Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

2016

 

WAKACYJNE SPOTKANIE Z KRASNOLUDKAMI 
11.08.2016 r.  


 

"Czy to bajka, czy nie bajki,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie" . 
(M. Konopnicka)

9 sierpnia bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego Chatka Puchatka. Panie bibliotekarki postanowiły zabrać przedszkolaki do Krainy Krasnoludków. Ze stacyjki siedmiu smutków wyruszył pociąg krasnoludków. Na początku zajęć bawiliśmy się w Zgaduj-zgadula.

Dzieci odgadywały zagadki, odpowiadały na pytania np.: Czy krasnale mają brodę?, Czy krasnale są duże? itp. Następnie wysłuchały fragmenty książek : "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" oraz M. Konopnickiej "O krasnoludkach i Sierotce Marysi". Po wysłuchaniu i omówieniu bajek dzieci liczyły krasnoludki, wymieniały ich imiona (dzieliły je na sylaby z wyklaskiwaniem), wyszukiwały inne nazwy określające krasnoludki (skrzaty, duszki, elfy, karzełki), opisywały ich wygląd, wymieniały znane krasnale (Koszałek Opałek, Smerfy, Hałabała), określały ich cechy charakterystyczne, np. Wesołek - jest wesoły. Po rozrywkach umysłowych nadszedł czas na pląs do piosenki "My jesteśmy krasnoludki".

Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa ze śpiewem "Wąską ścieżką przez ogródek". Jej teść opowiada o krasnoludku, podczas zabawy trzeba naśladować różne ruchy, które czasami są zabawne.

Bibliotekarka opowiedziała również maluchom o wrocławskich krasnalach, które mogą spotkać wybierając się na wycieczkę do Wrocławia. W zajęciach wykorzystano fragmenty książki Mariusza Urbanka pt. "Wrocławskich krasnali historie prawdziwe". Warto wspomnieć, że pisarz gościł w naszej bibliotece , a było to w roku 2009. Podsumowując nasze rozważania na temat istnienia krasnoludków dzieci stwierdziły zgodnie, że można je znaleźć tylko w bajkach. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały obrazki przedstawiające krasnoludki.

Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
    


Wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Fantasy 
08.08.2016 r.  


 

4 sierpnia grupa członków Dyskusyjnego Klubu Fantasy udała się na wycieczkę do Jedliny-Zdrój. Oprócz zwiedzania tej przepięknej miejscowości, odwiedziliśmy również Park Aktywności - Czarodziejska Góra. Park linowy, tor saneczkowy i tor pontonowy, to tylko niektóre z atrakcji, jakie nas czekały. Po przeszkoleniu, każdy uczestnik wycieczki miał okazję wykazać się sprawnością podczas pokonywania przeszkód w parku linowym. Było to nie lada wyzwanie, ale świetnie sobie poradziliśmy.

Zjazdy na torach saneczkowym i pontonowym sprawiły nam wiele radości. Po atrakcjach w Parku Aktywności, udaliśmy się na zwiedzanie Jedliny -Zdrój. To piękne, malownicze miasteczko z wieloma zabytkami.

Przez najbliższy rok, członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy będą mieli mnóstwo pracy. Już rozpoczęliśmy wstępne działania dotyczące kolejnego przedstawienia, które odbędzie się w przyszłym roku. Ponadto mamy w planach jeszcze inne inicjatywy. Dlatego też, postanowiliśmy się trochę zrelaksować, zwłaszcza, że to okres wakacyjny.

Agnieszka Okarmus - moderator
Dyskusyjnego Klubu Fantasy,
Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

     
 

    

 

CZYTAJ I DYSKUTUJ
CZYLI LETNIE SPOTKANIE W DKK 

02.08.2016 r.  


 

Już po raz kolejny 28 lipca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach odbyła się kolejna edycja Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym brali udział stali klubowicze. Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, które poprowadziła Beata Wiciak, moderatorka DKK przy współudziale stażystki Ewy Kowalik. Przybyli goście rozmawiali o książce zaproponowanej na poprzednim DKK. Była to króciutka powieść pt. „Joseph” autorstwa Marie- Helene Lafon, wzbudzając interesującą dyskusję o zawartym w niej przesłaniu. 

Ten niezwykle cieniutki tomik zaliczający się do Arcydzieł Literatury Światowej wzbudził wiele ciekawych refleksji pasjonatów słowa pisanego. Do najbardziej zaangażowanych uczestniczek należały: Róża Stolarczyk oraz Barbara Bednarek. Obie panie miały bardzo ciekawe przemyślenia na temat życia czołowej postaci –Josepa. Zauważono, że ta historia mogłaby się przydarzyć każdemu z nas. Stwierdzono, że główny bohater to człowiek, który z własnego wyboru nie potrafił wieść szczęśliwego życia, bowiem trudna sytuacja egzystencjalna i problemy z przeszłości ciągnące się za nim jak cień sprawiły, że nie mógł ich pozostawić daleko za sobą. W czasie trwania spotkania czytelnicy również polecali książki, które zostawiły ślad w ich w pamięci, do których warto sięgnąć: Suzanny Eibuszy: „Pamięć jest naszym domem”, Artura Allena: „Laboratorium Doktora Weigla” oraz Paula Hawkinsa: „Dziewczynę z pociągu”.

Po raz kolejny klubowicze podzielili się refleksjami na temat spotkań w DKK, o tym, że tego typu spotkani są potrzebne, zwłaszcza w erze wirtualnej rzeczywistości, która pochłania współczesnego człowieka. Stajemy się coraz bardziej od niej zależni i w niej uwięzieni, a czasem nawet przykuci do domowego fotela. Coraz rzadziej odczuwamy potrzebę spotkania i rozmowy z drugim człowiekiem. Często zakładamy, że Internet i zamieszczone w elektronicznych bibliotekach e-buki zastąpią nam wiedzę, którą możemy podzielić się z innymi. Jednak nic nie zastąpi przytulnych spotkań miłośników literatury przy filiżance herbaty, szeleszczących kartek papieru i zapachu druku, który pozwala poczuć atmosferę twórczych myśli i opinii.

Więcej o książce http://www.biblioteka.swiebodzice.pl/strony/recenzje_czytelnikow.htm 

Stażystka
Ewa Kowalik.
Moderator DKK
w Świebodzicach
Beata Wiciak.

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 

 

WAKACJE Z PRZEDSZKOLAKAMI 
26.07.2016 r.  


 

22 lipiec okazał się kolejnym słonecznym dniem. Panie bibliotekarki zaprosiły tym razem na spotkanie dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2. Zajęcia odbyły się na świeżym powietrzu, a dokładnie pod lipą. Dzieci usiadły w kręgu na ławeczkach i wysłuchały bajki pt.: "Czarodziej Leonard i stary dąb". 

Następnie odgadywały zagadki, które dotyczyły znanych postaci bajkowych takich jak: Kubuś Puchatek, Calineczka, królewna Śnieżka, Samochwała, Kaczka Dziwaczka itp. Ponadto, na tablicy zamieszczone były napisy, maluchy zgadywały z jaką bajką im się kojarzą np.: jabłko, pantofelek, kareta, koszyczek. Kolejna zabawa literacka polegała na uważnym słuchaniu czytanego tekstu, podczas którego dzieci musiały naśladować głosem, ruchem, gestem bohaterów krótkiego utworu (koguta, rycerzy, króla i królewny). Było to zadanie na koncentracje.

Po zmaganiach z literaturą, nadszedł czas na gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty. Były tańce i zabawy ze śpiewem: "Rolnik sam w dolinie", "Pingwin", "Stary niedźwiedź", "Idzie zuch", "Łabędzie", "Mam chusteczkę haftowaną" itp. W zabawie "Jestem muzykantem", dzieci naśladowały granie na różnych instrumentach: flet, trąbka, bęben, skrzypce. W zajęciach wykorzystano piosenki z płyty " Muzyczny świat zabaw".

Na zakończenie odbyło się puszczanie kolorowych baniek mydlanych. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Dzieci otrzymały lizaki, a panie w ramach podziękowań kolorowe kwiaty wykonane z papieru. W zajęciach pomagały nam wolontariuszki : Sandra Wiktorek i Emilia Wzgarda. Składamy im serdeczne podziękowania.

Tekst: Ewa Tadeuszak, Alicja Głąb
Fot: Agnieszka Okarmus, wolontariuszka Sandra Wiktorek

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

    

 

WAKACJE SPOTKANIE POD LIPĄ 
26.07.2016 r.  


 

„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie” - zapraszał Jan Kochanowski we fraszce „Na lipę”. My również mając w otoczeniu biblioteki piękne lipy, postanowiłyśmy już po raz kolejny zaprosić dzieci, rodziców i dziadków do chłodnego cienia tego szlachetnego drzewa. Na spotkaniu 21 lipca pojawiły się dzieci ze świetlicy środowiskowej „Tęczowa Gromada” oraz pozostali czytelnicy naszej biblioteki. Czekał tam na nich miły odpoczynek z książką oraz familijne gry i zabawy ruchowe.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania bajki pt. „Czerwony Kapturek” w nawiązaniu do obchodzonego 19 lipca Dnia Czerwonego Kapturka. Dzieci z przyjemnością oglądały piękne, kolorowe książki i z łatwością odpowiadały na zagadki, rozwiązywały bardzo lubiane kalambury (tytuły książek, przysłowia). Było wiele tańców integracyjnych umożliwiających wzajemne poznanie się dzieci.

Niesłabnącym powodzeniem cieszą się duże bańki mydlane, które mienią się w słońcu różnymi kolorami. Dziewczynki świetnie sobie radzą z hula hopem, a chłopcy z trafianiem do celu. Przechodnie z zaciekawieniem przyglądali się naszej zabawie i często, zwłaszcza gdy byli z dziećmi decydowali się do nas dołączyć. Wszyscy witani byli bardzo serdecznie.

W zajęciach pomagały zaprzyjaźnione z biblioteką wolontariuszki Sandra Wiktorek i Emilia Wzgarda. Naszym miłym gościem była pani Dagmara Krekora z Telewizji Regionalnej, która uwieczniła na filmie nasze wspólnie spędzone chwile. Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie i zapraszamy ponownie w sierpniu.

Alicja Głąb, Agnieszka Okarmus, Ewa Tadeuszak
Fot. wolontariuszka Sandra Wiktorek

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    

 

WAKACJE W BIBLIOTECE - PÓŁKOLONIA Z MIEJSKIEGO DOMU KULTURY 
22.07.2016 r.  


 

7 lipca 2016 roku bibliotekę odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury. W spotkaniu uczestniczyło 36 osób wraz z opiekunami. Ze względu na dużą ilość dzieci grupa została podzielona na dwa mniejsze zespoły. Panie bibliotekarki przygotowały dla nich mnóstwo atrakcji. W bibliotece odbywały się zajęcia z przysposobienia bibliotecznego, a w auli gry, tańce i zabawy ruchowe. Po godzinie nastąpiła zamiana grup.

Zabawę rozpoczął taniec integracyjny "Taniec Eleny". Następnie pani bibliotekarka przygotowała kilka zabaw, które umożliwiły jej lepsze poznanie dzieci: "Sałatka owocowa", "Wężyk", "Niedokończone zdania", "Wizytówka", "Paszport" itp. Były też zagadki, kalambury oraz gry planszowe. Wszyscy lubią zabawy z chustą klanzową, dlatego nie zabrakło ich podczas zajęć. Są to zabawy ułatwiające wzajemne poznanie się oraz integrujące grupę: "Kogo brakuje?", "Przebieganie pod chustą", "Kolory", "Imiona", zabawy uczące współdziałania: "Bilard", "Sztorm" oraz zabawy ćwiczące refleks i spostrzegawczość: "Pająk", "Rybak i rybka", "Naleśnik". Na zajęciach dzieci nauczyły się także kilku tańców między innymi "Pinque dance" i "Taniec połamaniec". Na zakończenie spotkania uczestnicy w grupach tworzyli plakat zachęcający do czytania, promujący bibliotekę i czytelnictwo.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
    

 

Po zajęciach ruchowych, tańcach i grach, dla dzieci przygotowane zostały zabawy związane z książką bo:

"Książka nas nauczy, książka ucieszy,
Czasem zadziwi nas niemało
Albo po prostu tak rozśmieszy,
Jakby się dobry żart słyszało.
Książka tak mądrze nam doradza
Różne wskazówki
Wzory daje
Książka w szeroki świat wprowadza
Dalekie z nami zwiedza kraje." 

                               (Hanna Łochocka, Książka czeka)

Nasi mali goście dowiedzieli się jak zbudowana jest książka, czemu służą jej poszczególne elementy i jak się ją tworzy. Jest to długi proces, w którym bierze udział sztab ludzi: autor, tłumacz, ilustrator, korektor, wydawca, drukarz. Dzieci miały za zadanie stworzyć własną książkę. Mali pisarze i ilustratorzy ochoczo zabrali się do dzieła. Praca zespołowa przyniosła wspaniałe efekty, powstały karty, które następnie połączone zastały w całość. Na okładce, która zwieńczyła dzieło znalazły się następujące elementy: autorzy, ilustratorzy, tytuł, wydawnictwo, miejsce wydania, rok wydania, cena, oczywiście niezbyt wygórowana i książka gotowa. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, zwłaszcza, że oprócz twórczości artystycznej mogły się wykazać doskonałą znajomością literatury dziecięcej, odpowiadając na zagadki.

