Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

"ŻEBY ROZMOWA BYŁA MOŻLIWA, POMIMO ODMIENNYCH POGLADÓW…" - CZYLI REFLEKSJE PO ŻYWEJ BIBLIOTECE.

"ŻEBY ROZMOWA BYŁA MOŻLIWA, POMIMO ODMIENNYCH POGLADÓW…" - CZYLI REFLEKSJE PO ŻYWEJ BIBLIOTECE. 
10.07.2017 r.  


 

Pierwszy czwartek lipca na życzenie Użytkowników, którzy wzięli udział w Żywej Bibliotece miesiąc temu, poświęcony był temu przedsięwzięciu. Świadczy to, o tym że była to impreza potrzebna i pozostawiająca trwały ślad w pamięci świebodziczan. Do spotkania doszło z inicjatywy czytelników biblioteki, którzy chcieli podzielić się refleksjami, a także poznać odczucia innych na temat Żywych Książek.

Dowiedzieliśmy się o motywach i wyborach jakimi kierowali się przybyli na to wydarzenie, a także czy "wypożyczane" Książki spełniły oczekiwania. Nie obyło się bez rozmów dotyczących współczesnych problemów na świecie, które dotykają pośrednio bądź bezpośrednio każdego z nas, a zainspirowane rozmowami z dostępnymi Żywymi Książkami: Imigrantką, Muzułmaninem, Księdzem czy Bezdzietną z wyboru.

Wszyscy zgodnie orzekli, że takie akcje jak Żywa Biblioteka powinny na stałe wpisać się w kalendarz bibliotecznych imprez i zadeklarowano chęć rozmów z przedstawicielami reprezentującymi osoby będące w przeszłości społecznie dysfunkcyjne (np. były bezdomny, były narkoman), osobami chorymi na depresję, a leczącymi się, chorymi na bielactwo czy niepełnosprawnymi.

Okazało się, nie pierwszy raz, że spotkania w bibliotece przynoszą wiele korzyści Użytkownikom, którzy nie unikają podejmowania trudnych tematów i pomimo odmiennych poglądów potrafią wykładać swoje racje w sposób kulturalny. Konkluzją i podsumowaniem czwartkowego spotkania stała się jakże bogata w konkret myśl: "sztuką jest, żeby rozmowa była możliwa, pomimo odmiennych poglądów"… Czy nie o to chodzi w idei Żywej Biblioteki?

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach
fot. Joanna Lis.

"ŻEBY ROZMOWA BYŁA MOŻLIWA, POMIMO ODMIENNYCH POGLADÓW…" - CZYLI REFLEKSJE PO ŻYWEJ BIBLIOTECE.

Utworzono dnia 21.06.2019, 14:52

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

  


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.