Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Kącik Młodzieżowy 6-13 lat

Uśmiech, Cezary Harasimowicz

Tekla ma dziesięć lat, mieszka w Warszawie z tatą. Tylko z tatą, ponieważ jej mama zginęła pod kołami samochodu. Od tamtego czasu Tekla i jej tata muszą mierzyć się z nową rzeczywistością, jednak nie radzą sobie z tym dobrze. Dziewczynka odczuwa całe spektrum negatywnych emocji, takich jak gniew, żal, smutek czy złość, a do tego zupełnie przestała się uśmiechać. Pewnego dnia w trakcie jazdy metrem dziewczynka nawiązuje rozmowę z panią z bilbordu, która uśmiecha się od ucha do ucha... Operację „uśmiech” czas zacząć!

Książka porusza trudny temat straty i głębokich emocji, których doświadczamy po odejściu bliskiej nam osoby, szczególnie w przypadku, gdy takiej straty doświadcza dziecko. Autor nieszablonowo i w sposób niezwykle obrazowy przedstawia emocje, co bardzo ułatwia odbiór książki młodemu czytelnikowi.

 Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

 Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

 Recenzje

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4443922/usmiech

 https://lubimyczytac.pl/autor/199/cezary-harasimowicz


Pacynek, Guy Bass

Książka dla wszystkich, którzy lubią się bać, a jeszcze bardziej śmiać!

Tytułowy Pacynek jest dziełem profesora szalonych nauk, Erasmusa. Pacynek ma postać szmacianej lalki i całe swoje niby-życie spędził w tajemniczym Zamku Straszydło, lecząc z „potworowatości” kolejne stwory i potwory, będące wynikiem szalonych eksperymentów jego pana. Przyjazd do położonego u stóp zamczyska miasteczka wędrownej trupy dziwolągów z chciwym i bezwzględnym Święchosławem Świrr-Szukalskim powoduje, że spokojna egzystencja osobliwych mieszkańców zamczyska zawisła na włosku. Jesteście ciekawi, jak kończy się ta niesamowita historia? Nic prostszego —  zapraszamy do lektury!

Rubaszny język, mroczny klimat, wartka akcja, szalony profesor i potwory tworzą zestaw, który zapewni świetną rozrywkę i rozbawi do łez! Czytajcie i bójcie (bawcie) się!

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzja:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/219201/pacynek


44 maleńkie sekrety, Sylvia Bishop

Jeżeli jesteś dzieckiem utalentowanych i znanych artystów to z pewnością nie jest Ci łatwo. Łatwo również nie jest Betsy Bow-Linnet, córce światowej sławy pianistów. Marzeniem Betsy jest zostać znanym muzykiem tak jak jej rodzice. Jest tylko jeden problem - dziewczynka nie odziedziczyła talentu i pomimo wielu godzin prób i ćwiczeń jej gra na fortepianie pozostawia wiele do życzenia. Presja rodziców i otoczenia, które jest rozczarowane brakiem talentu dziewczynki, nie pomaga. Pomoc przybywa do Betsy wraz z tajemniczym listem. Ale czy na pewno będzie to pomoc, jakiej jej potrzeba? O tym, przekonajcie się już sami, sięgając po tę mądrą i zabawną książkę!

Świetna lektura o tym, że kłamstwo zawsze ciąży i w końcu wychodzi na jaw oraz o tym,

że prawdziwą radość i szczęście może nam dać robienie tylko tego, co naprawdę kochamy.

 

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4957836/44-malenkie-sekrety

 https://lubimyczytac.pl/autor/157037/sylvia-bishop


Wędrówka Nabu, Jarosław Mikołajewski

Historia Nabu, małej dziewczynki, która mieszka w małej wiosce za morzem. Niestety jej dom rodzinny, a wkrótce także domy pozostałych mieszkańców wioski, płoną. Rodzina Nabu pozostaje bez dachu nad głową. Dziewczynka podejmuje decyzję o samotnej wyprawie w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca do zamieszkania. Będzie to jednak wyprawa trudna, pełna bolesnych doświadczeń, wymagająca nie lada odwagi i determinacji. Czy Nabu uda się odnaleźć nowy dom? Czy ludzie, których spotka na swojej drodze, okażą się życzliwi, czy wręcz przeciwnie? Sięgnijcie po tę wyjątkową książeczkę i przekonajcie się sami. 

Książka niezwykle poruszająca, zarówno w warstwie językowej, jak i graficznej. Polecamy do wspólnego czytania z dzieckiem oraz dyskusji na niełatwy temat nietolerancji i kryzysu migracyjnego.

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/309440/wedrowka-nabu

https://lubimyczytac.pl/autor/20248/jaroslaw-mikolajewski


Instrukcja obsługi Pieska Jacósia, Andrzej Marek Grabowski

Kasia ma dziewięć lat i jedno wielkie marzenie: mieć psa. Na nieszczęście dziewczynki jej tata w dzieciństwie został pogryziony i od tamtego czasu ma uraz do psów i za żadne skarby świata nie chce się zgodzić na zwierzaka.

Pewnego dnia dziewczynka znajduje w śmietniku szczeniaka. Kasia wie, że nie może tak zostawić psiaka. Zabiera malucha do domu i pod nieobecność taty, który jest w delegacji, zastanawiają się co  zrobić z tym porzuconym psim dzieckiem. Po wizycie u weterynarza Kasia zaczyna mocno wierzyć w to, że uda jej się przekonać tatę do psa w domu. Niestety, nie wszystko układa się po myśli dziewczynki i szczeniak trafia do schroniska. Dziewczynka jest jednak zdeterminowana, aby odzyskać psa... Jesteście ciekawi, co wymyśliła Kasia by spełnić swoje marzenie o kudłatym przyjacielu? W takim razie sięgajcie po "Instrukcję obsługi Pieska Jacósia"!

Mądra, ciepła i zabawna historia dla młodszych czytelników oraz ich rodziców. Dla tych, którzy tak jak Kasia marzą o zwierzaku i dla tych, którzy nie są przekonani do tego pomysłu... Na końcu książki znajduje się niezwykle przydatna Instrukcja Obsługi Pieska!

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233862/instrukcja-obslugi-pieska-jacosia

https://lubimyczytac.pl/autor/60353/andrzej-marek-grabowski


Maia z księżyca, Katarzyna Babis

„Maia z księżyca” to książka wypełniona po brzegi emocjami, poszukiwaniem odpowiedzi na niezwykle trudne pytania.

Opowieść o dwóch siostrach: sześcioletniej Ali i siedmioletniej Mai. Dla Ali Maja nie jest zwykłą siostrą, ale księżniczką z księżyca. Maja jest nieuleczalnie chora, leży w szpitalu. Chociaż młodsza siostrzyczka nie może jej nawet odwiedzić (za każdym razem tata zostawia ją na szpitalnym korytarzu) to wyobraża sobie przyszłe przygody siostry na księżycu. W taki właśnie sposób mała Ala próbuje sobie wytłumaczyć to, co dzieje się z Mają. Za pomocą wyobraźni interpretuje to, co dzieje się wokół niej.

„Maia z księżyca” to książka nie tylko dla dzieci. W bardzo subtelny sposób porusza tematy niezwykle trudne dla dziecka, takie jak: choroba, odchodzenie, śmierć. Kolejnym atutem tej niewielkiej pozycji są ilustracje: delikatne, dziecięce, podążające za wyobraźnią dziecka, będące świetnym dopełnieniem tekstu, dzięki czemu, pomimo trudnych tematów, jakie porusza, książeczkę czyta się z przyjemnością.

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/256419/maja-z-ksiezyca

 

https://lubimyczytac.pl/autor/97064/katarzyna-babis


 

Zakochałem się w Milenie. Opowiadanie o chłopcu, który chce zostać zauważony przez pewną dziewczynę, Per Nilsson

Podczas wakacji łatwo można zostać zranionym lub zranić inną osobę. Uczucia, zwłaszcza te młodzieńcze, potrafią zaślepić i sprawić, że popełnimy wiele błędów.

Oto historia Dawida, dziecięciolatka, który zakochał się w koleżance z klasy. Kiedy o niej myślał, widział dziewczynę: „o oczach, jak dwa czarne słońca”; „o włosach, jak lśniący wodospad”; „poruszającą się jak melodia na wietrze”; „silną i dumną jak samotne drzewo nad brzegiem morza”.

