Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

„Brobdingnagiana” czyli książki dla gigantów

Utworzono dnia 24.05.2021

Była już mowa o najmniejszych książkach świata. Teraz przyszedł czas na giganty. I to dosłownie. Uwaga, wiele cyfr, może wbić was w fotele, za sprawą objętości i ciężaru.

Gotowi? Zaczynamy.

 

Czy maszyna do pisania może motywować do stworzenia najdłuższej książki wszechczasów? Oczywiście, że tak. Może to potwierdzić pięćdziesięciojednoletnia Marva Drew z Waterloo, która w latach 1968-1974 wystukała na maszynie do pisania wszystkie liczby od 1 do 1 000 000. Cały ciąg liczb zmieścił się na pięciu ryzach papieru.

Yongle Dadian, kompendium ówczesnej wiedzy chińskiej, powstało na zamówienie cesarza Yongle z dynastii Ming. Ten najdłuższy drukowany cykl zawierał „osiem tysięcy tekstów z każdej dziedziny: od rolnictwa przez religię po literaturę piękną. Ukończona encyklopedia składała się z 22 937 zwojów zapełnionych 370 mln ręcznie kaligrafowanych ideogramów.” (Biblioteka szaleńca, s. 224) Gdyby w całości przetrwała do dzisiejszych czasów, to zajmowałaby 40 m³ – tyle samo zajmuje jedenastometrowy tir.

Wśród japońskich opasłych powieści króluje Nanso Satomi Hakkenden (Kronika ośmiu psów), której autorem jest Kyokutei Bakin. Powieść ta, zajmująca 106 tomów, powstawała przez ćwierk wieku, a ostatnie partie spisane zostały przez synową Michi. Bakin w wieku 75 lat stracił wzrok, lecz nawet to nie powstrzymało go przed ukończeniem dzieła.

Teraz przenosimy się na Zachód, gdzie poznamy nie lada gratkę dla miłośników satyrycznej powieści fantastycznonaukowej. L. Ron Hubbard to rekordzista liczby wydanych dzieł, a to wszystko za sprawą dziesięciotomowej sagi Mission Earth, która zajmuje prawie cztery tysiące stron. Oprócz tej książki Hubbart stworzył również tysiąc osiemdziesiąt cztery pozycje, opatrzone własnym nazwiskiem oraz pseudonimami. Ciekawym przypadkiem jest powieść Excalibur, która powstała rzekomo w gabinecie dentystycznym i była wynikiem działania autora na podtlenek azotu. Pomimo, iż nigdy nie została opublikowana, to autor sprzedał ją w dosyć sporej liczbie egzemplarzy. A co do nabywców, to autor ostrzegał, że „czworo z piętnaściorga pierwszych czytelników postradało zmysły”.

Najsłynniejszym przykładem dzieła art brut (sztuki marginesu) jest Historia dziewcząt Vivian, w tak zwanych Krainach Nieprawdziwych... traktująca o przygodach siedmiu niewinnych heroin sprzeciwiających się okrutnej rasie dorosłych porywaczy dzieci. Nie wiadomo, jak długo Henry Darger, woźny z chicagowskiego szpitala, tworzył te dzieło. Wiadomo natomiast, że zajmowało ono trzynaście tomów, zawierających trzysta rysunków i akwareli, z czego te tworzone pod koniec osiągały 3 metry szerokości. Obecnie wartość jego prac jest liczona w milionach dolarów.

Zapewne zdarzyło się Wam słyszeć, że osoby z zaburzeniami potrafiły stworzyć wielkie dzieła. Otóż Arthur Crew Inman, bostoński poeta, cierpiał na hipochondrię. Swoją irytację przelewał na papier i zapełnił nią aż sto pięćdziesiąt pięć tomów. Jego dzienniki stały się jednymi z najdłuższych, jakie powstały w języku angielskim, a jak twierdził Inman, „wierzę, że w literaturze faktu osiągnę to, czego Balzac dokonał w literaturze pięknej”. I trzeba przyznać, że mu się udało.

