Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

2014

 

"PISARZ CHWYTAJĄCY ŻYCIE" CZYLI SPOTKANIE Z PISARZEM KONTRWOWERSYJNYM. 

17.09.2014 r.  


              

                Tak określiła młodzież świebodzickiego liceum ogólnokształcącego w Świebodzicach Zbigniewa Masternaka, z którym spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach odbyło się 25.09.14 r.

Tradycyjnie już biblioteka wypełniła się do ostatniego miejsca. Tym razem nie tylko Seniorzy, ale młodzież i pokolenie "środka" znaleźli się w gronie Przybyłych.

                Spotkanie miało niezwykle żywy przebieg. Pisarz zaczął od przedstawienia swojej sylwetki oraz drogi jaką musiał przebyć, aby zasiąść przed świebodzickimi czytelnikami jako autor książek cyklu zatytułowanych "Księstwo". Następnie Zbigniew Masternak zaprezentował fragment filmu w reżyserii Andrzeja Barańskiego pod tym samym tytułem co cykl powieściowy.

Projekcja stała się przyczynkiem do prawdziwej i emocjonalnej dyskusji na temat problemów w prezentowanym fragmencie. W naoczny sposób mogliśmy się przekonać, co znaczy powiedzenie "różnica pololeniowa". Myślę, że najlepiej zobrazują to wypowiedzi przedstawicieli każdej z grup zgromadzonych w tym dniu w bibliotece.

                Na stronie internetowej LO w Świebodzicach (www. loswiebodzice.net) odnajdujemy taką oto relację uczennicy z odbytego spotkania:

                "(...) Uczniowie klasy pierwszej o profilu humanistycznym mieli okazję uczestniczyć w autorskim spotkaniu ze Zbigniewem Masternakiem. Jest to młody utalentowany pisarz scenarzysta i dramaturg w jednej osobie. (...) Wszyscy obecni na sali przenieśli się z autorem w rejony Gór Świętokrzystkich. Do miejsc w których żył w których się wychował i musiał zmagać się z trudnościami życia dnia codziennego. (...) Fragment filmu wzbudził dużo kontrowersji i emocji, a szczególnie wśród starszej widowni. (...) Podsumowując, twórczość Zbigniewa Masternaka potwierdza regułę, że w życiu trzeba być obserwatorem by móc przykuć uwagę tematem znalezionym w najbliższym otoczeniu. Mam nadzieję, że kolejna edycja spotkań z autorem będzie cieszyła się takim samym zainteresowaniem jak ta, zwłaszcza wśród młodzieży."

                                                                                                                                            Natalia Mroziuk.

 

                A oto relacja przedstawicieli Seniorów, która w większości zgadzała się z opinią przytoczoną poniżej: [oczywiście- nie wszystkich :-) ] Recenzja filmu powstała w oparciu o całość filmu emitowanego w 3 tygodnie później w pr. II TV z cyklu KOCHAM KINO.
                "Film <<Księstwo>>przedstawia zwulgaryzowany obraz współczesnej świętokrzyskiej wsi,    której mieszkańcy odznaczają się wyłącznie negatywnymi cechami charakteru.
                Ukazane postacie, w tym główny bohater, a nawet ksiądz, to degeneraci pogrążający się w moralnym upadku.
                Rażąca jest tendencyjność widoczna w przerysowywaniu osób i brak jakiegokolwiek intelektualnego przesłania skierowanego do widza.
                Wykres emocjonalnego poziomu filmu to utrzymująca się przez cały czas projekcji linia prosta bez pointy."

                                                Anna Ozgowicz.

 

                I głos pokolenia "środka", pani będącej uczestniczką spotkania autorskiego:

                "Moim zdaniem z uwagi na burzliwą dyskusję, jaką wzbudził jedynie fragment filmu <<Księstwo>> wg. prozy p. Zbigniewa Masternaka, a w nim projekcję filmu oceniam ze wszech miar potrzebne. Sądząc po zaprezentowanym fragmencie jest to rodzaj kina bardzo studyjnego, festiwalowego, nie dla szerokiej publiczności, ale ważne: film warty obejrzenia. Osobiście nie dostrzegłam niczego, co nazwali uczestnicy brutalizacją życia. Odebrałam film jako dokument. (...) Jak powiedział p. Zbigniew jest to swoista autobiografia. Jednak jak przekonaliśmy się podczas rozmowy nie wszyscy chcą uwierzyć, że istnieją takie społeczności wiodące właśnie takie, a nie inne życie. (...) Musimy wiedzieć, że nadal istnieją tacy ludzie i miejsca, a w nich żywoty nie do pozazdroszczenia. (...) Wiem jak bardzo im trudno, jak wiele przeciwności przed nimi. Tym bardziej oceniam film i prozę p. Masternaka jako potrzebną. "                                                                  

                                                                                                                                            Małgorzata Ujma.

 

                Zamieszczone relacje wskazują, że warto było to czwartkowe popołudnie spędzić w naszej świebodzickiej bibliotece, bo odbywają się tu spotkania, na które żywo reagują przybyli, które ubogacają nasze doznania i zmuszają do myślenia, a czasami i przewartościowania sądów.

                Emocje, wymiana i różnice poglądów, a także wrażliwość w postrzeganiu świata pokazała w czasie tego spotkania jak bardzo jesteśmy różni, co znaczy "odmienność pokoleniowa" i to, że każdy czego innego szuka i oczekuje od świata literatury i filmu.  

Beata Wiciak.
fot. Janina Dubrownik.
MBP w Świebodzicach.

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

     
 

     
 

    

 

KONIE W LITERATURZE I W ŻYCIU
07.10.2014 r.  


4 października 2014 r. biblioteka dziecięca zorganizowała wycieczkę na Ciernie do Hodowli Koni „ Namlikowo”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie kl. Vb ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach wraz z opiekunem Agnieszką Kiryczuk. Panie bibliotekarki zaprosiły uczniów na wspólny wyjazd do stadniny koni. Wycieczka miała charakter poznawczy i rekreacyjny.

Dzieci zapoznały się z końmi, sposobem ich życia, sprzętem jeździeckim, oglądały stajnie. Poznały kucyki: Śnieżynkę, Gwiazdkę i Boryska. Miały okazje wykorzystać zdobytą wiedzę. Każde dziecko mogło samodzielnie lub z pomocą przygotować konia do jazdy, wyczyścić, wyczesać, osiodłać, pogłaskać, nakarmić, nawiązać z nim kontakt. Sprawiło im to ogromną radość. Na koniec odbyło się ognisko. Naszą przygodę można obejrzeć w zamieszczonym poniżej filmiku.
Biblioteka składa serdeczne podziękowania Państwu Namlikom, właścicielom Hodowli Koni „Namlikowo”, za udostępnienie nam stadniny, za wszelką pomoc, a przede wszystkim za miłe przyjęcie. Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszek Oli i Pauliny, które opowiadały dzieciom o koniach. Za współprace dziękujemy również Agnieszce Kiryczuk i klasie Vb.

E. Tadeuszak
A. Okarmus
A Sędziak

 

 

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 

 

KAPELUSZE, KAPELUSZE KAPELUSZE...
CZYLI SENIORZY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKA PUBLICZNĄ NA DNIACH SENIORA - WROCŁAW 2014 

30.09.2014 r.  


                Wrocławskie "Dni Seniora- Wrocław 2014 " trwające od 19. 09 do 30.09. 14  były bogate w wiele atrakcyjnych, ciekawych i widowiskowych imprez kulturalnych, oświatowych, sportowych i plenerowo-rozrywkowych.

Jedną z nich był MARSZ KAPELUSZY impreza, która już na stałe zagościła we Wrocławiu. W tym roku Seniorzy postanowili pobić rekord Guinnessa w ilości osób w kapeluszach, zebranych w jednym miejscu. Dotychczasowy należał do Irlandczyków.

                Z okazji tego wydarzenia na wrocławskim Rynku nie zabrakło naszych pań Seniorek, które wystrojone w pięknie udekorowane kapelusze postanowiły przyłączyć się do tej widowiskowej zabawy. Każdy uczestnik przechodząc przez tzw. bramkę był zarejestrowany i otrzymywał specjalną opaskę na rękę oraz okolicznościową plakietkę.

                Marsz rozpoczęła policyjna orkiestra dęta, a pozostali uczestnicy w barwnym korowodzie, w przepięknych strojach i oryginalnie przystrojonych kapeluszach przemaszerowali wokół wrocławskiego Rynku, na którym zostały im przekazane przez włodarzy miasta symboliczne klucze.

REKORD GUINNESSA, który dotychczas wynosił 445 został pobity. W Marszu Kapeluszy uczestniczyło ok. 1300 osób!

Parada Kapeluszy zakończyła się występem zespołu Skaldowie, a ich piosenki: "Wszystko mi mówi że mnie ktoś pokochał", "W żółtych płomieniach liści", i "Przepiękna wiolonczelistka" śpiewaliśmy pod sceną razem z zespołem.

Naszym paniom Seniorkom tak spodobał sie pobyt we Wrocławiu, że postanowiły zakończyć go rejsem po Odrze.

                Piękna pogoda, udany marsz po rekord, niezapomniane wrażenia z występu Skaldów i wspaniała atmosfera, to wszystko złożyło się na to, że do domu wracałyśmy zadowolone i zachwycone.  