Podczas rozmyślań o Milenie Dawid postanawia, że przed końcem tygodnia porozmawia z dziewczyną i sprawi, że zwróci na niego uwagę. Jak tego dokona? Otóż w poniedziałek postanawia ją rozweselić. Jego zdaniem opowiedzenie śmiesznego dowcipu będzie najlepszym sposobem. No cóż, dowcipy trzeba umieć opowiadać, ale przede wszystkim, trzeba umieć je dobrać do istniejącej sytuacji.

Jak myślicie, jak poszło Dawidowi? Hmm, nie najlepiej. Ponieważ Milena nie tylko na niego nie spojrzała, ale na dodatek odeszła wolnym krokiem. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co jeszcze wymyślił Dawid i czy jego starania przyniosą pożądany rezultat, sięgnijcie po pierwszą część serii.

Zakochałem się w Milenie, to książka ukazująca uczucia z punktu widzenia chłopca. Sięciolatki znajdą w niej wiele śmiesznych scen, które sprawią, że pomyślicie „rany, ja też się tak wygłupiłem” albo „człowieku, bądź sobą i przestań kombinować”. Bo wierzcie mi, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, ale zawsze najważniejsze jest bycie sobą. Polecam ją również dorosłym, którzy mogą ją wykorzystać, jako początek rozmowy o sprawach sercowych i nie tylko.

Już wkrótce druga część cyklu pt. Inny niż wszyscy.

Poleca Agnieszka Okarmus

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzja:

https://www.strefapsotnika.pl/zakochalem-sie-w-milenie-per-nilsson/


Długa wędrówka, Martin Widmark

Opowieść o dwójce dzieci, mieszkających po dwóch stronach morza. Gdy po jednej stronie morza zapada noc, a na niebie pojawiają się gwiazdy, chłopiec o imieniu Adam traci swojego najlepszego przyjaciela-psa Rufusa. W tym samym czasie po drugiej stronie budzi się dzień a dziewczynka o imieniu Sonia, wraz ze swoją kotką wyrusza w długą wędrówkę.

Książka Martina Widmarka to książka o sprawach ważnych, którą możemy interpretować na wiele sposobów. Autor porusza temat śmierci, utraty przyjaciela, doświadczania pustki, ale jednocześnie pokazuje, że obecność i wsparcie życzliwych osób mają niezwykłą moc. To książka także o tym, że wszystko ma swój początek i koniec, ale także pokazuje nam, że noc nie trwa wiecznie i słońce w końcu wschodzi...To również opowieść o tym, że los bywa przewrotny i potrafi nas zaskoczyć.

"Długa wędrówka" to książka wyjątkowa również za sprawą niesamowitych ilustracji Emilii Dziubak, które razem z tekstem Martina Widmarka, tworzyły arcydzieło dla małego (i większego) czytelnika. Serdecznie polecamy!

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4859855/dluga-wedrowka

https://lubimyczytac.pl/autor/34063/martin-widmark


Julka Kulka, Fioletka i Ja, Rafał Witek

Perypetie rodzeństwa, które tworzą: najstarszy, dziesięcioletni Olaf, jego młodsza siostra Fioletka oraz najmłodsza Julka Kulka. Chłopiec jako najstarszy z całej trójki, musi się zajmować siostrami pod nieobecność rodziców. Ale okiełznanie dwóch małych dziewczynek wcale nie jest takie proste. Olaf jest jednak pomysłowy i zaradny. Swoje siostry potrafi zająć wywiadami... Wywiady przeprowadzane są ze zwierzętami, przedmiotami oraz znanymi osobistościami.

Książka, przy której nie sposób się nudzić. Dynamiczna narracja, tekst przeplatany wywiadami, bajkami, pojawia się nawet wyprawa do Afryki! Książka skradnie serce niejednego brzdąca i jego rodzica; autor wspaniale przedstawia świat widziany oczami dziecka i równie wspaniale tłumaczy rzeczywistość. Uwaga-zaskakujące zakończenie!

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/115035/julka-kulka-fioletka-i-ja

https://lubimyczytac.pl/autor/6244/rafal-witek


Sekret pustej książi, Marta Kucharz

Hania z rodzicami i młodszym bratem przeprowadza się do nowego domu. Dziewczynka nie jest z tego zadowolona, ponieważ zostawiła wszystkie swoje koleżanki, a w nowym miejscu nikogo nie zna. Sytuacja jednak szybko się zmienia, gdy Hania poznaje Aurelię, dziewczynkę z sąsiedztwa. Hania początkowo uznaje koleżankę za "nudziarę", ale szybko zmienia o niej zdanie. Wszytko to, za sprawą pustej książki znalezionej podczas porządkowania biblioteczki w nowym pokoju Hani. W dziwnej, pustej książce dziewczynki odnajdują zagadkę i wskazówkę, która ma je przybliżyć do odnalezienia skarbu... Czy koleżanki znajdą skarb? Kim jest pani Widmo? Czy warto wyciągać pochopne wnioski na temat kogoś, kogo jeszcze dobrze nie poznaliśmy?

Ciepła opowieść pełna zagadek. W sam raz na nadchodzące wakacje. Na końcu książki dodatkowa zagadka dla czytelnika!

 

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

 

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

 

Recenzja: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4896025/sekret-pustej-ksiazki


Żółty Smok & Żółty Smok, Małgorzata Węgrzecka

Tym razem coś dla wielbicieli zagadek detektywistycznych. Książka składa się z trzynastu opowiadań. Każde z nich opisuje inną sprawę, którą zajmuje się dwóch nietypowych detektywów: żółty kogut o pseudonimie Żółty Smok oraz niebieski smok o pseudonimie... Żółty Smok. Mamy tu m.in. zagadkę zaginionych dzieci pajęczycy, złodziei czasu, kradzieży baśniowych zakończeń, tajemnicę znikających pejzaży, a także aferę z "rohulem w tle". Dużo zagadek dla małych detektywów, dużo akcji i jeszcze więcej frajdy z czytania!
Przejrzysta czcionka oraz ciekawe ilustracje sprawiają, że jest to książka w sam raz dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Selfie ze Stolemem, Krzysztof Kochański

Wybierzcie się w podróż w leśne ostępy do miejsca, gdzie żyją Stolemy... Autor zaprasza Czytelnika do odwiedzenia kaszubskiego lasu zwanego Lasem Stolemów. Zastanawiacie się teraz pewnie, a cóż to jest ten Stolem? Stolemy to postacie rodem z kaszubskim legend, według których są wielkie, mieszkają w lasach i lubią ciemność i wilgoć, a światło słoneczne zamienia je w głazy.
Książka opowiada o przygodzie małego Stolmea Stolko, który pewnego razu wymknął się z jaskini by eksplorować Stolemowe Głazy (głazy przypominające kształtem Stolemy) i spotyka człowieka, a dokładnie dziewczynkę o imieniu Zosia oraz dwa czarne charaktery. Okazuje się, że Zosia jest w opałach. Stolko postanawia pomóc dziewczynce wrócić do domu. Sam jednak naraża się przy tym na wielkie niebezpieczeństwo... Czy Stolko pomoże Zosi wrócić do taty, kim były owe dwa czarne charaktery i jakie tajemnice kryje Stolemowy Las, przeczytajcie sami!
A o to, jak Joanna Papuzińska podsumowała te historię:
"Świetna, dynamiczna fabuła, doskonałe postacie i dialogi w tajemniczej atrakcyjnej scenerii. Filozoficzna metafora "spotkania z obcym”, towarzyszących jej lęków i uprzedzeń."
Nic dodać, nic ująć. Tylko czytać!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

O dziewczynce, która chciała ocalić książki, Klaus Hagerup

Historia o Annie, dziewczynce, która bardzo boi się zestarzeć i swoich dziesiątych urodzin. Anna uwielbia czytać i robi to, kiedy tylko może. Często odwiedza też bibliotekę. Pewnego dnia od pani Monsen, bibliotekarki, dowiaduje się, że książki, których nikt nie chce czytać, trzeba zniszczyć, żeby zrobiły miejsce nowym. Dziewczynka postanawia je uratować. Po przeczytaniu pięćdziesięciu z nich stwierdza jednak, że musi sobie zrobić przerwę. Jednak wtedy pani Monsen poleca jej książkę "Zaczarowany las". Anna była zafascynowana opowieścią, jednak gdy kończyła czytać, okazało się, że w książce brak zakończenia. Pomimo poszukiwań i dociekań, dziewczynce nie udało się ustalić, jak książka się kończy. Wpadła jednak na pomysł, że zakończenie można wymyślić...
Jeśli jesteście ciekawi jakie zakończenie „Zaczarowanego lasu” wymyśliła Anna i czy w końcu pokonała strach przed starością, sięgnijcie koniecznie po książkę autorstwa jednego z najwybitniejszych norweskich pisarzy!