Wiele z tych gigantycznych książek było mało funkcjonalnych. A część z nich, była stworzona na pokaz. Tak było w przypadku amerykańskiego giganta The Story of the South, która została stworzona z myślą o „Wystawie Południowej” w nowojorskim Grand Central Palace w 1925 r. Ta olbrzymia księga, o wymiarach 2,08 m wysokości i 2,79 m szerokości w stanie otwartym, posiadała 19 stronic. Aby obrócić jej strony należało użyć dwóch silników o mocy dwunastu koni. Jej waga osiągała pół tony. Do oprawy tak opasłego tomiszcza użyto wołowej skóry z Teksasu, której długość wynosiła... 3,66 m (czyżby kolejny gigant?).

Książkowe giganty powstawały również jako forma protestu. Przykładem jest Patria amada (Ukochana ojczyzna) stworzona przez Viniciusa Leoncio, brazylijskiego prawnika (2014). To prawnicze dzieło, będące efektem dwudziestotrzyletniej pracy, zawiera informacje o systemie fiskalnym w Brazylii. Przepisy podatkowe mieszczą się na 41 tys. stron. Księga ta, w pozycji leżącej, ma grubość 210 cm. Można się zatem domyśleć, że waga jest ogromna, wynosi bowiem siedem i pół tony.

Oczywiście nie są to wszystkie giganty, gdyż w świecie książek bardzo długo prym wiodły średniowieczne manuskrypty, ale to już inna historia.

 

Źródło:

Brooke-Hitching E., Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze.

 

A teraz czas zajrzeć do Książkowych Rekordów Guinnessa.

 

NAJWIĘKSZA / NAJWIĘKSZY

 

NAJWIĘKSZA KSIĄŻKA

Największa książka ma wymiary 5 mx 8,06 m, wagę ok. 1500 kg, a treść została zapisana na 429 stronach. This the Prophet Mohamed, bo o niej mowa, powstała dzięki pracy 50 osób., które spisały całokształt dorobku islamskiego proroka oraz pozytywny wpływ islamu na arenę międzynarodową i humanitarną (2012).

 

NAJWIĘKSZA OPUBLIKOWANA KSIĄŻKA

Rekord ten należy do jednego wydania Małego Księcia. Książka ta, o wysokości 2,01 m i szerokości 3,08 m po otwarciu, zawiera 128 stron. Jego wydania podjął się Eidouro Grafica e Editora Ltda (Brazylia). Na tych samych XIII Półrocznych Targach Książki w Rio de Janeiro w Brazylii, to samo wydawnictwo, zaprezentowało największą łamigłówkę z hasłami (2007).

 

NAJWIĘKSZA KSIĄŻA Z KLAPKĄ

Największa flipbook ma powierzchnię 4,676 m² i została zakupiona przez Tecno Mobile Limited w Pekinie (Chiny). Książka składa się z 33 stron, a animacja z klapką ukazuje płynny ruch baletnicy (2020).

 

NAJWIĘKSZA WYSKAKUJĄCA KSIĄŻKA

Największa wyskakująca książka świata, po zamknięciu mierzyła 4 x 3 m. Po otwarciu jej wymiary wynosiły 4 x 6 m, a wyskakujące obiekty osiągały wysokość 2,35 m. Moje słowo wykorzystano jako rekwizyt w reklamie telewizyjnej zorganizowanej przez agencję reklamową VVL BBDO. Projekt powstał na podstawie broszury rozdawanej we wszystkich 160 sklepach sieci Pearle Opticiens.

 

NAJWIĘKSZA KOLOROWANKA

Największa kolorowanka ma 15,52 m ² (5,174 m długości, 2,999 m szerokości i 0,011 m wysokości). Kolorowanka składała się z 21 stron, nie wliczając okładki i odwrotnej strony. Jej wydaniem zajęła się Wanda Kids z Szanghaju (Chiny) (2020).