Janina Dubrownik
MBP w Świebodzicach

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

    

 

Wrzesień w bibliotece dziecięcej 
30.09.2014 r.  


Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim biblioteka dziecięca wzmożyła swoją działalność. Proponujemy dzieciom i młodzieży różne formy pracy.

W krainie książki – jest to edukacja czytelnicza dla najmłodszych, która już na stałe została wpisana do kalendarza imprez bibliotecznych Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Raz w miesiącu panie bibliotekarki odwiedzają przedszkola i czytają dzieciom różne bajki. Jeśli jest ładna pogoda to dzieci odwiedzają bibliotekę. Akcja ta trwa od 2007 roku, dzięki niej znacznie wzrosła liczba czytelników. Biorą w niej udział wszystkie świebodzickie przedszkola.

Wycieczki- to standardowa forma oddziaływania na użytkownika. Organizowane są głównie dla przedstawienia bibliotecznej oferty, dla objaśnienia sposobów oraz zasad korzystania z biblioteki. Szczególnie adresowane są do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkolnych. Wycieczka jest doskonałą okazją do rozbudzenia zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Lekcje biblioteczne- cieszą się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów. Najczęściej prowadzone są lekcje z przysposobienia czytelniczego mające na celu przygotowanie młodych czytelników do korzystania z katalogów, słowników, encyklopedii, zapoznanie się ze stroną internetową biblioteki. Organizowane są również lekcje tematyczne.
Konkursy- należą do zajęć, które dzięki swej atrakcyjności skutecznie mobilizują młodych czytelników do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Mają walory poznawcze i wychowawcze. Mogą być literackie, recytatorskie, turnieje czytelnicze oraz plastyczne .

Spotkania autorskie – należą do najciekawszych form pracy z młodym czytelnikiem. Są najlepszą reklamą dla pisarza i jego książek. Wiąże się z tym duża impreza „ Z książką na walizkach”, która odbywa się już od 2005 roku. Co roku do biblioteki przyjeżdżają znakomici autorzy książek dla dzieci i młodzieży. Mieliśmy okazje gościć między innymi: W. Chotomską, K. Szymeczko, R. Piątkowską, B. Gawryluk, A. Onichimowską, B. Ostrowicką , D. Rekosza, K. Petka.

Teatrzyki – jest to jedna z form wizualnej pracy z czytelnikiem, ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Na zaproszenie biblioteki przyjeżdżają artyści, którzy wystawiają piękne przedstawienia, ale najczęściej występy przygotowują uczniowie z kółek teatralnych.

Wystawki– można na nich podziwiać prace dzieci, bywają wystawki książek lub okolicznościowe związane z jakimś wydarzeniem, znaną osobą np. :

  1. Świebodzice- moje miasto

  2. Tydzień książek zakazanych.

  3. Tove Jansson- życie i twórczość.

W miesiącu wrześniu bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków, a uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. Ponadto od 21.09.14 do 26.09.14. trwał „ Tydzień książek zakazanych”. Towarzyszyła mu wystawka tematyczna, pogadanki dla dzieci, cała biblioteka była udekorowana listą książek zakazanych oraz fragmentami z wybranych powieści. Warto wspomnieć, że na tej liście znajdują się następujące utwory: „ Przygody Tomka Saweyra”, „ Buszujący w zbożu”, „ Przeminęło z wiatrem”, Charlie i fabryka czekolady”, „ Harry Potter”, „ Czerwony Kapturek” braci Grimm i wiele innych.

Ewa Tadeuszak

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

 

SENIORZY I 4 SOKOŁOWSKO FESTIWAL HOMMAGEA' KIEŚLOWSKI. 
18.09.2014 r.  


Od 2011 roku w Sokołowsku, w malowniczej uzdrowiskowej miejscowości położonej wśród gór kilka kilometrów od Wałbrzycha odbywa się rokrocznie festiwal filmowy pod nazwą SOKOŁOWSKO FESTIWAL FILMOWY HOMMAGEA' A KIEŚLOWSKI. Powstał on z myślą o Krzysztofie Kieślowskim światowej sławy reżyserze polskim twórcy takich filmów jak: cykl Dekalog, Amator, Spokój, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory: Niebieski, Trzy kolory: Biały i Trzy kolory: Czerwony.

            1 edycja festiwalu przypadła w 70 rocznicę urodzin Kieślowskiego oraz w 15 rocznicę śmierci. Sokołowsko zostało wytypowane na tego rodzaju imprezę ze względu na ścisły związek pomiędzy tym uzdrowiskiem a reżyserem. W latach piędziesiątych w sanatorium leczył się jego ojciec i tam na cmentarzu znajduje się jego grób. Kieślowski spędził w uzdrowisku kilka lat swojego dzieciństwa, a powrócił do Sokołowska po to, by zrealizować jeden z pierwszych dokumentalnych filmów "Prześwietlenie."

            Kiedy Fundacja Sztuki Współczesnej in Situ utworzyła Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z nim narodził się pomysł aby powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. (więcej nawww.hommagekieslowski.pl.)

            W tym roku w dniach 05.09-07.09.14 r odbył się już 4 Sokołowsko Festiwal Filmowy. MBP w Świebodzicach zaproponowała udział "swoim" Seniorom.

"Świat zmontowany" był motywem tegorocznej edycji, który poświęcono filmowi "Amator" w 35 rocznicę jego powstania. W związku z tym gościem specjalnym imprezy był Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w filmie.

            W dniu 07.09.14 udaliśmy się do Sokołowska, by uczestniczyć w panelu dyskusyjnym zatytułowanym "Rejestracja rzeczywistości czy kreacja?", który poprowadził Stanisław Zawiśliński z udziałem Macjeja Cuske, Lidii Dudy i Marcela Łozińskiego. Uczestniczyliśmy też w niezwykłym spotkaniu autorskim z Jerzym Stuhrem. Aktor w pełnej sali w kinoteatrze "Zdrowie" zaprezentował się w świetnej formie. Opowiadał nieznane dotąd anegdoty z planu filmowego "Amator" a także o Krzysztofie Kieślowskim i współpracy z nim. O swojej roli w "Amatorze" Jerzy Stuhr powiedział: "To była wielka przygoda. Dostałem rolę przełamującą mój kabaretowo-wodewilowy wizeruek z którego znała mnie cała polska publiczność. Tym bardziej że "Amatora" kręciliśmy po równie ważnym dla mnie "Wodzireju". "Amator" odwreacał ten wizerunek. Pokazywał mnie zupełnie z innej strony. Musiałem używać innych środków do budowania roli i Krzysztof bardzo mi w tym pomógł."

            Godzinne spotkanie z wielkim aktorem minęło w okamgnieniu. Po pamiątkowym wpisie do kroniki Seniorów przez Jerzego Stuhra i dokumentalistów biorących udział w panelu dyskusyjnym  oraz spacerze po Sokołowski pełni wrażeń i z zamiarem powrotu w przyszłym roku na

5 Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage'a Kieślowski opuszczaliśmy tę piękną i malowniczą miejscowość.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach  

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

    

 

NARODOWE CZYTANIE
POD ZNAKIEM TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA. 

17.09.2014 r.  


Już po raz trzeci odbyło się Narodowe Czytanie- akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.W tym roku w dniu 06.09. 2014 r wspólnie czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W cyklu powieści odnajdujemy najistotniejsze sprawy ludzkiego życia: przyjaźń, miłość, bohaterstwo, umiejętność zwycięstw, a także godnego przyjmowania porażek i oddawania życia za ojczyznę, co było najwyższą formą rozumienia patriotyzmu. Może nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ale Trylogia obecna jest w naszym współczesnym życiu, a słowa wypowiedziane przed kilkoma wiekami cytujemy do dziś. Nic więc dziwnego, że przepełnione duchem polskości i głębokiego patriotyzmu dzieło, które od dziesiątków lat kształtowało historyczną wyobraźnię Polaków zostało wytypowane do Narodowego Czytania w 2014 r.

O godzinie 11.00 przy wypełnionej do ostatniego miejsca bibliotece, pani dyrektor placówki Małgorzata Grudzińska przywitała przybyłych gości w osobach: Burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Pantala, radnej Teresy Małeckiej, dyrektorów placówek kulturalnych i oświatowych, czytelników oraz młodzież.

To nie było zwykłe czytanie "Trylogii." Tego dnia biblioteka stała się miejscem, gdzie wszyscy Przybyli swoim zaangażowaniem wzięli współudział w stworzeniu widowiskowego spektaklu słowno- muzycznego.
Nasze Narodowe Czytanie tak przebiegało, aby ukazać najważniejsze, uniwersalne motywy powieści: motyw miłości i motyw wojny.

Młodzież z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach: Aleksandra Mielczarek, Jan Krzystek, Natalia Ślęk pod okiem nauczycielek gimnazjum pani Jolannty Bieniasz i Agnieszki Różyckiej, przygotowała scenkę zapoznania Oleńki Billewiczówny i Andrzeja Kmicica. Niewątpliwą atrakcją był miniwykład Adriana Dudy na temat broni z czasów Wołodyjowskiego, Ketlinga, Kmicicica i Zagłoby. W przerwach pomiędzy czytaniem, przy akompaniamencie gitary w wykonaniu pani Małogorzaty Klechy śpiewaliśmy fragmenty piosenek: "Hej Sokoły", "Dumka na dwa serca" i "Pieśń o Małym Rycerzu", oraz odgadywaliśmy najbardziej znane cytaty pod hasłem: "I kto to powiedział?"

