2500 dzieci do dziś wzbudza podziw i szacunek.

Irena Sendlerowa za swoją heroiczną postawę została w 1965 uhonorowana medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Na kolejny film Biblioteka zaprasza 10 maja.

Janina Dubrownik
Zdjęcia : Janina Dubrownik

 

    

    

    

     


WYSTAWKA WIELKANOCNA 
03.04.2018 r.  


 

W bibliotece dziecięcej, przy ul. Wolności 23, można oglądać wystawkę "Polska Wielkanoc". Są to prace plastyczne i ozdoby wielkanocne przygotowaną przez dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II. Pomysłodawcą wystawy jest Pani Beata Adasik.

Druga wystawka, to prace z konkursu na najpiękniejszą ozdobę stołu wielkanocnego, ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza.

 

    

    

    

     

    

     
 
 


Warsztaty z Żywej Biblioteki 
04.04.2018 r.  


 

Miejska Biblioteka Publiczna ponownie w tym roku organizuje "Żywą Bibliotekę". Ideą Żywej Biblioteki jest budowanie więzi między ludźmi i wzmacnianie zaufania. Jest ona narzędziem podnoszenia świadomości, zwiększenia empatii i akceptacji, a także sposobem na włączanie tych, którzy są stawiani poza nawias.

Wstępem do imprezy były warsztaty, które odbyły się w dniu 22.03.2018 r. i uczestniczyła w nich młodzież z pierwszej klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach. Prowadzącym warsztaty był Radek Bednarski pracownik Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, oraz Stowarzyszenia Diversja- koordynatora sieci Żywa Biblioteka Polska.

Celem warsztatów jest uświadomienie, jakie najczęściej uprzedzenia funkcjonują w naszym otoczeniu i społeczeństwie, kto styka się z nimi oraz kogo dotyczą.

Młodzież była bardzo zaangażowana w pracę na warsztatach, które bardzo im się podobały.

tekst: Agnieszka Konieczna
zdjęcia: Anna Sędziak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

    


A to historia… 
03.04.2018 r.  


 

Czy Mieszko I był Wikingiem i dlaczego Bezprym nie został królem Polski, takie między innymi tezy padały na spotkaniu z pisarką książek historycznych dla młodzieży, Grażyną Bąkiewicz, w Oddziale Dziecięcym Biblioteki w dniu 22 marca 2018 roku. Pisarka odwiedziła świebodzicką Bibliotekę w ramach projektu A to historia… a to Polska właśnie, którym Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach włącza się do programu obchodów stulecia odzyskania niepodległości w naszym mieście.

Projekt ma na celu promocję czytelnictwa, popularyzację literatury historycznej oraz rozbudzenie zainteresowań historycznych wśród dzieci i młodzieży.

Partnerem Biblioteki w tym projekcie jest Wydawnictwo Literatura, które z okazji rocznicy niepodległości zaproponowało młodym czytelnikom serię książek zatytułowaną A to historia. O czym mówią te książki ? 

Oto co o serii mówią pomysłodawcy:

Tajemnice skrzętnie skrywane, a ujawniane in extremis (w ostateczności, w chwili śmierci) intrygujące postaci, których życie odcisnęło się piętnem w biegu dziejów, z pozoru błahe wydarzenia, których skutki odczuwają kolejne pokolenia. Taką historię chcemy Wam pokazać.

Seria podzielona jest na pięć bloków tematycznych odpowiadających tematycznie okresom w dziejach Polski:

  1. Piastowskie orły (Panowanie Piastów),

  2. Od morza do morza (Panowanie Jagiellonów),

  3. Husarskie skrzydła (okres Rzeczypospolitej szlacheckiej),

  4. Walka o wolność (czasy rozbiorów),

  5. Odzyskana niepodległość (rok 1918 i wiek XX),

Autorami książek w tej serii są Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko oraz Paweł Wakuła i właśnie o – między innymi – tajemnicach piastowskiej dynastii opowiadała na spotkaniu Grażyna Bąkiewicz.
Autorka w dowcipny sposób opowiadała jak kształtowały się jej pisarskie początki. O tym, że ma bujną wyobraźnię przekonała się jeszcze w szkole, kiedy w ramach zadania domowego wymyśliła bajki dla siebie i całej klasy. Jej tornister padł nawet łupem klasowego łobuza, który ukradł jej bajkę. Każda bajka była inna, ale wszyscy dostali piątki, oprócz autorki. Za to po południu dostała czerwonego lizaka od łobuza. Już wtedy pomyślała, że dobrze byłoby pisać.

Wyobraźnia jest podstawą większości zawodów, mówiła Grażyna Bąkiewicz, trzeba ją ćwiczyć, róbcie to, a czeka na was świat, zachęcała młodych ludzi Pisarka. Kiedy wraz z Kazimierzem Szymeczką i Pawłem Wakułą wpadli na pomysł, aby w krótkiej i atrakcyjnej formie literackiej udowodnić młodzieży, że historia jest ciekawa, przydały się ciekawostki, jakie miała dla swoich uczniów, kiedy jeszcze pracowała jako nauczycielka historii. Część z nich poznali uczestnicy spotkania z Autorką, m. in. przemyślne powitanie Ottona III na zjeździe gnieźnieńskim, niewolnictwo w czasach piastowskich (czy wiedzą Państwo, że największy targ niewolników średniowiecznej Europy znajdował się w Pradze ?) i dlaczego Bezprym nie został królem Polski i „historia o nim głucho milczy”.

W ramach naszego projektu chcemy zaprosić młodych Czytelników, szczególnie tych zainteresowanych historią, do uczestnictwa w projekcie, który będzie obejmował między innymi spotkania z autorami serii, trwający właśnie w Oddziale Dziecięcym kiermasz książek historycznych Wydawnictwa Literatura oraz inne działania tematycznie związane z historią Polski, pokazaną w niebanalny i pasjonujący sposób.

tekst: Małgorzata Grudzińska 
zdjęcia: Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     


 

TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI 
27.03.2018 r.  


