Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Wydarzenia


 

 

 


(ROZ)KODUJ WIOSNĘ! 
10.04.2019 r.

 

Pierwszy tydzień kwietnia upłynął w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach pod znakiem kodowania. Programowaliśmy offline z wykorzystaniem zupełnie nowej pomocy dydaktycznej — maty do kodowania. W zajęciach uczestniczyły grupy przedszkolne z przedszkola „Koniczynka” oraz z Publicznego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II.

Zajęcia z Biedronkami z przedszkola "Koniczynka" rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia do kodowania. Rozmawialiśmy o tym, z czym kojarzy się dzieciom kodowanie, czy słyszeli już to słowo. Wspólnie doszliśmy do zaskakującego odkrycia, że tak naprawdę każdy z nas jest koderem! Porozmawialiśmy również o wiośnie i jej oznakach. Przeczytaliśmy książkę W. Drabika pt. „Wiosna, panie bocianie”, która posłużyła nam za punkt wyjścia do właściwej części naszych zajęć. Książeczka o powiada o zajączku, który w zastępstwie bociana ma sprowadzić wiosnę i obudzić zwierzęta. Po wysłuchaniu historii dzieci oglądały obrazki zwierzątek i wskazywały te, które występują w książeczce. Następnie rozłożyliśmy na podłodze matę „Koduj na dywanie” i rozpoczęliśmy naszą przygodę z kodowaniem. Na macie położyliśmy w przypadkowej kolejności obrazki ze zwierzątkami z opowiadania, a potem dodaliśmy postać zająca jako start i marchewki jako mety. Zadaniem dzieci było zaplanowanie (zakodowanie) drogi zajączka od startu do mety w taki sposób, aby droga ta była jak najkrótsza i żeby zajączek odwiedził każde zwierzątko. Następnie próbowaliśmy wspólnie zapisać na tablicy za pomocą strzałek utworzony na macie kod. Na zakończenie zajęć, przedszkolaki pozostając w wiosennych klimatach, samodzielnie wykonały papierowe kolorowe tulipany.

Jeżyki z przedszkola nr 2 chętnie rozmawiały o przykładach kodowania w codziennym życiu, podały wiele dowodów na to, że wszyscy kodujemy, chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Przypomnieliśmy sobie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną i przeczytaliśmy bardzo wiosenną książeczkę W. Drabika pt. „Wiosna, panie bocianie”. Po wysłuchaniu opowiadania przyszła kolej na zabawę z matą do kodowania. Zadanie rozpoczęliśmy od położenia na macie obrazków zwierzątek występujących w opowieści. Następnie omówiliśmy warunki, jakie powinny zostać spełnione, aby nasz „program” zadziałał: zajączek musi dotrzeć do marchewki (do mety) jak najkrótszą drogą, a po drodze musi przejść obok każdego zwierzątka. Po wyjaśnieniu zadania dzieci rozpoczęły planowanie trasy zajączka za pomocą strzałek kierunkowych. Bystre przedszkolaki szybko uporały się z tym wyzwaniem. Po ukończeniu zadania zastanawialiśmy się wspólnie, czy ułożona przez dzieci trasa jest jedynym możliwym i poprawnym rozwiązaniem. Dzieci słusznie zauważyły, że zajączek mógłby iść w inny sposób, i zadanie również by zostało wykonane prawidłowo. Po zabawie z dużą matą każde dziecko zmierzyło się z małą matą na kartce papieru. Na małych matach — „kratownicach” ukryty był obrazek, który za pomocą podanych współrzędnych (koordynatów) dzieci miały rozkodować. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały kolorowe, wiosenne motylki na rękę.

Kolejną grupą, która bawiła się w kodowanie były Tygryski z przedszkola "Koniczynka". Przedszkolaki miały wiele do powiedzenia na temat wiosny i jej oznak. Zdziwił je fakt, że kodują, chociaż o tym nie wiedziały. Po wysłuchaniu opowieści o perypetiach zajączka, który miał sprowadzić wiosnę, maluchy rozpoczęły kodowanie trasy zajączka na macie „Kodowanie na dywanie”. Następne zadanie było związane z matą i kolorowymi kubeczkami. Przedszkolaki próbowały swoich sił w „przesuwance”, która polegała na ustawieniu kubeczków w taki sposób, aby w każdej linii znajdowały się kubeczki tylko w jednym kolorze. Chociaż zabawa nie była prosta, to wywołała dużo emocji i wyzwoliła ducha rywalizacji. Kolorowe kubeczki wykorzystaliśmy również w kolejnym zadaniu. Za pomocą kubeczków dzieci miały odwzorować „kubeczkowy” obrazek znajdujący się w jednej części maty. Zabawa ta spodobała się tak bardzo, że przedszkolaki ułożyły nie jeden, a dwa wiosenne obrazki!
Na zakończenie zajęć i w nagrodę za zaangażowanie we wszystkie zadania, dzieci pokolorowały sobie wiosenne obrazki.

Ostatnią grupą, która zmierzyła się z kodowaniem offline były Jeżyki. Przedszkolaki opowiedziały jaka pora roku właśnie do nas zawitała i jakie są jej oznaki. Następnie dzieci zastanawiały się nad tym, czy można kodować wykonując codzienne czynności. Maluchy ucieszyła wiadomość, że one również są koderami! Przedszkolaki poznały historię zajączka, który miał sprowadzić wiosnę,
a potem przyszła pora na zabawę na macie do kodowania. Maluchy sprawnie poprowadziły zajączka przez wszystkie zwierzątka do upragnionej marchewki — mety. Po zabawie z matą przyszedł czas na kolorowe kubeczki. Dzieci w grupach budowały wieże z kolorowych kubeczków według wzorów na kartkach. W tym zadaniu dziecięca wyobraźnia oraz magia kolorowych pomocy dydaktycznych szybko doszła do głosu i po chwili oprócz wież zbudowanych zgodnie z instrukcjami, pojawiły się również te wymyślone przez dzieci. Na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało kolorowego, wiosennego motyla.