"Lubimy książkę przyjaciółkę,
Wiesz, co ci powiem?
Nie odwlekaj!
Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
Sięgnij po książkę!
KSIĄŻKA CZEKA."

                               (Hanna Łochocka, Książka czeka)

My również czekamy. Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci do biblioteki.

Tekst: Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: wolontariuszka Sandra Wiktorek


 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

    

 

WAKACJE W BIBLIOTECE - PÓŁKOLONIA Z PUBLICZNEGO ZESPOŁU SZKÓŁ INTEGRACYJNYCH 
22.07.2016 r.  


 

8 lipca bibliotekę odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanej przy Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych. W spotkaniu uczestniczyło 26 osób wraz ze swoimi paniami: A. Imiołek i V. Siwiak. Dzieci spędziły u nas 3 godziny na świetnej zabawie. Na zajęciach pojawiły się tańce, gry i zabawy ruchowe, rozrywki umysłowe, zabawy literackie, muzyczne i plastyczne. Na początku pani bibliotekarka zawarła z uczestnikami tzw. kontrakt, który zawierał reguły obowiązujące podczas zajęć. 

Następnie każde dziecko odrysowało na arkuszu szarego papieru swoją dłoń, a w środku wpisało swoje imię jako akceptację zawartej umowy. Aby lepiej poznać grupę stosuje się zabawy integrujące takie jak: Poznajmy się, Wężyk, Niedokończone zdania, "Sałatka owocowa". Dużą radość sprawiły zabawy rytmiczne "Orzeszek" , "Litery" oraz "Onse Madonse". Następnie przeszliśmy do zabaw literackich. Dzieci odgadywały rozmaite zagadki, bawiły się w kalambury oraz odczytywały na różne sposoby wiersz J. Brzechwy pt. "Dzik" np.: szybko, wolno, cicho, głośno itp. W drugiej części zajęć były tańce integracyjne: "Pinquine dance", "Chocolate", "Belgijka" i zabawy ze śpiewem: "Woogie Boogie", "Mucha w mucholocie", "Krasnoludek". Uczestnicy poznali dwie nowe zabawy "Paszport" i "Znajdź kogoś kto", ułatwiają nam one poznanie grupy. Następnie odbyły się zajęcia plastyczne. Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda z nich otrzymała na kartce część wiersza J. Brzechwy pt. "Tom", jej zadaniem było zilustrowanie danego fragmentu. Potem pani bibliotekarka odczytała wiersz, a dzieci układały swoje ilustracje według kolejności. Tak oto powstała całość utworu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zatańczyli taniec Eleny.

Tekst : Ewa Tadeuszak
Zdjęcia: wolontariuszka Sandra Wiktorek

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

    

 

PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ Z INNYMI CZYLI
świebodzicki bookcrossing 

21.06.2016 r.  


 

Bookcrossing to inaczej uwalnianie książek, które zalegają na półkach czytelników. Tomiki można przynosić i pozostawiać w bibliotekach w całym kraju, choć to nie jedyne miejsca, w jakich możemy podzielić się swoimi ulubionymi pozycjami literackimi. Należą do nich m.in. instytucje kultury, teatry, uczelnie, wybrane sklepy, a nawet zaciszne parki, w których miłośnicy słowa pisanego mogą przeżyć fascynującą przygodę z bohaterami czytanej powieści. 

Idea przedsięwzięcia narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 r. i swoim zasięgiem objęła cały świat. W Polsce przyjęła się w 2003 r. z inicjatywy uczniów XXX LO im. Bolesława Prusa w Łodzi, wzbudzając duże zainteresowanie i popularność wśród miłośników bestsellerów. W globalną akcję boockcrossingu zaangażowało się ponad 300 tysięcy czytelników z blisko 130 krajów świata, której celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród ludzi w każdym wieku i o różnym statusie społecznym. Wydarzenie daje szansę przede wszystkim tym, których nie stać na zakup wymarzonego dzieła literackiego, a także stwarza sposobność do dyskusji i spotkania się z drugim człowiekiem. Dzięki temu ruchowi każda książka zamiast pokrywać się kurzem stojąc na naszych regałach może powędrować dalej i stać się dla kogoś źródłem darmowej wiedzy.

W ubiegłym roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach udział w pierwszej edycji projektu zainicjowała bibliotekarka świebodzickiej biblioteki, Beata Wiciak. Nie da się ukryć, że spotkanie zarówno przed rokiem, jak i obecnie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności.

16 czerwca 2016 r w naszej placówce gościli stali bywalcy oraz uczniowie LO im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach i uczniowie Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. W tym roku hasło: "Uwolnij książkę" dotyczyło wydawnictw II obiegu, kiedy wolne słowo było mocno ocenzurowane, a tacy pisarze jak Marek Hłasko, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Vladimir Nabokov czy Aleksander Sołżenicyn nie ukazywali się oficjalnie. Ich dzieła zakazane przez władzę znajdowały "uwolnienie" w podziemiu i do tego nawiązywało tegoroczne Święto Wolnych Książek w naszej świebodzickiej instytucji.

Wspomnieniami z walki z komuną w czasach PRL i ostrej cenzury podzielił się nasz gość specjalny pan Henryk Sawa, aktywny działacz ówczesnej Solidarności oraz sprawujący urząd zastępcy Burmistrza Świebodzic w latach 1990-1998. Został on odznaczony honorowym medalem "Niezłomni" przyznanym za działalność opozycyjną i poniesione wyrzeczenia, ofiarność, bezinteresowność w obronie godności człowieka i oddanie ideałom "Solidarności" . Podczas aktywności w konspiracyjnych strukturach w latach 1981-1989 za niezależną i niepodległą Polskę został internowany. Henryk Sawa był jednym z nowatorów ruchu niepodległościowego w Świebodzicach. W grudniu 1980 roku zorganizowano struktury Międzynarodowego Komitetu NSZZ "Solidarność", gdzie nasz gość oraz Franciszek Dubarek jako reprezentanci zakładu "Klimator" zostali jego członkami.

Po zakończeniu spotkania zebrani goście mogli zobaczyć i dotknąć "bibułę" czyli oryginalne publikacje wydawane w podziemiu w tzw. "drugim obiegu" w czasach reżimu komunistycznego, kiedy nie było wolności słowa. Te wszystkie udostępnione materiały pochodziły ze zbiorów czytelników świebodzickiej biblioteki pani Małgorzaty Smazy i pana Ryszarda Mukoida, za co serdecznie dziękujemy.

tekst: Ewa Kowalik, Beata Wiciak
zdj. Janina Dubrownik.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

 

KONKURS PLASTYCZNY DLA NAJMŁODSZYCH CZYTELNIKÓW 
17.06.2016 r.  


 

Dnia 16 czerwca 2016 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyło się rozwiązanie konkursu plastycznego. Tematem przewodnim byli " Bohaterowie baśni i bajek"( H. Ch. Andersen, J. W. Grimm i Ch. Perault). Przeznaczony był on dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Na konkurs wpłynęło 80 prac indywidualnych i 2 grupowe. 

Placówki, które wzięły w nim udział to: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr3, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr4, Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi, Świetlica środowiskowa, Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie, Niepubliczne Przedszkole Językowe "Chatka Puchatka", Niepubliczne Przedszkole " Kraina Marzeń", Publiczne Przedszkole Nr3, Publiczne Przedszkole Nr2 z oddziałami integracyjnymi. Jury wybrało 37 prac, które zostały wyróżnione. Można je podziwiać na wystawie w bibliotece dziecięcej. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. " Maruba i lamparty" przygotowane przez swoich rówieśników uczniów kl. IIb, pod kierunkiem pani Bożeny Czykiety .Sztuka opowiada o wyprawie małego murzynka Maruby do dżungli po kokosy. Chłopiec chciał je sprzedać, aby kupić naszyjnik dla swojej mamy z okazji zbliżającego się Święta Matki. Przepiękne , pomysłowe, kolorowe dekoracje wzbudziły wśród widowni zachwyt. W przedstawieniu znalazło się mnóstwo piosenek i rytmiczne, afrykańskie tańce. Doskonała gra małych aktorów została nagrodzona gromkimi brawami. Wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i książeczki.

WYRÓŻNIENIA:

1. Ola Kierczyńska
2. Jakub Maliborski
3. Weronika Szenderska
4. Antonina Żelakiewicz
5. Lena Kozak
6. Jakub Głód
7. Kaja Kieceńka
8. Weronika Gaik
9. Jakub Nowicki
10. Nadia Wolontkowska
11. Ewa Stawiak
12. Szymon Gmur
13. Bogusław Połoszczański
14. Marcel Minta
15. Julia Szymańska
16. Antonina Zawadzka
17. Mateusz Bednorz
18. Maja Wołoch
19. Natalia Stochniałek
20. Marta Wawrocka
21. Zuzanna Bieńkowska
22. Patrycja Kurka
23. Hanna Wzorek
24. Kornelia Piasecka
25. Krystian Pochroń
26. Paweł Kuczera
27. Marta Kusio
28. Szymon Cybulski
29. Zuzanna Podstawka
30. Milena Janowska
31. Kuba Zalas
32. Bartłomiej Krzyżkowski
33. Natalia Staszyńska
34. Martyna Mazur
35. Marcin Węgorek
36. Martyna Jurczyszak
37. Amelia Węgorek

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

 

PAWEŁ BERĘSEWICZ CZYLI Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 
14.06.2016 r.  


 

Dnia 10 czerwca 2016 roku w auli Szkoły Podstawowej Nr 3 odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, które zorganizował Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. W imprezie uczestniczyło 120 osób, byli to uczniowie klas IV-VI ze wszystkich świebodzickich szkół podstawowych oraz z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej z Mokrzeszowa. Było to już trzynaste spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami, które odbywało się w ramach akcji „Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH.” W tym roku przebiegła ona pod hasłem „BILET DO EUROPY”.

Paweł Beręsewicz jest anglistą, tłumaczem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Jego najbardziej znane książki to seria o rodzinie Ciumków, powieści „Tajemnica człowieka z blizną”,
„A niech to czykolada!”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”.
Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to : Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy oraz nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Rozpoczynając spotkanie pan Paweł Beręsewicz zapytał dzieci czy domyślają się jaką pracę wykonywał zanim został pisarzem. Policjantem! Ochroniarzem! Informatykiem! - zgadywały dzieci. Otóż- brzmiała odpowiedź –byłem nauczycielem języka angielskiego w liceum. Jestem także autorem słownika polsko -angielskiego, oraz tłumaczem. Przetłumaczyłem na język polski między innymi „Anię z Zielonego Wzgórza”i „Tajemniczy ogród”. Teraz jednak jestem przede wszystkim pisarzem.

Następnie pan Paweł zaprosił do swojego stolika odważne dzieci, które nie tylko lubią czytać, ale i rozmawiać o książkach. Jako że dyskusja na temat książek jest bardzo poważna- powiedział autor- trzeba przyjąć odpowiednią pozę, czyli założyć nogę na nogę, mieć skupioną minę i powoli pić kawę, albo herbatę z miniaturowych filiżanek. Należy podziwiać młodych ludzi za swobodę, z którą odpowiadali na pytania i dzielili się własnymi przemyśleniami na temat książek. Wielka w tym zasługa pana Pawła Beręsewicza, bowiem stworzył on tak miłą atmosferę, pełną serdeczności i aprobaty, że młodzi dyskutanci zapominali o tremie. Można było wybrać tematykę książki o której chciało się rozmawiać, a zatem mogły to być kryminały, książki o miłości, pieniądzach , albo o piłce nożnej.

Magdę pan Paweł Beręsewicz zapytał o dzisiejszy stan czytelnictwa. Wszędzie biją na alarm, że ludzie nie czytają książek. Czy należy się tym martwić? Jak uratować książkę przed wyginięciem? Co zrobić, aby książki były częściej czytane? Magda zgodziła się z tą opinią i dodała, że to zasługa, a raczej wina komputerów, do których dostęp należałoby dzieciom ograniczyć. Sama bardzo lubi czytać książki, bo „ Kto czyta -ten żyje wielokrotnie”( zacytowała myśl Józefa Czechowicza). Magda wybrała kryminał, więc rozmowa potoczyła się na temat książki „Tajemnica człowieka z blizną”. Kacper interesuje się piłką nożną i dla niego pan Paweł miał ciekawą książkę „Więcej niż klub”. Marcel chciałby poczytać
o pieniądzach więc autor zaproponował mu książkę „Pieniądze albo kasa”.

Pan Paweł Beręsewicz chętnie odpowiadał na pytania, które zadawali mu uczniowie. Oto odpowiedzi na niektóre z nich. Pisać zaczął mając 34 lata. Pierwszą jego książką była pozycja
„Co tam u Ciumków”, inspiracją do jej napisania była jego własna rodzina. Obecnie pracuje nad książką, która zawierać będzie wiersze o różnych dyscyplinach sportowych.

Na zakończenie spotkania, które na długo pozostanie wszystkim w pamięci, autor rozdawał autografy, podpisywał swoje książki i pozował do pamiątkowych zdjęć.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

    

 

WOLNO CZYTAĆ CZYLI NOC BIBLIOTEK W ŚWIEBODZICACH 
08.06.2016 r.  


