Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Relacje ze spotkań

Biblioteczny Dzień Kobiet 
13.03.2018 r.  


Miło, serdecznie, przyjaźnie i sympatycznie przebiegło spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniu 8 marca 2018 roku z okazji DNIA KOBIET. Gościem honorowym była Radna Rady Miejskiej w Świebodzicach Pani Teresa Małecka, inicjatorka działalności kulturalnej dla Seniorów w naszym mieście. Witając zebrane Panie, dyr. Biblioteki podkreśliła znaczący udział Seniorów w życiu publicznym, jak również zinstytucjonalizowanie tej aktywności w różnego rodzaju stowarzyszeniach, korzystanie z finansowania ze środków samorządowych oraz projektów zewnętrznych. Z dużym zadowoleniem przyjęto informację o rozpoczynającej się wkrótce budowie Klubu Seniora, który będzie miał siedzibę w pawilonie handlowym zlokalizowanym w samym centrum Osiedla Sudeckiego.

Nie zabrakło tematów do rozmów podczas uroczystości, którą rozpoczęła okolicznościowa i skłaniająca do wspomnień piosenka Edwarda Hulewicza „ Za zdrowie Pań” i wprowadziła gości w pogodny nastrój. Temat kobiety w literaturze rozpoczęło przypomnienie fragmentów ballady Adama Mickiewicza „Lilije”, a następnie Panie podzieliły się wierszami zarówno własnymi , jak i czołowych polskich poetów. Książki poświęcone kobietom : „Muzy Młodej Polski” Moniki Śliwińskiej, „Seks bomby PRL-U” Krzysztofa Tomasika ,”Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” były recenzowane i polecane sobie wzajemnie.

Elementy humoru wprowadził wybór przysłów i powiedzeń o kobietach, które były również bohaterkami całej serii dowcipów rozbawiających uczestniczki spotkania. Pojawiły się także zagadnienia aktualne i wspomnieniowe, chwilami wywołujące ożywioną dyskusję, dzięki której spotkanie zostało pogłębione o wymianę myśli i refleksji. Dużą niespodziankę sprawiła jedna z pań, przynosząc pyszne domowe ciasto.

Janina Dubrownik

 

 

By pamięć o bohaterach trwała wiecznie - projekcja filmu "AZYL" 
23.01.2018 r.  


II Wojna Światowa to wciąż aktualny temat przewijający się w różnego rodzaju dyskusjach, wspomnieniach, artykułach, książkach, czy filmach. Nic więc dziwnego, że film, który Biblioteka zaproponowała Seniorom w dniu 18.01.2018r."AZYL" w reżyserii Niki Caro, na podstawie książki Diane Ackerman pod tym samym tytułem, zgromadził sporą widownię. Oparty na faktach opowiada niezwykłą historię małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich. Już w okresie międzywojennym Jan Żabiński był organizatorem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, a od 1929 roku jego dyrektorem.

We wrześniu 1939 roku Zoo zostało zbombardowane, wiele zwierząt egzotycznych i niebezpiecznych drapieżników zastrzelono, a całkowitego spustoszenia dokonali hitlerowcy, wywożąc co cenniejsze okazy do innych ogrodów zoologicznych na terenie Niemiec. W opustoszałych pomieszczeniach Żabińscy założyli farmę trzody chlewnej produkującą mięso dla niemieckich żołnierzy. W rzeczywistości była to doskonała przykrywka do akcji ukrywania Żydów w piwnicach i tunelach na terenie Zoo Pod pretekstem odbierania resztek z Getta, wywożono ich i w ten sposób uratowano około 300 osób. Niebezpieczną i bohaterską działalność państwa Żabińskich izraelski Instytut Jad Waszem uhonorował w 1965 roku, nadając im tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

"Film bardzo mi się podobał - powiedziała w czasie dyskusji po projekcji filmu jedna z seniorek - nie zraził mnie brak rzetelności historycznej, bo to w filmie fabularnym jest nieistotne. Natomiast ukazana w nim miłość, wzajemny szacunek, poświęcenie i heroizm były wyraźnie nakreślone i to spowodowało, że się go doskonale oglądało."

Ekranizacja powieści spowodowała, że książka, którą Biblioteka ma w swoich zbiorach została od razu wypożyczona, a w kolejce czekają już następne osoby.

Janina Dubrownik

 

 

 

FESTIWAL SPEKTRUM i Seniorzy 
20.11.2017 r.  


Jeszcze nie ostygły emocje po 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego, którego tegoroczna edycja odbyła się między innymi w Świebodzicach, a już zaprzyjaźnieni z Biblioteką Seniorzy po raz kolejny uczestniczyli w 3. Festiwalu Filmowym SPEKTRUM, odbywającym się w Świdnicy w dniach 9-12 listopada 2017r.

Filmem otwierającym Festiwal był "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
Ten animowany film jest pierwszą pełnometrażową animacją malarską na świecie: malowany klatka po klatce przez przeszło 120 artystów z całego świata, techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Nic więc dziwnego, że publiczność uznała go za najlepszy film. Podczas trwającego cztery dni Festiwalu nasi Seniorzy obejrzeli filmy długometrażowe: "Sguare" Robina Ostlunda, "Twój Vincent" Doroty Kobieli, "Pokot" Agnieszki Holland, "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa, "Serce miłości" Łukasza Ronduty, "Dzikie Róże" Anny Jadowskiej, "Po tamtej stronie" Akiego Kaurismakiego. W kategorii filmów krótkometrażowych pierwsze miejsce zostało przyznane filmowi "Milczenie polskich owiec" w reżyserii Macieja Stuhra.

