Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Kącik młodzieżowy 14-18

To, co widzę bez Ciebie, Peter Bognanni

Tess ma siedemnaście lat i właśnie zrezygnowała z nauki w liceum. Po tym, jak chłopak, z którym utrzymywała bliską, internetową znajomość odebrał sobie życie, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wraca do rodzinnego domu i angażuje się w pomoc przy prowadzeniu zakładu pogrzebowego jej ojca. Próby radzenia sobie z falą trudnych emocji i układania życia od nowa burzy jedna wiadomość, która ponownie wywraca świat Tess do góry nogami.

Książka o dorastaniu, miłości i stracie. Porusza trudny tematy depresji i samobójstw wśród młodzieży.  Szczególnie polecamy wszystkim fanom „Gwiazd naszych wina”, „Trzynastu powodów”, czy „Wszystkich jasnych miejsc”.

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzja: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4823650/to-co-widze-bez-ciebie


Mój Alex, Jenn Bennett

Bailey jest kinomaniaczką, uwielbia stare filmy, o których dyskutuje na forach internetowych. Na jednym z nich poznaje Alexa, który podziela jej pasję. Nie wie o chłopaku zbyt wiele, ale szybko okazuje się, że darzy go głębszym uczuciem. Alex jest dowcipny, inteligentny i mieszka w Kalifornii, do której właśnie przeprowadza się Bailey. Jednak całe mnóstwo wątpliwości powoduje, że dziewczyna ukrywa przed internetowym znajomym ten fakt. Wkrótce podejmuje pracę w muzeum, w której poznaje irytującego, ale bardzo atrakcyjnego Portera... Jakiego wyboru dokona Bailey: wybierze chłopaka ze swoich fantazji czy realnego Portera? Przekonajcie się sami!

Bardzo przyjemna powieść dla młodzieży, lekka i intrygująca jednocześnie. Lektura w sam raz na wakacje.

 Poleca: Justyna Głowacka-Sikoń

Zarezerwuj TUTAJ

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4892732/moj-alex

https://lubimyczytac.pl/autor/93831/jenn-bennett


Layla, Colleen Hoover (17+)
„Świetnie się bawiłam, eksplorując gatunek, którym nigdy wcześniej się nie zajmowałam (...)”. Najnowszą powieść C. Hoover można określić jako paranormalny romans z elementami thrillera, czyli coś, czego w twórczości autorki jeszcze nie było.
Tytułowa Layla to młoda dziewczyna, która na ślubie swojej siostry poznaje basistę z weselnego zespołu. Leeds i główna bohaterka szybko zakochują się w sobie i zaczynają planować wspólną przyszłość. Ich plany krzyżuje jednak tragiczne wydarzenie. Dawna miłość chłopaka, niemogąca się pogodzić z faktem, że ten układa sobie życie z inną kobietą, strzela do kochanków, bardzo poważnie raniąc Laylę. Po długiej rehabilitacji Layli Leeds postanawia zorganizować im tydzień wakacji w miejscu gdzie się poznali. Jednak tuż po przybyciu do pensjonatu zaczynają dziać się rzeczy, które powodują, że chłopak zaczyna wątpić w swój racjonalny ogląd świata. Od tego momentu powieść C. Hoover przenosi nas w inny wymiar – zarówno twórczości, z jakiej pisarkę znamy, jak również inny wymiar rzeczywistości… „To ciekawe, jak bardzo wszystko, w co wierzymy, może się zmienić pod wpływem niewyjaśnionych wydarzeń".
Bohaterowie, którzy walczą o wszystko: o miłość, przyszłość, życie. Ile będą w stanie poświęcić
i zaryzykować? Świetnie wpleciony wątek paranormalny i mnóstwo, mnóstwo emocji, a właściwie całe ich spektrum.
Zarezerwujcie sobie długi wieczór – ta książka nie pozwala się oderwać od czytania, nie daje spokoju, dopóki nie dobrniecie do ostatniej strony. I jeszcze jedno. Jeżeli liczycie na romans jakich wiele, nie sięgajcie po tę książkę.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Fale, AJ Dungo

Fale to powieść graficzna będąca debiutem pisarskim surfera i ilustratora AJ Dungo.
Napisanie tej powieści było spełnieniem obietnicy złożonej Kirsten, ukochanej autora. Książka nawiązuje do osobistych doświadczeń pisarza, traktuje o miłości, chorobie, stracie, pasji oraz sporcie.
W powieści przeplatają się dwa wątki, które finalnie łączą się ze sobą. Wątek główny dotyczy ukochanej autora, ich relacji, wspólnej miłości do surfingu i zmaganiach z chorobą. Wątek drugi to historia surfingu i ukazanie filozofii tego sportu, dzięki czemu zaczynamy dostrzegać w tym sporcie znacznie więcej niż tylko ludzi na deskach pokonujących fale.
Książka zachwyca szatą graficzną. Kolory są oszczędne, ale bardzo dobrze oddają klimat powieści.
Poruszająca, piękna, wzbudzające refleksje, zapadająca w pamięć.
„Pustki nie da się zapełnić. Ale rozpacz nie ma rozpoznawalnych wzorców. Przypływa i odpływa.”
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Hate List. Nienawiść, Jennifer Brown