 

NAJWIĘKSZA FOTOKSIĄŻKA

Największa fotoksiążka o powierzchni 45,00 m² została stworzona przez fbb, markę Future Group, w Bombaju (Indie). Książka ta posiada 16 stron wewnętrznych oraz dwie strony tytułowe. Jej wymiary wynoszą: 8,204 m długości i 5,486 m wysokości, a jej waga to... 24 tony i 280 kg (2012).

 

NAJWIĘKSZA KOLEKCJA KSIĄŻEK Z AUTOGRAFEM

Richard Warren z Lake Forest w Kalifornii (USA) zebrał 2381 książek i każda z nich posiada autograf pisarza. Pastor Rick Warren budowę domowej biblioteczki rozpoczął w wieku 16 lat. W późniejszych latach, kiedy podróżował i przemawiał po całym świecie, prosił pisarzy o autografy. Jego pasja zbierania autografów zachęciła innych pisarzy do przysyłania mu swoich książek z autografami. Pełna kolekcja liczyła 2422 książek, lecz po jej weryfikacji, dokonanej przez księgarza Eda Postal’a, specjalizującego się w rzadkich książkach, jej liczba wyniosła 2381 egzemplarzy.

 

NAJWIĘKSZA PRYWATNA KOLEKCJA KSIĄŻEK

Gromadzeniem książek zajmował się również John Q. Benham z Avoca w stanie Indiana (USA). Na jego prywatną kolekcję składa się ponad 1,5 miliona książek. Ponieważ zapełniły jego dom, większość z nich musi być przechowywana w jego garażu na sześć samochodów, dwupiętrowym budynku, a pozostałe zostały ułożone pod plandeką na zewnątrz jego domu.

 

NAJWIĘKSZA DYSKUSJA O KSIĄŻKACH ONLINE W CIĄGU 24 GODZIN

W największej internetowej dyskusji o książkach wzięło udział 33 695 uczestników. Projekt ten, trwający 24 godziny, zrealizował Laundry Books (Kanada). Celem spotkania była promocja pozytywnego zdrowia psychicznego. A wszystko to poprzez książkę I Can Believe in Myself (2014).

 

NAJWIĘKSZY OPUBLIKOWANY KOMIKS

Największym opublikowanym komiksem jest Turma da Mônica, stworzony przez Mauricio de Sousa Produções i wydany przez Panini Brasil. Pełnokolorowy, 18-stronicow komiks, został wydrukowana w nakładzie 120 kopii i miał 69,9 cm szerokości i 99,8 cm wysokości, a jego waga sięgała 1,92 kg (2018).

 

NAJWIĘKSZY POCZĄTKOWY NAKŁAD KSIĄŻKI

Harry Potter i Insygnia Śmierci miał początkowy nakład 12 milionów egzemplarzy, co czyni go największym początkowym nakładem w historii (2007).

 

NAJDŁUŻSZY

NAJDŁUŻSZY TYTUŁ KSIĄŻKI

Najdłuższy tytuł książki składa się z 26021 znaków (3777 słów) i został osiągnięty przez Vityala Yethindrę (Indie).

 

NAJDŁUŻSZY OFICJALNY PRZEWODNIK PO GRACH KOMPUTEROWYCH

4 czerwca 2013 r. firma Prima Games wydała zaktualizowaną wersję Legendary Collector's Edition swojego oficjalnego przewodnika po The Elder Scrolls V: Skyrim. Zmieniona książka zawiera teraz 1120 stron, 785 000 słów i 4025 zrzutów ekranu, na których wyszczególniono ponad 350 zadań, 500 potworów i 2000 przedmiotów. Taka ilość danych waży 2,7 kg.

 

NAJMŁODSZY / NAJSTARSZY

 

NAJMŁODSZY AUTOR OPUBLIKOWANEJ KSIĄŻKI

Najmłodszym, męskim, autorem opublikowanej książki jest 4-letni Thanuwana Serasinghe (Sri Lanka), który 5 stycznia 2017 roku wydał swoją książkę Junk Food. Aby stworzyć swoje dzieło Thanuwana potrzebował 3 dni.