 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). W roku 2018 akcja ta odbywała się 6 lutego pod hasłem "Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci".

Oddział Dziecięcy włączył się do tej inicjatywy zapraszając do współpracy uczniów i nauczycieli kl. 0-3 z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. Podczas zajęć wykorzystano książki poruszające omawiane zagadnienie, m.: "Franklin i komputer" S. Jennings, "Dzieci w sieci czyli dobre maniery w Internecie" Z. Staniszewskiej. Uczniowie obejrzeli również fragmenty filmików animowanych "Sieciaki" oraz "Owce w sieci". Przeprowadziłyśmy pogadankę nt. "Dlaczego warto czytać?" i wspólnie z dziećmi wymienialiśmy prawa i obowiązki dotyczące korzystania z Internetu. Poruszyłyśmy także temat dziwnych smsów od nieznajomych - co zrobić w takiej sytuacji i do kogo się zwrócić.

Na zakończenie, dzieci wspólnie z paniami bibliotekarkami, przygotowały kilka rad dla wszystkich internautów, które zostały zamieszczone w naszym filmiku. Rozdałyśmy również ulotki oraz pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych, które Biblioteka otrzymała od organizatora tego wydarzenia.
Składamy serdeczne podziękowania uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i wspaniałą współpracę, a w szczególności:

  • klasie 0, opiekun Wioleta Siwiak,

  • klasie I, opiekunowie Aleksandra Jabłońska i Ada Bącal,

  • klasie 3, opiekunowie Lidia Półtorak i Anna Imiołek.

Agnieszka Okarmus
Ewa Tadeuszak

 

 

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

 

 

 


 

MOJA KSIĄŻKA MARZEŃ, 
20.03.2018 r.  


 

to temat warsztatów literacko-plastycznych, które poprowadziła znana pisarka Monika Sawicka. W warsztatach wzięli udział uczniowie z Publicznego Gimnazjum Nr 1 oraz Społecznego Gimnazjum Akademickiego.

Każdy z nas ma marzenia. Jedni większe, drudzy mniejsze. Jedne związane są przyszłością, inne z chwilą obecną. Ale same marzenia nie wystarczą, bowiem potrzebna jest zarówno determinacja, jak i motywacja. Snując marzenia dobrze jest ustalić sobie ramy czasowe, w jakich pragniemy je zrealizować. To nas zmobilizuje. Natomiast jeśli chodzi o motywację - cóż, pochwały są zawsze mile widziane. Autorka wspomniała o trzech grupach ludzi, którzy nas otaczają: pierwsza to rodzina, druga - stalkerzy, a trzecia - obce osoby, które codziennie mijamy. O ile trzecia grupa może nie mieć dla nas żadnego znaczenia, o tyle ważne są te dwie pierwsze. Możemy pochwalić się sami i to też działa. Jednak większe znaczenie mają pochwały od innych osób, zwłaszcza od najbliższych. To oni najbardziej nas motywują i wspierają. Stalkerzy - o ile nie są zbyt natarczywi czy niebezpieczni, również mogą stanowić motywację. Ale pamiętajmy, że marzenia są nasze i dla nas, a nie po to by udowadniać coś innym.

Podczas warsztatów młodzież zdradziła nam kilka swoich marzeń, które zostały utrwalone w "książkach marzeń". Uczniowie, podzieleniu w dwu- i trzyosobowe grupy mieli za zadanie stworzenie książek, zawierających ich marzenia. Każda z książek musiała się składać z trzech elementów: okładki, rozdziału I zawierającego notki biograficzne oraz rozdziału II - opisu swoich marzeń. Jak się okazało, pisanie o sobie nie jest wcale takie łatwe. Ale młodzież świetnie sobie z tym poradziła. Po wykonaniu książek, każda grupa udawała się na indywidualne konsultacje z panią Moniką Sawicką. Nasz gość był pod wrażeniem wykonanych prac i na zakończenie spotkania autorka podziękowała młodzieży za to, że zechcieli uchylić przed nią swoje marzenia, bo czytając je czuła się zaszczycona tym, że została dopuszczona do "prywatnego świata".

Wykonane przez młodzież książki pozostaną w bibliotecznej kapsule czasu. Być może, któryś z uczniów odwiedzi nas za kilka lat i sprawdzi, które marzenia udało się zrealizować. Trzymamy kciuki i życzymy jak najwięcej marzeń.

Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 


SPOTKANIE Z PANIĄ MONIKĄ I KAJTKIEM 
19.03.2018 r.  


 


15 marca 2018 r. Bibliotekę Dziecięcą odwiedziła Pani Monika Sawicka, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Pisarka mieszka w Łodzi, tam też, prowadzi związany z kulturą, program w telewizji regionalnej. Uwielbia czytać książki, kocha zwierzęta, jej szczególną pasją są konie.

Pani Moniki słuchało się z wielką przyjemnością. Pięknie opowiadała o swoich książkach i procesie ich tworzenia, który porównała do lepienia bałwana. Pomysł jest jak mała kula śniegowa, którą się toczy i jak ona śniegiem, tak pomysł oblepia się nowymi pomysłami. Do tworzenia książek - tłumaczyła dzieciom Pani Monika - potrzebna jest wyobraźnia, którą należy ćwiczyć poprzez rozwijanie wiedzy, bo nie da się napisać książek, jeśli się ich nie czyta.

Pani Monika Sawicka, zaprezentowała zaproszonym na spotkanie uczniom klas II
z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4, trzy książki o sympatycznym kundelku Kajtku. Inspiracją do ich napisania, był przygarnięty kiedyś przez córkę, malutki piesek, który odmienił ich życie.