Świetna pozycja nie tylko o książkach, ale również o pokonywaniu lęku przed nieznanym.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie, Barbara Gawryluk

Jeśli myślicie, że świnki nie mają marzeń, to bardzo, ale to bardzo się mylicie. Poznajcie Tutu, świnkę, która marzyła o rajskiej wyspie. Gdzieś w Polsce, w małym rodzinnym gospodarstwie i jeszcze mniejszym chlewiku, żyła mała świnka Tutu. Tutu nie była taka jak inne świnki w zagrodzie. Jej sierść pokrywały kropki, piegi i plamki, przez co inne zwierzęta przezywały ją Piegus. Jak nietrudno się domyślić, Tutu było smutno i przykro z tego powodu, chociaż jej mama i córka gospodarza, mała Basia pocieszały ją, jak umiały. Pewnego dnia, dziewczynka opowiedziała jej o filmie, w którym była Wyspa Świnek. Od tamtego czasu mała Tutu wciąż rozmyślała o tym, żeby kiedyś odnaleźć to cudowne miejsce. Czy małej, piegowatej śwince udało się zrealizować swoje marzenie? Zdradzę Wam tylko, że Tutu przeżyła mnóstwo przygód, poznała wielu nowych przyjaciół i w końcu zrozumiała, że różnić się to nic złego.
Serdecznie zapraszamy do lektury świetnej książki cenionej polskiej autorki dla dzieci, która pokazuje, że różnice są w porządku, przyjaźń to wielka siła, a marzenia trzeba mieć i w nie wierzyć!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Wilk, Pies i Owce, Przemysław Wechterowicz

Narratorem tej historii jest Wilk (a dokładnie Antoni Franciszek Wilk), który opowiada jak to chciał na różne sposoby podejść stado owiec, którego strzegł pies. I nie, "do trzech razy sztuka" w tym wypadku nie zadziałało. Wilk próbował na pięć różnych sposobów podkraść się do owiec i wypróbował nawet trzy tajne, superwilcze bronie!
Cóż... nie jest to zwykła bajka, bo i bohaterowie nie są zwykli. Wilk, który kupuje przebrania na Allegro, Pies stróżujący, który jest fanem motoryzacji oraz stado owiec, które uwielbiają wyprzedaże, nurkować z rurką, oglądać seriale i... A zresztą... Przeczytajcie sami tę przezabawną opowieść o złym wilku, dzielnym psie i trzynastu białych jak śnieg owieczkach!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Maja Orety, Eliza Sarnacka-Mahoney

Maja nie tylko ma ciekawe nazwisko i rodzinę, a do tego mieszka w domu z jeszcze ciekawszym ogrodem, w którym żyją... elfy. Dziewczynka chodzi do szkoły podstawowej, a jej wychowawczynią jest pani Orlicz, która jak się okazało, nie znosi tych niezwykłych stworzeń. Maja wraz z przyjaciółmi postanawia przeprowadzić śledztwo, które ma wyjaśnić, skąd u nauczycielki taka niechęć do elfów.
Jeżeli jesteście ciekawi czy dzieciom udało się rozwikłać zagadkę, to sięgnijcie po tę pełną magii opowieść. Świetna historia pokazująca, że nie należy nikogo oceniać zbyt pochopnie, ponieważ nie zawsze ludzie są tymi i że nie wszystko można zbadać i wyjaśnić za pomocą "szkiełka i oka".
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu, Anna Czerwińska-Rydel

Jeśli bohaterką książki jest dziewczynka z burzą niesfornych włosów, to z pewnością będzie ciekawie, a czasami nawet niebezpiecznie.
Basia sądziła, że Henryk Sienkiewicz był filmowcem, który wymyślił w Pustyni i w puszczy. Tak zresztą powiedziała pani kustosz z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Właśnie mieli rozpocząć zwiedzanie, gdy Basia zdołała powstrzymać złodzieja obrazu. Jak się później okazało, był to portret Zagłoby Piotra Stachiewicza. Tylko czy to na pewno był złodziej?
Od tej pory odważna Basia, imienniczka pani Wołodyjowskiej, otrzymuje nieograniczony i wolny dostęp do muzeum. Z którego oczywiście bardzo szybko korzysta i odwiedza pana Ignacego Mosia. I w ten właśnie sposób, hajduczek (bo tak nazywa ją pan Moś) wraz z panem Ignasiem rozpoczynają podróż do czasów Henryka Sienkiewicza.
Warto zaznaczyć, że w książce tej poznajemy sylwetki dwóch osób: Henryka Sienkiewicza, znakomitego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla, a także Ignacego Mosia, twórcę i kustosza Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Trudno też opisywać czyjeś życie i nie wspomnieć o ówczesnych czasach. A jak wiadomo Sienkiewicz chodził do rosyjskiej szkoły, gdyż Warszawa należała do zaboru rosyjskiego. Oczywiście to tylko jeden z przykładów, a Basia poznała ich bardzo wiele.
Opowieść Ignacego Mosia często jest przerywana przez Basię, która zadaje bardzo trafne pytania, bądź ma wątpliwości i prosi o pomoc w ich rozwiązaniu. Jak się okazuje rozmówcy mają ze sobą bardzo wiele wspólnego: początkowo żadne z nich nie lubiło czytać, a już na pewno chodzić do muzeów. Wszystko się zmieniło za sprawą jednej osoby – Henryka Sienkiewicza.
Polecam tę książkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Czytając ją, można łatwo dostrzec, że bardzo często zapominamy o niektórych rzeczach uznając je za oczywiste. Przykład: Basia wraz z tatą oglądała film W pustyni i w puszczy. Jednak po jego obejrzeniu była przekonana, że Staś i Nel są dziećmi Sienkiewicza. Z błędnego rozumowania wyprowadził ją… Ignacy Moś.
Czy można zainteresować dzieci biografiami sławnych osób? Oczywiście, że tak. A książka Anny Czerwińskiej-Rydel jest na to doskonałym przykładem. Oprócz ciekawej opowieści książka zawiera również: wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem, kalendarium z życia pisarza, spis najważniejszych utworów, a także wydarzenia historyczne, które miały miejsce za czasów pisarza.
 
Poleca Agnieszka Okarmus
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Mój obciachowy tata wymiata internet, Ben Davis

Pewnego dnia mama dwunastoletniego Nelsona znika bez pożegnania. Nelson wraz z siostrą zostają z tatą, który bardzo mocno przeżywa całą sytuację, a na dodatek postanawia sprzedać ich dom i przeprowadzić się na drugi koniec kraju, by prowadzić życie z dala od cywilizacji. Chłopiec, sądząc, że powodem odejścia mamy była zła sytuacja finansowa rodziny, postanawia założyć kanał na YouTubie, aby na nim zarabiać i w ten sposób zdobyć pieniądze, by sprowadzić mamę do domu. Zaczyna nagrywać filmiki o tym, jak przeżyć w dziczy, jednak pomimo wysiłków i starań, cieszą się one niewielką oglądalnością. Wszystko się zmienia, gdy przez przypadek Nelson opublikował filmik ze swoim tatą w roli głównej. Nagranie cieszyło się wielką popularnością i szybko zrobiło zawrotną karierę w internecie, pokazując, że to nie Nelson, ale jego tata jest prawdziwą gwiazdą internetu, chociaż nie miał o tym pojęcia...
Jesteście ciekawi, jak potoczyła się kariera taty Nelsona w internecie oraz czy chłopcu udało się sprowadzić mamę do domu? Jeśli tak, zachęcamy do sięgnięcia po tę niezwykle zabawną książkę, która ma jednak drugie dno. Jakie? Przekonajcie się sami!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

 

