Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

Kącik Malucha 0-5 lat

Historie zamiecione pod dywan, Agnieszka Zimnowodzka

Główną bohaterką książki jest kilkuletnia Lilka, która w swoim pokoju ma czarodziejski dywan! Za każdym razem, gdy dziewczynka sięga pod niego, w poszukiwaniu schowanych tam przedmiotów zaczynają się dziać niesamowite historie…

„Historie zamiecione pod dywan” to książka, którą tworzy siedem niedługich, osobnych, opowiadań. Każde z nich tłumaczy sytuacje bądź zachowania, z którymi dziecko ma do czynienia na co dzień, w prosty i obrazowy sposób tłumacząc otaczającą małego człowieka rzeczywistość. Opowiadania poza tym, że opisują niesamowite przygody małej Lilki, posiadają aspekt wychowawczy: każda historia zawiera morał. Sympatyczna bohaterka z pewnością przypadnie do gustu młodemu czytelnikowi, który bez trudu będzie mógł się z nią utożsamić.

Książka Agnieszki Zimnowodzkiej to po prostu dobra pozycja, zawierająca wartościową treść uzupełnioną piękną szatą graficzną. Polecamy małym czytelnikom w wieku przedszkolnym 

i wczesnoszkolnym. 

 

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4723725/historie-zamiecione-pod-dywan

 

https://lubimyczytac.pl/autor/130672/agnieszka-zimnowodzka


 

Dziewczyny, Lauren Ace

Historia czterech dziewczynek: Sary, Laury, Alicji i Lili, które dorastają w cieniu rozłożystych gałęzi jabłoni. Pozornie bohaterki różnią się od siebie – charakterami, zainteresowaniami, jednak tak naprawdę są do siebie bardzo podobne. Stare drzewo jest świadkiem ich dorastania, trosk i radości, którymi dzielą się między sobą, porażek i sukcesów. Oczywiście różne charaktery prowadzą czasami do kłótni, ale dziewczynki potrafią powiedzieć "przepraszam", tak samo, jak potrafią się wzajemnie wspierać w trudnych momentach. Pomimo tego, że dojrzewają i zbierają swoje życiowe doświadczenia, wiedzą, mimo upływu czasu mogą na siebie wzajemnie liczyć.

"Dziewczyny" Lauren Ace to krótka, ale ważna książka o sile prawdziwej przyjaźni, o tym, jak ważne jest to, żeby mieć wokół siebie osoby, na które możemy liczyć. To także książka o tym, że różnice nie są niczym złym i potrafią wnieść wiele dobrego do naszych relacji.

Polecamy nie tylko dla dziewczynek!

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

Recenzje:

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4884672/dziewczyny

https://www.youtube.com/watch?v=2RZFQplUB9w


Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdźcie dostępność w naszym KATALOGU


 

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdźcie dostępność w naszym KATALOGU


 

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU


Piaskowy Wilk, Asa Lind

Pewnego dnia, gdy Karusia kopała na plaży dół, niespodziewanie wykopała niezwykle dziwne zwierzę – Piaskowego Wilka. Piaskowy Wilk to wyjątkowe stworzenie: żywi się księżycowym blaskiem i zna odpowiedzi na wszystkie pytania, a tych dziewczynka ma wiele...
Karusia to mała dziewczynka, która wraz z mamą i tatą mieszka w małym domku nad morzem. Karusia jak każde dziecko lubi się bawić, zadaje mnóstwo pytań i ma wiele bardzo poważnych problemów. Razem z Piaskowym Wilkiem porządkują świat, znajdują odpowiedzi na trudne pytania, a wszystko to odbywa się na płaszczyźnie małego Czytelnika, do którego książka przemówi właśnie tą dziecięcą perspektywą postrzegania świata. "Piaskowy Wilk" to jednak nie tylko pozycja dla dzieci. Książka ułatwia dorosłym patrzenie na świat w ten wyjątkowy dziecięcy sposób, przypomina kwestie, o których my, dorośli już zapomnieliśmy, a dla dzieci są bardzo ważne. Książka składa się z 15 krótkich opowiadań, a więc nadaje się doskonale do wspólnego czytania przed snem!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Nowe ucieszki Cieszka, Zdenek Sverak

Kolejny zbiór opowiadań o niezwykle radosnym i rezolutnym synku ogrodnika, małym Cieszku.
Kolejne historie przynoszą zupełnie nowe przygody chłopczyka. Tym razem Cieszko wraz z tatą zmagają się z Goliatem, robią lodowisko i sprzedają szczęście. Oprócz tego chłopiec wraz ze swoim dzielnym psem organizują akcję ratunkową najlepszej koleżanki Cieszka – Katarzynki. A jakby tego było mało, Cieszko stał się fantem na loterii na Balu Ogrodników!
Kolejna porcja niesamowicie zabawnych historii małego Cieszka, który dorasta pomiędzy ogórkami, główkami kapusty i kalarepą.
Jeśli jeszcze nie znacie tego radosnego dziecka, koniecznie sięgnijcie po pierwszy zbiór opowiadań o Cieszku, a jeśli już zdążyliście się pośmiać z jego przygód, pora na kolejną porcję śmiechu i dobrej zabawy!
Tak jak pierwsza część, książka składa się z krótkich opowiadań, które możemy czytać niezależnie.
Historie o Cieszku to świetna zabawa dla małych i dużych!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
Recenzje:
 