Zajęciom z kodowania towarzyszyło mnóstwo radości, śmiechu i emocji. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił w kodowaniu, jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. Dzieci przekonały się, że kodować (programować) nie trzeba wyłącznie na komputerze, ale można to robić również offline: na macie, za pomocą kolorowych kubeczków czy nawet na zwykłych kartkach papieru! A ponieważ bawiliśmy się w bibliotece, dodatkowo w naszych zajęciach wykorzystaliśmy również książkę.

Tekst: Justyna Głowacka-Sikoń
Zdjęcia: Alicja Głąb

 

    

    


JUŻ BOCIANY PRZYLECIAŁY 
09.04.2019 r.

 

Każda pora roku ma swój urok, ale szczególnie piękna jest wiosna. Zawsze z niecierpliwością oczekujemy jej zwiastunów: zielonych liści, kwiatów i oczywiście ptaków- naszych skrzydlatych przyjaciół.

Zaproszeni 21 marca 2019 r. do biblioteki uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz maluchy z Przedszkola Nr 2 z zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek z życia przylatujących do nas z ciepłych krajów ptaków: bociana i kukułki.

Bociana w Polsce z dawien dawna witano z wielką radością, wierzono bowiem, że jego gniazdo na dachu domu, kominie czy pobliskim drzewie przynosi szczęście. Bociany są bardzo troskliwymi rodzicami, karmią swoje młode, w dziobach przynoszą im wodę. Roztaczają nad nimi opiekuńcze skrzydła, chroniąc je w ten sposób przed upałem i deszczem.

Zupełnie odmienne obyczaje ma kukułka. Nie buduje gniazda, nie wysiaduje jaj, nie karmi swoich piskląt. To zadanie zostawia małym ptaszkom: rudzikom, trzcinniczkom. Gdy widzi zbudowane przez nich gniazdo, ukradkiem podrzuca tam swoje jedno jajo, podobne do jaj gospodarzy. Mała kukułka wylęga się pierwsza i wyrzuca z gniazda inne jaja. Przyrodni rodzice karmią pisklę kukułki, które w krótkim czasie jest od nich dużo większe.

Musimy wybaczyć kukułce pasożytnictwo lęgowe, gdyż jest bardzo pożytecznym ptakiem, bowiem jako jedyna zjada włochate gąsienice z parzącymi włoskami, które niszczą lasy.

Drugą częścią spotkania były zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonały zabawne papierowe bociany, które radośnie „fruwały” po bibliotece.

Tekst i fot.: Alicja Głąb, Justyna Głowacka-Sikoń

 


III OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻYCJADY 
02.04.2019 r.

 

W tym roku Odział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz trzeci przyłączył się do III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady — akcji czytelniczej ogłoszonej przez Wydawnictwo Akapit Press. Patronem tej trwającej od 4 do 31 marca 2019 r. akcji jest Fundacja ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Radio Poznań oraz czasopismo Guliwer.

 

Jeżycjada to cykl składający się z 22 książek napisanych i zilustrowanych przez znaną autorkę Małgorzatę Musierowicz. Jedna z nich pt. „Ciotka Zgryzotka” została wybrana książką roku 2018 w kategorii literatura młodzieżowa. Wierni czytelnicy Jeżycjady z niecierpliwością oczekują na mającą się wkrótce ukazać dwudziestą trzecią część cyklu pt. „Chucherko".

Jeżycjada w każdym pokoleniu ma swoich wiernych fanów. Skrząca się doskonałym dowcipem, ale pełna też ponadczasowych rozważań na temat życia, dobroci, wzajemnych ludzkich zależności, wzbogacona łacińskimi sentencjami, jest doskonałą lekturą. Można ją czytać
wszędzie — w domu, w szkole, w parku, w pociągu i zawsze — wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego
z dwudziestu dwóch tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki.

Spotkanie, które 14 marca 2019 r. odbyło się w bibliotece, poprzedzone zostało zaproszeniem skierowanym do wszystkich świebodzickich szkół. Uczestniczący w zajęciach uczniowie czytali fragmenty książek Małgorzaty Musierowicz oraz przygotowali plakaty tematycznie związane z książkami wchodzącymi w skład Jeżycjady.

Tego samego dnia Odział Dziecięcy zorganizował również spotkanie dla dorosłych fanów twórczości Małgorzaty Musierowicz, w którym wzięły udział bibliotekarki oraz zaprzyjaźnione z biblioteką czytelniczki. Panie wybrały pełne humoru fragmenty książek, które wpłynęły na miłą atmosferę popołudniowego spotkania.

Za aktywny udział w spotkaniach wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Podsumowaniem imprezy czytelniczej, której głównym celem jest propagowanie twórczości Małgorzaty Musierowicz oraz zachęcanie czytelników do sięgania po powieści autorki, będzie rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na ilustracje do książek pisarki, które odbędzie się w maju.

Tekst: Ewa Tadeuszak,Alicja Głąb
Fot.: Justyna Głowacka-Sikoń

 

    

    

    

     

    

     
 
     
 
     
 
    



Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.