Dzięki zaangażowaniu wszystkich, którzy nie zostali obojętni na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wzięli udział w Narodowym Czytaniu przeżyliśmy wspaniały dzień, odkrywając na nowo pisarski kunszt Henryka Sienkiewicza oraz prawdę, że Trylogia to "szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie- dla pokrzepienia serc."

I my, racząc się na koniec staropolskim jadłem opuszczaliśmy bibliotekę w euforycznym nastroju przepełnieni duchem głębokiego patriotyzmu.
 

dyr. MBP w Świebodzicach
Małgorzata Grudzińska.
Beata Wiciak.

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

     

     
  

     
 

     
 

     

 

CZWARTKOWE SPOTKANIE Z ARTYSTAMI CZYLI FESTIWAL "ENSEMBLE" W BIBLIOTECE 
17.09.2014 r.  


Światowej sławy muzycy, którzy zagościli na Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki "Ensemble" im. Księżnej Daisy odwiedzili również naszą Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach. Nie bez znaczenia był fakt, że Seniorzy za każdym razem stanowili sporą grupę widzów na wydarzeniach poprzedzającym festiwal, a także to, że czytelnicy MBP w Świebodzicach nie pozostali obojętni na apel organizatorów dokonując wpłat pieniężnych na projekt "WSPIERAM KULTURĘ."

Wdzięczność ekipy "Ensemble" przekroczyła nasze oczekiwania. Nie dość, że zostaliśmy obdarowani wejściówkami na poszczególne koncerty, to dodatkowo w dniu 28.08.2014 r. mogliśmy gościć w świebodzickiej bibliotece artystów obecnych na festiwalu: Zbigniewa Zamachowskiego, Marcina Markowicza, Agatę Szymczewską, Tomoko Akasakę oraz Danutę Gwizdalankę.

Kiedy wieść o wizycie znanych gości dotarła do Burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza natychmiast przejął on rolę współgospodarza nie tylko przybywając na spotkanie, ale obdarowując artystów prezentami wśród których znalazł się: Ilustrowany przewodnik po Świebodzicach, Album Świebodzice oraz Świebodzice dawniej i dziś.

To było niesamowite spotkanie. W wypełnionej do ostatniego miejsca bibliotece czytelnicy i sympatycy instytucji z Seniorami na czele uczestniczyli w wydarzeniu, które zapewne na długo pozostanie w pamięci.

Oczekujących na artystów przywitała dyrektor MBP pani Małgorzata Grudzińska wygłaszając bardzo ciekawy wykład na temat znanych świebodziczan, ludzi świata kina, teatru i sztuk,i którzy swoje korzenie mają tu, w naszym mieście.
Potem artyści odpowiadali na pytania, chętnie pozowali do zdjęć i rozdawali autografy. Nie zabrakło wpisów do kronik bibliotecznych.

Na zakończenie goście otrzymali słodkie poczęstunki, które ufundowała Śnieżka Invest, a wręczyła przedstawicielka firmy, pani Marta Łuciów. Czekoladki z wizerunkiem Daisy- oficjalnego produktu zamku Książ znakomicie wpisały się w charakter festiwalowego spotkania w bibliotece.

Dzięki takim urozmaiconym akcjom i spotkaniom o szerokim spektrum działań artystyczno- edukacyjnych nasza biblioteka jak najbardziej zasłużenie może kandydować do miana lidera kulturalnych wydarzeń w Świebodzicach.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

    

 

 
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

    

     

 

"BĘDZIE SIĘ DZIAŁO" CZYLI KULTURALNE PLANY SENIORÓW 
13.08.2014 r.  


II Festiwal Dolnośląskich Tajemnic w Zamku Książ, XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy, a także 4. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski i Dni Seniora we Wrocławiu były tematem roboczego spotkania w dn. 07.08.2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.

Na wymienionych imprezach nie zabraknie Seniorów skupionych przy świebodzickiej bibliotece.

                Najbliższe wydarzenie to oczekiwane z wielką niecierpliwością święto muzyki w Zamku Książ w dniach 24.08-31.08 2014 r., gdzie nasza placówka postarała sie o bezpłatne wejściówki, aby stać sie świadkami koncertów muzyki poważnej powstałej w Wiedniu na przestrzeni wieków. 140 biletów powędrowało do rąk najbardziej aktywnych Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach.

                W najbliższym czasie planujemy również zaznaczyć swą obecność na festiwalu filmowym odbywającym się w dniach 05-07.09.2014 w Sokołowsku, poświęconym Krzysztofowi Kieślowskiemu. W tym roku w uroczysty sposób uczczone zostanie 35- lecie powstania filmu "Amator" w roli głównej z Jerzym Stuhrem. Z aktorem spotkać się będzie można w dniu 07.09.14, gdzie opowie o powstawaniu tego sztandarowego dzieła kina niepokoju moralnego, a także nieznane dotąd anegdoty z planu filmowego oraz wiele innych interesujących spraw ze świata filmu. Na ten dzień zaplanowany jest wyjazd Seniorów MBP do tej pięknej uzdrowiskowej miejscowości jaką jest Sokołowsko.

                Ponieważ bardzo atrakcyjnie zapowiadają się Dni Seniora we Wrocławiu w dniach 19.09.-30.09.2014, świebodziccy Seniorzy z MBP mają zamiar bawić się w dniu inauguracji święta na wrocławskim Rynku i uczestniczyć wMarszu Kapeluszy, a następnie w koncercie zespołu Skaldowie.

                Wszystkich chętnych, pragnących wziąć udział w imprezach w formie zespołowej zapraszamy do biblioteki, gdzie do 28.08.2014 przyjmujemy zapisy na wyjazd na w/w imprezy.

Starszy Kustosz MBP
Beata Wiciak

   

    

    

    

     

    

 

SENIORZY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ NA LETNIEJ AKCJI KULTURALNEJ W ZAMKU KSIĄŻ 
28.06.2014 r.  


                 Lato w pełni, a w okolicy sporo imprez kulturalnych. Świebodzicka biblioteka stara się zwrócić uwagę swoich czytelników, na te najbardziej atrakcyjne, a co ważne bezpłatne.

                W lipcowe weekendy w pobliskim Zamku Książ wystartowała IV edycja  LETNIEJ  AKCJI  KULTURALNEJ  pod patronatem senatora RP Wiesława Kiljana oraz Mecenasa LAK Banku Zachodniego WBK.

                Za każdym razem widzami spektakli teatralnych w wykonaniu Teatru William-ES z Wałbrzycha byli Seniorzy skupieni przy MBP w Świebodzicach. W sali kinowej zamku staliśmy się  świadkami przedstawień: 12.07.14 "Brzechwy dla dorosłych", a w następnym tygodniu (19.07 ; 20.07) recitalu "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" oraz sztuki "Łysa śpiewaczka" wg. Eugene Ionecso.

                LAK to świetny pomysł dla tych, którzy w letnie wieczory pragną nie tylko miło spędzić czas, ale także doświadczyć estetetycznych przeżyć i wrażeń na niwie kulturalnej.

                Fotorelacja z imprez poniżej.  

Starszy kustosz 
Beata Wiciak

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

    

 

PÓŁKOLONIA W BIBLIOTECE
25.07.2014 r.  


Dnia 24 lipca 2014 roku bibliotekę dziecięcą odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach . Przybyły one na zajęcia do naszej placówki wraz ze swoimi opiekunami. Pani bibliotekarka krótko i treściwie opowiedziała im o tym co można robić w bibliotece , jakie są formy pracy, co się w niej dzieje, zapoznała z księgozbiorem biblioteki i katalogami. 

Następnie przeczytała im bajkę pt. „ Franklin i książka z biblioteki”. Po omówieniu treści utworu ,dzieci kolorowały postać żółwika Franklina. Potem były zagadki , gry planszowe, układanki, ale przede wszystkim oglądanie różnorodnych książeczek i czasopism. Na koniec panie pomalowały dzieciom buzie. Na pamiątkę wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zakładki oraz kolorowe balony z logiem biblioteki dziecięcej.

Ewa Tadeuszak

 

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE 
21.07.2014 r.  


Przedszkolaki często odwiedzają bibliotekę dziecięcą. Stanowią najmłodszą i najliczniejszą grupę czytelników. Przychodzą do nas na wycieczki , spotkania autorskie, uczestniczą w konkursach plastycznych, ale przede wszystkim wypożyczają książki. Od kilku lat biblioteka współpracuje ze świebodzickimi przedszkolami. Wspólnie prowadzimy edukacje czytelniczą - W Krainie Książki. 