 

NOC BIBLIOTEK to impreza, która w tym roku po raz drugi miała w Polsce swoją odsłonę. I edycja pod hasłem: „GROZA NIE CZYTAĆ” odbyła się 30 maja 2015 r., a Nocy towarzyszyła akcja: „Przynieś książkę do biblioteki”. Do akcji włączyły się znane osobistości świata książki i kultury- Mariusz Szczygieł, Joanna Bator oraz prof. Jerzy Bralczyk.

NOC BIBLIOTEK spotkała się z ogromnym odzewem wszystkich instytucji kultury, dlatego też i w tym roku postanowiono o kontynuacji i II edycji pod hasłem: „WOLNO CZYTAĆ”. Data tegorocznej Nocy przypadającej na dzień 04 czerwca, ściśle związana była z pierwszymi wolnymi wyborami do Sejmu i Senatu, który miały miejsce 27 lat temu. W sposób szczególny podkreślono rolę wolności oraz tego, że czytanie i korzystanie z książek i dorobku dziedzictwa narodowego jest naszym niezbywalnym prawem.
Pomysł zorganizowania NOCY BIBLIOTEK miał na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa czy instytucji kultury, ale także ta wieczorno-nocna akcja służyła niekonwencjonalnemu sposobowi ukazania zbiorów, działalności i bogatej oferty kulturalnej wielu bibliotek, gdzie tworzywem i punktem wyjścia do poszukiwań i rozwijania zainteresowań staję się książka.

W I edycji Nocy Bibliotek udział wzięło ok. 600 instytucji, natomiast II edycja przyciągnęła ich niemal 1000!

Organizatorzy, współorganizatorzy i partnerzy akcji to. m.in.: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Książki, Fundacja ABCXXI- „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Biblioteka Narodowa, a także Polskie Radio- Jedynka, TVP Kultura i Lustro Biblioteki.

Noc Bibliotek ma przede wszystkim na celu promocję placówek, jako najbardziej dostępnych instytucji, nawet wieczorno-nocną porą.

W tym roku po raz pierwszy oficjalnie Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do II edycji i zagościła na mapie Polski biorącej udział w akcji. Sugerując się wolnością wyboru nasz placówka 04 czerwca przeniosła swoich użytkowników w wirtualny wymiar rzeczywistości, proponując warsztaty zatytułowane „DROGA DO BLOGA”. Promocją i wyróżnieniem dla świebodzickiej biblioteki było to, iż prowadzącą te zajęcia trener pani Barbara Maria Morawiec to uosobienie nowoczesnej bibliotekarki, orędowniczka bibliotek cyfrowych i zastosowania nowoczesnych technologii w instytucjach kultury, redaktor naczelna Lustra Biblioteki i jednocześnie członkini i koordynatorka Komitetu Organizacyjnego Nocy Bibliotek 2016.

Tego wieczoru 04 czerwca dowiedzieliśmy się nie tylko o tym, czym jest BLOG, ale także do czego służy, jakie ciążą na nim cele i zadania, ale także na przykładzie Lustra Biblioteki mogliśmy zobaczyć jak zwykły bibliotekarski dziennik internetowy przerodził się w fachowe czasopismo wirtualne będące źródłem wiedzy i inspiracji dla bibliotekarzy.

Nasza akcja „BLOGOWANIE NOCĄ” uświadomiła w jaki sposób można rozwijać i pogłębiać swoje zainteresowania, jak dzielić się wiedzą, jak współpracować z innymi blogerami, a nawet, jakie korzyści finansowe można czerpać z posiadania własnej strony internetowej. Dowiedzieliśmy się, że prowadzenie dziennika w sieci, to także droga do podniesienia poczucia własnej wartości, kiedy to stajemy się ekspertami z interesujących nas dziedzin, a tym samym autorytetami. Warsztaty służyły także zapoznaniu się z tym, jak wygląda założenie dziennika internetowego od strony technicznej: wyboru portalu, szablonu, określenia preferencji oraz tematyki.

Kilka godzin spędzonych w bibliotece minęło bardzo szybko. Była to okazja do wręczenia dyplomów ukończenia kursu dla Seniorów Paniom korzystającym z tego rodzaju usług jakie świadczy Miejska Biblioteka Publiczna. Barbara Maria Morawiec pogratulowała Seniorkom i podkreśliła jak ważna sztuką we współczesnym świecie jest umiejętność obsługi komputera i poruszania się w wirtualnej rzeczywistości.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani przez naszego gościa gadżetami promującymi NOC BIBLIOTEK 2016.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

 

DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE 
06.06.2016 r.  


 

1 czerwca wszystkie dzieci małe i duże mają swoje święto. W ten słoneczny, radosny dzień bibliotekę wypełnił wesoły gwar i śmiech dzieci. Odwiedzili nas uczniowie klas 1-3

z zaprzyjaźnionej z biblioteką Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Dla dzieci przygotowane zostały zabawy na świeżym powietrzu. Malowaliśmy różne wzory kredą na chodniku, bawiliśmy się hula hopem, tu trzeba dodać że pomysłowość dzieci jest nieograniczona, uznały, że można kręcić kołem tradycyjnie biodrami, ale można też na rękach i...szyi. Były również zabawy sprawnościowe, trafić woreczkiem do kółka to nie takie proste, zwłaszcza gdy stoi się tyłem do celu. Najwięcej emocji zawsze budzą w dzieciach bańki mydlane, szczególnie wtedy, gdy puszczają je same. Wielkie kolorowe bańki unoszą się w powietrzu, a dzieci starają się je złapać, to naprawdę wspaniała zabawa. Na zakończenie spotkania nasi mali goście wysłuchali informacji o bibliotece oraz o nowej formie zapisu do biblioteki i karcie elektronicznej, którą już niedługo będzie miał każdy czytelnik. Nasze wspólne świętowanie osłodziły lizaki, bo tak powinno być radośnie, kolorowo i słodko nie tylko w Dniu Dziecka, ale zawsze. Bardzo dziękujemy pani Eulalii Jennings, pani Bogumile Lerh i pani Katarzynie Hrynacz za wieloletnią miłą współpracę. Życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym oraz wspaniałych wakacji.

Alicja Głąb, Agnieszka Okarmus

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    

 

Tuż, obok nas … 
23.05.2016 r.  


 

W ciekawą podróż zabrał uczestników spotkania autorskiego Roman Pankiewicz, który już po raz kolejny był gościem Biblioteki. Znajomość języków obcych pozwala mu nie tylko podróżować turystycznie, ale również podejmować prace przy projektach, gdzie różnorodność językowa jest mile widziana, ze względu na udział w nich pracowników wielu narodowości. Równie sprawnie Roman Pankiewicz posługuje się językiem polskim, co pozwala mu zdobyte doświadczenia, przygody i refleksje z pobytu za granicą przenosić na papier, publikując kolejne książki.

Bohaterem spotkania był nasz najbliższy sąsiad, z którym łączy nas trudna wielowiekowa relacja, mianowicie Niemcy. Jego historię - poczynając od 9. roku naszej ery, uczestnicy spotkania mieli okazję poznać dzięki ciekawej prezentacji przygotowanej przez autora Romana Pankiewicza. Złą sławą cieszy się szczególnie III Rzesza, w prezentacji umiejscowiono historycznie i chronologicznie dwie poprzednie - pierwszą - zapoczątkowaną przez Ottona I ok. 962 roku, której koniec nastąpił niemal 800 lat później (1806) oraz drugą - przypadającą od okresu zjednoczenia 1871 i rządów Żelaznego Kanclerza Bismarcka.

Mowa była o drugiej wojnie światowej i znakomitym uzbrojeniu niemieckim, a także nowych rodzajach broni - samoloty śmigłowe i odrzutowe, rakiety V1 i V2, doskonałym uzbrojeniu pancernym - szczególnie czołgach Tygrys. Nie pozwoliło to na szczęście wygrać wojny Hitlerowi, przyczyniło się jednak do śmierci milionów ludzi. Na potrzeby wojenne pracowali najznakomitsi naukowcy niemieccy, jak Wernher von Braun, czy laureaci Nagrody Nobla, jak Otto Hahn. Ten pierwszy, pod koniec wojny oddał się w ręce Amerykanów, którzy docenili jego wiedzę i pasję. Po wojnie był wicedyrektorem ośrodka badań i lotów kosmicznych NASA. Nawet on sam starał się już nie pamiętać, że był jednym - głównym - z konstruktorów "cudownej broni Hitlera" V2, przy budowie której zmarły tysiące ludzi.

Niemcy moja mała ojczyzna, bo taki tytuł nosi książka Romana Pankiewicza, to nie tylko dawna historia Niemiec, ale również współczesne problemy związane z napływem imigrantów do Europy, przede wszystkim do Niemiec. To niewyobrażalny bałagan na ulicach niemieckich miast, "niewyobrażalny" w odniesieniu do przysłowiowej niemalże pedanterii i tradycyjnego pruskiego porządku.

Uczestnicy spotkania obejrzeli wiele zdjęć przedstawiających ciekawe i bardzo wysokie budynki Lipska i Frankfurtu nad Menem. Przy budowie jednego z nich Japan Center miał okazję pracować, wykorzystując wspomnianą na początku znajomość kilku języków.

Te i wiele innych informacji można znaleźć w książce Romana Pankiewicza Niemcy moja mała ojczyzna - drugi żywioł, a także pozostałych Islandia - trzeci żywioł, "Matuszka Rosija - pierwszy żywioł które Autor wraz z dedykacją podarował Czytelnikom naszej biblioteki.

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

    

 

MATEUSZ RUSIN, OLGA TOKARCZUK, MUNIEK STASZCZYK ORAZ JOANNA BATOR CZYLI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2016 W ŚWIEBODZICKIEJ BIBLIOTECE. 
18.05.2016 r.  


 

SPOTKANIE Z OKAZJI TYGODNIA BIBLIOTEK POD HASŁEM "BIBLIOTEKA INSPIRUJE" W NASZEJ PLACÓWCE ROZPOCZĄŁ AKTOR RODEM ZE ŚWIEBODZIC, MATEUSZ RUSIN…

Maj już tradycyjnie poświęcony jest książkom, bibliotekarzom, bibliotece oraz jej użytkownikom. Tym razem XIII edycja odbyła się pod hasłem "Biblioteka Inspiruje".

12.05. b.r. grono użytkowników sympatyzujących z naszą placówką przybyła do biblioteki, aby wziąć udział w bloku tematycznym dotyczącym literatury, jej bohaterów oraz miejscom znanym z poezji i powieści.

Imprezę przygotowaną przez bibliotekarki Janinę Dubrownik i Beatę Wiciak rozpoczęła dyrektor Małgorzata Grudzińska witając przybyłych gości z radną Teresą Małecką na czele. Przedstawicielka Rady Miejskiej na ręce dyrektor placówki złożyła życzenia pracownikom wręczając przecudnej urody kwiat- glaxsynię, bowiem Tydzień Bibliotek rokrocznie zostaje zainaugurowany Dniem Bibliotekarza w dniu 8 maja.

Spotkanie rozpoczął aktor rodem ze Świebodzic, Mateusz Rusin, wcielając się w rolę księdza Macieja w "Ranczu". Obejrzeliśmy bowiem fragment odcinka "Wiatr w żaglach", w którym na posiedzeniu Rady Gminy młody wikary grzmiał: "Jak to przeciw? Przeciw książkom? Przecież to zbrodnia! (…) Jak inaczej głód wiedzy i świata obudzić? Jak człowieczeństwo kształtować? Telewizją?! Czym, by ludzkość była, gdyby nie książki? Bandą dzikusów i troglodytów! Ten kto czyta, mądrość świata poznaje i pokoleń, jego dusza się rozwija, jak to ziarno rzucone na urodzajną glebę (…)" .

Następnie wśród publiczności wybrano 6 osób , tworząc 3 zespoły dwuosobowe, by rozpocząć potyczki konkursowe. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością znaczenia trudnych słów, przysłów polskich, lektur szkolnych, zdań, które przeszły do historii oraz tych, którymi rozpoczynają znane powieści. Jednakże najwięcej emocji wzbudziły kalambury. Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością tytułów, bohaterów i miejsc, w których rozgrywa się akcja książek, ale także talentem plastycznym i umiejętnościami pantomimicznymi. Nie był to jednak koniec atrakcji, jakie tego dnia zostały przygotowane dla naszych gości. W przerwie między konkursami czekał poczęstunek, a jako wytchnienie od emocjonujących przeżyć związanych z rywalizacją Olga Tokarczuk, Muniek Staszczyk i Joanna Bator w cyklu "Pokaż mi swoją książkę" z ekranu polecali literaturę, którą cenią oraz taką, która wywarła niemały wpływ na ich dojrzałość czytelniczą. Dodatkiem wprawiającym w dobry humor stał się fragment piosenki o "Niepoczytalnym bibliotekarzu" , który z przymrużeniem oka pozwolił spojrzeć na naszą profesję.

Jury czyli pani Teresa Małecka i pani Małgorzata Grudzińska przez cały czas spotkania i trwającej rywalizacji czuwały nad poprawnością rozgrywanych konkurencji. Oceniały uczestników i skrupulatnie przydzielały punkty, by na koniec ogłosić werdykt:

I MIEJSCE

  • Joanna Lis

  • Renata Mirocha.