Ale kino!, Grażyna Bąkiewicz

Konstancja, pisząc opowiadanie z życia szkoły, nie przypuszczała, że wygra ono konkurs, a już zupełnie nie spodziewała się takiej niezwykłej nagrody. Na podstawie wypracowania dziewczynki miał bowiem powstać scenariusz kolejnego odcinka serialu "Czarodziejka z planety V55". Zdjęcia miały być kręcone w szkole, do której chodzi Konstancja, a każdy z uczniów miał dostać swoją rolę do zagrania. Brzmi wspaniale, prawda? Jednak radosną atmosferę psuje szkolny łobuz i zawadiaka-Zyzol, który przywłaszcza sobie niezwykle cenny przedmiot, o którym marzy każdy uczeń szkoły. Konstancja liczy na to, że czarodziejka pomoże im uporać się z problemami, ale czy na pewno jest to zadanie dla nieustraszonej Xymeny? Jeżeli jesteście ciekawi, jak potoczyła się ta historia, sięgnijcie po książkę "Ale kino!" Grażyny Bąkiewicz, cenionej i wielokrotnie nagradzanej autorki literatury dla młodego czytelnika.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Muszkatowie czyli jeden za wszysztkich, wszyscy za jednego, Grzegorz Gortat

Trójka bystrych i zaradnych dzieci, papuga i anioł to bohaterowie zapowiadający historię pełną przygód.
Muszka, Sumo i Tymon to rezolutne rodzeństwo, którym pod nieobecność rodziców opiekuje się surowa i zasadnicza pani Zawada. Gdy koniec rządów opiekunki dobiega końca, okazuje się, że rodzice dzieci przez strajk kontrolerów lotu utknęli w Wielkiej Brytanii, a do małych Muszkatów ma przyjechać... siostra pani Anny! Jednak nieoczekiwanie do drzwi rodzeństwa zapukał niezwykły jegomość, który ma lekki problem z odnalezieniem się w dzisiejszym świecie. Szybko okazuje się, że przybysz jest... aniołem, który ostatni raz na Ziemi był z misją 30 lat temu. Muszka, Tymon i Sumo stają się przewodnikami Wieloimiennego (tak nazwali gościa) po nowej dla niego rzeczywistości. Oczywiście anioł pojawił się wśród śmiertelników nie bez powodu, jednak szybko, dzięki pomocy rodzeństwa dowiaduje się, jaki jest cel jego misji...
Książka ze sporą dawką humoru, pełna zwrotów akcji, z kryminalną zagadką w tle. Polecamy wszystkim, którzy lubią wątki detektywistyczne (i anioły)!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Gabi. A właśnie, że jest pięknie!, Magdalena Różczka

Gabi, główna bohaterka, ma siedem lat. Akcja powieści zaczyna się w momencie, kiedy dziewczynka wraz z rodziną zastępczą przeprowadza się do Nowej Soli. Gabi jest niepoprawną optymistką i we wszystkim doszukuje się samych dobrych rzeczy. Nawet gdy pierwszego dnia szkoły ucieka jej autobus, upatruje w tym początek wspaniałej przygody. I wcale się nie myli, ponieważ właśnie na przystanku poznaje Bartka, swojego najlepszego przyjaciela. Bartek to zupełne przeciwieństwo Gabrysi. Jednak w niczym im to nie przeszkadza, ponieważ świetnie się dogadują, mają mnóstwo pomysłów i pasji. Pod wpływem przyjaciółki chłopiec, do tej pory skupiopny na sobie jedynak, otwiera się na świat i inaczej postrzega rzeczy, na które do tej pory nie zwracał większej uwagi i zaczyna je doceniać.
Rodzinna, ciepła i mądra opowieść o sile wiary w marzenia, o docenianiu tego, co mamy, a czego często nie zauważamy, o tym, że przyjaźń chłopca i dziewczynki jest jak najbardziej możliwa... A zresztą przeczytajcie i przekonajcie się sami, o czym jeszcze!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym katalogu
Cz. 1 - Gabi, a właśnie, że jest pięknie KATALOG
Cz. 2 - Gabi. Tego właśnie chę KATALOG
Cz. 3 - Gabi. Możesz wszystko KATALOG
 
Recenzje:
 

Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu, Grzegorz Kasdepke

Dzisiaj polecamy książkę znakomitego polskiego pisarza Grzegorza Kasdepke pt. „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”. Jest to zbiór 22 krótkich, zabawnych opowiadań dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Bohaterami utworu są bliźniaki. Kuba to chłopiec, a Buba to dziewczynka. Czasami trudno jest ich rozpoznać, chociaż wyglądem różnią się, ale zachowują się na wspak. Kuba jest grzeczny, dobrze się uczy, nie sprawia kłopotów wychowawczych. Natomiast Buba odwrotnie, to łobuz : wybija szyby, bije się z chłopakami, ma trudności w nauce. W każdym opowiadaniu opisane są różne śmieszne historyjki i przygody z życia rodzeństwa. Dodatkowo książka zawiera 22 zabawy dydaktyczne, dzięki którym unikniecie nudy. Zapraszamy do czytania i wspólnej zabawy.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Ale plama!, Irena Landau
Bardzo daleko od Ziemi, właściwie to po "drugiej stronie kosmosu", znajduje się planeta Trezor. Trezorianie przygotowują się do nawiązania bliskiej współpracy z mieszkańcami Heliotu i w tym celu wysyłają tam swojego naukowca z wykształceniem międzykontatkowym – Tegrysa wraz z żoną Kitoryną i nastoletnim synem Pioterykiem. Niestety w trakcie lotu na Heliot pilot pomylił kierunki i cała załoga musiała awaryjnie lądować na Ziemi, i czekać tam na możliwość powrotu. Gdy okazało się, że dawno temu były plany nawiązania bliższych kontaktów z Ziemią, z których jednak zrezygnowano ze względu na agresję i brak tolerancji dla inności ze strony jej mieszkańców, Dowództwo zleciło panu Tegrysowi tajną misję mającą na celu ponowną ocenę szansy na kontakt.
I tak oto nasz główny bohater trafia do przeciętnej, niczym nie wyróżniającej się szkoły podstawowej. Pioteryk jako przybysz z innej planety różni się oczywiście od Ziemian. Dosc powiedzieć, że jego wygląd jest osobliwy: biała skóra, brak brwi, każde oko w innym kolorze, a do tego spora plama na policzku (właściwie godło planetarane), która na Trezorze jest powodem do dumy, ale na Ziemi może być powodem problemów i nieprzyjemności. Chłopiec szybko przekonuje się, że zwyczaje na Ziemi dalece odbiegają od standardów trezorskich, a jego odmienność drażni nowych kolegów i koleżanki... Czy Ziemianie zmienili się już na tyle, że możliwe będzie nawiązanie bliskich kontaktów? Czy Pioteryk zyska akceptację otoczenia? Przeczytajcie i przekonajcie się sami!
Chociaż tłem książki są w dużej mierze postacie zmyślone, przybysze z innej planety, to poruszany w niej problem jest już jak najbardziej realny. "Ale plama!" to opowieść o braku tolerancji dla inności, o tym, że szacunek i akceptacja należy się każdemu, bez względu na odmienny wygląd, narodowość czy ułomność.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Cierpienia sięciolatka, Zuzanna Orlińska

Trudno być sięciolatkiem... A już szczególnie trudno być dziesięciolatkiem...
Konrad ma dziesięć lat, młodszego brata Gucia i całą masę problemów, które są powodem wielu cierpień. Historia rozpoczyna się od oczekiwania Konrada na swoje urodziny, na które zapowiedziano... koniec świata. Myślicie, że gorzej już być nie może? A jednak może, ponieważ koniec świata przy nieznośnym młodszym bracie, braku smartfona, niepowodzeniach w szkolnej lidze piłki nożnej czy niezrozumieniu płci przeciwnej to sprawy znacznie, znacznie gorsze.
"Cierpienia sięciolatka" to książka zabawna, ukazująca problemy dziecka na progu okresu dojrzewania. Będziecie się przy niej bawić tak dobrze, że przeczytacie ją w jeden dzień!
Polecamy również rodzicom!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/autor/55977/zuzanna-orlinska