Bibliotekarki raz w miesiącu spotykają się z dziećmi i czytają im książki. Dzięki tej akcji biblioteka zyskuje nowych czytelników, a dzieci rozwijają swoje zainteresowania czytelnicze. Mimo, że są wakacje przedszkolaki aktywnie uczestniczą w imprezach bibliotecznych. W lipcu na dwa spotkania zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Niepublicznego Koniczynka 1 grupa Motylki z panią Józefą Sadulak. Na naszych milusińskich czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez panie bibliotekarki. Na pierwszych zajęciach przedszkolaki poznały bajkę z serii Biedronka Fionka . Po przeczytaniu i omówieniu treści książeczki, rozpoznawały latające owady, a następnie kolorowały obrazki, które można podziwiać na wystawie w bibliotece. Kolejne spotkanie rozpoczęło się od teatrzyku . Na podstawie utworu Benedicte Carboneill i Elen Lescoat pt. "Śniadanie na trawie" bibliotekarki przygotowały przedstawienie, które dzieci podziwiały z zachwytem i nagrodziły gromkimi brawami. Następnie wszyscy poszliśmy na podwórko, aby podziwiać bańki mydlane. Kolorowe bańki sprawiły dzieciom ogromną radość. Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawach z chustą Klanza. Na podwórku mogły też porysować kredą, powstały piękne obrazki. Po wielu emocjach i przeżyciach zmęczone maluchy wróciły do biblioteki, gdzie czekała na nie kolejna niespodzianka. Nastąpiło odsłonięcie wystawy prac plastycznych, każdy miał za zadanie odnaleźć swój rysunek. Na koniec odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika . Dzieci otrzymały na pamiątkę kolorowe ordery z napisem Czytelnik Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach oraz książeczki. Za swój trud i pomysłowość panie bibliotekarki zostały nagrodzone, w ramach podziękowań dostały kwiaty.

Tekst : Ewa Tadeuszak
Zdjęcia : Agnieszka Okarmus

   

    

    

    

     

    

     
 
    

     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

    

 

WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE
16.07.2014 r.  


Pierwszego tygodnia wakacji, w czwartek 3 lipca, Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odwiedziła półkolonia z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych z Cierni. 
Była to niecodzienna okazja zobaczenia biblioteki, nie tylko jako miejsca wypożyczania książek, lecz także miejsca gdzie można się bawić i wspaniale spędzać czas.

Na początek dzieci obejrzały kreskówki z serii OWCE W SIECI, które w zabawny i zrozumiały sposób wytłumaczyły na jakie zagrożenia są narażone w trakcie korzystania z Internetu. Następnie bibliotekarki zorganizowały zabawę, w trakcie której dzieci miały okazję podziwać, a następnie samemu zrobić kolorowe małe i duże bańki. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że bańki to zawsze świetna zabawa. Potem nastąpiła zmiana wyglądu: poprzez malowanie twarzy bibliotekę opanowały dziwadła, potwory i stwory. Na koniec każdy dostał na pamiątkę wizyty balon z logiem Oddziału Dziecięcego.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dobrze się bawili, a jak było naprawdę oceńcie sami oglądając zdjęcia z tego spotkania.

zajęcia prowadziły: A. Konieczna, A. Sędziak
zdjęcia: A. Okarmus, B. Wiciak

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
    

 

Przygody Mrówki Podkówki i inne niespodzianki 
10.07.2014 r.  


W słoneczny wtorek, 24 czerwca 2014 roku, Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odwiedziły dzieci z przedszkola „Chatka Puchatka”. Agnieszka KoniecznaAnna Sędziak oraz Agnieszka Okarmus przygotowały dla przedszkolaków trzy niespodzianki. Pierwszą z nich był teatrzyk przedstawiający przygody Mrówki Podkówki i Biedronki Fionki, na podstawie książki Marzenia mrówki Podkówki Bénédicte Carboneill, Elen Lescoat. Dzieci z zapartym tchem słuchały i przyglądały się Mrówce Podkówce, która bardzo chciała latać.

Kolejna niespodzianka to malowanie twarzy. Bibliotekarki starały się sprostać wymaganiom dzieci, a nie były one małe. Wśród propozycji dzieci znalazły się: tygrys, lew, motyl, kot i wiele innych zwierząt.

Ostatnia z przygotowanych niespodzianek to, uwielbiane przez dzieci, puszczanie wielkich wspaniałych baniek mydlanych. Przedszkolaki wspaniale się bawiły, próbując złapać jak najwięcej baniek, podziwiając ich ilość, a także różnorodność.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, to nie tylko miejsce w którym można wypożyczyć książki, ale także miejsce w którym odbywa się edukacja poprzez zabawę oraz różne formy zachęcające do czytania. Uśmiechy dzieci, a także  częste wizyty w bibliotece są dla nas największą nagrodą za nasze starania. Odwiedzajcie nas jak najczęściej, zapraszamy

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
    

 

SENIORZY W TEATRZE
CZYLI "KTO TY JESTEŚ?" 

09.07.2014 r.  


Nie zabrakło Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w dn. 12.06.14 r., gdzie byliśmy świadkami ostatniego wydarzenia poprzedzającego XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensamble im. Księżnej Daisy. Tym razem obejrzeliśmy sztukę teatralną w wykonaniu Matyldy Damięckiej, Agaty Bondarowicz oraz Jarosława Sacharskiego. Spektakl ten był prezentowany podczas IX edycji Festiwalu w 2012 r., gdzie opiekę artystyczną nad (wtedy jeszcze) adeptami sztuki aktorskiej sprawowała Beata Fudalej, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

"Kto ty jesteś"- tak zatytułowany spektakl odnosił się do szeroko pojmowanego patriotyzmu ukazanego przez pryzmat ksenofobicznych zapatrywań Polaków. Usłyszeliśmy piosenki o ironicznym wydźwięku, do których słowa napisali m.in. Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Marian Hemar i Wojciech Młynarski. Duże poczucie humoru i dystans do poruszanego problemu sprawiły, że spektakl oglądaliśmy z wielką przyjemnością. Pozostawił on jednakże w każdym z nas sporą dozę refleksji dotycząca tego, jakim jesteśmy narodem.

Trzy wydarzenia- dwa koncerty muzyki poważnej i sztuka teatralna za nami. Za każdym razem Seniorzy skupieni przy MBP w Świebodzicach byli bardzo znaczącą, dużą grupą wśród publiczności. Teraz z niecierpliwością oczekujemy końca sierpnia, by we wspaniałej scenerii Zamku Książ stać się świadkami pięknych muzycznych doznań na XI Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensamble im. Księżenej Daisy.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach

   

    

    

    

     

 

Relacja z III Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej w Świebodzicach
24.06.2014 r.  


Nietypowy dla Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej czas, sprawił że 3. edycja tej akcji wyglądała odmiennie niż zazwyczaj. Z powodu zaplanowanych dużo wcześniej wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyli członkowie DKK, do udziału w dyskusji zaproszona została młodzież z koła historycznego Liceum Ogólnokształcącego, z opiekunem tego koła, historykiem Mariuszem Motakiem. Przedmiotem dyskusji była książka Jana Karskiego Tajne państwo, która ukazała się w Polsce równo 70 lat po jej pierwszym wydaniu w Stanach Zjednoczonych.

Książka u każdego wywołała wiele przemyśleń i refleksji. Niezaprzeczalna odwaga Jana Karskiego, poczucie obowiązku wobec Ojczyzny, determinacja, wykorzystanie własnego potencjału do walki z okupantem tj. znajomości języków obcych, doskonałej kondycji fizycznej i bohaterskiej postawy autora książki, to zgodnie podkreślali uczestnicy dyskusji.
Niewielka ilość osób uczestniczących w dyskusji, w żaden sposób nie przełożyła się na jej jakość. Tematyka książki wywoływała refleksje ponadczasowe i uniwersalne. Nie tylko dotyczące okresu wojny, ale również pokoju. Zastanawialiśmy się nad tym co oznacza bycie patriotą w realiach wojennych, a co w czasie pokoju i na ile współczesny program nauki historii opowiada o bohaterach takich jak Jan Karski, Leopold Okulicki czy August Emil Fieldorf.

Omawiając książkę i jej autora przywołaliśmy także osobę Krystyny Skarbek "ulubionej agentki Churchilla", której odwaga i brawura stała się wręcz legendarna w całej Europie, jeszcze w czasie wojny. Zarówno Jan Karski jak i Krystyna Skarbek wielokrotnie przedostawali się na tereny okupowanej Polski, wykorzystując biegłą znajomość kilku języków obcych. Wojenna działalność obojga skutkowała również kontaktami z przywódcami państw europejskich i światowych mocarstw, co jednak nie zmieniło stosunku aliantów ani do sprawy polskiej, ani do sprawy żydowskiej.

Nieuniknione przy okazji takiej dyskusji stały się również odniesienia do innych dzieł literackich i filmowych, zwłaszcza w kontekście bohaterstwa i patriotyzmu, między innymi do wiersza Wisławy Szymborskiej poświęconego Ludwice Wawrzyńskiej …Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono…, Rauska Teresy Oleś - Owczarkowej, Łaskawe Jonathana Littella. Również młodzież miała swoje wzory w osobach bohaterów Kamieni na szaniec Aleksandra Kamińskiego czy Złodziejki książek Markusa Zusaka.