Bohaterem opowiadań: "O Kajtku szczęściarzu", "Zakochany Kajtek" oraz "Kajtuś rusza w świat", jest również, porzucony, uroczy szczeniak, który mimo wszystko miał dużo szczęścia, bowiem został przypadkowo znaleziony przez Tatę - Strażaka. Piesek stał się nie tylko wymarzonym, urodzinowym prezentem dla jego synka Kacpra, ale również okazał się prawdziwym przyjacielem.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Autorka przygotowała dla dzieci zagadki, zabawy ruchowe i wesołe rymowanki.

Na zakończenie odbył się konkurs plastyczny. Dzieci miały za zadanie narysować Kajtka. Powstały bardzo ciekawe prace, z których Pani Monika wspólnie z bibliotekarkami, wybrała cztery, które nagrodziła swoimi książkami wraz z pamiątkowym autografem.

Tekst: Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb
Zdjęcia: Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 



Wszystkie historie są prawdziwe, 
16.03.2018 r.  


 

choć nie wszystkie są moje – tak o swojej twórczości mówiła Monika Sawicka na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Autorka odwiedziła Świebodzice, aby spotkać się zarówno z młodymi, jak i dorosłymi czytelnikami. W godzinach przedpołudniowych prowadziła warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży w Oddziale Dziecięcym, a po południu opowiadała o swoich książkach w Bibliotece dla dorosłych.

Zwykle tyle nie mówię – Monika Sawicka skomentowała żartobliwie przebieg spotkania jako pisarz jestem zazwyczaj uważnym słuchaczem i odbiorcą, i wszystkie historie wykorzystuję w moich powieściach, te historie są prawdziwe, choć nie wszystkie są moje. Do pisania zainspirowała ją sytuacja życiowa i własne bolesne doświadczenia. Było ono rodzajem terapii i poradzenia sobie z własnymi emocjami, co ostatecznie doprowadziło do radykalnej zmiany w jej życiu.

Człowiek ma zdolność do asymilacji, przystosowania się – również do sytuacji złych i jest to jeden z powodów, dla którego tak ciężko jest nam zerwać z dotychczasowym życiem, nawet jeśli doznajemy przemocy ze strony osób nam najbliższych mówiła pisarka opowiadając o swojej twórczości. W sposób bardzo otwarty mówiła również o własnych osobistych i rodzinnych dramatach i skłonności do powielania złych wzorców w kolejnych pokoleniach. A jednocześnie podkreślała rolę matki jako osoby wspierającej, najbliższej, zaufanej, której można – a nawet powinno się – zwierzyć z najbardziej bolesnych sekretów.

Monika Sawicka wspominając literackie początki opowiadała o udziale w konkursie internetowym, od którego datuje się znajomość z Januszem Leonem Wiśniewskim. Ten konkurs polegał na kontynuacji opowiadań rozpoczętych przez Janusza Wiśniewskiego co zaowocowało nowelą napisaną wspólnie z internautami.

Spotkanie zakończyła głęboka i filozoficzna myśl Dalajlamy XIV, którą zacytowała pisarka, o tym, żeby szanować i cieszyć się chwilą teraźniejszą. O tym, że jest ona ważniejsza niż przeszłość, która już była i ważniejsza niż przyszłość, która nie wiadomo, czy będzie naszym udziałem. Ale to temat na całkiem inną rozmowę.

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    


Biblioteczny Dzień Kobiet 
13.03.2018 r.  


 

Miło, serdecznie, przyjaźnie i sympatycznie przebiegło spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniu 8 marca 2018 roku z okazji DNIA KOBIET. Gościem honorowym była Radna Rady Miejskiej w Świebodzicach Pani Teresa Małecka, inicjatorka działalności kulturalnej dla Seniorów w naszym mieście. Witając zebrane Panie, dyr. Biblioteki podkreśliła znaczący udział Seniorów w życiu publicznym, jak również zinstytucjonalizowanie tej aktywności w różnego rodzaju stowarzyszeniach, korzystanie z finansowania ze środków samorządowych oraz projektów zewnętrznych. Z dużym zadowoleniem przyjęto informację o rozpoczynającej się wkrótce budowie Klubu Seniora, który będzie miał siedzibę w pawilonie handlowym zlokalizowanym w samym centrum Osiedla Sudeckiego.

Nie zabrakło tematów do rozmów podczas uroczystości, którą rozpoczęła okolicznościowa i skłaniająca do wspomnień piosenka Edwarda Hulewicza „ Za zdrowie Pań” i wprowadziła gości w pogodny nastrój. Temat kobiety w literaturze rozpoczęło przypomnienie fragmentów ballady Adama Mickiewicza „Lilije”, a następnie Panie podzieliły się wierszami zarówno własnymi , jak i czołowych polskich poetów. Książki poświęcone kobietom : „Muzy Młodej Polski” Moniki Śliwińskiej, „Seks bomby PRL-U” Krzysztofa Tomasika ,”Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” były recenzowane i polecane sobie wzajemnie.

Elementy humoru wprowadził wybór przysłów i powiedzeń o kobietach, które były również bohaterkami całej serii dowcipów rozbawiających uczestniczki spotkania. Pojawiły się także zagadnienia aktualne i wspomnieniowe, chwilami wywołujące ożywioną dyskusję, dzięki której spotkanie zostało pogłębione o wymianę myśli i refleksji. Dużą niespodziankę sprawiła jedna z pań, przynosząc pyszne domowe ciasto.

Janina Dubrownik

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
 
 
    


LEONARDO DA VINCI – GENIALNY MALARZ I WYNALAZCA 
07.03.2018 r.  