II MIEJSCE

  • Wiesława Kańska

  • Halina Koncewicz.

III MIEJSCE

  • Iwona Błazik

  • Anna Gallus.

Nagrodami przyznanymi w konkursie były: plecak, kubki, breloki, t-shirt oraz notesy i długopisy firmowe, bowiem fundatorem wszystkich nagród stał się rodzimy producent urządzeń grzewczych "Termet S.A", na którego hojność Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zawsze może liczyć.

Miłym akcentem tego czwartkowego dnia było podziękowanie złożone przez dyrektor Małgorzatę Grudzińską dla czytelniczki Wandy Gadowskiej, za istotny wkład w kulturę, poprzez przekazanie naszej placówce obcojęzycznego księgozbioru i propagowanie czytelnictwa. Pani Wanda obdarowana została nagrodą rzeczową w postaci torby na laptopa, którego fundatorem był również"Termet S.A".

Tydzień Bibliotek mający za misję propagowanie promocji bibliotek i czytelnictwa dzięki takim działaniom jak te, w dniu 12.05.16 przyczynił się do spełnienia tego zadania, o czym świadczyły zadowolone miny uczestników spotkania.

tekst Beata Wiciak.
fot. Janina Dubrownik.

 

fot. ze zbiorów MDK w Świebodzicach.

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

 

W kręgu Harry'ego Pottera 
17.05.2016 r.  


 

W piękne sobotnie popołudnie, 14 maja 2016 roku, klubowicze Dyskusyjnego Klubu Fantasy zabrali uczestników spotkania do świata magii i czarów, czyli do świata Harry'ego Pottera. To już drugie przedstawienie przygotowane przez klubowiczów. W ubiegłym roku, z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena, przygotowano przedstawienie na podstawie powieści "Władca pierścieni". 

O ile w przypadku Tolkiena klubowicze czytali teksty, tak w przypadku Harry'ego Pottera, wiązało się to z pamięciowym opanowaniem dużej ilości tekstu. Oczywiście przed przedstawieniem mieli mnóstwo pracy: omówienie scenariusza, przygotowanie scenografii, wybranie strojów i wiele prób. Każdy z młodych aktorów spisał się wspaniale. Należy jeszcze dodać, że w przedstawieniu brali udział uczniowie wszystkich kategorii wiekowych, poczynając od pierwszoklasistów szkół podstawowych na uczniach szkół średnich kończąc. Jednak zróżnicowany wiek nie miał znaczenia, bowiem wszyscy wspaniale się spisali.

Na przedstawienie przybyli licznie mieszkańcy naszego miasta, którzy postanowili spędzić wraz z nami sobotnie popołudnie. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem i Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Janem Klepcem, nauczyciele, rodzice, koleżanki i koledzy. Aktorzy otrzymali gromkie brawa, a po przedstawieniu pochwały za grę aktorską i trud włożony w przygotowanie przedstawienia.

Przedstawienie to zakończyło - obchodzony już po raz trzynasty - Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem "Biblioteka inspiruje". Młodych użytkowników biblioteka inspiruje zawsze, nie tylko w tym roku, gdyż pomysły upowszechniania literatury Fantasy wśród młodych czytelników, członkowie Klubu mają zaplanowane na, co najmniej, trzy najbliższe lata.

Tekst: Agnieszka Okarmus
Moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy
Fot. Ewa Tadeuszak
 

Scenariusz: Agnieszka Okarmus, Sandra Wiktorek, Aleksandra Kołakowska i Malwina Stopyra,
Kostiumy: Agnieszka Okarmus,
Charakteryzacja: Wiktoria Partyka,
Lektorzy: Aleksandra Kołakowska i Malwina Stopyra,
Obsada: Harry Potter - Krzysztof Ostrowski, Hermiona Granger i pierwszy Śmierciożerca - Sandra Wiktorek, Ronald Weasley i drugi Śmierciożerca - Aleksandra Filipczyk, Albus Dumbledore i Lilly Potter - Weronika Kobos, Minerva McGonagall i trzeci Śmierciożerca - Zuzia Mikłasz, Severus Snape i czwarty Śmierciożerca - Julia Partyka, Rubeus Hagrid i James Potter - Gerard Gawłowski, Ciocia Petunia Dursley, Draco Malfoy i Glizdogon - Marta Jawień, Wujek Vernon Dursley - Dawid Filipiszyn, Dudley Dursley - Marcin Kowalik, Lucjusz Malfoy i Tiara Przydziału - Emilia Wzgarda, Lord Voldemort - Wiktoria Partyka, Suzan Bonz i sowa - Martyna Beker, Hanna Abbott, Nevill Longbottom i sowa - Patrycja Ostrowska.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

     
 

     
 

     

 

BIBLIOTEKA INSPIRUJE 
17.05.2016 r.  


 

Dwunastego maja odbyła się już XIII edycja programu tygodnia bibliotek, której tegoroczne hasło przewodnie brzmi: "Biblioteka inspiruje". Coroczna ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa ma na celu zachęcić do częstszego odwiedzania bibliotek nie tylko stałych bywalców, ale przede wszystkim przyciągnąć do nich czytelników młodego pokolenia.

Cykl imprez rozpoczyna się zawsze 8 maja w Dzień Bibliotekarza. W tym roku po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna przyłączyła się do tego przedsięwzięcia zapraszając szkoły oraz mieszkańców naszego miasta do korzystania z zasobów bibliotecznych zarówno tych tradycyjnych, jak i multimedialnych. 

W czwartek od rana w bibliotece gościli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach, którzy mieli okazję zaczerpnąć ciekawe informacje o początkach druku i przenieść się choć na chwilę w tajemniczy świat średniowiecznych bibliotek klasztornych. Po zakończeniu prezentacji multimedialnej, organizowane były różne konkursy rozwijające współpracę w grupie oraz kreatywne pisanie. Tego dnia młodzież zmierzyła się również w potyczkach kontrolujących umiejętności szybkiego posługiwania się polskim alfabetem, według którego porządkowała zbiory na półkach. 

W następnej konkurencji nastolatkowie tworzyli interesujące legendy o bibliotece. Do najciekawszych opowieści należała historyjka napisana przez gimnazjalistki z klasy II c Julię Partykę, Mirelę Boguś oraz Kamilę Sokołowską głosząca, iż w XIX w powstała biblioteka, pod której fundamentami znajdują się podziemne korytarze, skrywające najważniejsze księgozbiory z informacjami o naszym mieście, których to do dziś strzeże duch - król podziemia, nawiedzając nocą pomieszczenia biblioteki. Po zakończeniu konkursów uczestnicy otrzymali nagrody - książki oraz słodycze ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz zakład Termet S.A.

Ewa Kowalik
 

LEGENDA O BIBLIOTECE :

Legenda głosi iż w XIX w. powstała owa biblioteka, w której się znajdujemy. Podobno pod jej fundamentami znajdują się podziemne korytarze, w których to mieszczą się najważniejsze księgi z informacjami o naszym mieście. W dodatku strzeże ich duch - Król Podziemi, tak przynajmniej nazywali go mieszkańcy. Pewnego razu duch wystraszył się małej dziewczynki i jego zły czar nawiedzania nocą biblioteki prysł.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 

 

Szanowni Państwo,

Muzeum Historii Polski rozpoczyna ogólnopolską akcję zbierania pamiątek historycznych - „Małe Wielkie Historie”. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja br. w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.

Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Czekamy na różne obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców. Szczególne znaczenie mają dla nas przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii polskiej kultury, przemianach społecznych i gospodarczych.

Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej społecznej akcji – poprzez zamieszczenie informacji o zbiórce na Państwa stronach internetowych, mediach społecznościowych, czy rozesłaniu dalej tej informacji do Państwa partnerów i zaprzyjaźnionych instytucji czy osób. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli osobiście Państwo włączą się do naszej zbiórki i przekażą nam własne, osobiste i rodzinne historie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy stworzyć bogatą kolekcję – prezentującą historię całego kraju na przestrzeni wieków.

Podczas zbiórki darczyńcy otrzymają pamiątkowe certyfikaty. Akcja „Małe Wielkie Historie” zakończy się specjalnym Dniem Darczyńcy w Święto Niepodległości – 11 listopada, podczas którego zorganizowana zostanie między innymi wystawa podarowanych pamiątek.

Zbiórka „Małe Wielkie Historie” zostanie zainaugurowana w Krakowie (13/14 maja, Międzynarodowe Centrum Kultury), Warszawie (14/15 maja, Galeria Kordegarda), Wrocławiu (14/15 maja, Muzeum Pana Tadeusza), Katowicach (14/15 maja, Muzeum Śląskie), Łodzi (14/15 maja, Muzeum Miasta Łodzi), Gdańsku (21/22 maja, Narodowe Muzeum Morskie), Poznaniu (21/22 maja, Biblioteka Raczyńskich).

Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo.

Prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu: (22) 211 90 29, (22) 211 90 48 lub e-mailem: pamiatki@muzhp.pl

Szczegóły oraz regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępne są na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl

 

 

 

 

SPOTKANIE NA MELINIE CZYLI SENIORZY Z MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH W TEATRZE W ŚWIDNICY NA SPEKTAKLU "LENINGRAD." 
28.04.2016 r.  


 

"Leningrad" to bardzo popularny w Rosji zespół muzyczny powstały w 1997 roku w Sankt Petersburgu, dawnym Leningradzie, stąd jego nazwa. Wokalista i autor tekstów Sergiej Szczurow jest znany ze swoich ostrych , odważnych i nasyconych niecenzurowanymi słowami tekstów. W Polsce artyści występowali kilkakrotnie, a ich występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nic więc dziwnego, że po ich repertuar sięgają również polscy artyści.

W dniu 12 kwietnia 2016 r., Seniorzy zaprzyjaźnieni z Miejską Biblioteką Publiczną w Świebodzicach wybrali się do Teatru Miejskiego w Świdnicy, aby obejrzeć, a przede wszystkim posłuchać znakomicie zrealizowany muzyczny spektakl osnuty na repertuarze zespołu "Leningrad".

Cała akcja utworu toczy się na melinie pijackiej, do której schodzą się spragnieni nie tylko alkoholu, ale także strawy duchowej artyści. Pomimo, że wódka leje się strumieniami, a towarzystwo bawi się w najlepsze, są to tylko pozory, bo jednocześnie toczą się wywody na tematy polityczne i egzystencjalne. To tu wypowiedziane zostają najważniejsze sprawy dotyczące istoty ludzkiego życia- miłości, śmierci, zazdrości i przede wszystkim wolności, która jest rzeczą najważniejszą bez względu na pochodzenie czy status społeczny dla każdego człowieka.

Ten dynamiczny spektakl, ze znakomitą muzyką i świetnie tłumaczonym tekstem, a także mistrzowską grą Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa w reżyserii Łukasza Czuja był wydarzeniem kulturalnym, w którym warto było uczestniczyć.

tekst Janina Dubrownik,
Beata Wiciak.
fot. Beata Wiciak.
MBP w Świebodzicach.

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    

 

GORZKA MIŁOŚĆ CZYLI "NARZECZONA SCHULZA" AGATY TUSZYŃSKIEJ W DKK W ŚWIEBODICACH. 
28.04.2016 r.  


 

Józefina Szelińska urodziła się 06 stycznia 1905 r. w Brzeżanach w rodzinie żydowskiej. Ojciec Zygmunt był adwokatem, a matka Helena zajmowała się domem. W dorosłym życiu Józefina stała się nauczycielką języka polskiego, uczyła m.in. w Polskim Seminarium Żeńskim w Drohobyczu, gdzie jej losy splotły się z pisarzem XX-lecia międzywojennego Brunonem Schulzem. Uznana za jedyną oficjalną narzeczoną autora "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium Pod Klepsydrą" stała się głównym przedmiotem zainteresowania w Dyskusyjnym Klubie Książki w naszej bibliotece 21.04.2016 r. Tego dnia rozmawialiśmy o powieści biograficznej Agaty Tuszyńskiej "Narzeczona Schulza", która wywołała wiele emocji wśród klubowiczów. Książka to znakomicie napisana historia kobiety zatraconej w niespełnionej miłości do pisarza, kładącej się cieniem na jej losach i determinująca całe późniejsze życie.

Uczestnicy bardzo żywo dyskutowali o Junie (tak miał nazywać ją Schulz) i jej życiu. Dodatkową atrakcją stała się prezentacja multimedialna o Brunonie, która wzbogaciła to spotkanie. Jak się okazało, nie sposób było opowiadać o kobiecie pogrążonej w schizofrenicznym zatopieniu, pielęgnującej każde słowo, wspomnienie i rzecz po drohobyckim artyście, jednocześnie nie zapoznając się z faktami z jego życia.
Wielka miłość widziana oczyma nauczycielki znalazła swój kres na początku 1937 r. i pomimo, że każde podążyło własną drogą Józefina Szelińska nigdy już nie uległa takiej namiętności, a wraz z odejściem Schulza straciła zdolność pokochania kogokolwiek.