O książce Jana Karskiego pisze się, że mogłaby posłużyć jako scenariusz filmu szpiegowskiego. Z całą pewnością jej lektura uwiarygodnia pewne wątki filmu "Czas honoru". Jeśli widzom serialu wydawało się mało prawdopodobne, że w okupowanej przez Niemców Polsce, można było poruszać się z plecakiem pełnym pieniędzy, to warto przeczytać, co o strukturze i sprawnej maszynerii podziemnej pisze Jan Karski w książce Tajne państwo: "przynależność do organizacji podziemnej dawała pewne korzyści od załatwienia sobie mocnych papierów po wsparcie finansowe. Organizacja zapewniała też ochronę, dysponowała lokalami służącymi za kryjówki, gdzie zawsze było trochę jedzenia i łóżko…"

W tym roku 70. rocznicę obchodzi nie tylko książka Jana Karskiego, ale również bitwa na Monte Cassino i Powstanie Warszawskie. Oba wydarzenia mają swoich bohaterów wśród mieszkańców Świebodzic. Stanisław Tynowski, żołnierz gen. Andersa, który przeszedł cały szlak bojowy tej armii, walcząc m.in. na Monte Cassino, i Maciej Witkowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, który od 2 sierpnia do 2 października 1944 roku pracował w wytwórni granatów i butelek zapalających przy ulicy Kruczej. Świebodzice mają też swój wkład w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, służąc filmowcom doskonałymi plenerami filmowymi. Miasto 44 Jana Komasy i nowy sezon serialu Czas honoru: Powstanie Warszawskie, to tegoroczne premiery, na powstanie których niewątpliwie miała wpływ przypadająca rocznica. W obu filmach w zrujnowaną stolicę zamieniono kilka hektarów rozległych pofabrycznych terenów w Świebodzicach.

Dyskusja zakończyła się refleksjami nad współczesnym patriotyzmem, a pomoc w tych rozważaniach przyniosła uczestnikom dyskusji cienka książeczka autorstwa Joanny Olech i Edgara Bąka Kto ty jesteś ? którą można nazwać przewodnikiem patriotycznym dla najmłodszych. Ale czy tylko dla nich, skoro w tym samym czasie, stali członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyli w spektaklu Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zatytułowanym … Kto ty jesteś ? Bo czy patriotyzm w ogóle ma wiek ?

Małgorzata Grudzińska

   

    

    

    

     

 

XI DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIE PISARZY Z MŁODYM CZYTELNIKIEM Z KSIĄŻKA NA WALIZKACH 2014 
NASTĘPCY MAKUSZYŃSKIEGO DZIECIOM

11.06.2014 r.  


6 czerwca 2014 roku w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach gościła autorka książek dla dzieci Barbara Gawryluk, która przyjechała na zaproszenie biblioteki dziecięcej. Pisarka jest absolwentką filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. 

W Radiu Kraków m.in. przygotowuje i czyta codziennie wiadomości. Jest także autorką cyklicznej audycji „ Książka na szóstkę”, poświęconej literaturze dla dzieci. Laureatka za rok 2009 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt. „ Zuzanka z pistacjowego domu”. Autorka takich książek jak: „Dżok”, „Baltic: pies, który płynął na krze”, „ Owocowe bajki:, „ Przedszkolaki z ulicy Morelowej”, „Kaktus dobry pies”, „Gwizdek i śniegowa kula”, „ Dwa domy” .

W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze świebodzickich przedszkoli i szkół podstawowych. Ogółem było 150 osób. Pani Barbara Gawryluk opowiadała o swojej pracy, czym się zajmuje, ale przede wszystkim o swoich książkach. Aby zapoznać dzieci bliżej ze swoją twórczością odczytywała fragmenty z utworów. Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci z zachwytem wysłuchały co pisarka ma im do powiedzenia, zadawały też różne pytania. Na zakończenie nasi milusińscy wręczyli autorce drobne upominki, a Pani Barbara podpisywała dzieciom książki.

7 czerwca 2014 r. w Oleśnicy odbył się Finał Akcji „ Z Książką na walizkach”, na którym zostały wręczone nagrody za konkurs plastyczny pt. „ Kornela podróże małe i duże”. Miło jest nam poinformować, że uczeń ze Szkoły Podstawowej Nr 4 Tomasz Smykowski w kategorii kl. IV- VI otrzymał I miejsce. 

   

    

    

    

     

    

     
 
    

 

DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ MŁODYCH RECENZENTÓW
KORNELA PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

11.06.2014 r.  


Konkurs został ogłoszony przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Oleśnicy. Adresowany był on do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Miał na celu zachęcenie dzieci i młodzież do czytania, kształtowanie kultury literackiej uczniów oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej młodych twórców. Należało przygotować pracę w jednej z dwóch kategorii: literackiej lub plastycznej. Biblioteka dziecięca wzięła udział w konkursie. Wpłynęły 32 prace plastyczne indywidualne i jedna zbiorowa.. Komisja składająca się z bibliotekarek wybrała 16 prac, które zostały wysłane do Oleśnicy. Pozostałe można podziwiać na wystawce w bibliotece.

6 czerwca w Miejskim Domu Kultury odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów , które zaprojektowała pani Agnieszka Okarmus.

Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, ufundowane przez Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej. Sponsorom składamy serdeczne podziękowania. Miło jest poinformować, że Tomasza Smykowski uczeń Szkoły Podstawowej
Nr 4 zdobył I miejsce w kategorii klas IV-VI. Nagroda została odebrana 7 czerwca w Oleśnicy podczas Finału Akcji „Z książką na walizkach”.

I miejsce Hubert Wojtyczka kl.IIc Szkoła Podstawowa Nr 2
Opiekun pani Elżbieta Szram

Wyróżnienia :

1.Natalia Piwowarczyk kl. IIc Szk. Nr 2
2.Natalia Girczyc kl. IIc Szk. Nr 2
3.Jan Wojtysiak kl. IIc Szk. Nr 2
4.Dobrosława Borowiec kl. IIc Szk. Nr 2

Opiekun pani Violetta Dziedzińska

5.Tomasz Smykowski kl.IV Szk.Nr 4
6.Oliwia Andrasz kl.VI Szk.Nr 4
7.Amelia Mroczkowska kl. IV Szk.Nr 4
8.Szymon Bagazja kl. V Szk. Nr 4
9.Wiktoria Wantuch kl. IV Szk. Nr 4

Prywatne Przedszkole Koniczynka
Opiekun pani Józefa Sadulak

10. Liwia Pluta
11. Adrianna Kriszniewska
12. Zuzanna Dominik
13. Nicole Gruszczyńska
14. Daria Bogal

Niepubliczne Przedszkole Językowe Chatka Puchatka – praca zbiorowa

   

    

    

    

     

 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŚWIEBODZICACH
NA 7. FESTIWAL REŻYSERII FILMOWEJ W ŚWIDNICY.

10.06.2014 r.  

Po raz drugi grupa Seniorów oraz pozostałych użytkowników i sympatyków MBP w Świebodzicach wzięła udział w święcie promującym twórczośc reżyserską na 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, który odbył się w dniach 01.06-06.06.14. Główną ideą festiwalu było wprowadzenie widza w świat sztuki reżyserskiej, a także edukacja filmowa młodzieży (stąd „stare” filmy w repertuarze).

            Nasza placówka wzorem ubiegłego roku stanęła na wysokości zadania umożliwiając obecność Cinema 3D i Teatrze Miejskim w Świdnicy poprzez postaranie sie o bezpłatne wejściówki oraz transport, aby czytelnicy MBP mogli uczestniczyć w tym wielkim i ważnym wydarzeniu kulturalnym. Należy podkreślić, że Festiwal Reżyserii Filmowej to jedyna taka impreza na świecie.

            W czasie 6 dni mieliśmy okazje oglądać filmy, recitale oraz uczestniczyć w spotkaniach z reżyserami i artystami zarówno w Cinema 3D, Teatrze Miejskim, plenerze, gdzie pokazano ok. 60 filmów rodzimej twórczości, a także takich znakomitości jak Woody Allen, Bill Wilder, Robert Altman, Olivier Stone, Martin Scorsese i Bernardo Bertolucci.

            Twarzą festiwalu w tym roku był znany i lubiany aktor Artur Żmijewski, natomiast nagrodę Kryształowego Dzika i symboliczne krzesło reżyserskie za całokształt twórczości przeznaczono dla Wojciecha Wójcika, twórcy takich filmów jak: „Trójkąt Bermudzki”, "Tam i z powrotem" i serialu "Ekstradycja".

            Na Festiwalu Reżyserii Filmowej stworzonego z myślą o podkreśleniu kunsztu reżyserii nominowani byli reżyserzy:Tadeusz Król i "Ostatnie piętro", Paweł Pawlikowski i "Ida", Bodo Kox i "Dziewczyna z szafy", Ryszard Bugajski i "Układ zamknięty" oraz Maciej Pieprzyca i "Chce się żyć". Widzowie mieli okazję nie tylko obejrzenia tych dzieł ale i możliwość spotkań po seansie z twórcami oraz aktorami wyświetlanych filmów: Magdaleną Różańską, Bodo Koxem, Pawłem Pawlikowskim, Ryszardem Bugajskim. Marią Mamoną, Dorotą Kamińską czy Januszem Chabiorem. W kafejkach festiwalowych można było spotkać się z Janem Nowickim, Jerzym Harasymowiczem i Anną Samusionek.