 

Na przełomie lutego i marca 2018 r. do Biblioteki Dziecięcej zaproszeni zostali uczniowie klas V i VI ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Z dużą uwagą wysłuchali informacji o tym wspaniałym malarzu i wynalazcy, które zaczerpnięte zostały z książek znajdujących się w naszej Bibliotece. Zapoznali się z jego dziełami oraz ciekawostkami z życia i twórczości.

LEONARDO DA VINCI (1452-1519) - prawdziwy człowiek renesansu, uniwersalny i wszechstronny, był nie tylko malarzem, ale również wybitnym rzeźbiarzem, architektem, wynalazcą, znawcą ludzkiej anatomii, wielbicielem muzyki i filozofii. Jego MONA LISA jest najbardziej znanym obrazem na świecie. Równie piękna jest GINEVRA DE BENCI i DAMA Z ŁASICZKĄ, którą możemy podziwiać w Krakowie. Zachwycają pełne miłości i piękna MADONNY Z DZIECIĄTKIEM. Mistrzowsko wykonany fresk OSATATNIA WIECZERZA od wieków urzeka i wzrusza.

Leonardo da Vinci swoimi pomysłami wyprzedził o kilkaset lat epokę, w której żył. Świadczą o tym jego notatki, które prowadził przez prawie 30 lat. Do naszych czasów zachowało się około 6 tysięcy kartek, które są bezcennym skarbem. Można w nich znaleźć rozważania o malarstwie i muzyce, a także: rysunki śrub, zawiasów, kół zębatych, a nawet łańcuch do roweru, jaki stosujemy obecnie. Leonardo narysował strój nurka i koło ratunkowe. Marzył o lataniu, skonstruował maszynę podobną do helikoptera i spadochron. Na podstawie jego perfekcyjnych rysunków studenci medycyny mogą się uczyć anatomii człowieka.

Na zakończenie spotkania Leonardo da Vinci „ZAPROSIŁ” wszystkich do swojej pracowni, gdzie każdy mógł pomalować MONĘ LISĘ, DAMĘ Z ŁASICZKĄ i GINEVRĘ DE BENCI według własnego uznania. Powstały bardzo pomysłowe prace. Renesansowe damy poszły z duchem czasu i zaopatrzyły się w komórki, samochody i nowoczesne kosmetyki. Ich piękne dłonie ozdobiły pomalowane paznokcie, a na szyi pojawił się delikatny tatuaż. Każda dama miała inny kolor sukni i włosów: były brunetki, szatynki, rude. Była nawet jedna blondynka. Wszystkie wyglądały pięknie. Mistrz Leonardo byłby szczęśliwy, że jest źródłem niekończących się inspiracji. Nikogo to zapewne nie zdziwi, przecież był GENIUSZEM.

Alicja Głąb

 

    

    

    

    

     
 
    


PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ 
07.03.2018 r.  


 

Choć pogoda w czwartek 1 marca zachęcała raczej do pozostania w domu, znaleźli się śmiałkowie, którym nie straszny był mróz i odwiedzili bibliotekę, aby obejrzeć pierwszy film, w cyklu PROJEKCJE W KINIE WOLNOŚĆ. Cykl ten wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, jakie odbywają się przez cały roku 2018, zarówno w Świebodzicach, jak i w całym kraju. W każdy pierwszy czwartek miesiąca proponujemy Państwu film o tematyce patriotycznej, związanej z polską historią, prezentujący zarówno wydarzenia pełne chwały, jak i dramatyczne, oczywiste i jednoznaczne, jak i prowokujące do dyskusji.

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Na motywach historii ostatniego żołnierza antykomunistycznej partyzantki Józefa Franczaka powstał film„Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego, który otwierał cykl poświęcony obchodom niepodległej Polski.

Na kolejny film Biblioteka zaprasza 5 kwietnia 2018 roku. W związku z 75 rocznicą powstania w gettcie warszawskim będzie to film Dzieci Ireny Sendlerowej reż. John Harrison (2009). Warto przypomnieć, że Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Emisja filmu o godzinie 17.00.

 

    

    

    


DZIEŃ DINOZAURA 
28.02.2018 r.  


 

26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Jest to nietypowe święto, ale dzieciom sprawiło ogromną radość. Biblioteka dziecięca postanowiła przyłączyć się do obchodów takich świąt. Inspiracją stały się dwie książki, które biblioteka posiada w swoim księgozbiorze - "Wiersze dla dzieci na każdą okazję" oraz "Piosenki dla dzieci na każdą okazję". Obie zawierają różne nietypowe święta, które w danym miesiącu można obchodzić.

Aby zainteresować dzieci tematem dinozaurów, wykorzystano różne książki, przygotowano wystawkę tematyczną i przeprowadzono zajęcia. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas 1-3 ze świetlicy szkolnej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Na powitanie wysłuchały piosenki pt. "Mały Dinuś". Były zagadki, krzyżówki, informacje i ciekawostki o dinozaurach, oglądanie książek, bajki i wierszyki, zabawy ruchowe, kolorowanie obrazków, gra pamięciowa - Dinozaury i inne jurajskie potwory. Dzieci wysłuchały bajkę pt. "Z przyjacielem przez świat". Uczniowie wysłuchali też dźwięki z prehistorycznego lasu z filmu "Park Jurajski". Dowiedziały się również, że nawet w dzisiejszych czasach można spotkać dinozaury, choćby w Parkach Jurajskich. Na zakończenie zajęć odbył się quiz podsumowujący zdobyte wiadomości.

Ewa Tadeuszak

(zdjęcia dinozaurów pochodzą z prywatnej kolekcji bibliotekarki Agnieszki Okarmus)

 

 


TO JUŻ 3 LATA I CZEKAMY NA KOLEJNE 
27.02.2018 r.  