Bruno Schulz pozostał w Drohobyczu, a jego dawna Muza nigdy już nie powróciła do małego prowincjonalnego miasteczka. 19 listopada 1942 r. artysta zginął tragicznie w czasie "czarnego czwartku" w gettcie, natomiast Józefina, pomimo, że przeżyła wojnę w Laskach, a następnie los pchnął ją do Gdańska, gdzie objęła stanowisko dyrektora biblioteki w gdańskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, nigdy nie zaznała uczucia szczęścia. Prowadziła podwójne życie. W pracy ceniona i sumienna osiągnęła tytuł naukowy zastępcy profesora, świadomie i konsekwentnie izolowała się od ludzi. Unikała znajomych, nie miała przyjaciół. Jedynym jej pragnieniem była idea ocalenia od zapomnienia dorobku po Brunonie. W tym celu skontaktowała się z Jerzym Ficowskim, pisarzem i poetą, a przede wszystkim znawcą folkloru żydowskiego i cygańskiego. W listach i w czasie spotkań opowiedziała mu nie tylko o działalności twórczej Schulza, ale także o bliskich relacjach pomiędzy nią, a artystą. Z tych opowieści wynikało, że Brunon napisał kilkaset listów do ukochanej Juny, listów, których jednak nikt nie widział i nie czytał poza nią samą. Korespondencja została rzekomo w drohobyckim domu, który został zburzony. Kiedy Ficowski zmierzał do ukończenia pracy nad książką, Szelińska wycofała się ze swoich wyznań, zakazując publikacji prywatnych wątków, co mogłoby oznaczać, że zarówno listy, jak i gorąca miłość ze strony pisarza była tylko urojeniem nieszczęśliwej kobiety. O takim prawdopodobieństwie tej historii świadczyć może również fakt, że nie pozostały żadne wspólne fotografie i zakochanej pary, a przecież podczas biesiad u Stanisława Witkiewicza, który był zagorzałym fotografem jakaś pamiątka w postaci wspólnego zdjęcia powinna była pozostać. Nikt nie pamięta też Brunona Schulza i Józefiny Szelińskiej w rodzinnym mieście obojga, a przecież ludzie pamiętają wielkie miłości i przekazują sobie takie historie z pokolenia na pokolenie, tworząc legendy.

Do takich wniosków doszli nasi klubowicze rozprawiając nad książką "Narzeczona Schulza". Jerzy Ficowski pomimo zakazu Józefiny nie wycofał się z zamiaru napisania książki o Schulzu i dzięki temu powstały "Regiony wielkiej herezji" oraz "Okolice sklepów cynamonowych" w dużej mierze oparte o opowieści Józefiny. Juna nigdy nie otrząsnęła się ze znajomości z Brunonem i wieku 86 lat targnęła się na swoje życie. Była to jej druga próba samobójcza, tym razem udana. Zmarła 11 lipca 1991 r.

Ponieważ spotkanie w DKK w Świebodzicach zaplanowano z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. który przypada na 23 kwietnia, miłym akcentem były dyplomy dla uczestników spotkania oraz podarunek w postaci książki Brunona Schulza "Sklepy cynamonowe. Sanatorium Pod Klepsydrą". Historia o Józefinie Szelińskiej opowiedziana na kartach biograficznej powieści Agaty Tuszyńskiej "Narzeczona Schulza" stała się bowiem inspiracją do sięgnięcia po trudną, aczkolwiek wartościową twórczość Brunona Schulza.

Beata Wiciak
DKK w Świebodzicach

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
    

 

PRZYJĘCIE DLA KRÓLOWEJ KSIĄŻKI 
11.04.2016 r.  


 

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyła się impreza czytelnicza Przyjęcie dla królowej książki. W 2016 roku Wrocław został Światową Stolicą Książki Unesco. W związku z tym są podejmowane liczne inicjatywy związane z promocją książki i czytelnictwa. Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprosił w tym dniu wszystkie dolnośląskie biblioteki do przeprowadzenia w swoich placówkach przyjęcia dla książki o charakterze animacji czytelniczej według własnych pomysłów. Akcja była skierowana przede wszystkim do bibliotekarzy, dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz rodziców. Świebodzicki Oddział Dziecięcy również przyłączył się do tej akcji. Impreza miała na celu zachęcenie do czytania poprzez promocje naszej instytucji.

W spotkaniu uczestniczyło około 80 osób, w tym dzieci i młodzież ze świebodzickich przedszkoli i szkół, zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice. W imprezie uczestniczył Pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz, radny Jan Klepiec, dyrektor Miejskiego Domu kultury pani Agnieszka Gielata. Na wstępie panie bibliotekarki powitały wszystkich i zaprosiły do wspólnej zabawy. Pierwszym punktem na sobotnim spotkaniu było czytanie bajek i wierszy znanych pisarzy. Dla niektórych osób był to powrót do dzieciństwa. W roli lektorów wystąpili goście, nauczyciele i dzieci. Odczytano następujące utwory:

Cz. Janczarski "Najpiękniejsze bajki" - Małgorzata Chojda- Ozga
A. Fredro "Paweł i Gaweł" - Bogdan Kożuchowicz, Jan Klepiec
T. Śliwiak "Zakochana żaba" - Alicja Głąb
A. Fredro "Małpa w kąpieli" - Justyna Gąsior
J. Brzechwa "Samochwała" - Magdalena Biała
D. Wawiłow "Daktyle" - Weronika Rubnikowicz
J. Brzechwa "Na straganie" - Paulina Ptak

Miłym zaskoczeniem była recytacja wiersza J. Tuwima pt. "Zosia Samosia" przez jedną z najmłodszych czytelniczek - 4 letnią Henrykę Bieniaszewską. Po recytacji panie bibliotekarski w składzie: Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak, Dorota Filipek, Janina Witek, Sylwia Jasińska i Lucyna Przypek odczytały "Lokomotywę" J. Tuwima.

 

    

    

    

     

    

 

Kolejnym punktem były życzenia dla książki. Punktualnie o godzinie 12.00 - w samo południe złożyliśmy życzenia bohaterce naszego przyjęcia. Tym samym młodzi, młodsi i najmłodsi Dolnoślązacy wspólnie o tej samej porze przywitali Światową Stolicę Książki. Pani bibliotekarka odczytała wiersz T. Kubiaka pt. "Książka", a następnie składaliśmy Królowej Książce życzenia. Szkoły miały za zadanie przygotować księgę życzeń. Każda z nich zawierała cytaty, życzenia dla biblioteki, książki, postaci bajkowych. Wszystkie placówki zaprezentowały nam swoja pracę. Przedstawiciele każdej ze szkół odczytywali życzenia. Poniżej zamieszczamy kilka wybranych.

Życzenia od gości
Niech na co dzień półki w bibliotece będą puste, a kolejny czytelnik czeka na swoją ukochaną książkę (burmistrz Bogdan Kożuchowicz)

Publiczne Gimnazjum nr 1
Dzisiaj, jutro i przez wieki, niech nam żyją BIBLIOTEKI! Niech Was wszyscy odwiedzają, każdą książkę przeczytają!

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
Droga Biblioteko! Życzę Ci, by twoich książek dzieci nie niszczyły, byś była bardzo często odwiedzana i doceniana. Nich dzieci na czas Ci książki oddają, niech się uczą i marzą - niech je czytają …

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3
Życzenia dla małego dalmatyńczyka -Aby Twoi bracia i siostry zawsze Cię kochali. Bądź dzielny - jesteś mały ale wspaniały

Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych
"Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach" (Marcus Tullius Cicero)

Publiczny Zespół Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi
Książko! Życzę Ci… aby zachwyt nad Tobą nigdy nie przeminął.

     
 
    

 

Podczas Przyjęcia dla Królowej Książki odbyło się wręczenie dyplomów i nagród książkowych dla zasłużonych Czytelników. Najmłodsi otrzymali również kolorowe ordery Czytelnik Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Poniżej lista nagrodzonych:

Przedszkolaki:
1. Julita Żyźniewska
2. Antonina Żelaźkiewicz
3. Maksymilian Rochowiak
4. Ola Cieloszyk
5. Henryka Bieniaszewska
6. Amelia Cesarz
7. Anna Gauze
8. Sandra Geglawa
9. Dawid Potocki
10. Michał Andruszkiwicz
11. Jakub Głód

Szkoła podstawowa:
1. Mikołaj Rochowiak
2. Patrycja Cieloszyk
3. Magdalena Biała
4. Jakub Stróżyna
5. Agata Antoniuk
6. Kamila Bekas
7. Wiktoria Kiliańska
8. Michał Ptak
9. Paulina Ptak
10. Marcel Dyjak
11. Kamila Czarnecka
12. Milena Czarnecka
13. Weronika Rubnikowicz
14. Konrad Rubnikowicz
15. Bartosz Gauze
16.Alan Klimczak
17. Szymon Kozioł
18. Amanda Olejkiewicz
19. Eliza Ścigajło
20. Aniela Tarkowska
21. Karina Górczyk
22. Olaf Lepiarz
23. Zuzanna Mikłasz
24. Oliwier Antczak
25. Marcelina Pilipionek
26. Hanna Krzan
27. Zuzanna Krzan
28. Sabina Dembna

Młodzież:
1. Sandra Wiktorek
2. Weronika Kobos
3. Emilia Wzgarda
4. Julia Partyka
5. Patrycja Padzioch
6. Daniel Dyjak
7. Radosław Karczmarz
8. Wiktoria Pilipionek
9. Klaudia Kargol
10. Aleksandra Subczak
11. Alicja Grzesiak

Nagrody wręczał pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz i panie bibliotekarki: Alicja Głąb, Agnieszka Okarmus i Ewa Tadeuszak. Zostały także wręczone podziękowania za wieloletnią współpracę.

Otrzymały je następujące osoby:
1.Ilona Szczygielska
2. Dorota Filipek
3. Jolanta Bieniasz
4. Janina Witek
5. Sylwia Jasińska
6. Lucyna Przypek
7. Agnieszka Kiryczuk
8. Violetta Dziedzińska
9. Bernadeta Smykowska
10. Alicja Łukaszów
11. Justyna Gąsior


 
     
 
    

 

Dzieci na przyjęcie dla królowej książki przebierały się za księżniczki, wróżki, rycerzy, motyle, biedronki itp., a panie bibliotekarki za wróżki. Każde przebrane dziecko otrzymał drobny upominek, ufundowany przez Wydział Promocji, Infrastruktury i Współpracy Zagranicznej.

Na naszym przyjęciu nie zabrakło również innych atrakcji. Klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Fantasy malowały dzieciom twarze, modelowały balony - były miecze, łabędzie, pieski i kwiaty. Młodzi Czytelnicy otrzymywali także balony z logiem biblioteki. Oczywiście były również i tańce, do których przyłączyli się dorośli oraz zabawy z chustą (Klanza).

Pragniemy bardzo podziękować naszym klubowiczkom, za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu sobotniego spotkania, w którym uczestniczyły: Sandra Wiktorek, Emilia Wzgarda, Iga Kiecenka, Julia Partyka, Weronika Kobos, Malwina Stopyra.

To było wspaniałe przyjęcie zorganizowane dla książki, która była, jest i będzie niekwestionowaną Królową, hojnie obdarowującą swoich wiernych Czytelników mądrością, miłością, radością i wzruszeniem.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak, Agnieszka Okarmus
Zdj. Sandra Wiktorek i Iga Kiecenka
Obróbka zdjęć: Agnieszka Okarmus


 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

 

Dzień Czekolady 
14.04.2016 r.  


 

12 kwietnia w bibliotece dziecięcej obchodziliśmy "Święto czekolady". Na zajęcia zaproszone zostały dzieci z klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z panią Jolantą Hołojdą. Pani bibliotekarka przekazała dzieciom kilka ciekawych informacji na temat czekolady. Jest to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kawowego (masło kakaowe), środka słodzącego i innych dodatków. Nasiona kakaowca były wykorzystywane przez Majów do produkcji napoju.

Do Europy przywędrowała w XVII wieku. Kiedy Kolumb odkrył Amerykę nasiona kakaowca mogły zostać wówczas przywiezione. Pierwsza tabliczka czekolady powstała z połączonego kakao, cukru i rozpuszczonego tłuszczu kakaowego. Dokonał tego Francis Fry. Mogą być różne gatunki i smaki czekolad: mleczna, gorzka, deserowa i biała. Czekolada posiada w swoim składzie wiele wartościowych składników mineralnych, jest bardzo pożywna, wpływa korzystnie na pracę mózgu, poprawia nastrój, łagodzi ból, ale w dużych ilościach może być szkodliwa. Pani bibliotekarka przeczytała opowiadanie Anny Onichimowskiej pt. "Dzień czekolady". Dzieci zostały poczęstowane czekoladą kokosową, mleczną i gorzką.

Ewa Tadeuszak
Agnieszka Okarmus

 

    

    

 

"Z literaturą za pan brat" 
11.04.2016 r.  


 

Biblioteka dziecięca rozpoczęła cykl spotkań dla młodszych dzieci pod wyżej wymienionym hasłem. 8 kwietnia odwiedziła nas kl. 0 wraz ze swoimi wychowawczyniami z Publicznej Szkoły Integracyjnej. Dzieci zapoznały się z biblioteką, ale przede wszystkim z literaturą czeską. W swoich zbiorach posiadamy wiele książek czeskich autorów, m.in.: Z. Miler " Kreci", V. Ctvartek " Rumcajs", P. Srut " Niedoparki", " Opowieści z mchu i paproci".