            Nasi Seniorzy i pozostali czytelnicy wzięli udział w projekcjach wszystkich konkursowych filmów, a ponadto spektaklu „Pan Tadeusz na wesoło czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny w Teatrze Miejskim. Był to projekt aktorski Anny Samousionek, która odegrała główną rolę w tym monodramie. Ponadto obejrzeliśmy „Skrzypka na dachu” , film z 1971 r. Pomimo późnej pory sala kinowa tego wieczoru wypełniona była po brzegi, a historia o Tewje i jego rodzinie wywołała na nowo falę wzruszenia i zachwytu publiczności.

            W tym roku udział w 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej biblioteka umożliwiła uczniom PZSI w Świebodzicach, którzy wzięli udział w dwóch seansach filmowych: „Idzie” oraz „Chce się żyć” , a także spektaklu teatralnym „Pan Tadeusz na wesoło”.

            Paweł Pawlikowski za film „Ida” został nagrodzony nagrodą  Złotego Dzika na 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej, jednakże nagrodę specjalną prezydenta miasta Świdnicy po raz pierwszy przyznano Tadeuszowi Królowi za „Układ zamknięty”, co świadczy o tym jak trudne zadanie miało jury, które musiało wybrać ten najlepszy film wśród tylu znakomitych tytułów.

            7. Festiwal Reżyserii Filmowej przeszedł do historii. Mimo to jeszcze na długo pozostanie w pamięci tych, którzy wzięli w nim udział. Była to impreza przeprowadzona z dużym rozmachem, która umożliwiła obcowanie z wielkim kinem. Z utęsknieniem będziemy czekać na przyszły rok i datę 30.05.15, kiedy zostaną wypowiedziane słowa „8. Festiwal Reżyserii Filmowej uważam za otwarty”.

            Poniżej fotorelacji z sześciu dni pełnych wrażeń i filmowych przeżyć:

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

     
 

     
  

     
 

     
 

     

     
 

    

     
 

     
 

     

    

 

III Ogólnopolska Dyskusja Literacka
04.06.2014 r.  


Już po raz trzeci odbywa się Ogólnopolska Dyskusja Literacka, na którą zaprasza również Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. W tym roku dyskusja dotyczyć będzie książki Tajne państwo Jana Karskiego.

Z okazji stulecia urodzin Jana Karskiego Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego. Tajne państwo Jana Karskiego to jedno z najbardziej przejmujących i dających do myślenia wspomnień dotyczących II wojny światowej. Książka, posiadająca elementy powieści szpiegowskiej, jest przede wszystkim dokumentem zdającym relację z wydarzeń w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jednym z pierwszych tekstów mierzących się z opisem zagłady. Publikacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie Jan Karski przebywał w 1944 roku, wysłany z misją dyplomatyczną przez rząd RP na emigracji. Tajne państwo miało bardzo dobry odbiór, w pierwszych dniach sprzedano 50 tys. egzemplarzy, wydawnictwo zdecydowało się na gigantyczny dodruk – 350 tys. W październiku 1945 roku książkę Karskiego ogłoszono Książką Miesiąca, a wyróżnienie zostało wręczone Karskiemu podczas uroczystej gali w Nowym Jorku.

Najnowsze wydanie jest pierwszym bezpośrednim tłumaczeniem książki, napisanej przez Karskiego w języku angielskim.
Dyskusja odbędzie się 12 czerwca 2014 roku, o godz. 12.00 w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, przy ul. Wolności 23 (mały budynek dydaktyczny Szkoły Podstawowej Nr 3).

Z A P R A S Z A M Y

 

DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE
03.06.2014 r.  


Z okazji zbliżającego się święta dzieci biblioteka dziecięca nie zapomniała o swoich najmłodszych czytelnikach. 30 maja w piątek dzieci wzięły udział w grach i zabawach ruchowych , konkursach kolorowały obrazki oraz grały w gry planszowe. Inicjatorkami imprezy były panie Agnieszka Konieczna i Anna Sędziak. Były one uczestniczkami szkolenia pt. „Animator zabaw dla dzieci” we Wrocławiu. 

Zdobyte tam umiejętności : malowanie twarzy, modelowanie balonów oraz puszczanie olbrzymich, kolorowych baniek mydlanych wykorzystały podczas zabawy. Przy dźwiękach piosenek dla dzieci były tańce i zabawy z chustą klanzową. Czytelnicy otrzymali drobne upominki: balony z logiem biblioteki, zakładki oraz balony w kształcie piesków, mieczy oraz kwiatów.

Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Cukierki ufundował zakład wyrobów cukierniczych Śnieżka Invest Sp. Z o.o.Największą radość sprawiły dzieciom kolorowe balony, które mogły zabrać ze sobą oraz bańki mydlane. Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów. 

Ewa Tadeuszak

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 

 

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW
CZYLI MBP W ŚWIEBODZICACH ŁĄCZY POKOLENIA.
 
27.05.2014 r.  


17.05.14 obchodzono EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW. W tym dniu muzea udostępniane są zwiedzającym w późnych godzinach wieczornych, a dodatkowo, co jest niewątpliwą atrakcją- bezpłatnie. 
W okolicach Świebodzic można było odwiedzić Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu (ul. 1 Maja), Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy.

Na tak atrakcyjną ofertę odpowiedziała nasza biblioteka organizując wyjazd dla Seniorów oraz młodzieży gimnazjalnej PZSI w Świebodzicach.

Jak się okazało, Europejska Noc Muzeów była bardzo ciekawą i wartościową propozycją spędzenia czasu przez dwa odległe, a tak bliskie sobie tej nocy pokolenia- młodzieży i Seniorów.

Jakie wrażenia pozostawił po sobie ten wyjazd? Oto relacja jednej z uczennic PZSI w Świebodzicach, która ukazała się na stronie internetowej szkoły, a umieszczona za zgodą autorki artykułu:

"Dnia 17 maja grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w akcji "Noc muzeów", czyli wyjeździe organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną do obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy. Mimo deszczowej pogody, wszyscy - młodzi i starsi - byli bardzo podekscytowani.

Po przyjeździe na miejsce wyświetlono film "Kamieniołomy", który przedstawiał nam historię tego miejsca. Obóz powstał w 1940 roku, a już w sierpniu przybył tam pierwszy transport z więźniami, których głównym zajęciem była ciężka praca w kamieniołomach. Przez ponad cztery lata istnienia tego miejsca pracowało tam około 120 tysięcy Polaków, a także ludzi innej narodowości, m. in.: Niemców, Francuzów, czy Belgów, z których przeżyło zaledwie 80 000. Specjalnie na tę noc przygotowano wystawę "Dokumenty śmierci", czyli autentyczne zaświadczenia o egzekucjach i listach zamordowanych oraz zmarłych więźniów. Mieliśmy okazję zwiedzić zrekonstruowany barak, w którym siedemdziesiąt lat temu spali mieszkańcy obozu. Wstrząsające jest to, że na tak małej powierzchni (średnia wielkość klasy szkolnej) stały prycze przygotowane dla ok. 300 osób. W latach 40. zeszłego wieku, gdy Gross Rosen było "czynne", wszystkiego tam brakowało. W skład dziennej racji żywnościowej wchodziły: kubek czarnej kawy, zupa z brukwi i trzy kromki chleba. Nic dziwnego, że więźniowie po 2-3 miesiącach ciężkiej pracy przy wydobywaniu kamienia, tracili wagę o połowę. Środki sanitarne także były ograniczone, jeżeli ktoś się zranił, opatrunek musiał wystarczyć mu na 6 dni, przez co często dochodziło do zakażeń, infekcji, co z kolei prowadziło do konieczności amputacji kończyny. Nie było znieczuleń, ani narkozy, więc operację wykonywano "na żywca". Myślę, że największym zaskoczeniem był fakt, że w obozie była możliwość uprawiania dwóch dyscyplin sportowych: boksu i piłki nożnej. Grali zawsze więźniowie przeciw władzom. Dla tych pierwszych była to świetna okazja, by odegrać się za wyrządzone im krzywdy.

Ostatnim punktem wycieczki było miejsce pracy ludzi w Gross Rosen - kamieniołomy. Dzisiaj ich dolna część zalana jest wodą sięgającą kilka metrów w głąb. Przewodnik opowiadał nam, że zdarzało się, iż niektórzy nie wytrzymywali psychicznie i rzucali się ze szczytu wykopaliska w dół, czyli jakieś 80 m. Muzeum w Rogoźnicy ok. 1942 roku osiągnęło najwyższą z możliwych kategorię poziomu trudności pracy. Ludzi z Oświęcimia przenoszono do Gross Rosen. Kiedy więźniowie przybyli do nowego obozu chcieli "na kolanach wracać do Oświęcimia". Muzeum w Rogoźnicy powstało stosunkowo niedawno, cały czas jest w rozbudowie, już niedługo powstaną nowe rekonstrukcje.