 

22. lutego 2018 roku, Dyskusyjny Klub Fantasy, działający w Oddziale Dziecięcym naszej Biblioteki, obchodził 3 rocznicę. Członkowie klubu, to wspaniali młodzi ludzie, którzy pragną rozwijać swoją pasję do czytania, ale nie tylko. Mamy na swoim koncie wiele ciekawych inicjatyw, takich jak: Biblioteczne Pogotowie Książkowe, przedstawienia - "Władcy pierścieni" oraz "Harry'ego Pottera", Noc w bibliotece, a także wakacyjny wolontariat.

Klub powstał 19. lutego 2015 roku i w pierwszym roku działalności liczył 18. członków. Z roku na rok, zarówno uczestnicy, jaki i ich liczba zmieniają się. Część z nich rozpoczyna naukę w szkołach średnich i niestety nie mają zbyt wiele wolnego czasu. Ale zawsze pojawia się ktoś nowy, kto szybko zaprzyjaźnia się z pozostałymi członkami klubu.

Podczas ostatnich spotkań odbyła się uwielbiana przez klubowiczki Noc w bibliotece. Męska część klubu, wraz z jedną klubowiczką, przygotowała nam niespodziankę - przybycie Świętego Mikołaj, wraz z elfem i reniferem. A tam gdzie Mikołaj, tam i prezenty, oczywiście przygotowane przez wszystkich klubowiczów.

Podczas kolejnego spotkania klubowicze ponownie zostali obdarowani prezentami. Tym razem za aktywny udział na rzecz Dyskusyjnego Klubu Fantasy. Część nagród pochodziła z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, która pełni rolę koordynatora Dyskusyjnych Klubów Książki na terenie Dolnego Śląska, a pozostałe zostały ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach. Na najbliższym spotkaniu opracujemy plan działania na obecny rok. Ciekawe co wymyślimy?

Agnieszka Okarmus
moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 


 

W DKK – literacko i historycznie 
19.02.2018 r.  


 

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było omówieniu książek z Paczki Literackiej, jaką Biblioteka otrzymała pod koniec ubiegłego roku od Wydawnictwa Agora i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Pod koniec ubiegłego roku książki trafiły do rąk Czytelników, w tym członków Dyskusyjnego Klubu Książki. W dniu 15 lutego na spotkaniu DKK dzielono się opiniami o przeczytanych książkach. Należy dodać, że niemal wszystkie literackie pozycje z paczki to literatura faktu: reportaże, biografie, wywiady, wspomnienia. Jedyną propozycją z literatury pięknej jest powieść Anety Borowiec Wilczyce. Aneta Borowiec to również dziennikarka, przez długi czas pełniąca funkcję redaktor naczelnej Wysokich Obcasów Extra.

            Zanim jednak członkowie Klubu zajęli się tematyką literacką, wszyscy z uwagą wysłuchali relacji Róży Stolarczyk i Anny Ozgowicz ze spotkania z prof. Sławomirem Kulpą, z cyklu Opowieści z krypty,  które odbyło się w Zamku Książ. Spotkanie zorganizowane zostało przez Fundację im. Księżnej Daisy i dotyczyło renowacji  sarkofagu Zuzanny Jadwigi von Hochberg (z d. Schaffgotsch), zmarłej w roku 1692 i pochowanej w krypcie rodowej Hochbergów w podziemiach kościoła pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach.  Jest to jeden z dziewięciu sarkofagów znajdujących się w tej krypcie, jedyny wykonany z blachy miedzianej (pozostałe są cynowe). W krypcie znajduje się również sarkofag Jana Henryka I Hochberga, pierwszego hrabiego Książa (tytuł nadał mu Leopold I Habsburg w r. 1666), zmarłego w roku 1671. Zuzanna Jadwiga z d. Schaffgotsch była drugą żoną Jana Henryka I. Małżeństwo było bezdzietne.

            Poniżej prezentujemy recenzje wybranych książek, autorstwa Klubowiczów z DKK Świebodzice:                

 

Włodzimierz Kalicki  Powrót do Sulejówka

   Dom, budynek – dla wielu – to martwa materia, mur z oknami, drzwiami, piwnicą i dachem. Nic bardziej mylnego – każdy dom to nie tylko materia – to historia. Jedną z takich historii opowiada Włodzimierz Kalicki w swojej książce. Dom – to dworek „Milusin” na obrzeżach Sulejówka zbudowany ze składek żołnierskich ofiarowanych marszałkowi Piłsudskiemu.

   Zbudowany w latach 20 tych XX w był domem dla Piłsudskiego i jego rodziny. Jak mówiła do córek żona marszałka Aleksandra – „Belweder to tylko hotel – dom jest tu”. I był. Czytając książkę poznajemy nie ikonę polskiej historii, ale starszego pana – ojca i gospodarza – jego nawyki, smaki, które lubił, ludzi, z którymi chętnie przebywał, jego stosunek do zwykłych ludzi, ale przede wszystkim do ukochanych córek. Poznajemy tu zwykłego człowieka rodzinnego – nie posąg na piedestale. W książce znajduje się wiele fotografii, które przybliżają miniony świat – przez modę, wystrój i ludzi na nich upamiętnionych przy użyciu wyobraźni możemy poczuć klimat tamtych lat  - zapach ogrodu, cień drzew i zobaczyć jak Marszałek układa pasjansa na tarasie…

   Czy to świat wyidealizowany? – nie do końca – za ogrodzeniem ogrodu jest inne życie, które z brutalnością wkracza też do tej sielskiej enklawy – nikt nie żyje w izolacji, a Marszałek z całą pewnością do tego się nie nadawał. Jego – jakbyśmy dziś to nazwali – emerytura to obok życia z rodziną i dla rodziny to też przyjmowanie procesji gości – mniej lub bardziej lubianych i pozbywanie się w sposób elegancki nadmiaru chętnych do odwiedzania Marszałka.