Na SPEKTRUM widzowie mieli okazję nie tylko obejrzeć wartościowe filmy, które dopiero wejdą do dystrybucji, ale także spotkali się z tak znakomitymi gośćmi jak Krzysztof Zanussi, którego publiczność przywitała gromkimi brawami po filmie "Rok spokojnego słońca", Olgą Tokarczuk, której książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" posłużyła jako scenariusz do filmu "Pokot", czy też spotkali się z Martą Nieradkiewicz, odtwórczynią głównej roli w filmie "Dzikie róże". Festiwal zakończył się pokazem filmu "Najlepszy "w reżyserii Łukasza Palkowskiego , a spotkanie z Jerzym Górskim (pierwowzorem głównego bohatera), mistrzem świata z roku1990 w podwójnym triatlonie było wzruszające, pełne emocji i empatii.

Odpowiedni dobór filmów, dostojni goście, wspaniała atmosfera panująca w kuluarach teatru, to wszystko sprawiło, że z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Festiwalu.

Janina Dubrownik

 

 

 

MUZYKA i ZAMEK KSIĄŻ – czyli SENIORZY na XIV Festiwalu (Ensemble) 
28.08.2017 r.  


Już po raz piąty Seniorzy zaprzyjaźnieni z biblioteką uczestniczyli w XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Księżnej Daisy, odbywającym się w dniach 18 .o8.2017 – 27.08.2017 w Zamku Książ. Festiwal jest miejscem wspólnych występów uznanych artystów z młodymi studentami szkół artystycznych. Tym razem braliśmy udział w dwóch wydarzeniach artystycznych: 22 sierpnia wysłuchaliśmy utworów Ludwiga van Beethowena, Jozepha Haydna, Dymitra Szostakowicza oraz premierowego utworu specjalnie napisanego na festiwal „The Black Loge”, autorstwa Mikołaja Majkusiaka.

Koncert finałowy, na którym zostały przedstawione utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johannesa Brahmsa, Beli Bartoka i Roberta Schumanna był dedykowany pamięci dziennikarza, prezentera ” Faktów,” Grzegorza Miecugowa, zmarłego 26 sierpnia br.

Profesjonalizm, kunszt, odpowiedni dobór utworów, a przede wszystkim wspaniała atmosfera - to wszystko sprawiło, że to wydarzenie artystyczne wywarło na nas wyjątkowe wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Janina Dubrownik

Zdjęcia Elżbieta Chrobak
Janina Dubrownik

 

 

 

Krystyna Czubówna czyta noblistkę 
09.05.2017 r.  


Krystyna Czubówna, lektorka, prezenterka programów informacyjnych, dziennikarka, była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w dniu 21.04.2017 roku,gdzie podczas spotkania z publicznością czytała wybrane fragmenty reportaży Swietłany Aleksiejewicz, białoruskiej noblistki z 2015 roku. Publiczność miała okazję wysłuchać fragmentów takich książek jak: " Wojna nie ma sobie nic z kobiety"," Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", "Ostatni świadkowie." Utwory solowe na głos dziecięcy"," Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".

Noblistka w swoich książkach ukazuje okrucieństwo wojny, strach ,głód, tęsknotę za normalnością bezlitosną prawdę o ludziach uczestniczących w katastrofie czarnobylskiej, wstrząsające wspomnienia dzieci, które przeżyły grozę wojny, oraz punkt widzenia ludzi tęskniących za "dobrymi" w ich odczuciu czasami imperium Związku Radzieckiego.

Każdemu z czytanych fragmentów towarzyszyła dobrana oprawa muzyczna, która doskonale wpisała się w multimedialną prezentację i bezbłędnie współgrała z czytanymi fragmentami tekstów.

Ciepła, przejmująca barwa głosu pani Krystyny wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie, a wpis do kroniki udowodnił, że nie tylko my słuchaliśmy ,ale i ona zainteresowała się naszym życiem kulturalnym: " Drodzy Seniorzy z biblioteki w Świebodzicach, życzę Państwu wiele sił do odbywania tych niezwykłych podróży i spotkań. Wszystkiego dobrego."

To spotkanie z poruszającymi tekstami, doskonale interpretowanymi ujęło nas również doświadczeniem bezpośredniego kontaktu z panią Krystyną, która chętnie i z uwagą rozmawiała z każdym, kto podszedł po autograf, czy chciał podzielić się wrażeniami.

tekst Janina Dubrownik
zdjęcia Beata Wiciak

 

 

POETYCKO I ARTYSTYCZNIE - czyli Dzień Kobiet w Bibliotece 
13.02.2017 r.  


 

"Wszystko jest poezją…" te słowa wybitnego polskiego poety Edwarda Stachury były tematem przewodnim spotkania z SENIORAMI ,które odbyło się 9.03.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

W miłej atmosferze ,przy poczęstunku, kawie i znakomitej szarlotce panie zapoznały nas z własną twórczością poetycką. Była to znakomita przeprawa ,nieraz bardzo osobista przez własne doznania i doświadczenia, którą dopełniły wiersze innych znakomitych poetów.

Poetyckie uniesienia przeszły na inne artystyczne tory, gdzie uczestniczki przy pomocy prezentacji multimedialnej ,a także pokazując bezpośrednio swój dorobek opowiedziały nam o historii powstania, technice wykonania ,a przede wszystkim o wenie twórczej swoich artystycznych prac.

Dzień Kobiet w dzisiejszych czasach budzi różne emocje, ale zawsze jest pretekstem do wspólnego spędzenia wolnego czasu. Po raz kolejny ten dzień zapisał się w historii naszej biblioteki, jako ,efektowne ,miłe i ciepłe spotkanie.

Janina Dubrownik
MBP Świebodzice

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

  


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.