Książka o niszczycielskiej sile nienawiści. O tym, jak emocje wpływają na nasze decyzje, a pozornie niewinna zabawa może przerodzić się w dramat. Autorka pokazuje nam, jak jedna decyzja będąca owocem jednej z najsilniejszych emocji, jaką człowiek jest w stanie żywić do drugiego człowieka, może zniszczyć życie nasze i innych. To również książka o braku akceptacji, sile wpływu grupy rówieśniczej, okrucieństwie i bezwzględności. Na kartach powieści widzimy proces narastania spirali nienawiści, która nieprzerwana doprowadza do brzemiennych w skutkach wydarzeń.
Hate List to książka, od której trudno się oderwać, pomimo sporego ciężaru emocjonalnego, jaki zawiera. Momentami brutalna, ale jakże prawdziwa. Polecam nie tylko młodzieży, ale również rodzicom.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:

Bomba, Joelle Charbonneau
Każdy z nas jest inny, ale wszyscy mierzymy się z problemami i wszystkim nam jest czasami po prostu ciężko. Joelle Charbonneau pokazuje nam, jak szczególnie trudno bywa młodzieży, która nieustannie walczy na różnych frontach: czy to rodzinnych, czy szkolnych, próbując spełniać często wygórowane oczekiwania rodziców, nauczycieli, zmagając się z ciągłą oceną ze strony rówieśników. Bohaterami książki jest sześcioro uczniów przeciętnego amerykańskiego liceum, których początkowo łączy jedynie to, że chodzą do jednej szkoły. Jednak wybuch bomby w liceum zmienia ten stan rzeczy. Uwięziona w budynku młodzież musi porzucić uprzedzenia, opory i zacząć współpracować, by przeżyć.
Autorka pokazuje nam stereotypy na tle rasowym, klasowym oraz jak niewiele one znaczą, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia.
Pokazuje nam również, jakie emocje, zachowania i instynkty zaczynają kierować ludźmi, gdy znajdziemy się w stanie zagrożenia życia.
Książka dla nastolatków o nastolatkach, ale Bomba będzie ciekawą lekturą również dla dorosłych czytelników, szczególnie rodziców.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Tajemnica Abigel, Magda Szabo
Zachęcam do przeczytania znakomitej węgierskiej powieści Magdy Szablo pt. „Tajemnica Abigel”. Książka przeznaczona dla starszej młodzieży od 15 lat wzwyż. Przyniosła autorce sławę i doczekała się serialowej adaptacji w latach osiemdziesiątych. Akcja utworu rozgrywa się na Węgrzech na przełomie 1943 i 1944 roku. Bohaterką jest młoda dziewczyna o imieniu Gina. Mimo trwającej wojny wiedzie ona beztroskie życie. Pewnego dnia jej życie zmienia się, ojciec wysyła ją na prowincję na pensję, aby ją ochronić przed niebezpieczeństwem. Dziewczyna rozpoczyna naukę w szkole, w której poziom nauki jest wysoki i obowiązuje surowa dyscyplina. Młoda nastolatka początkowo buntuje się i zamierza uciec. Na jej drodze staje tajemnicza Abigel, której postać reprezentuje stojąca w ogrodzie szkoły figura. Krąży legenda, że pomaga ona innym, spełnia, bowiem życzenia. W zetknięciu z szarą rzeczywistością Gina szybko dorasta, zmienia się w dojrzałą kobietę, która lepiej rozumie ludzi i świat. To wyjątkowa powieść o przyjaźni i dorastaniu, pełna tajemnic i zagadek, trzymająca w napięciu do ostatnich stron.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Moje serce, mój wróg, A. J. Stiger
Debiut powieściowy A. J. Stiger.
Powieść „Moje serce, mój wróg” to historia dwojga bohaterów z trudną przeszłością, niezwykle mocno doświadczonych przez życie.
Alvie to siedemnastolatka z zespołem Aspergera, która za wszelką cenę stara się usamodzielnić. Nastolatka nie ma nikogo bliskiego. Jej cały świat to praca w miejskim zoo i cztery ściany obskurnego, wynajmowanego mieszkania. Ten stan rzeczy zmienia się, gdy Alvie poznaje Stanleya, chłopaka cierpiącego na wrodzoną łamliwość kości, który tak jak ona, jest zdany tylko na siebie. Między Alvie i Stanleyem szybko pojawia się nić porozumienia i wzajemna fascynacja. Kiedy wydawać by się mogło, że tych dwoje przezwyciężyło większość problemów i teraz będzie już tylko lepiej, do głosu dochodzą traumy oraz strach przed bliskością, które niszczą to, co udało się im wypracować. Czy bohaterom uda się pokonać własne demony i przeciwności losu, o tym przekonajcie się już sami.
Powieść „Moje serce, mój wróg” w fantastyczny sposób rozprawia się ze stereotypami na temat osób ze spektrum autyzmu. Pomimo poruszanych trudnych tematów i zawartych w niej ogromu rozmaitych emocji, książkę czyta się bardzo dobrze, wręcz nie można się oderwać od czytania. Może dlatego, że podświadomie czujemy, że ta historia powinna mieć pozytywne zakończenie, że tych dwoje jak nikt inny zasługuje na szczęście i ukojenie. Polecam zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.