   Naszych bohaterów narodowych przedstawiamy zawsze jak posągi na piedestale czekające na hołdy. W tej książce pokazano, ze Marszałek nie był ideałem - był starszym panem, niezwykle rodzinnym, miał wady i zalety – był człowiekiem. Od innych odróżniała go charyzma, dzięki której stał się symbolem niepodległości i wzorem do naśladowania.

   Dworek Milusin po wojnie stał się na lat kilka „rezydencją” rosyjskiego aparatczyka – potem było tu przedszkole. W 2003 r rodzina Marszałka odzyskała go i stworzono tu muzeum.

   Książka została wydana bardzo starannie. Specyficznego smaczku nadaje jej szata graficzna jaką stosowano w latach 20 – tych – ludzie z fotografii i historie z tamtych lat stają bardziej rzeczywiste do wyobrażenia sobie przez nas współczesnych.

 

                                                                                                Róża Stolarczyk

 

Piotr Lipiński Anoda. Kamień na szaniec

 

            Książkę czyta się jak powieść sensacyjną – wszak każda zagadka historyczna z jeszcze nie tak dalekiej przeszłości jest fascynująca zwłaszcza, że wiele faktów ukrywano przez lata.

            Anoda czyli Jan Rodowicz bardziej pewnie zapamiętany z filmu „Akcja pod Arsenałem” jako ten, który pierwszy rzucił butelką z benzyną podczas akcji odbicia „Rudego” z gestapowskiego konwoju. W książce autor nie skupił się na tej jednej znanej powszechnie akcji, ale na całym – niestety – krótkim życiu Anody.

            Jaki był? – młody, przystojny, żartowniś i wesołek, którego rozpierała chęć działania przeciw okupantowi. Takie też było jego życie. Przez krótki czas po wojnie wróciło do normalności – studia na politechnice i pewnie plany na dalszą część życia. Niestety – w grudniu 1948 r zostaje aresztowany prze UB, a w styczniu 1949 r  popełnia samobójstwo wyskakując z okna budynku UB. W tym miejscu można – w świetle ostatnich odkryć – dodać słowo – rzekomo, bo nic nie jest oczywiste i jest coraz więcej znaków zapytania niż odpowiedzi.

   Znalazłam jedną nieścisłość – autor opisując akcję odbicia więźniów pod Celestynowem pisze, że transport jechał do Auschwitz, a tym czasem jechał do Majdanka. W tej akcji główno rolę odegrał nie Anoda, ale Hel – czyli Stanisław Gustaw Jaster – odgiął siatkę zabezpieczającą eskortujących żołnierzy i wrzucił do środka granat. Znany był z bardzo wysokiego wzrostu i wielkiej siły.

            Książka opowiada o Janie Rodowiczu, ale nasuwa się pewne skojarzenie – jest tu też przedstawiona postać Hela – czyli Jastera, którego zastrzelono z wyroku sądu podziemnego za zdradę. W ostatnich latach dopiero okazało się, że to była pomyłka, bo manipulowano faktami. Mamy więc dwóch oddanych sprawie niepodległości bohaterów i dwie niewyjaśnione śmierci. Być może jest ich więcej, a historia jeszcze nie odkryła wszystkich swoich kart.

 

                                                                                    Róża Stolarczyk

 

Marek Niedźwiecki Nie wierzę w życie pozaradiowe

            W przyjemny sposób opowiedziana historia swojego życia. O fascynacji pracą zawodową, pracą która daje satysfakcję i spełnienie. Czytając Nie wierzę w życie pozaradiowe świetnie się zrelaksowałam. Wróciłam wspomnieniami do muzyki z lat mojej młodości i własnej pracy zawodowej, którą wykonywałam również z ogromną satysfakcją.

            Dużo w tej książce ciekawych informacji o sposobie zbierania materiałów do tworzenia autorskich programów muzycznych i o komunikacji z radiosłuchaczami. Marek Niedźwiecki daje się poznać jako osoba niezależna, zorganizowana, z własnego wyboru – singiel. W książce znalazły się także przepisy m. in. na zupę dyniową i szparagową. Proste, bardzo smaczne. Sprawdziłam. Polecam. I książkę i zupę.

                                                                                                Grażyna Baltadzi

Aneta Borowiec Wilczyce

            Jeśli komuś tytuł tej powieści kojarzy się z polskim horrorem z lat osiemdziesiątych Wilczyca, to nic bardziej mylnego. Chyba że w kontekście koszmaru jaki ludzie potrafią uczynić z życia swoich najbliższych. A Wilczyce to po prostu nazwa miejscowości, do której ucieka główna bohaterka, lecząc złamane serce po zdradzie narzeczonego. Ale czy na pewno złamane ? Wydaje się, że pragmatyczne podejście do życia pozbawiło co prawda bohaterkę „motyli w brzuchu” i „szału uniesień”, ale uchroniło również przed bezdenną rozpaczą po zdradzie ukochanego. Trzeźwo myśląca Joanna uważa, że w udanym związku niekoniecznie miłość jest najważniejsza.  Zresztą to tylko jeden z wątków tej książki. Równie eksponowany jest wątek kryminalny sprzed lat, ocierający się niemal o Ciemno prawie noc, również na płaszczyźnie relacji matka-córka.

             Dużo w tej książce tematów do przemyśleń dla czytelnika: miłość, zdrada, przyjaźń, pamięć, wspomnienia, relacje rodzinne. Dziennikarstwo społeczne i socjologiczne dochodzi do głosu może bardziej niż było to zamierzeniem autorki. Ale napisana gładkim językiem. Do przeczytania w jedną noc.

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

 


DZIEŃ KOTA - NAJLEPSZEGO PRZYJACIELA CZŁOWIEKA 
19.02.2018 r.  