Na początku zajęć dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy. Choć podobno prawie ślepy, mało kto potrafi lepiej, tak pod ziemią ryć tunele i tak prędko niszczyć zieleń. Oczywiście to kret. Pani bibliotekarka opowiedziała kilka istotnych informacji o tym zwierzątku. Krety mają aksamitne, czarne futerko, są mieszkańcami pól i ogrodów, żywią się dżdżownicami. Swoje spłaszczone dłonie, zakończone pazurami wykorzystują jako łopaty, rozkopują ziemię i odrzucają ją za siebie. Gdy na swojej drodze mają zbyt dużo ziemi, wypychają ją ku górze, tworząc w ten sposób ziemne pagórki, które nazywamy kretowiskami. Krety drążą w ziemi długie korytarze. Ciekawostką okazało się dlaczego krety są ślepe. Oczy mają malutkie. Jak łepek od szpilki i dlatego nie reagują na światło dzienne. Za to natura wyposażyła je w bardzo czuły węch i słuch.

Następnie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę czeską pt. "Jak krecik sprawił sobie spodenki". Dzieci rozwiązywały zagadki, odgadywały postacie z bajki: bociana, mrówki, motyla, raka, pająki itp. Po zapoznaniu się z tekstem omówiliśmy treść książki. Dzieci opowiedziały jakie czynności musiał wykonać krecik, aby zdobyć wymarzone niebieskie spodenki z dużymi kieszeniami: 1. Zerwanie lnu. 2. Pielęgnowanie lnu. 3. Moczenie rośliny. 4. Suszenie lnu. 5. Zmiędlenie lnu przez bociana. 6.

Wyczesanie łodygi lnu na grzbiecie jeża. 7. Farbowanie lnu jagodami. 8. Przędzenie nici przez pająki. 9. Tkanie płótna. 10. Wykrojenie spodenek przez raka. 11. Uszycie spodenek przez trzciniaka. Na koniec zajęć dzieci kolorowały obrazki przedstawiające krecika.

Tekst Ewa Tadeuszak
Fot. Alicja Głąb

 

    

    

    

     

    

 

KREW RATUJE ŻYCIE 
11.04.2016 r.  


 

6 kwietnia w bibliotece dziecięcej odbyła się pogadanka na temat krwi. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze świetlicy środowiskowej "Tęczowa Gromada" wraz ze swoimi wychowawcami. Naszymi gośćmi byli członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach, w osobach: pani prezes Katarzyna Młynarkiewicz i członek pan Walerian Łukawski. Pomysłodawczynią tej akcji jest pani Izabela Wywrot, która również należy do klubu, jest ona także naszą czytelniczką. Nasi goście ubrani byli w czerwone koszulki, a na ich odwrocie znajdował się napis z grupą krwi, jaką mają.

Pani Kasia opowiedziała dzieciom o krwi - co to jest krew, jakie mamy grupy krwi, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka i co skłoniło ją, że została dawcą. Najbardziej popularną grupą krwi jest B. Krew mogą oddawać osoby, które ukończyły 18 lat. W naszym mieście Akcja Poboru Krwi odbywa się raz w miesiącu w Miejskim Domu Kultury. Każda osoba , która chce oddać krew musi najpierw wypełnić ankietę, w której podaje różne istotne informacje, następnie przechodzi szereg badań lekarskich.

Osoby, które chorują na różne choroby np.: żółtaczka, rak. HIV nie mogą być dawcami. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Mężczyźni mogą oddać 6 litrów 5 razy w roku, a kobiety 5 litrów 4 razy w roku. Honorowi dawcy krwi posiadają legitymacje, która uprawnia ich do pewnych przywilejów i ulg. Dzieci wykazały się sporą wiedzą, zadawały mnóstwo pytań. Na koniec pani Kasia zrobiła quiz ze znajomości tematu. Zadawała pytania, na które dzieci musiały odpowiadać np.: Kto może oddawać krew?, Jakie są grupy krwi?, Ile krwi można oddać jednorazowo? itp.

Na zakończenie, uczestnicy spotkania otrzymali od naszych gości kolorowanki i czekolady. A my w ramach podziękowania za spotkanie, wręczyliśmy im dyplomy.

Tekst Ewa Tadeuszak
Fot. Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

    

 

Skrzydlate zwiastuny wiosny 
11.04.2016 r.  


 

Przyroda nigdy nie przestanie nas zachwycać. Jej bogactwo jest nieprzebrane. Właśnie rozpoczęła się wiosna a wraz z nią przyleciały ptaki - jej skrzydlate zwiastuny. Aby poznać niektóre z nich, a mianowicie bociana, jaskółkę, skowronka i kukułkę uczniowie klas 1-3 zostali zaproszeni na zajęcia w bibliotece. Dla dzieci przygotowane zostały książki na temat ptaków z pięknymi ilustracjami. Była również krzyżówka i zagadki..Oprócz podstawowych wiadomości dzieci usłyszały wiele ciekawostek na temat poznanych ptaków.

Wszyscy doskonale znają bociana. Ten piękny, duży ptak wpisał się w nasz krajobraz, mówi się nawet, że co czwarty bocian to Polak. Kiedyś bocianom nadawano ludzkie imiona np. Wojtek lub Maciej, a zbudowanie przez nie gniazda na domu było uważane za dobrą wróżbę. Bociany, jak wszystkie duże ptaki, muszą umiejętnie wykorzystywać wznoszące prądy powietrza, co jest trudną i wymagającą doświadczenia sztuką. Dlatego młode z reguły długo krążą nad gniazdem, zanim zdołają na nim wylądować. Stąd powiedzenia: "Dokoła Wojtek" i "W koło Macieju".

Na wiejskich budynkach gniazda zakładają jaskółki. Budują je z gliniastej ziemi połączonej ze śliną i ździebłami trawy. Jaskółki żywią się owadami. W pogoni za zdobyczą fruną z prędkością 90 kilometrów na godzinę co nie przeszkadza im omijać w locie owady posiadające żądła np. pszczoły czy osy.

Samiczka skowronka buduje gniazdko w zagłębieniu ziemi. Wyściela je trawą i delikatnymi korzonkami. Znosi jaja i sama je wysiaduje. Samiec natomiast to niestrudzony śpiewak. Wznosi się prawie pionowo na wysokość 50-100 metrów, trzepocząc mocno skrzydłami, cały czas śpiewając, potrafi utrzymać się w jednym punkcie nawet do 20 minut.

Z dużym zainteresowaniem dzieci wsłuchały informacji o kukułce. Niewiele osób ją widziało za to wszyscy słyszeli jej kukanie. Kuka tylko samiec. Odwraca on uwagę drobnych wróblowatych ptaszków (trzcinniczków, rudzików, pliszek), w tym czasie samiczka podrzuca swoje, podobnie ubarwione jajko do ich gniazda. Mała kukułka wylęga się pierwsza i wyrzuca z gniazda inne jajka. Zostaje sama. Jest karmiona przez swoich przybranych rodziców do 40 dnia życia. Dorosła kukułka zazwyczaj podrzuca jajka do gniazd ptaków u których się wychowała. Musimy wybaczyć kukułce pasożytnictwo lęgowe, ponieważ jest bardzo pożyteczna. Jako jedyna zjada włochate gąsienice, które niszczą lasy.

Alicja Głąb
Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

 

Winny czy nie ? Sąd nad Kreonem w wykonaniu uczniów Społecznego Gimnazjum Akademickiego w Świebodzicach 
11.04.2016 r.  


 

W niebanalny sposób przerabiają lektury szkolne uczniowie Społecznego Gimnazjum Akademickiego, którzy już po raz drugi spotkali się na debacie literackiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Tematem ubiegłorocznej debaty była postawa etyczna prof. Sonnenbrucha, w tym roku młodzież sądziła Kreona – jednego z bohaterów tragedii antycznej Antygona. 

Kreon stawił się osobiście w asyście swojego obrońcy. Tytułowa bohaterka tym razem wystąpiła jako świadek oskarżenia dowodząc, że skazując ją na śmierć Kreon naruszył prawa boskie. Została za to upomniana przez przewodniczącego składu sędziowskiego, który zwrócił jej uwagę, że sąd karze za nieprzestrzeganie prawa ziemskiego, a nie boskiego. Te i inne dylematy pojawiły się podczas całego procesu, w którym po wysłuchaniu świadków obrony i oskarżenia, a także mowy końcowej samego oskarżonego – Kreona, sąd udał się na naradę.

Wśród zaproszonych gości była dyrektor Społecznego Gimnazjum Akademickiego Pani Anna Maślach oraz przygotowująca uczniów do debaty nauczycielka-polonistka Pani Krystyna Stanikowska.

Po zakończeniu procesu odbyła się jeszcze krótka dyskusja, w której obecni zgodzili się, że pewne elementy współczesnego życia mają swoje źródło w czasach antycznych. Chodziło głównie o działalność wróżbitów, ich usługi i wpływ na życie człowieka, ale także udział jasnowidzów w pracach operacyjnych organów ścigania. Podkreślono również rolę ugody, pojednania i kompromisu we wszelkiego rodzaju sporach, niewywoływanie konfliktów i wojen.

Jako że sąd nie wyłączył jawności posiedzenia, uczestniczyła w nim zainteresowana sprawą publiczność w osobach rodziców oraz pracowników biblioteki.

Osoby dramatu:

  • Filip Brzeziak – przewodniczący składu sędziowskiego,

  • Maciej Sikorski – rada starszych,

  • Daniel Kozar – rada starszych,

  • Dominik Wilczyński – sędzia ławnik,

  • Jakub Kaliś – sędzia ławnik,

  • Adrian Kot – sędzia ławnik,

  • Jakub Sokół – oskarżyciel,

  • Mikołaj Kowalczyk – oskarżony (Kreon),

  • Marek Kędzia – obrońca,

  • Świadkowie obrony – Kinga Szymańska, Andrzej Damsz, Bartosz Skotnicki,

  • Świadkowie oskarżenia – Karolina Pofelska, Hanna Grzeleńska, Bartosz Partyka,

  • Woźny sądowy – Jakub Sowa.

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

    

 

„POEZJI NIE MOŻNA WYKRZYCZEĆ”… 
11.04.2016 r.  


 

Bardzo osobisty charakter miało spotkanie, które odbyło się w bibliotece w minione czwartkowe popołudnie. Stało się to za sprawą rodowitej świebodziczanki - Jadwigi Bujak-Pisarek, która obecnie mieszka na Górnym Śląsku.

Tworzenie poezji w jej życiu pojawiło się po opuszczeniu rodzinnego gniazda przez dzieci, aby wypełnić pustkę, jaka powstała w jej życiu. Pani Jadwiga odkryła w sobie twórczą nutę i zaczęła pisać wiersze, które dzięki przynależności do Dziennika Literackiego „E-literaci.pl” ujrzały światło dzienne.

W czwartek, 31 marca 2016 roku można je było usłyszeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w wykonaniu autorki. Poetka jest w dalszym ciągu mocno związana ze Świebodzicami, które są jej rodzinnym miastem. Publiczność miała okazję wysłuchać – oprócz wielu innych – kilka poświęconych właśnie naszemu miastu. Wątki autobiograficzne są częstą inspiracją twórczości Jadwigi Bujak-Pisarek. Wśród wielu gości spotkania, byli również rodzice poetki - wzruszeni dedykowaną im poezją. Częstym tematem poetyckiej wrażliwości są wątki religijne, szczególnie osoba Jana Pawła II. Świat przyrody, emocje, miejsca, które chronią ją przed światem zewnętrznym pojawiają się w wierszach Jadwigi Bujak-Pisarek.

Poetka mocno ukierunkowuje swoją poezję w stronę Boga, natury i ludzi. Uważa, że poeta nie pisze dla siebie, lecz dzieli się swoją twórczością z czytelnikiem. Wieczór autorski rozpoczął się ulubioną piosenką autorki, którą śpiewa Edyty Geppert: poeci nie zjawiają się przypadkiem.

Pani Jadwiga Bujak-Pisarek uważa, że poeci widzą więcej, czują głębiej i pragną dzielić się swoją wrażliwością z innymi. Wiersze nie mogą oskarżać, obrażać, poezja nie może krzyczeć mówiła autorka spotkania.

Beata Wiciak

 

    

    

    

     

     
 
    

 

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEWOLNICTWA I TRANSATLANTYCKIEGO HANDLU NIEWOLNIKAMI 
29.03.2016 r.  


 

Niewolnictwo kojarzy się dziś głównie z zamierzchłymi czasami. Omawiane na lekcjach historii, przedstawiane w filmach i książkach, traktowane jako temat zupełnie oderwany od współczesnych czasów.

Jednak w XXI wieku niewola nadal pozostaje istotnym problemem o znaczeniu światowym. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 25 marca Dniem Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami.

Była to okazja do spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej z uczniami gimnazjum z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach oraz do refleksji nad tym problemem w czasach nam współczesnych.