Bardzo ciężko ogląda się czy czyta wspomnienia ludzi, którzy przeżyli te ciężkie lata na własnej skórze, w każdym możliwym znaczeniu. Na co dzień my, młodzi, nie myślimy o tym wcale. Przecież nie braliśmy w tym udziału, więc to nas nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Jest to nasza historia, którą każdy powinien znać, tym bardziej, że muzeum znajduje się bardzo blisko Świebodzic. Powinniśmy pamiętać, że w tego typu obozach przebywali nasi pradziadkowie i prababcie. Po rozmowie z moimi kolegami, wszystkim bez wyjątku podobał się wyjazd. Nie wierzmy więc w stereotypy, że dzisiejsza młodzież nie interesuje się niczym, co ma jakąś wartość patriotyczną czy kulturalną. Wyjazdy tego typu uświadamiają nas, co się działo nie tak dawno w naszym kraju, pozwalają lepiej zrozumieć historię, a przede wszystkim uczą szacunku do drugiego człowieka. Zostają na dłuższy czas w naszej głowie, skłaniając do refleksji nad życiem i okrucieństwem ludzkiej rasy. Warto było odwiedzić muzeum obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy. Wszyscy ci, którzy nie zdecydowali się na wyjazd, mogą żałować. Ominęła Was świetna, choć wstrząsająca lekcja historii."

Wiktoria Smędra

Muzeum Gross-Rosen w sposób fachowy przgotował się na tę imprezę. Gospodarze uwzględnili nieprzychylność aury i dla zwiedzających w ogrzewanej poczekalni czekały dzbanki z gorącą kawą , herbatą i poczęstunkiem. Po wstrząsających przeżyciach,przejmującym zimnie i deszczu w jakim przyszło nam zwiedzać muzeum był to "balsam na nasze obolałe dusze" i zziębnięte ciała, za co serdecznie dziękujemy pracownikom Gross- Rosen w Rogożnicy.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
     
 

     
 

     
 

     
 

    

 

SENIORZY POLECAJĄ SENIOROM CZYLI SPOTKANIE W DYSKUSYJNYM KLUBIE SENIORA. 
19.05.2014 r.  


W czwartkowe popołudnie 15.05.14 r. w naszej bibliotece spotkali się Seniorzy, aby porozmawiać o książkach, polecić te, które utkwiły w pamięci i są godne przeczytania.

To było bardzo ciekawe i interesujące popołudnie. Rekomendowane publikacje miały różnorodną tematykę, a więc dla każdego z Seniorów na pewno znalazła się książka warta umieszczenia na listę pozycji do przeczytania.
Polecano zarówno książki historyczne, nakreślając fabułę („Opowieści kresowe” Edwarda Łysiaka) jak i powieści obyczajowe powstałe na faktach autentycznych oraz biografie.

Polecane książki znajdują się w zakładce SENIORZY w miejscu <<WARTO PRZECZYTAĆ>>.

Ponieważ książka jest tworzywem dla innych sztuk, w pewnym momencie nasze rozmowy „przeniosły” się na tematykę filmową. Był to znak dla biblioteki, że pożądane jest następne spotkani z cyklu „Seniorzy polecają Seniorom” pozwalające zagłębić się w tematyce filmów, które warto obejrzeć. Nadarzy się pewnie ku temu okazji, ponieważ czekamy z niecierpliwością na 7 Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy, na którym zapewne nie zabraknie naszej grupy.

Na zakończenie Seniorzy z wielkim entuzjazmem odpowiedzieli na kolejną ofertę placówki bibliotecznej, wyrażając chęć udziału w Europejskiej Nocy Muzeów i wyjeździe do Rogoźnicy w dniu 17.05.14 r., gdzie zwiedzać będziemy obóz koncentracyjny Gross- Rosen, o czym na pewno napiszemy w kolejnej relacji ze spotkań.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

   

    

    

    

     

    

     
 
    

 

,,A MUZYKA W SERCU GRA'' – czyli emocje jakie wywołuje muzyka 
13.05.2014 r.  


Po raz kolejny Seniorzy skupieni przy MBP gościli na koncercie zapowiadającym XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im.księżnej Daisy.

Tym razem wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej na koncert zespołu SILLAGE QUINTET, w składzie:KORNELIA GRĄDZKA-skrzypce, DANUTA KULISZ-skrzypce, WADIM ZARYCH -altówka, DOBRAWA CZOCHER- wiolonczela, NATALIA CZEKAŁA-fortepian.

Kwintet zaprezentował utwory dwóch znakomitych kompozytorów:Roberta Schumana i Alfreda Schinittkego.
Doskonałość intepretacji utworów,harmonijna współpraca i odpowiednio dobrane współbrzmienie instrumentów złożyło się na to ,że koncert był nie lada gradką dla miłośników muzyki kameralnej.

Publiczność długimi brawami oraz prośbą o bis nagrodziła młody utalentowany zespół (który powstał w 2013r.).
A my ze swojej strony życzymy artystom dalszych sukcesów.

MBP
Janina Dubrownik

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    

 

Następcy Makuszyńskiego Dzieciom
Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH Po Dolnym Śląsku

12.05.2014 r.  


Jedenaste spotkanie pisarzy z młodym czytelnikiem

Dnia 6 czerwca 2014 r. o godz. 10:45 w Miejskim Domu Kultury na
ul. Wolności 13 odbędzie się spotkanie z Barbarą Gawryluk autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie zapraszamy.

Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

„KRIOTERAPIA. TO WATRO WIDZIEĆ.”- SPOTKANIE AUTORSKIE ZE ZBIGNIEWEM KOŁBĄ.
30.04.2014 r.  


Gościem MBP w Świebodzicach w dniu 10.04.2014 r. był Zbigniew Kołba, autor książki „Krioterapia. To warto wiedzieć.” Książka powstała pod wpływem praktyki, albowiem Zbigniew Kołba, z pochodzący z Olkusza, z wykształcenia magister rekreacji ruchowej, tam prowadzi gabinet krioterapi.

Spotkanie w bibliotece zgromadziło grono osób zainteresowanych takimi zagadnieniami jak:

  • Leczenie niską temperaturą,

  • Leczenie bezsenności,

  • Przyswajalność witamin i minerałów.

Zbigniew Kołba w bezpośredniej rozmowie z czytelnikami mówił o korzyściach jakie niosą za sobą zabiegi krioterapii miejscowej w leczeniu kolan, kręgosłupa, skręceń i stłuczeń i znakomitych efektów zastosowania krioterapii na cały organizm. Autor poruszył wiele innych kwestii dotyczących zdrowia i zaangażowaniem odpowiadał na pytania, co spotkało się z zadowoleniem wśród zebranej publiczności.

Na zakończenia można było zakupić książkę autorstwa Zbigniewa Kołby. Była ona wznawiana trzykrotnie i również wśród naszych czytelników cieszyła się sporym zainteresowaniem, tym bardziej, że do każdego egzemplarza można było pozyskać dedykację autora.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

   

    

    

    

     

    

     
 
    

 

ENERGETYCZNIE I OPTYMISTYCZNIE W ALCHEMII TEATRALNEJ CZYLI SPOTKANIE Z KINGĄ PREIS.
30.04.2014 r.  


Nie mogło zabraknąć Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach na niecodziennym wydarzeniu, jakie miało miejsce w świdnickim teatrze, gdzie w ramach projektu Alchemii Teatralnej w dniu 4.04.2014 r. gościem była Kinga Preis.

Ta znakomita aktorka, znana szerokiej publiczności z takich seriali jak „Ojciec Mateusz” i „Ja to mam szczęście”, a tak naprawdę królowa drugiego planu wystąpiła w wielu filmach: „Farba”, „Poniedziałek”, „To ja złodziej”, „Wtorek”, „Cisza”, „Komornik”, „Samotność w sieci”, „Domie złym”, „Róży”, „Sali Samobójców”, „W ciemości” czy „Pod Mocnym Aniołem.” Należy podkreślić, że są to tylko, wybrane dzieła z bogatej filmografii tak młodej artystki. Ponadto Kinga Preis jest aktorką Teatru Powszechnego we Wrocławiu i za kreacje na scenie zebrała również wiele nagród. Jej drugoplanową grę docenili krytycy filmowi przynając m.in. w 2001 r. Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki, dwukrotnie Orła (2003, 2005) za najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą oraz nagrody w tej kategorii na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii (2001, 2005). Kinga Preis jest również laureatką 20. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1999 roku, w konkursie interpretacji piosenki, za wykonanie utworu „Przekleństwo Millheaven” Nicka Cave’a.

Spotkanie prowadzone przez dwóch moderatorów (dorośli-młodzież) szybko przerodziło się w ekspresyjny „teatr jednego aktora.” Kinga Preis miała niesamowicie dużo do powiedzenia publiczności szczelnie wypełniającej teatr do ostatniego miejsca. Radość i entuzjazm z jakim odpowiadała na pytania, ale tak naprawdę opowiadała o aktorskim losie sprawiły, że nie mogło być osoby nie ustatysfakcjonowanej tym, że piątkowy wieczór zdecydowała się wziąć udział w wydarzeniu Alchemii Teatralnej. Artystka potraktowała to spotkanie jako misję. W jej słowach zawarta była gorzka prawda o tym, że to my odbiorcy jesteśmy odpowiedzialni za tzw. „ramówkę telewizyjną”, która tak jest ułożona, że w późnych godzinach wieczornych i nocnych serwuje się widzom najbardziej wartościowe i twórcze programy.

Spotkanie trwające ponad 2 godziny z cudowną, radosną i energetyczną Kingą Preis dostarczyło nam mnóstwo pozytywnych przeżyć. Wprawiło w dobry nastrój, wprowadziło w arkana zawodu aktorskiego i dało możliwość obcowania z kultura przez wielkie K.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach.