 

Kot został udomowiony w Egipcie około II tysiąclecia p.n.e. Najpierw był sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami, później zaczął być traktowany jak członek rodziny, a nawet czczony jako święte zwierzę. Obecnie można przyjąć, że liczba kocich ras wynosi 44 i można je posegregować na cztery grupy: koty perskie i egzotyczne, koty półdługowłose, koty krótkowłose oraz koty orientalne.

To właśnie koty były tematem zajęć, które odbyły się 8 lutego 2018 r. Tematyka ta była powiązana ze Świętem kotów obchodzonym 17 lutego. Uczniowie kl. 3b z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych. Jednak nasze koty były bardzo nietypowe, bo wykonane ze zniszczonych książek. Wszyscy wspaniale się bawili. A nasze wielokolorowe koty są naprawdę nietypowe i stały się inspiracją dla wszystkich odwiedzających naszą Bibliotekę.

Po zajęciach została przygotowana wystawka, prezentująca nasze prace oraz książki o naszych kocich pupilach.

Przedstawiamy kilka nietypowych świąt obchodzonych w najbliższym czasie:

  • 16 lutego - Międzynarodowy Dzień Listonosza

  • 17 lutego - Dzień Kota

  • 21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  • 26 lutego - Dzień Dinozaura

  • 5 marca - Dzień Dentysty

  • 6 marca - Dzień Czystego Stołu

  • 8 marca - Dzień Kobiet

  • 17 marca - Światowy Dzień Morza

  • 21 marca - Światowy Dzień Lasu, Międzynarodowy Dzień Teatru

  • 22 marca - Światowy Dzień Wody

Agnieszka Okarmus

 

    

    

     

    

 


Bezpieczny Internet 
14.02.2018 r.  


 

Dnia 8 lutego 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z uczniami klasy siódmej Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej i klasy drugiej Gimnazjum. Tematem spotkania było "Bezpieczeństwo w Internecie". 

Omówione zostały zasady, jakimi należy się kierować przy korzystaniu z internetu w telefonie i komputerze, tak aby zabezpieczyć swoją prywatność np.:

  • Nie podawać w sieci danych osobowych ani haseł

  • Czytać regulaminy

  • Nie otwierać wiadomości od osób nieznajomych

  • Pamiętać, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje

  • Używać programów antywirusowych

Młodzież dowiedziała się również, czym jest sexting i jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą.

Spotkanie zakończyło się projekcją filmu "Sala Samobójców" w reżyserii Jana Komasy.

 

    

    

    

     


 

"NIE DO WIARY! W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY" 
30.01.2018 r.  


 

25 stycznia biblioteka dziecięca już po raz kolejny gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach ferii dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary". W spotkaniu wzięły udział dzieci ze świebodzickich placówek oświatowych - Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1 i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych. Spektakl poprzedziła zabawa w kalambury! W bibliotece na kartach książek, czeka na młodych czytelników wiele wspaniałych opowieści. Aby je odnaleźć trzeba tam trafić.

Pewnego dnia, Zosia, postanawia zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na twarzy otwiera wrota prowadzące do czytelni, w której przeżyje przygodę swojego życia. Mała dziewczynka wkrótce poznaje też panią bibliotekarkę - Sowę, opiekującą się drogocennymi książkami od wielu lat. Zosia zakłada kartę i widzi, że zapisane są na niej słowa pewnego zaklęcia. Dziewczynka szybko orientuje się, że w bibliotece działa magia, która prowadzi ją do bardzo starej księgi. Bajka w niej zapisana dzieje się naprawdę, dzięki czemu, poznaje ona nowych przyjaciół. Niestety okazuje się, że część druku jest zamazana i wspólnie z dziećmi muszą ułożyć bajkę na nowo. Aktorka czytała bajkę, a dzieci pomagały jej stworzyć historię, poprzez aktywny udział w przedstawieniu: wypowiadały magiczne zaklęcia takie jak biblioteka, lubimy czytać. Na scenie pojawia się truteń Gucio. Jest on już znudzony swoimi codziennym zajęciami takimi jak zbieranie nektaru i chce zostać gwiazdą. Zamierza śpiewać piosenki disco polo, ma już nawet przygotowany strój i rekwizyty. Wychodzi na scenę i śpiewa - "Ja uwielbiam ją, ona tu jest moja biblioteka, ja uwielbiam ją, bo tyle jest tutaj historii". Koleją postacią jest Szewczyk Skuba, który nie chce już wypasać owiec i mieszkać w Krakowie. Wędruje więc po Polsce w poszukiwaniu nowych przygód. Chce nawet zamieszkać w bibliotece. Następny bohater to kangurek Kaputek, który jest smutny. Wydaje mu się, że jest dziwny, ponieważ ma na brzuchu torbę. Zosia wyjaśnia mu, że tak mają kangury. Wpada on na pomysł, że będzie w niej nosił książki chorym dzieciom.

Ta zabawna opowieść nawiązuje do znanych przez wszystkich bajek, takich jak: "Pszczółka Maja", "Szewczyk Dratewka" oraz "Kubuś Puchatek". Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece kryją się czary. Musimy tylko uruchomić swoją wyobraźnię i odszukać różne historie na kartach książek.

Każdy z nas zaczyna swoją przygodę z książką już w najmłodszych latach, a ulubione opowieści zostają w pamięci na zawsze. Świat bajek sprawia, że bohaterowie, o których czytamy, stają się nam bliscy. Biblioteka to dom dla wielu ciekawych opowieści, aby jednak docenić taką skarbnicę wiedzy musimy ją odwiedzać, odkrywać jej tajemnice, wypożyczać książki.
Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus, Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

     
 
     


By pamięć o bohaterach trwała wiecznie - projekcja filmu "AZYL" 
23.01.2018 r.  