 

NAJMŁODSZY AUTOR KSIĄŻKI DWUJĘZYCZNEJ

Najmłodszy rekordzista dwujęzycznej książki ma 6 lat i 60 dni. Jej autorem jest Saarth Khanna Sohum (Indie), a jego książka Giant Twoe and 100 Beanstalks została opublikowana 2 listopada 2017 r. w Singapurze.

 

NAJSTARSZY TWÓRCA KOMIKSÓW

Najstarszym twórcą komiksów jest Tetsuo Terauchi (Japonia), który w momencie wpisania do Księgi Rekordów Ginesa miał 97 lat i 56 dni (data wpisania – 27.12.2018). Jego debiutancki komiks powstał w 1951 r., kiedy miał 30 lat.

 

NAJSTARSZY ILUSTRATOR OKŁADKI KOMIKSU

Najstarszym artystą, który zilustrował okładkę komiksu, jest Ken Bald (USA). Zilustrowana przez niego okładka, pochodzi z komiksu Marvel's Contest of Champions (2015) # 2 (Bald Classic Variant). Ken Bald miał wówczas w wieku 95 lat 95 dni (data weryfikacji: 4.11.2015 r.)

 

NAJSTARSZY AUTOR, KTÓRY OPUBLIKOWAŁ SWOJĄ PIERWSZĄ KSIĄŻKĘ

Bertha Wood (Wielka Brytania; ur. 20 czerwca 1905) wydała swoją pierwszą książkę Fresh Air and Fun: The Story of a Blackpool Holiday Camp 20 czerwca 2005 r. W jej setne urodziny. Książka jest oparta na jej wspomnieniach, które zaczęła spisywać w wieku 90 lat.

 

A na zakończenie...

WIEŚCI Z BIBLIOTEKI

 

NAJWIĘKSZE WSPÓLNE CZYTANIE – DOROŚLI CZYTAJĄ DZIECIOM

Zasady akcji były proste. Każda osoba dorosła (18+) musiała czytać w maksymalnie 10 osobowej grupie dzieci (w wieku 17 lat i poniżej) łącznie przez 3 minuty. Każdy uczestnik nie musiał czytać w tym samym tempie, ale wszyscy musieli przeczytać tę samą książkę, aby zakwalifikować się do nowego rekordu świata. Po zakończeniu liczenia ustalono, że w czytaniu wzięło udział 360 dorosłych, którzy czytali 367 dzieciom. Był to nowy rekord Guinnessa!

Poprzedni rekord, należący do Matzke Elementary School w Houston w Teksasie, wynosił 347 dorosłych czytających dla 991 dzieci.

 

NAJWIĘKSZA KARA ZA PRZETRZYMANIE KSIĄŻKI

Największa na świecie kara za zaległą książkę biblioteczną wynosi 345,14 USD. Kwota, której dzienne odsetki wynosiły dwa centy, była naliczana za tomik poezji Days and Deeds, pochodzący z Kewanee Public Library w Illinois (USA). Książka ta została wypożyczona w kwietniu 1955 r. Po 47 latach, od daty zwrotu, córka zalegającej czytelniczki wręczyła bibliotece przetrzymaną książkę oraz czek za zaległe upomnienia.

 

A JEŚLI CHODZI O KARY ZA NIETERMINOWY ZWROT – MAJ JEST MIESIĄCEM BEZ KAR. JEŚLI ZAPOMNIELIŚCIE ODDAĆ KSIĄŻKI NA CZAS, ZRÓBCIE TO TERAZ. ZAPEWNE INNI CZYTELNICY CZEKAJĄ NA TE KSIĄŻKI.

 

źródło: www.guinnessworldrecords.com

Polecane strony:

https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/6296/ksiazkowe-rekordy

http://booklips.pl/zestawienia/22-literackie-rekordy-guinnessa/

https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,ksiazkowe-rekordy-guinnessa,6150.html

Przygotowała: Agnieszka Okarmus

Oddział Dziecięcy

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 227

W poprzednim tygodniu: 294

W tym miesiącu: 1065

W poprzednim miesiącu: 974

Wszystkich: 61621

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.