Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Sieciaki na wakacjach

Utworzono dnia 22.07.2019

SIECIAKI NA WAKACJACH

            W tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach po raz pierwszy przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ”Sieciaki na wakacjach w Twojej miejscowości”! Organizatorem akcji jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Orange. Akcja ma na celu edukację w zakresie reagowania na zagrożenia w internecie oraz sposobów ich unikania. Uczestnicy poznają zasady bezpiecznego korzystania z sieci, ochrony prywatności, dbania o swój wizerunek w internecie, a także dowiedzą się jakie zagrożenia mogą być związane ze znajomościami online oraz kim są hejterzy.
            Dnia 16 lipca 2019 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w sieciakowym pikniku uczestniczyły dzieci z półkolonii z Publicznej Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Świebodzicach. Spotkanie składało się z dwóch części: pierwsza część została zrealizowana w bibliotece, a druga część miała charakter pikniku i odbyła się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3.
            Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania uczestników i zapoznania ich z ideą akcji „Sieciaki na wakacjach. Następnie dzieci obejrzały pięć krótkich filmów dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z internetu; po każdej kreskówce dzieciom zadawane były pytania do treści filmu, które stanowiły punkt wyjścia do dyskusji o bezpieczeństwie w sieci. Po obejrzeniu wszystkich kreskówek na flipcharcie wspólnie stworzyliśmy zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa w internecie. Potem przyszła pora na zabawy z kodowaniem. Zadaniem dzieci było odkodowanie ukrytego na kartkach hasła związanego oczywiście z bezpieczeństwem w sieci. Następnie zabawa przeniosła się na matę do kodowania, na której dzieci odkodowały ukryte na macie hasło: „chroń swoją prywatność”. Na zakończenie zajęć w bibliotece z kolorowych kubeczków wspólnie ułożyliśmy napis SIECI@KI.
            Druga część spotkania odbyła się na świeżym powietrzu. Taka forma zajęć miała na celu pokazanie dzieciom atrakcyjnych i alternatywnych dla internetu i komputera sposobów na spędzanie wolnego czasu. Tę część spotkania rozpoczęliśmy zabawami integrującymi z chustą Klanza. Następnie dzieci bawiły się w grę „Na Sieciuchy nie łapiemy”, która odbywała się na podstawie zasad popularnej zabawy w kolory lub w kolanko. Piłkę można było łapać na hasło-imię członka drużyny Sieciaków. Jeśli ktoś chwycił piłkę na hasło „Sieciuchy” musiał uklęknąć. Potem następnie dzieci zostały podzielone na dwie drużyny: Sieciaki i Sieciuchy, których zadaniem było przeciąganie liny. Konkurencję wygrały oczywiście Sieciaki. Następnie, również w zespołach, dzieci uczestniczyły w „Sieciakowym wyścigu”, którego zwieńczeniem był rzut woreczkiem do celu (obręczy). Nie zapomnieliśmy także o piłce. Dzieci w drużynach miały za zadanie przekazać sobie jak najszybciej piłkę. Finałem aktywności na świeżym powietrzu było stworzenie przez uczestników za pomocą kolorowej kredy rysunków przedstawiających Sieciaki na wakacjach.

            Nasi goście bawili się wyśmienicie. Zabawom towarzyszyło mnóstwo emocji i śmiechu. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w trakcie zajęć pozwoli uczestnikom "sieciakowego pikniku"  bezpiecznie poruszać się po sieci i pozwoli im uniknąć niebezpiecznych sytuacji w intenecie.

 

                                                                   

Tekst i zdjęcia: Ewa Tadeuszak, Justyna Głowacka-Sikoń

Sieciaki na wakacjach (foto)

Utworzono dnia 22.07.2019, 12:58

height="82" height="82"height="82"

 

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Kalendarium

Październik 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Nasi Partnerzy

logo

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 118

W poprzednim tygodniu: 205

W tym miesiącu: 438

W poprzednim miesiącu: 733

Wszystkich: 3677