 

II Wojna Światowa to wciąż aktualny temat przewijający się w różnego rodzaju dyskusjach, wspomnieniach, artykułach, książkach, czy filmach. Nic więc dziwnego, że film, który Biblioteka zaproponowała Seniorom w dniu 18.01.2018r."AZYL" w reżyserii Niki Caro, na podstawie książki Diane Ackerman pod tym samym tytułem, zgromadził sporą widownię. Oparty na faktach opowiada niezwykłą historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich. Już w okresie międzywojennym Jan Żabiński był organizatorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, a od 1929 roku jego dyrektorem.

We wrześniu 1939 roku Zoo zostało zbombardowane, wiele zwierząt egzotycznych i niebezpiecznych drapieżników zastrzelono, a całkowitego spustoszenia dokonali hitlerowcy, wywożąc co cenniejsze okazy do innych ogrodów zoologicznych na terenie Niemiec. W opustoszałych pomieszczeniach Żabińscy założyli farmę trzody chlewnej produkującą mięso dla niemieckich żołnierzy. W rzeczywistości była to doskonała przykrywka do akcji ukrywania Żydów w piwnicach i tunelach na terenie Zoo Pod pretekstem odbierania resztek z Getta, wywożono ich i w ten sposób uratowano około 300 osób. Niebezpieczną i bohaterską działalność państwa Żabińskich izraelski Instytut Jad Waszem uhonorował w 1965 roku, nadając im tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

"Film bardzo mi się podobał - powiedziała w czasie dyskusji po projekcji filmu jedna z seniorek - nie zraził mnie brak rzetelności historycznej, bo to w filmie fabularnym jest nieistotne. Natomiast ukazana w nim miłość, wzajemny szacunek, poświęcenie i heroizm były wyraźnie nakreślone i to spowodowało, że się go doskonale oglądało."

Ekranizacja powieści spowodowała, że książka, którą Biblioteka ma w swoich zbiorach została od razu wypożyczona, a w kolejce czekają już następne osoby.

Janina Dubrownik

 

    

    

    

     

 


LITERACKIE WARSZTATY DETEKTYWISTYCZNE
Z MAGDALENĄ PODBYLSKĄ 

22.01.2018 r.  


 

Dnia 17 stycznia 2018 r. w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach gościła pani Magdalena Podbylska, która przeprowadziła warsztaty detektywistyczne. Zostali na nie zaproszeni uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych wraz z opiekunami (50 osób).

Pani Magda urodziła się w Kliszu. Obecnie z mężem i dwiema córkami, Marysią i Zuzią mieszka w Poznaniu. Z wykształcenia jest biologiem. Uwielbia truskawki, zieloną herbatę i upały. Nie tylko redaguje i koryguje teksty, ale również sama pisze detektywistyczne książki dla dzieci. Tego typu książki od kilku lat cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Wydawnictwo Bis wyszło naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników i wydało następujące książki pani Magdy Podbylskiej : „Tajemnice Zatoki Delfinów”, „Tajemnice Świstakowej Polany” oraz „Tajemnice Końskiej Zagrody”. Wkrótce ukaże się kolejna „Wiewiórek i Bóbr. Przygody leśnych detektywów”.

Podczas prowadzenia warsztatów pani Magda Podbylska wykorzystała prezentację multimedialną oraz czytała dzieciom fragmenty książki „Tajemnice Końskiej Zagrody”. Bohaterkami tych bardzo ciekawych opowiadań są małe, bystre dziewczynki, uwielbiające rozwiązywać zagadki, a tych jest niemało w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie przebywają na wakacjach. Zdolności detektywistyczne więc bardzo im się przydadzą.

Na zajęciach dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji między innymi na temat maści konia, którą ustala się na podstawie grzbietu, grzywy i ogona oraz końskiego chodu: koń kłusuje, cwałuje, stępuje, albo galopuje.

Zajęcia prowadzone były w bardzo lekkiej formie, aktywizując uczestników poprzez wspólną, wesołą zabawę, w której należało wskazać świadka, podejrzanego i oskarżonego. Inną twórczą zabawą było uzupełnienie tekstu otrzymanego od autorki tak, aby powstało opowiadanie „wesołe, albo straszne”, jak to określiła sama pani Magda. Takie właśnie opowiadania- wykorzystujące wyobraźnię i inwencję dzieci- powstały dzięki warsztatom.

Kolejną niespodzianką było ćwiczenie wyobraźni za pomocą: dotyku i węchu uczestnicy musieli odgadnąć, jaki przedmiot jest ukryty w płóciennym woreczku. Były to np. karta kredytowa, klamerka do bielizny, bombka choinkowa, śrubka, lizak Pisarka snuła opowieść, zaś dzieci oddawały tajemnicze przedmioty, które musiały pasować do treści.

Na zakończenie tego bogatego w atrakcje i prowadzonego z humorem spotkania, pani Magdalena Podbylska ofiarowała wszystkim uczestnikom warsztatów pamiątkowe zakładki i gorąco zachęcała dzieci do rozwijania wyobraźni poprzez pisanie własnych opowieści, a przede wszystkim przez czytanie książek.

Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb, Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     


Przystanek Biblioteka 
19.01.2018 r.  


 

Kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach wspierała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Mroźna niedziela zachęcała Wolontariuszy aby wstąpić do Biblioteki, gdzie czekały na nich gorące napoje i słodki poczęstunek, a także możliwość zagrzania się przed kolejnym etapem zbiórki pieniędzy. Celem tegorocznej Orkiestry było pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Każdy kwestujący Wolontariusz WOŚP wyposażony jest w identyfikator, puszkę kwestarską i serduszka przeznaczone dla darczyńców.

Swój wkład zaznaczyliśmy również w pracach nad najdłuższym ogonem latawca.

Przypomnijmy, że Szefową świebodzickiego Sztabu WOŚP jest Pani Zofia Marek, a wynik zbiórki w Świebodzicach wyniósł rekordową kwotę ponad 92 tysięcy złotych.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.