Włochacz i obca cywilizacja, Tomasz Trojanowski

Ta minipowieść fantastyczno-przygodowa to zabawna historia o perypetiach małego zwierzątka, włochacza o imieniu Bąbel oraz jego rodziców. Marzeniem stworka jest spotkanie z obcą cywilizacją. Razem z tatą przygotowali nawet lądowisko dla ewentualnych gości z innej planety. Gdy ojciec z synem świetnie się bawią, mamie zupełnie brak przekonania co do słuszności tego, co robią oraz zainteresowań swojej pociechy. Aż do pewnej nocy, kiedy na polanie przy ich norce ląduje... No właśnie... O tym, co wylądowało na polanie w środku lasu i jakie przygody dzięki temu przeżył mały Bąbel, przekonajcie się sami!
"Włochacz i obca cywilizacja" to także historia, która oprócz sporej dawki humoru i przygody zawiera ważne, ekologiczne przesłanie.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Mój kumpel Jeremi, Ewa Martynkien

Opowieść o dwóch dziesięciolatkach, których przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Oskar i Jeremi chodzą do jednej klasy, siedzą w jednej ławce, kumplują się początku szkoły i właśnie rozpoczęli czwartą klasę. Wydaje im się, że chociaż tyle się zmieniło, to jedno na pewno pozostanie po staremu: ich przyjaźń. Sprawy się jednak komplikują, gdy do klasy chłopców dołączyła nowa uczennica-Hania, w której Oskar się zakochuje. Jeremi bardzo się obawia, że Hania odwzajemni to uczucie, a on straci najlepszego przyjaciela. Widząc, jak uczucie do koleżanki wpływa na Oskara, obmyśla nawet plan, w jaki sposób kolega ma wyznać Hani miłość, co miałoby mu pomóc w powrocie do rzeczywistości. W międzyczasie Oskar podpadł uczniowi ze starszej klasy. Iwo szantażował go, zastraszał. Zabrał mu nawet telefon i zażądał pieniędzy za jego zwrot. Chłopiec, bojąc się gróźb chłopaka i nie będąc pewnym, jak ma postąpić, decyduje się całą sytuację przemilczeć. O problemie nie wspomina również Jeremiemu...
Czy chłopcom uda się ocalić przyjaźń? Czy Oskar wyzna Hani, co do niej czuje i uda mu się uwolnić od prześladowcy?
Ciepła historia o tym, że w relacjach najważniejsza jest szczerość i uczciwość oraz o tym, że kłamstwo nigdy nie wychodzi na dobre, a nie mówiąc bliskim o naszych problemach, możemy narazić się na niebezpieczeństwo.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Brightstorm. Podniebna wyprawa, Vashti Hardy

Głównych bohaterów, dwunastoletnie bliźnięta Arthura i Maudie Brightstorm, poznajemy w momencie, gdy oczekują na powrót ojca z wyprawy na Południowy Polaris. Okazuje się jednak, że próba dotarcia do dziewiczej krainy zakończyła się katastrofą statku, a załoga i sam Ernest Brightstorm zginęli. Jakby tego było mało, odkrywca i podróżnik zostaje skarżony o złamanie Kodeksu Odkrywców, przez co dzieci tracą dom, majątek i trafiają do rodziny zastępczej, gdzie są źle traktowani. Arthur i Maudie nie wierzą ani w haniebne postępowanie ojca, ani w jego śmierć. Postanawiają zrobić co w ich mocy, aby przywrócić jego dobre imię i poznać prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się na Trzecim Kontynencie. Pewnego razu w ich ręce trafia gazeta z ogłoszeniem dotyczącym wyprawy na Południowy Polaris. Bliźnięta uznają to za szansę na realizację swoich planów. Pomimo że mają zaledwie dwanaście lat, organizatorka wyprawy, Harriet Culpepper, zatrudnia ich jako członków załogi swojego powietrznego statku. Tak zaczyna się przygoda życia Arthura i Maudie. Czy dotrą na Południowy Polaris, jakie przygody przeżyją po drodze i czy odkryją prawdę o ojcu, przeczytajcie sami!
Świetna powieść przygodowa dla młodszego czytelnika, pełna zwrotów akcji i intrygujących wydarzeń, wciągająca od pierwszych stron.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą, Sylvia Heinlein

Sara nie jest taka jak jej rówieśniczki: nie podziela ich pasji, często woli spędzać czas we własnym towarzystwie, przez co czuje się wyobcowana. W domu dziewczynka też zazwyczaj zajmuje się sama sobą, ponieważ jej rodzice stale są bardzo zapracowani i nie poświęcają jej zbyt wiele czasu oraz uwagi. Jedyną osobą, z którą Sara uwielbia przebywać, jest jej upośledzona umysłowo ciotka Hulda, siostra jej mamy. Ciotka Hulda mieszka w domu dla osób ze specjalnymi potrzebami oraz niepełnosprawnościami, gdzie Sara odwiedza ją w każdą środę zaraz po szkole. Rodzice dziewczynki uważają jednak, że nie powinna tyle czasu spędzać z „wariatami”, zamiast tego powinna częściej spotykać się z rówieśnikami. Gdy Sara zamiast do ciotki idzie na lekcję tenisa, dochodzi do incydentu z udziałem Huldy, w wyniku którego mama Sary podejmuje decyzję o przeniesieniu siostry do innego ośrodka położonego na wsi. Jednak ta decyzja wydaje się słuszna jedynie rodzicom Sary. Dziewczynka, współlokatorzy ciotki oraz sama ciotka Hulda są zupełnie innego zdania i postanawiają walczyć o swoją sprawę...
Książka Sylvii Heinlein nie tylko porusza ważne tematy, ale robi to w sposób przystępny. Autorka dotyka takich kwestii jak akceptacja, tolerancja, możliwość decydowania o sobie. Pokazuje również, że tzw. normalność to pojęcie względne, a szacunek przejawiający się poszanowaniem decyzji i potrzeb należy się każdemu.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Zajączek z rozbitego lusterka, Helena Bechlerowa
Jest to krótka historyjka dla dzieci od 5 do 8 lat. Bohaterem jest chłopiec o imieniu Piotruś, który bardzo lubi słuchać opowiadań swojej mamy. Przed snem snuje mu różne historie o zwierzątkach: misiu, tygrysku, ale najczęściej o zajączku. Mama opowiada o nim zawsze jak zdarzy się coś nieprzyjemnego. Zajączek jest zupełnie niepodobny do innych, zmienia swoje kolory, jest jak tęcza. Pewnego dnia chłopiec zachorował. Chciał słuchać przez cały dzień wyłącznie o szaraczku. Okazało się, że zajączek nie mieszka w lesie. Piotruś zaczął go szukać w swoim pokoju. Kiedy wyzdrowiał zachorowała jego siostra? Mama opiekowała się Basią, opowiadała jej bajki. Brat stał się zazdrosny i był niegrzeczny. Zaczął się źle zachowywać. Kiedy skakał, strącił ze ściany okrągłe lusterko mamy? Miało ono wąską błyszczącą ramkę, a na jego brzegu można było zobaczyć kolorową tęczę. Lusterko rozbiło się na mnóstwo kawałków. Mama spojrzała na rozbite lusterko i nie powiedziała nic, tylko wyszła. Piotruś bardzo się zasmucił. Kiedy siedział na podłodze zauważył zajączka? Poprosił go, aby pomógł mu odnaleźć mamę Udało się siedziała smutna na polanie w lesie, razem wrócili do domu. Okazało się, że zajączek mieszka w lusterku. Utwór opowiada o zwykłej rodzinie i problemach, z jakimi się zmagają.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

 
 
Łowy, Emilia Kiereś
Wciągająca opowieść o losach dwóch osieroconych braci ze słowiańskimi podaniami w tle. Akcja powieści rozgrywa się w 1809 roku, w niewielkiej wsi w zaborze rosyjskim. Starszy z braci, Jan, jest strzelcem w borze i tropi kłusowników. Chłopcy radzą sobie w życiu, chociaż mają już tylko siebie. Wszystko się zmienia, gdy Jan zaczyna przepadać na całe noce w lesie otaczającym jezioro Świteź, o którym okoliczni mieszkańcy opowiadają niesamowite historie... Gdy Jan przepada bez wieści, Franek udaje się po pomoc do dworu, gdzie poznaje nowych przyjaciół, dzieci pani dziedziczki: Michała i Marylę. Dzieci postanawiają organizować własne śledztwo w sprawie zaginięcia brata Frania i wyruszają na akcję poszukiwawczą do lasu...
Autorka umiejętnie wykorzystuje w swojej powieści motyw ballady Adama Mickiewicza pt. „Świtezianka”, budując wokół niej historię pełną nadprzyrodzonych zjawisk, tajemnicy, pełną przygody i baśniowego klimatu. „Łowy” to także opowieść o dojrzewaniu, więziach, miłości, ale również o poszukiwaniu tej jednej osoby, która będzie w stanie nas zrozumieć.
Książka, dla młodszych i starszych czytelników, którzy lubią się czasami zanurzyć w świat legend i podań.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:

Wesołe lato, Helena Bechlerowa
Polecam zbiór historyjek polskiej pisarki H. Bechlerowej. Książka została wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia w 1988 roku. Ma znakomite, kolorowe ilustracje H. Czajkowskiej. Opowiada wesołe historyjki o przygodach króliczka i jego przyjaciół. Nasz główny bohater mieszkał sobie w kącie koło stolika w domu razem z innymi zabawkami. Cały był biały, z boku na futerko miał łatkę okrągłą jak groszek. Dlatego nazywał się Groszek. Pewnego dnia wyszedł do ogrodu i już nie chciał wrócić. W tym utworze zwierzątka pomagają sobie nawzajem w razie kłopotów i bawią się wspólnie. Ale Jak to w życiu jednak bywa między nimi powstają drobne nieporozumienia, które zostają w porę zażegnane. Książeczka o przyjaźni dla przedszkolaków i dzieci w młodszym wieku szkolnym.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
„Nowy gość”- fragment z książki „ Wesołe lato” https://youtu.be/L_HfE2oVyNc

Powrót do Krainy Potworów, Marcin Pałasz

Irek, Bulbon, Bartek i Albert powracają. A dokładnie to czytelnicy wracają do Krainy Potworów rok po wydarzeniach z pierwszej części. Poznajemy nowe postacie: ciotkę Alberta, roztargnionego kuzyna Małego Czarodzieja czy gąsienicę Euzebię. Łysa Kaczka wciąż wywołuje zamieszanie za zamieszaniem, a jakby tego było mało, kroku zaczyna jej dotrzymywać oryginalna cioteczka... Mieszkańcy krainy ekscytują się Artystycznym Konkursem Dla Różnych Małych Stworzonek, w związku z tym w Mrocznym Lesie dzieje się naprawdę dużo: gąsienice ćwiczą kankana, mrówki stepują, ciotka przygotowuje się do pobicia rekordu prędkości na drezynie wyścigowej, a o całej reszcie przeczytajcie sami!
Serdecznie polecamy przygody potworów, które po raz kolejny rozbawią Was do łez!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

 

Opowieści z Krainy Potworów, Marcin Pałasz

Czy potwory mogą być zabawne i ani trochę przerażające? Oczywiście! A te, o których jest książka Marcina Pałasza w szczególności. Czy jesteście mali, czy już całkiem duzi, czytając książkę pt. "Opowieści z Krainy Potworów" będziecie się zaśmiewali do łez.
Bohaterami czterech opowieści są wymyślone przez tajemniczego Łukasza stwory: Irek, Bartek, Bulbon oraz Albert. Wszyscy oni różnią się bardzo od siebie, łączy ich jednak przyjaźń oraz to, że każdy z nich ma jakieś strapienie. Chociaż wydawać by się mogło, że nic i nikt nie jest w stanie zakłócić sielskiego życia tej osobliwej gromadki w wyjątkowo urokliwej krainie. Niestety... Beztroskie posiadywania przy ognisku, pieczenie bułeczek i przesiadywanie nad Żabim Stawem, zakłócają problemy każdego z bohaterów oraz pojawienie się w Krainie Potworów bardzo irytującej, nie do końca zdrowej na umyśle i uzębionej kaczki.
Jeśli jesteście ciekawi, jakie to strapienia gnębią zabawne potwory i w jaki sposób kaczka weszła w posiadanie zębów, serdecznie zapraszamy do lektury!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Lucjan, lew, jakiego nie było, Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Bohaterami opowiadania są: Lew Lucjan i Hania. Dziewczynka mieszka z rodzicami na osiedlu. Czuje się trochę samotna i marzy o najlepszej przyjaciółce. Tymczasem zamiast dobrej koleżanki ma wielki skarb, kiwający się ząb. Nie może doczekać się, kiedy wypadnie i schowa go pod poduszkę. Wówczas pojawi się Zębowa Wróżka i wymieni go na prezent. Kiedy jadła obiad ząb wypadł, Hania szybko schowała go pod poduszkę? Nazajutrz znalazła maskotkę żółtego lwa. Miał mięciutkie uszy, gęstą grzywę, w grubej łapie trzymał walizkę na kółkach i uśmiechał się do niej. Była trochę rozczarowana, ponieważ chciała dostać coś innego. Odłożyła, więc zabawkę na półkę z książkami i poszła spać. Kiedy się obudziła znalazła się w jakiejś dziwnej krainie? Razem z nią był tam Lew Lucjan. Okazało się, że mieszka tam Zębowa wróżka. Z czasem lew staje się przyjacielem Hani, przeżywają wspólnie różne przygody. W czasie podróży spotykają na swojej drodze: krasnoludki, stworki, ludzi. W trudnych chwilach trzymają się razem, pokonują przeszkody, radzą sobie z przeciwnościami losu i wyzwaniami, które stawia przed nimi Zębowa Wróżka. Odnajdują przyjaźń i uczą się jak ważne w życiu jest zaufanie. Książka dla dzieci od 6 do 10 lat.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Kosmita, Roksana Jędrzejewska- Wróbel
Książka porusza problem autyzmu, choroby, z którą spotykamy się w codziennym życiu. Opowiada o zwykłej rodzinie, w której pojawia się nowy członek. Pewnego dnia w rodzinie Państwa Jelonków na świat przychodzi chłopiec. Wszyscy bardzo się cieszą, a zwłaszcza Ola. Dziewczynka nie może doczekać się, kiedy brat urośnie i będzie mogła się z nim spędzać czas na zabawie. Jednak, kiedy podrósł wcale nie chciał się bawić, nie zwracał na nią uwagi. Dziewczynce było bardzo przykro z tego powodu. Okazało się, że Kacper na nic nie reaguje, tylko wpatruje się w swoje zabawki. Dziwne zachowanie chłopca zaczyna niepokoić wszystkich. Rodzice wybierają się z nim do lekarza, aby sprawdzić, co się dzieje. Dowiadują się, że ich synek ma autyzm. Ola jest zdziwiona, co to za choroba?. Okazuje się, że jej brat jest tylko trochę inny: mało mówi, ale potrafi ładnie śpiewać. Często ma ataki złości, wybuchy paniki, krzyczy, jest zamknięty w sobie. Rodzice muszą poświęcać mu więcej czasu. Dziewczynce jest smutno, próbuje zwrócić na siebie uwagę, poprzez różne wybryki. Pewnego dnia w domu pojawił się pan Marek, który jest terapeutą. Przychodzi do ich domu, aby spotkać się z Kacprem i pomóc rodzinie uporać się z chorobą. Namawia Olę do zabawy z chłopcem. Z czasem okazuje się, że dobrze jest mieć brata, mimo, że jest inny. Życie z takim dzieckiem to nie jest bajka, ale nigdy nie jest nudno. Opowiadanie uczy nas tego, co w życiu najważniejsze: miłości i szacunku do drugiego człowieka. Pokazuje dziecko autystyczne, jako kogoś wyjątkowego. Książka dla dzieci od 6 do 10 lat.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały, Rene Goscinny, rys. Albert Uderzo

Wszyscy fani przygód Asteriksa i Obeliksa zastanawiali się zapewne, jak to się stało, że Obeliks wpadł do kociołka. Oczywiście był dzieckiem, kiedy to się stało, a jak wiadomo dzieci są z natury ciekawe wszystkiego, co je otacza. Ale czy w przypadku Obeliksa też tak było? Jak to się stało, że został największym przyjaciele małego, ale wygadanego Asteriksa?
A gdybym powiedziała, że Obeliks zawsze był nieśmiałym i wrażliwych chłopcem. Że stronił od bijatyk. Że od dzieciństwa uwielbiał dziki. No tak, o dzikach wiedzą wszyscy. To czy uwierzylibyście w to wszystko? Najlepiej przekonajcie się sami.
W tym albumie jest wiele ciekawostek o tych dwóch zawadiakach, przyjaciołach.
 