Krótki film ”Two little girls” był wstępem do dyskusji o współczesnym handlu ludźmi i niewolnictwie. Przedstawione statystyki szokowały. Temat wzbudził spore emocje i zainteresowanie, a dla jego uzupełnienia poleciliśmy książki, historie napisane przez życie, które Biblioteka posiada w swoich zbiorach – Forsyth Sarah ”Porwana i sprzedana” oraz Stephens Megan ”Kupiona i sprzedana”, jak też klasykę gatunku w postaci „Chaty wuja Toma” Harriet Beecher Stowe i „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell.

Spotkanie zakończyło się projekcją filmu ”Zniewolony. 12 Years a Slave” – ekranizacją wstrząsających wspomnień Solomona Northupa, wolnego człowieka, który podstępem został porwany i sprzedany do niewoli.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne światowe organizacje ostrzegają i apelują o ostrożność. Niewolnictwo nie skończyło się wraz z XXI wiekiem i ruchem na rzecz abolicjonizmu.

 

    

    

 

ODŚWIĘTNIE W BIBLIOTECE 
16.03.2016 r.  


 

Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się okazją do spotkania w dniu 10 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach. Słodki poczęstunek oraz skromny prezent w postaci płyty ze zdjęciami dla użytkowników z odbytych imprez artystyczno-kulturalnych w bibliotece oraz poza placówką był miłym akcentem tego dnia.

Nasi Czytelnicy nie pozostali dłużni i przygotowali niespodzianki- babkę upieczoną przez p. Krystynę Salwowską, przecudne róże wręczone przez p. Ryszarda Żurakowskiego z najlepszymi życzeniami dla wszystkich pań na ręce bibliotekarek oraz wiersze autorstwa p. Anny Ozgowicz i p. Barbary Sztern podkreślające rolę i znaczenie kobiet w codziennym życiu.

Poniżej fotorelacja z imprezy oraz krótki film przygotowany przez p. Dagmarę Krekorę z naszej Miejskiej telewizji Internetowej, które są uzupełnieniem relacji z przeżytego Dnia Kobiet w bibliotece.

Tekst. Beata Wiciak
Fot. Janina Dubrownik

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    

 

Niezwykła lekcja historii… 
15.03.2016 r.  


 

Po raz szósty w tym roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony świętem państwowym ustawą z dnia 3 lutego 2011. Z tej okazji młodzież z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 wysłuchała poruszającego wykładu księdza Marcina Werczyńskiego na temat Żołnierzy Wyklętych, choć on sam woli raczej określenie Niezłomni.

Ten okres, najtragiczniejszy w historii Polski, jest przedmiotem szczególnego zainteresowania księdza Werczyńskiego, w szczególności stosunek do religii i wiary Żołnierzy Niezłomnych oraz siła i właśnie niezłomność towarzysząca ich ostatnim chwilom.

Wśród wielu bohaterów, w wykładzie ks. Marcin przywołał postaci płk. Łukasza Cieplińskiego, który w bitwie nad Bzurą zniszczył 6 niemieckich czołgów i za ten bohaterski czyn gen. Tadeusz Kutrzeba odznaczył go Orderem Virtuti Militari, odpiętym od swojego munduru. Data wykonania wyroku śmierci na Łukaszu Cieplińskim, w dniu 1 marca 1951, została uznana za datę obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Szczególnym symbolem Żołnierzy Wyklętych jest osoba rotmistrza Witolda Pileckiego, który jako żołnierz polskiego państwa podziemnego dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, by wspierać osadzonych tam Polaków, ułatwiać im kontakt ze światem zewnętrznym, organizować jedzenie i ciepłą odzież.

Urodzony w 1901 roku Witold Pilecki, podkreślał szczególnie rolę rodziców w wychowaniu pisząc „… to, czego nauczyłem się od rodziców chroniło mnie przed złymi umysłami”. Jego droga życiowa wiodła prostą ścieżką, którą określały trzy najważniejsze słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, czego wyraz – po raz pierwszy - dał walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej. Dwukrotnie został wtedy odznaczony Krzyżem Walecznych. Od początku uczestniczył w strukturach i działalności polskiego państwa podziemnego, po ucieczce z Oświęcimia i walce w Powstaniu Warszawskim, trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Po jego wyzwoleniu skontaktował się z gen. Andersem i jako oficer II Korpusu Polskiego wrócił do Polski. Aresztowany w maju 1947 roku, po bestialskim śledztwie i fikcyjnym procesie, skazany na śmierć i zamordowany w mokotowskim więzieniu rok później, 25 maja 1948 roku. Został pochowany w bezimiennym grobie, w tzw. Kwaterze na Łączce, gdzie chowano ofiary komunistycznych represji. Jego szczątki odnaleziono dopiero w 2012 roku.

Witold Pilecki – wzór niezłomnego człowieka, żołnierza i patrioty, w liście do najbliższych – żony i dzieci: Zosi i Andrzeja, napisał słowa, które można uznać za jego moralny testament:
„…Kochajcie ojczystą ziemię, kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całe swoje życie.”

Małgorzata Grudzińska

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 

 

TAJEMNICZY DOLNY ŚLĄSK - czyli spotkanie z pamiątkami po PAULU KELLERZE 
26.02.2016 r.  


 

Nie zabrakło świebodzickich seniorów zaprzyjaźnionych z Biblioteką, na wystawie zatytułowanej "PAUL KELLER - ŚLĄSKI PISARZ ", zorganizowanej, przygotowanej i udostępnionej przez pana Rafała Rudnika w Centrum Turystycznym Amazing Travel w Milikowicach.

Paul Keller, niemiecki pisarz, poeta, publicysta, urodził się 6 lipca w 1873 r. w Milikowicach (dawniej Arnsdorf ), zmarł we Wrocławiu 20 sierpnia 1932r. W czasach mu współczesnych był popularną i znaną postacią.

Ekspozycja poświęcona pamiątkom umieszczona została w przestronnej sali. W zbiorach znalazło się wiele eksponatów związanych z jego życiem i twórczością. Można było obejrzeć oryginalne niemieckie wydania książek, niektóre z dedykacją samego pisarza, czasopisma, życiorys, karty pocztowe poświęcone autorowi oraz miejscom, w których przebywał. Ciekawostkę stanowił warsztat pisarza, a także maszyna do pisania, na której goście mogli samodzielnie pisać.

Ponieważ niektóre powieści Kellera zostały zekranizowane, na wystawie nie brakowało pamiątek związanych z filmem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się postery przedstawiające postacie ze sfilmowanej powieści "Wald Winder", gdzie część zdjęć kręcona była na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i są to unikatowe obrazy wnętrz tego obiektu z lat 30. XX wieku.

W Centrum Turystycznym przedstawiono ofertę pamiątek i eksponatów związanych z naszym regionem i z pisarzem. Wśród nich uwagę odwiedzających wystawę zwracała powieść "Marie Heinrich", przetłumaczona na polski i wydana w 2013 r., której egzemplarz Biblioteka ma w zbiorach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą lekturą.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie ruin neogotyckiego pałacu, prawdopodobnie zniszczonego w czasie I Wojny Światowej.

Jak to dobrze, że historia uchyla nam wrota i możemy się jeszcze dowiedzieć tylu ciekawych rzeczy - powiedziała jedna z uczestniczek wycieczki. Bo to jest nasz "Tajemniczy Dolny Śląsk" - usłyszeliśmy w odpowiedzi od innej osoby zwiedzającej tę interesującą ekspozycję.

Janina Dubrownik
MBP Świebodzice

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    

 

TAJEMNICZY DOLNY ŚLĄSK - czyli spotkanie z pamiątkami po PAULU KELLERZE 
26.02.2016 r.  


 

Nie zabrakło świebodzickich seniorów zaprzyjaźnionych z Biblioteką, na wystawie zatytułowanej "PAUL KELLER - ŚLĄSKI PISARZ ", zorganizowanej, przygotowanej i udostępnionej przez pana Rafała Rudnika w Centrum Turystycznym Amazing Travel w Milikowicach.

Paul Keller, niemiecki pisarz, poeta, publicysta, urodził się 6 lipca w 1873 r. w Milikowicach (dawniej Arnsdorf ), zmarł we Wrocławiu 20 sierpnia 1932r. W czasach mu współczesnych był popularną i znaną postacią.

Ekspozycja poświęcona pamiątkom umieszczona została w przestronnej sali. W zbiorach znalazło się wiele eksponatów związanych z jego życiem i twórczością. Można było obejrzeć oryginalne niemieckie wydania książek, niektóre z dedykacją samego pisarza, czasopisma, życiorys, karty pocztowe poświęcone autorowi oraz miejscom, w których przebywał. Ciekawostkę stanowił warsztat pisarza, a także maszyna do pisania, na której goście mogli samodzielnie pisać.

Ponieważ niektóre powieści Kellera zostały zekranizowane, na wystawie nie brakowało pamiątek związanych z filmem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się postery przedstawiające postacie ze sfilmowanej powieści "Wald Winder", gdzie część zdjęć kręcona była na zamku Grodno w Zagórzu Śląskim i są to unikatowe obrazy wnętrz tego obiektu z lat 30. XX wieku.

W Centrum Turystycznym przedstawiono ofertę pamiątek i eksponatów związanych z naszym regionem i z pisarzem. Wśród nich uwagę odwiedzających wystawę zwracała powieść "Marie Heinrich", przetłumaczona na polski i wydana w 2013 r., której egzemplarz Biblioteka ma w zbiorach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą lekturą.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie ruin neogotyckiego pałacu, prawdopodobnie zniszczonego w czasie I Wojny Światowej.

Jak to dobrze, że historia uchyla nam wrota i możemy się jeszcze dowiedzieć tylu ciekawych rzeczy - powiedziała jedna z uczestniczek wycieczki. Bo to jest nasz "Tajemniczy Dolny Śląsk" - usłyszeliśmy w odpowiedzi od innej osoby zwiedzającej tę interesującą ekspozycję.

Janina Dubrownik
MBP Świebodzice

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    

 

NIE REZYGNUJ Z ŻYCIA PÓKI STARCZA SIŁ CZYLI „LAST VEGAS” W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH 
24.02.2016 r.  


 

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach, której głównym zadaniem jest gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów prowadzi znacznie szerszą działalność. Spotkania z Seniorami, młodzieżą i pozostałymi użytkownikami biblioteki w dni wolne od wypożyczeń (czwartki, soboty, a nawet niedziele i święta) czy wyjazdy na imprezy kulturalne w okolicy stały się stałym punktem oferty kulturalnej naszej placówki. Do tego szerokiego wachlarza propozycji należą również projekcje filmowe.

W ubiegłym miesiącu oglądaliśmy „System” w reż. Daniela Espinozy, a 18.02.2016 r. na ekranie śledziliśmy losy czwórki bohaterów w filmie „Last Vegas” i tym razem również instytucja zapełniła się swoim wiernymi użytkownikami.

Problematyka filmu osnuta była wokół zagadnień tego, ile warta jest męska przyjaźń? Czy można zapomnieć wspólnie przeżyte dzieciństwo i młodości? Czy warto pielęgnować znajomości pomimo upływu niemal 60 lat? A także jak z dystansem traktować choroby i ułomności podeszłego wieku. Znakomita obsada aktorska w postaciach Michaela Douglas’a, Roberta De Niro, Morgana Freeman’a i Kevina Kline’a zagwarantowała nam znakomitą zabawę. Inteligentne, śmieszne dialogi, co chwila wywoływały salwy śmiechu wśród zebranych. Na kunszt reżyserii wzniósł się John Turteltaub. Wielką sztuką bowiem jest stworzenie dzieła smakowicie naerotyzowanego, ale bez ani jednej sceny seksu, fundując nam radosny, pełen humoru wieczór. Pomimo lekkiej formy, film nie był pozbawiony refleksji i ciepłych odczuć, bowiem pokazano w nim kwestie wierności, przywiązania i przyzwoitości w długoletnich związkach małżeńskich i rodzinnych, a także to, że na miłość i słuchanie tego co podpowiada nam serce nigdy nie jest za późno.

Po zakończeniu projekcji wszyscy zebrani zgodnie orzekli, że warto było spędzić blisko 2 godz. w bibliotece, wprawiając się w wyborny nastrój. Filmy takie „Last Vegas” wspaniale sprawdzają się, kiedy na dworze szaro, deszczowo- śniegowo i ponuro. Warto wtedy zajrzeć do biblioteki.

Tekst: Beata Wiciak
Fot: Janina Dubrownik
Miejska Biblioteka Publiczna
w Świebodzicach.

 

    

    

    

     

 

W kręgu "Harry'ego Pottera" 
15.02.2016 r.  


 

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy, działającego w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, co roku typują powieść, na podstawie której przygotowujemy przedstawienie. Dla przypomnienia, w zeszłym roku był to "Władca pierścieni" J. R. R. Tolkiena. W tym roku, klubowicze wytypowali "Harry'ego Pottera" J. K. Rowling. Ponieważ w powieści tej występuje wielu bohaterów, a nasze przedstawienie będzie zawierało sceny z różnych części powieści, postanowiliśmy ogłosić casting, w celu pozyskania większej liczby aktorów.