   

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
     
 
    

 

SMAK "ENSAMBLE"
CZYLI SENIORZY NA I- SZYM KONCERTCIE ZAPOWIADAJĄCY XI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI IM. KSIĘŻNEJ DAISY W KSIĄŻU. 

11.04.2014 r.  


03.2014 r. rozpoczął się cykl promujący XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Ensamble" im. Księżnej Daisy, w którym nie zabrakło Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach.

Pierwszy z koncertów odbył się w przepięknej sali Witrażowej Ratusza Miejskiego w Wałbrzychu. Publiczność przywitał Marcin Markowicz, dobrze znany Seniorom koncertmistrz Filharmonii Wrocławskiej, współtwórca "Ensemble" oraz dyrektor artystyczny przedsięwzięcia. Wprowadził nas w klimat festiwalu, zapowiadając jaka duchowa uczta została przygotowana dla wiernej publiczności na przełomie sierpnia i września w Zamku Książ.

W sobotni wieczór mieliśmy okazję wysłuchać koncertu zespołu Polish Cello Quartet w składzie: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec. Ponad 2 godzinny koncert na wiolonczele minął w okamgnieniu, a publiczność usatysfakcjonowana obdarowała artystów gromkimi brawami.

Następny z koncertów poprzedzający "Ensamble" odbędzie się 26.04.2014 r w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Miłośników muzyki kameralnej serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Beata Wiciak
MBP w Świebodzicach

 

DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE CZYLI O BEZPIECZEŃSTWIE I KRADZIEŻY "NA WYRWĘ"
08.04.2014 r.  


Z okazji Święta Kobiet w dniu 06.03.14 w bibliotece odbyło się spotkanie Seniorów. Czas ten przeznaczono nie tylko na pogaduchy i powspominanie jak 8 marca obchodzono przed laty, ale była to również okazja do wysłuchania przygotowanej pogadanki na temat kradzieży na "wyrwę", przez zaprzyjaźnionego od lat z naszą biblioteką czytelnika, a w chwili obecnej policjanta, pana Dariusza Kubiszewskiego.

Nasz gość podzielił się doświadczeniami ze swojej kilkunastoletniej pracy. Uświadomił Seniorom, że nie są bezsilni wobec napaści bandytów, bowiem w torebkach i kieszeniach ubrań wyposażeni są w niezwykle skuteczną "broń" w postaci dezodorantu, długopisu, kluczy czy pilniczka do paznokci. Najważniejsze to pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, "nie kusić" losu, a w razie napaści zachować zimną krew.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan Darek nie dość, że w niezwykle dowcipny, ciekawy i cierpliwy sposób odpowiadał na pytania Seniorów, to zadbał o uatrakcyjnienie swojej prelekcji odgrywając scenkę rodzajową z jedną z pań bibliotekarek, dotyczącą niespodziewanego napadu w miejscu publicznym, jakim jest biblioteka. Wywołało to niemałą konsternację i wprowadziło nas w problematykę poruszanego zagadnienia.

   

    

 

"NORMALNOŚĆ JEST WZGLĘDNA" CZYLI TRUDNE ROZMOWY O ŻYCIU 
05.03.2014 r.  


W dniu 20.02.14 r. odbyło się spotkanie Seniorów pod hasłem "Normalnośc jest względna", poruszająca temat tolerancji i akceptacji, a taże życia rodzin, gdzie jeden z członków jest niepełnosprawny.

Przyczynkiem do dyskusji były wybrane obrazy z australijskiego filmu: "Czarny balonik" .

Fotorelacja ze spotkania poniżej:

   

    

    

    

 

PLEBISCYT KSIĄŻKA 2013 ROKU
06.02.2014 r.  



Dnia 4.02.2014 r. w bibliotece dziecięcej odbyło się rozwiązanie plebiscytu na książkę roku 2013. Ogłoszono go w listopadzie ubiegłego roku. Wzięło w nim udział 60 osób, w tym dzieci i młodzież. Do specjalnie przygotowanego pudełka wrzucano karteczki z tytułem ulubionej książki . Następnie pani bibliotekarka wyciągnęła wszystkie kartki, wypisała tytuły książek i podliczyła głosy. Wśród najmłodszych czytelników jednogłośnie zwyciężyła „Martynka”. 

Inne tytuły wymieniane przez dzieci to:

1.„ Kopciuszek”
2.„ Barbie”
3.„Scooby-Doo”
4.„ Tupcio Chrupcio”
5. C. Lewis „ Opowieści z Narnii”
6.A. Lindgren „ Dzieci z Bullerbyn”
7. H. Webb Seria „ Zaopiekuj się mną”
8.M. L. Rudolfsson „ Białek”

Młodzież wybrała następujące tytuły:
1.S. Meyer „ Saga Zmierzch”
2.J. Rowling „Harry Potter”
3. B. Mull „ Pozaświatowcy”
4. S. Collins „Igrzyska śmierci”
5.K.Gier „ Trylogia czasu”
6.L.Brooke „ Heartland”

Ponownie wszystkie kartki wrzucono do pudełka i wylosowano zwycięzców.
1.Mikołaj Rochowiak
2.Maksymilian Rochowiak
3.Karina Górczyk
4.Agata Antoniuk
5.Marcelina Philipionek
6.Julita Żyźniewska
7.Katarzyna Mikoda
8.Jakub Wudarski
9.Ola Cieloszyk
10.Alan Klimczak
11.Patrycja Cieloszyk
12.Martyna Oleksyn
13.Wiktoria Kiliańska
14.Eliza Ścigajło
15. Karol Niewczas
16.Jakub Furman
17.Kamila Czarnecka
18.Magdalena Biała
19.Aleksandra Konisiewicz
20.Monika Żychowska
21.Klaudia Kargol
22.Dawid Szot
23.Nicole Wieczorek
24.Oliwia Parkitna

Zwycięzcy plebiscytu otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy drobne upominki.
Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Cukierki dla dzieci ufundowali czytelnicy
Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Anna Ozgowicz i pan Ryszard Żurakowski, którym składamy serdeczne podziękowania.

Ewa Tadeuszak

   

    

    

 

SENIORZY I I SPOTKANIA OPEROWE NA PODUCHACH 
05.02.2014 r.  


W niedzielne popołudnie grupa Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach swój azymut skierowała do zamku Książ, gdzie 2.02.14 r. rozpoczął się cykl edukacyjny pod nazwą SPOTKANIA OPEROWE NA PODUCHACH.

W czasie rozmowy z artystami występującymi dzień wcześniej w sali Maksymiliana: Moniką Michaliszyn (sopran), Tomaszem Maleszewskim (tenor) i Katarzyną Neugubauer (fortepian) prowadzonej przez profejonalnego moderatora można było poszerzyć swoją wiedzę o muzyce poważnej i rozmaitych sposobach przygotowania muzyków do występów, o zwyczajach i obyczajach panujących za kulisami oraz drodze jaką musi przebyć każdy artysta zanim trafi na scenę.

Beata Wiciak
MBP

   

    

    

    

     

    

    

 

UCZYMY SIĘ KORZYSTAĆ ZE SŁOWNIKÓW I ENCYKLOPEDII
28.01.2014 r.  


            Lekcje biblioteczne są jedną z wielu form pracy biblioteki ze swoimi użytkownikami. Najczęściej adresowane są do dzieci szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich, a przeprowadzane po to, aby pozyskać nowych czytelników, a także sprawić, by użytkownicy biblioteki odnaleźli się wśród tysięcy książek, by potrafili z nich korzystać i nie czuli lęku i niepewności przed przekroczeniem progu placówki kulturalnej.

            Lekcje biblioteczne dotychczas odbywały się najczęściej na terenie MBP w Świebodzicach. Z uwagi na  to, że instytucja otrzymała dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Książki pod nazwą bibliotek+  na remont pomieszczeń bibliotecnych, zakup sprzętu i wyposażenia do biblioteki przy ul. Świdnickiej 15, w 2014 r. ta forma pracy z czytelnikiem będzie przeprowadzana w szkołach i przedszkolach zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem zainteresowanych placówek.

            Tak było w dniu 20.01.2014 r., kiedy to p. bibliotekarka Beata Wiciak gościła w PZSI w Świebodzicach, przeprowadzając lekcję biblioteczną na temat: "Jak korzystać z encyklopedii i słowników". Po krótkiej teoretycznej części składającej się z prezentacji multimedialnej, a wyjaśniającej pojęcia enyklopedii, słownika, leksykonu, żywej paginy, a także przypominającej alfabet i omawiając budowę tego typu wydawnictw przeszliśmy do częsci praktycznej.

            Uczniowie klasy I Gimnazjum PZSI mieli okazję do sprawdzenia świeżo nabytej wiedzy. Ciekawe i wymagające myślenia zadania do reszty pochłonęły młodzież. Zajęcia te zostały uznane za bardzo przydatne i pożyteczne, albowiem końcowy egzamin gimnazjalny wymaga od uczniów wykazania się praktyczną umiejętnością korzystania z wydawnictw ingormacyjnych.

                                                                                                                                      Kustosz
                                                                                                                                Beata Wiciak

 

    

    

    

 

    

     
 
     
 
  

 

 

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.