Poleca Agnieszka Okarmus
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

1:0 dla Korniszonka, Grażyna Bąkiewicz
Kolejna część przygód niesfornego Jacka Ogórskiego, czyli tytułowego Korniszonka oraz jego przyjaciela czarodzieja Mietka. Tym razem Mietek, który niedoplinował swoich obowiązków, musi się ukryć, a najlepszą kryjówką okazuję się pokój przyjaciela. Żeby nie wzbudzić podejrzeń domowników, Mietek przybiera postać Korniszonka. Niespodziewanie jednak okazuje się, że zachowanie i umiejętności czarodzieja zagrażają pozycji Jacka w jego własnym domu! Tymczasem wszyscy zachwycają się nowym wcieleniem Jacusia... Co wyniknie z tego eksperymentu, czy mały czarodziej naprawi swój błąd i czego cała ta historia nauczy Korniszonka, przekonajcie się sami!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Śpiewająca Lipka

Polecam tym, którzy lubią czytać baśnie jedną z moich ulubionych książek z dzieciństwa pt. „Śpiewająca Lipka. Jest to zbiór bajek Słowian zachodnich, które mają swoje korzenie w regionalnej tradycji i ludowej mądrości. Została ona wydana w latach siedemdziesiątych i ponownie wznowiona teraz. Dziś bajki muszą rywalizować z nowoczesnymi mediami, takimi jak Internet czy gry komputerowe. Mimo to słowo pisane nadal jest ważne i ma wpływ na kształtowanie nawyków czytelniczych. Zachęcam, więc do czytania tych krótkich, zwięzłych bajek, które zawierają wartościowe przesłania.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Korniszonek, Grażyna Bąkiewicz
Tytułowy Korniszonek to rezolutny siedmiolatek, Jacek Ogórski, który wcale nie ma ochoty chodzić do szkoły, ale gdy już tam trafia… No cóż, nauka literek i cyferek nie jest tym, na co według Jacusia warto poświęcać swój cenny czas, bo przecież tyle ciekawych rzeczy dzieje się za oknem. Dzienniczki uwag zapełniają się w tempie ekspresowym, co powoduje, że rodzice Jacusia załamują ręce. Czas mija, a Korniszonek wciąż pozostaje analfabetą, chociaż szkoła zaczęła się już jakiś czas temu. Jednak czy to na pewno Jacuś jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Absolutnie nie. To nie żadne lenistwo, tylko brak specjalnego długopisu, który przynosi same piątki… A jeśli długopis nic nie wskóra, to może… czarodziej?
O tym, jak Korniszonek razem z magikiem zgłębiali arkana magii, przeczytajcie sami!
Korniszonek rozbawi do łez nie tylko dzieci, ale również rodziców.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Ambaras, Tomasz Smolik
Opowiadanie Tomasza Smolika z ilustracjami Elżbiety Wieczyńskiej wiernie odzwierciedla historię Ambarasa. Pewnego dnia w wilczej norze na świat przychodzi mały wilk. Otrzymuje on imię dość nietypowe imię Ambaras. Przynależy do wilczej rodziny, w odróżnieniu od innych członków watahy jest najsłabszy i najmniejszy i bardzo wrażliwy. W trudnych sytuacjach pomaga mu doskonały wzrok i węch. Postanawia, więc zostać detektywem, tropi leśne tajemnice. Przyjaźni się z dzikiem Niuchem i orzesznicą Łupinką. Przyjaciele zawsze pomagają wyciągnąć wilczka z kłopotów, chronią go przed niebezpieczeństwem, które czyha w lesie. Autor pokazuje czytelnikom świat wilków, zasady panujące w grupie, a przede wszystkim, że nie są tak groźne jak pokazują bajki. Polecamy dzieciom od 8 do 12 lat.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Niedźwiedź i pianino, David Litchfield
Jest to książka, która bardzo spodobała się przedszkolakom. Napisał ją David Litchfield. W 2016 roku została ona nagrodzona w kategorii za najlepsze ilustracje. Jest to krótka historyjka z kolorowymi, pięknymi obrazkami, która opowiada o przygodach małego misia. Pewnego dnia niedźwiadek znajduje w lesie coś dziwnego. Okazuje się, że jest to pianino, z którego płynie muzyka, która przenosi go do krainy wypełnionej dźwiękami. Odnajduje tam bogactwo i staje się sławny. Mimo, że ma wszystko, w głębi duszy czuje, że czegoś mu brak. Jeśli chcecie zobaczyć, co niedźwiadek potrzebuje do szczęścia przeczytajcie książeczkę. A już wkrótce ukaże się druga część pt. „ Niedźwiedź, pianino, pies i skrzypce”. Polecamy dla dzieci od 6 lat do 10.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Realny świat, Sara Pennypacker
Czy w środku miasta jak każde inne, można znaleźć magiczne miejsce? Oczywiście. Trzeba tylko uważnie się rozglądać…
Realny świat to historia dwojga zupełnie różnych bohaterów.
Ware ma jedenaście i pół roku i zamiast spędzać wakacje ze swoją babcią, to zbiegiem niefortunnych zdarzeń trafia na letnie półkolonie w miejskim domu kultury. To najgorsze, co mogło mu się przydarzyć tego lata. Chłopiec o naturze samotnika, często oddający się rozmyślaniom i obserwacjom otoczenia jest zdruzgotany na wieść o konieczności spędzania letnich dni w towarzystwie głośnych, rozkrzyczanych dzieci, biorąc udział w zajęciach, które zupełnie nie odpowiadają jego zainteresowaniom. Jednak rodzice Ware’a są niewzruszeni. Uważają, że zajęcia pełne „wartościowych interakcji społecznych” to właśnie to, czego trzeba ich wycofanemu synowi. Jednak już pierwszego dnia swojej letniej udręki Ware trafia za ogrodzenie domu kultury, na teren z ruinami kościoła, gdzie poznaje Jolene, niezbyt przyjaźnie nastawioną dziewczynkę, która na gruzach uprawia ogródek. Dla Ware’a, którego pasją są średniowieczni rycerze i zamki, działka za ogrodzeniem okazuje się wymarzonym miejscem do budowy własnego, prawdziwego zamku. Jolene nie jest zachwycona nowym towarzyszem. Uważa go za bujającego w obłokach i nieznającego realnego świata. Pomimo że Ware’a i Jolene różni niemal wszystko, to jednak konieczność ratowania ich azylu, miejsca, gdzie mogą realizować swoje pasje i być po prostu sobą, stanie się początkiem pięknej przyjaźni. Różnice są dobre i potrzebne. Czy bycie „innym” rzeczywiście jest złe? Czy warto pozostawać wiernemu sobie? Przeczytajcie tę fantastyczną pozycję autorki bestsellerowego Pax’a i oceńcie sami.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:

 

 


Esterhazy. Historia o zającu, Irene Dische, Hans Magnus Enzensberger

Rodzina Esterhazych ma poważny problem – stają się coraz mniejsi. Być może dlatego, że zajadają się słodyczami? Głowa rodziny, stary książę Esterhazy wpadł na pomysł, jak rozwiązać ten problem. Otóż wszyscy wnukowie rozjadą się po świecie w poszukiwaniu duuuużych żon. Im większa, tym lepiej. Mały zając + duuuża żona = idealne dzieci. Młodemu Esterhazemu przypadł w udziale Berlin. Ponoć pod murem można znaleźć największe żony.
To znakomita książka dla Czytelników młodszych, a także i dorosłych, która porusza wiele ważnych tematów. Co ważne, nie jest napisana poważnym językiem lecz wręcz przeciwnie, w sposób lekki i śmieszny czasami. Michael Sowa stworzył doskonałe rysunki, które dopełniają tekstu.
 