Casting odbył się 4 lutego i pomimo trwających ferii zgłosiło się kilku kandydatów. Nowi aktorzy szybko zgrali się z klubowiczami, dzięki czemu praktycznie nikt nie miał tremy. Było za to wiele śmiechu, gry aktorskiej i dobrej zabawy. Odegraliśmy scenki, według scenariusza przygotowanego na potrzeby castingu. Już w trakcie jego trwania napływały nowe pomysły, co do przedstawienia. Padały propozycje związane z efektami specjalnymi, dopisanie kolejnych scen, elementów scenografii, a także stroi. Tak więc przed nami mnóstwo pracy, ale to nas nie przeraża, ponieważ świetnie się przy tym bawimy.

Choć oficjalny casting już się odbył, nadal można zgłaszać się do wzięcia udziału w przedstawieniu. Serdecznie zapraszamy do Oddziału Dziecięcego, gdzie udzielimy wszelkich informacji.

Agnieszka Okarmus
moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy

 

 

Casting do przedstawienia „Harry Potter”- Świebodzice

 

    

    

    

     

    

     
 
    

 

FERIE W BIBLIOTECE 
12.02.2016 r.  


 

Mimo ferii w bibliotece dziecięcej wiele się dzieje.

3 lutego odwiedziła nas grupa "Motylki" z Niepublicznego Przedszkola Koniczynka wraz z opiekunem, panią Józefą Sadulak. Dzieci często przychodzą do biblioteki, wypożyczają mnóstwo książek i aktywnie uczestniczą w imprezach bibliotecznych, takich jak: konkursy, teatrzyki, spotkania autorskie itp. Podczas spotkania pani bibliotekarka przeczytała im bajkę pt. "Czarodziejskie imiona". Był to utwór z książki "Bajki terapeutyczne". Po wysłuchaniu bajki, omówiliśmy jej treść. Bohaterowie mieli nietypowe imiona, takie jak: "Proszę", "Dziękuje", "Przepraszam". Istotnym przesłaniem tego utworu było zwrócenie uwagi na kulturę, a przede wszystkim na właściwe używanie słów: proszę, dziękuje i przepraszam. Podsumowując naszą rozmowę stwierdziliśmy, że są to takie magiczne słowa.

    

    

    

     

 

5 lutego odwiedzili nas kolejni goście. Byli to podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame wraz z panią Martą Białek. W tym roku biblioteka dziecięca rozpoczęła współpracę z Caritasem. Nasze spotkania będą odbywały się pod hasłem "Czytanie zbliża". Dzieci poznały naszą bibliotekę, dowiedziały się, jakie książki posiadamy, jak wygląda nasza praca. Wysłuchały również przygód Franklina, bohatera bajki pt. "Franklin i książka z biblioteki". Dużą radość sprawiło im oglądanie książek o samochodach, strażakach, policjantach. Oglądały też takie bajeczki jak: "Reksio", "Bolek i Lolek", "Wilk i zając", "Smerfy", "Krecik" itp. Chłopcy kolorowali obrazki przedstawiające żółwia Franklina, a także układali mozaiki z figur geometrycznych. Wizyta w bibliotece wywołała na ich twarzach uśmiechy.

     

    
 
     
 
     
 
     
 
     
 

    

 

Natomiast 8 lutego na zajęcia przyszła grupa dzieci ze świetlicy środowiskowej "Tęczowa Gromada". Z tą placówką biblioteka współpracuje od wielu lat. Odbyła się lekcja z przysposobienia bibliotecznego. Dzieci oglądały książki, uczestniczyły w grach i zabawach oraz grały w gry planszowe.

Ewa Tadeuszak
Alicja Głąb
Fot. Agnieszka Okarmus

 
     
 

     
 

     
 

     
  

    

 

TEATRZYK
12.02.2016 r.  


 

11 lutego biblioteka dziecięca gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach ferii dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Skradzione mądrości". Jest to bajka promująca czytelnictwo. Spektakl pokazuje, jak niezwykły wpływ ma na dzieci obcowanie z literaturą. Książki bowiem rozwijają ich wyobraźnię, zdolność myślenia, powiększają zasób słownictwa i wiedzę o otaczającym świecie. W spotkaniu uczestniczyło 140 osób. 

Teatrzyk obejrzały dzieci ze świebodzickich przedszkoli, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame oraz pozostali czytelnicy Oddziału Dziecięcego. Widowisko skierowane było do najmłodszych czytelników.

"Skradzione mądrości" to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Przedstawienie opowiada historię Skrzata, który jest pochłonięty literaturą do tego stopnia, że niemal nie zauważa prawdziwego świata. Nie przeżywa prawdziwych przygód, nie ma prawdziwych przyjaciół. Kiedy Sowa kradnie cały jego księgozbiór, żeby stać się prawdziwym "symbolem mądrości", Skrzat postanawia go odzyskać. Wyrusza w podróż w poszukiwaniu przygód. Na swojej drodze spotyka Biedronka Donka, który jest tajnym agentem. Próbuje on rozwikłać zagadkę książek znikających w całym Królestwie. Donek nie czyta, ma słabą wyobraźnię, nie potrafi logicznie myśleć, więc pomoc mądrego Skrzata okazuje się niezbędna. Razem ruszają pokonać Sowę. Donek zostaje schwytany przez Sowę. Skrzat musi sam stawić jej czoła. Wyzywa ją na pojedynek w wiedzy o książkach, który wygrywa. Skruszona Sowa dowiaduje się, że nie trzeba kraść książek, żeby je przeczytać, wystarczy wybrać się do biblioteki i je wypożyczyć. Donek postanawia więcej czytać, żeby być mądrzejszym, a Skrzat przekonuje się, że również prawdziwy świat wart jest uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody.

Tekst: Ewa Tadeuszak
Fot. Agnieszka Okarmus

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
 
 
    

 

Islam, co to właściwie jest? 
04.02.2016 r.  


 

W dobie światowej globalizacji coraz częściej spotykamy się z osobami innych narodowości, różnych kultur i religii. Dobrze jest uzupełniać naszą wiedzę, nie bazując tylko na tym co usłyszymy w telewizji lub przeczytamy w Internecie.

Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała nowy cykl spotkań z młodzieżą, gdzie będą poruszane kwestie o takiej właśnie tematyce.

Na pierwszym w tym roku spotkaniu 21.01.16 z okazji Dni Islamu nasza placówka gościła uczniów gimnazjum z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach, a jego celem było zaprezentowanie religii i kultury świata islamu.

Prezentacja multimedialna zapoznała naszych gości z powstaniem religii, jej głównymi założeniami i doktrynami oraz historią proroka Muhammada. Obejrzeliśmy również fragmenty programu Wojciecha Cejrowskiego. Temat ten cieszył się sporym zainteresowaniem, a dla jego uzupełnienia poleciliśmy książki o podobnej tematyce, które Miejska Biblioteka Publiczna posiada w swoich zbiorach, np. Hosseini K.- "Tysiąc wspaniałych słońc". Na kolejnym spotkaniu planowana jest projekcja filmu w reż. Maca Fostera "Chłopiec z latawcem".

Beata Wiciak
Anna Sędziak
Agnieszka Konieczna
MBP Świebodzice

 

    

    

    

 

„W RAJU NIE MA MORDERSTW , A PRAWDA WYMAGA ODWAGI” CZYLI BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z FILMEM 
31.01.2016 r.  


 

Czasy stalinowskiej Rosji, gdzie w Związku Radzieckim mordercy nie istnieją. W jaki sposób wytłumaczyć więc zniknięcia kolejnych dzieci, które prawdopodobnie są zabijane?
Taka fabuła zostaje nakreślona w filmie „System” w reż. Daniela Espinosy, który 28 stycznia 2016 r. miał projekcję w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.

Trzymający w napięciu thiller wzbudził ogromne zainteresowanie wśród użytkowników naszej placówki, którzy bardzo licznie przybyli tego popołudnia, by spędzić w bibliotece niemal 3 godziny.
„System” okazał się bardzo dobrym kinem „środka”, a kooperacja czesko-rumuńska- angielska z domieszką pierwiastka amerykańskiego sprawdziła się znakomicie. Espinoza zaangażował dobrych aktorów (Tom Hardy, Gary Oldman, Noomi Rapace, a w epizodzie ujrzeliśmy Agnieszkę Grochowską), którzy w znakomity sposób wcielili się w role głównych bohaterów.

Film spełnił wszelkie wymogi, by zaspokoić gusta najwybredniejszych widzów. Nie zabrakło mocnych scen i kina akcji, a także dylematów etycznych, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie. Nie zabrakło wątków zdrady, miłości oraz próby ocalenia człowieczeństwa w świecie podporządkowanym i ułożonym przez SYSTEM.

Po zakończeniu projekcji, część użytkowników biblioteki wyraziła chęć, aby na gorąco podzielić się wrażeniami i poddać ocenie film oraz wypowiedzieć własne zdanie na temat opowiedzianej na ekranie historii.

Jednogłośnie stwierdziliśmy, że wartością filmu było to, iż obok możliwości poznania faktów historycznych, dzieło Espinozy posiada głębokie uniwersalne przesłanie, „o tym, w jaki sposób totalitarne rządy potrafią człowieka stłamsić, zniszczyć, pozbawić nadziei oraz doprowadzić do obojętności na cierpienie innych ludzi”

Beata Wiciak
Fot. Anna Sędziak
MBP w Świebodzicach.


http://rosyjskaruletka.edu.pl/2015/04/17/polska-premiera-filmu-system/ 

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    

 

UROCZYSTA INAUGURACJA W DKK W MBP W ŚWIEBODZICACH ORAZ SPOTKANIE Z BOGUSŁAWEM ROMASZEWSKIM W POLSKIEJ AKADEMII ZDROWIA. 
19.01.2016 r.  


 

14.01.2016 r. to data pierwszego spotkania w MBP w Świebodzicach, które zgromadziło dużą rzeszę wiernych czytelników i użytkowników naszej placówki. Po uroczystym przywitaniu i złożeniu życzeń noworocznych przez panią dyrektor instytucji Małgorzatę Grudzińską przeszliśmy do meritum. Nie było to jednak typowe spotkanie, gdzie rozmawiamy i dyskutujemy o książkach. Moderatorka grupy Beata Wiciak zarekomendowała pozycje przeznaczone w pierwszym półroczu 2016 r. do przeczytania, i które będą przedmiotem dyskusji na poszczególnych spotkaniach.

DKK w Świebodzicach swoje odsłony będzie miał kolejno:

  • 21.04.2016 r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (Agata Tuszyńska: „Narzeczona Schulza” ),

  • 04.06.2016 r. z okazji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek (Jan Nowicki- „Białe walce” ),

  • 16.06. 2016 r. z okazji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek (o książkach II obiegu).

W czwartkowe popołudnie klubowiczom do przeczytania polecono:

  1. „Narzeczoną Schulza”- Agaty Tuszyńskiej,

  2. „Białe walce”- Jana Nowickiego,

  3. „Chłopaki nie płaczą”- Olafa Lubaszenki,

  4. „Joseph”- Marie-Heleny Lafon,

  5. „Cienie Barcelony”- Mare Pastor,

  6. „Cudowny lek”- Thomasa Goetze.

Nie był to koniec atrakcji tego dnia w bibliotece, ponieważ po części informacyjnej przyszedł czas na spotkanie z panem Bogusławem Romaszewskim: trenerem, coachem i hipnotyzerem, a według jego opinii- uzdrowicielem. Tak nazwał siebie, gdyż pierwszą osobą, której pomógł wyjść z ciężkiej, nieuleczalnej według lekarzy choroby, było on sam.
„Potęga podświadomości” Josepha Murphy'ego to podręcznik, z którego nasz gość czerpał wiedzę oraz przekonanie, że pozytywne myślenie jest pierwszym krokiem do samowyleczenia. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród zebranych. Bogusław Romaszewski nie odrzucał medycyny konwencjonalnej, ale podkreślał, że w umyśle ludzkim tkwią niezbadane obszary zdolne do pozytywnej stymulacji w walce z ciężkimi chorobami.

Ponieważ spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki okazało się, że nasza placówka posiada w swych zbiorach sporo wydawnictw na w/w temat. Zaprezentowane i polecone stały się znakomitym uzupełnieniem do wykładu. Nasi czytelnicy zachęceni przez bibliotekarki wypożyczyli następujące książki:

  • „Potęga podświadomości” – Joseph Murphy,

  • „Potęga podświadomości”- Maria Szulc,

  • „Spotkanie z podświadomością”- Maria Szulc,

  • „Uleczyć traumę”- Peter A Levine,

  • „Leczenie umysłu”- Scott K. Vaggeberg,

  • „Autopsychoterapia” -Stanisław Siek,

  • „Psychika i ciało” - Linda Wasmer Smith.

Spotkanie ukazało, że tematyka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Pan Bogusław Romaszewski zadeklarował, że jeśli będzie zapotrzebowanie zgłoszone przez użytkowników biblioteki będą mogły one mieć swoją kontynuację, albowiem, to o czym mówiliśmy w czasie 1,5 godziny było zaledwie niewielką częścią poruszanych zagadnień o wykorzystaniu możliwości mózgu i autohipnozy.

Janina Dubrownik,
moderator DKK Beata Wiciak
MBP Świebodzice.

 

 

    

    

    

     

    
  
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 
 
     
 

     
 
  
     
 

     
 

     

     
 

    

 

 

 

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.