Poleca Agnieszka Okarmus
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Wiłka, smocza dziewczynka, Antonina Kasprzak

Niezwykle wciągająca historia dwóch sióstr, Klary i Poli, które z dnia na dzień muszą stać się bardziej samodzielne. Kiedy mama dziewczynek trafia na kilka miesięcy do szpitala, a zapracowany tata nie może poświęcić im wiele czasu, Klara i Pola muszą sobie poradzić w tej niecodziennej sytuacji, a na dodatek poznają tajemniczą dziewczynkę Wiłkę, ukrywaną w domu przez niezwykle surową matkę. Wiłka nie jest zwykłą dziewczynką, ale postacią, która łączy w sobie dwa zupełnie różne światy. Mama Wiłki jest prawdziwą Wiłłą, a tata człowiekiem.
Ta niecodzienna znajomość wywraca góry nogami świat dziewczynek, które doświadczają przygód i próbują naprawić to, co zepsuli dorośli.
Wiłka, smocza dziewczynka to książka bogata tematycznie. Porusza takie tematy jak: relacje rodzeństwa, rozstania rodziców, pojawienia się nowego członka rodziny czy wreszcie kwestie inności, ambicji. Jest to też powieść pełna emocji, z ciekawie wplecionym wątkiem fantastycznym.
Jeśli jeszcze nie wiecie, kim są Wiłły i dlaczego są takie niezwykłe, zapraszamy do lektury!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Mary Poppins, Pamela Travers
Dla dzieci z przedziału wiekowego od 7 do 12 lat polecamy klasykę literatury dziecięcej napisaną przez Pamela Travers. Jest to powieść z gatunku fantasty o najsłynniejszej niani na świecie. Mary pracuje u rodziny Banksów opiekuje się czwórką dzieci. Jest to pani w średnim wieku, na głowie nosi wielki kolorowy kapelusz, a w ręce torebkę i parasol. Nie jest miłą osobą. Jest stanowcza, zabawna, odważna, pomysłowa, ciekawa świata. Dzięki niej dzieci mają mnóstwo różnych przygód. To ponadczasowa opowieść o sile, jaką może dać wyobraźnia. Książka składa się z sześciu części. Na jej podstawie w 1964 roku powstał musical, a w 2018 film Walta Disneya.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Mity greckie na wesoło, Elżbieta Olczak, Elżbieta Lubomirska

Jest to książka z gatunku baśni i legend. Pozwala poznać postacie greckich bogów. W krótkich historyjkach poznacie najważniejszych mieszkańców Olimpu, między innymi: Zeusa, Atenę, Herę, Posejdona i wielu innych. Autorki przedstawiają krótko, na wesoło historyjki z życia bohaterów utworu. Znajduje się w niej także mnóstwo różnych ciekawostek. Po przeczytaniu tych łatwych w odbiorze dla młodszego czytelnika mitów dzieciom łatwiej będzie zrozumieć świat.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych i młodych kobietach, Kate, Forsyth

Kate Forsyth wyszukała, zebrała i opowiedziała na nowo baśnie, z różnych zakątków świata, których bohaterkami są młode kobiety.
W książce znajdziemy siedem różnych baśni. To, co je łączy, to siła. Każda kobieca postać jest niezwykle silna, chociaż każda w inny sposób: siłą intelektu, sprytu, charakteru, miłości. Nie są bierne, potrafią same stawić czoło niebezpieczeństwu, nie czekają na księcia z bajki. W baśniach opowiedzianych przez Kate Forsyth odnajdziemy elementy znane nam z popularnych, klasycznych baśni, znajdziemy w nich również światło i mrok, dobro i zło. Mądra Wasylisa to książka, która przenosi czytelnika w świat dawnych wierzeń i ludowych podań pełnych wyrazistych kobiecych postaci. Otwiera przed nami fantastyczny świat, w którym młode kobiety są silne i zdeterminowane, by decydować o swoim losie.
Czytając baśnie, warto dokładniej przyjrzeć się wyjątkowym ilustracjom autorstwa Loreny Carrington, które wspaniale współgrają z przytoczonymi przez autorkę historiami.
W książce znajdziemy następujące baśnie: Mądra Wasylisa, Orzeszkowa Kasia, Najpierw żona dla mnie, a potem dla ciebie, Tęczowy Królewicz, Śpiewający, szybujący skowronek, Skradzione Dziecko, Królewna lalka.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:

 

Wysypisko książek, Katarzyna Grzybek

Dla czytelników w wieku od 6-10 polecamy książkę Katarzyny Grzybek pt. „Wysypisko książek”. Kiedy zaczniecie ją czytać przeniesiecie się w świat magii, niesamowitych i niebezpiecznych przygód. W małym miasteczku u podnóża gór w miejscowości Zaczytane stoi sobie biblioteka, a w niej mnóstwo książek. Ta opowieść jest o miłości ludzi do literatury. Wszyscy wszędzie czytają: w domu, w pracy, w szkole. Przyczyniła się do tego urocza bibliotekarka pani Bajka, która rozbudziła w mieszkańcach pasje do czytania. Pewnego dnia wszystkie książki zostały wyrzucone na wysypisko śmieci. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co było dalej, to mnie przeczytajcie. Ta historia uczy dzieci poszanowania dla książek oraz jak ważną rolę odgrywa w życiu człowieka literatura.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

 

Pompon w rodzinie Fisiów, Joanna Olech

To znakomita powieść fantastyczna napisana przez Joannę Olech. Opowiada ona o smoku, który pewnego dnia pojawił się w łazience - wyszedł z odpływu umywalki. Jego właścicielką zostaje dziewczynka, Malwina Fiś i jej brat Gniewosz. Przyznacie sami, że smok to nietypowe zwierzątko, aby go trzymać w domu. Dzieci nazywają go Pomponem i postanawiają ukryć przed rodzicami. Jednak z czasem staje się to trudne i niemożliwe, gdyż smok rośnie. Zwierzątko zaczyna mówić, ale to dopiero początek jego przygód. Przekonajcie się sami czytając książkę. A jeśli spodobają się Wam historyjki o Pomponie, to zawsze możecie sięgnąć do kolejnych części „Pompon na wakacjach” oraz „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe”. Jako ciekawostkę zdradzę, że Pani Joanna odwiedziła bibliotekę dziecięcą wraz z uroczym zielonym smokiem.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 

Tami z Krainy Pięknych Koni, Renata Klamerus

Dla miłośników koni polecamy piękną baśń Renaty Klamerek pt. „ Tamy z krainy pięknych koni”. Składa się ona z dwóch części. Książka opowiada o przygodach trójki bohaterów. Są nimi dzieci, mieszkające w krainie zwanej Kapadoclandią. Bohaterowie spędzają tam wakacje, które z czasem okazują się niezwykłe. Odrobina magii przeniesie Was w zaczarowany świat pełen przygód i zaskakujących sytuacji. Przekonajcie się sami, co kryje się w podziemnej krainie.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Drzewo życzeń, Katherine Alice Applegate

Nietolerancja i uprzedzenia to tematy żywe i ważne. Trzeba o nich mówić i pisać. Drzewo życzeń to pozycja, która w bardzo przystępny i oryginalny sposób porusza te kwestie. Historię małej muzułmanki Samary, jej rodziny i tego, co im się przydarzyło, poznajemy dzięki opowieści dębu. Dąb ma na imię Dąb i nie jest zwykłym drzewem, ale drzewem życzeń. Co roku, 1 maja, ludzie wieszają na jego gałęziach szmatki i karteczki z życzeniami. Dąb ma 216 słojów i wydaje mu się, że wszystko już widział. Jednak pewnego dnia wydarzyło się coś, co zburzyło jego postrzeganie świata i spowodowało, że Dąb postanowił złamać zasadę i... przemówił do ludzi.
Niezwykle ciepła, mądra, zaskakująca opowieść nie tylko o uprzedzeniach, nietolerancji i strachu przed nieznanym, ale również o szacunku, przyjaźni i nadziei. Książka jest wielowymiarowa, ale jednocześnie łatwa w odbiorze. Język nie jest skomplikowany, a sama opowieść jest dynamiczna i wciągająca. Historia, która urzeknie zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Wieloryb, Renata Piątkowska

Młodszym czytelnikom w wieku od 6 do 10 lat polecamy opowiadanie Renaty Piątkowskiej pt. „Wieloryb”. W dzisiejszych czasach wiele rodziców zmaga się z problemem otyłości u swoich pociech. Zdarza się często, że te dzieci są odrzucane i nie akceptowane przez rówieśników. Książka pokazuje historię Julki, która jest gruba i ma przezwisko “wieloryb”. Dzieci w szkole zachowują się złośliwie, przezywają ją, nie chcą się z nią bawić. Dziewczynka zmaga się z poczuciem inności ze względu na swoją otyłość. Opowiadanie pokazuje nam, że można mimo złośliwych uwag ze strony innych polubić siebie i zaakceptować swój wygląd.

Poleca Ewa Tadeuszak

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU


Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.