Ucieszki Cieszka, Zdenek Sverak

"Tośmy się znowu nacieszyli światem!"
Gdzieś w Czechach w rodzinnym gospodarstwie ogrodniczym, razem z mamą i tatą oraz psem Kwikiem, mieszka mały chłopiec Cieszko. Cieszko tak naprawdę ma na imię Boguszek, jednak przez swój nieustający zachwyt nad światem został okrzyknięty Cieszkiem. Naszego bohatera cieszy wszystko: gdy poparzyły go pokrzywy, śmiał się z dziwnych bąbelków na ręce, kiedy przytrzasnął sobie palec, rozbawił go niebieski kolor paznokcia. Cieszko cieszył się, gdy padał deszcz, a nawet gdy padał grad.
Każde opowiadanie zaczyna się rankiem, gdy chłopiec się budzi, a kończy wieczorem, gdy kładzie się spać. Czytelnik towarzyszy Cieszkowi przez jego cały dzień pełen przygód i zabawnych sytuacji. Książka pełna humoru, przesycona dziecięcą radością z odkrywania świata.
Książka składa się z ośmiu krótkich opowiadań, które można czytać niezależnie. W sam raz do wieczornego czytania!
 
Poleca Justyna Głowacka-Sikoń
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOG
 

Recenzje:

 

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU


Papierowe samoloty, Jim Helmore
Książeczkę o przyjaźni polecam dzieciom w wieku od 4 do 7 lat. Bohaterami utworu są Mia i Ben. Dziewczynka i chłopiec mieszkają obok siebie nad brzegiem pięknego, ogromnego jeziora. Razem żeglują, bawią, są najlepszymi przyjaciółmi. Ulubioną ich zabawą jest robienie papierowych samolotów. Puszczają je potem w niebo, urządzają wyścigi z ptakami. Siadają sobie na trawie i obserwują. Pewnego dnia okazuje się, że Ben się wyprowadza, wyjeżdża daleko. Na pożegnanie dzieci wymieniają się samolotami. Składają również obietnicę, że będą pamiętać o sobie. Dni mijają, a przyjaciele bardzo za sobą tęsknią. Ze smutkiem wspominają czasy, kiedy bawili się razem. Oczyma wyobraźni Mia wyrusza w podróż samolotem, odważnie przemierza przestworza. Towarzyszy jej oczywiście Ben. Marzenia czasami mogą się spełnić jak widać. Pewnego dnia dziewczynka otrzymuje paczkę. Znajduje się w niej samolot, który nie ma skrzydeł i list. Na prośbę kolegi Mia dorabia skrzydła do samolotu. Kiedy go wypuszcza on odlatuje w kierunku jeziora. Okazuje się, że mimo iż łączy ich odległość, nadal mogą się przyjaźnić.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Uczucia, Libby Walden
Ta książka przeznaczona jest dla dzieci od 4 do 6 lat, pomoże im zmierzyć się z emocjami. Ta krótka historyjka opowiada o: odwadze, smutku, złości i radości, samotności, zazdrości, wstydzie ekscytacji, strachu i spokoju. Krótki, rymowany tekst Libby Walden i kolorowe, ładne, na całą stronę ilustracje Richarda Jonesa pozwolą zrozumieć poruszany temat, który dla maluchów jest trudny. Ale też z pewnością zaciekawi dzieci dziurka, która znajduje się w środku utworu, na każdej stronie, nawet na okładce. Znajduje się w niej obrazek małego chłopca, który towarzyszy czytelnikom w podróży po zakamarkach serca i duszy. Nie tylko w głowie, ale głęboko w sercu na dnie kryją się emocje, z którymi zmagamy się, na co dzień. W bibliotece dziecięcej mamy mnóstwo bajek biblioterapeutycznych.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Jak dobrze mieć sąsiadów, Ciara Flood
Książeczkę polecam dzieciom w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym. Bohaterem utworu jest Pan Miś. Mieszka sobie samotnie w lesie na pustkowiu i bardzo mu to odpowiada. Pewnego dnia tuż obok jego domu zamieszkała rodzina królików. Sąsiedzi są bardzo uciążliwi, z tego powodu miś bardzo się złości. Codziennie przychodzą do niego, mając jakąś prośbę. Wymyślają różne rzeczy, aby tylko odwiedzić niedźwiedzia. Chcą pożyczyć miodu, wymienić się książkami, pooglądać spadające gwiazdy. W końcu miś nie wytrzymał i poprosił, żeby dali mu spokój. Pewnego dnia ktoś zapukał, a za drzwiami stał kosz. A w nim: ciasto, książka trochę drewna i liścik. Zrobiło mu się przykro, że tak się zachował. Postanowił, więc odwiedzić sąsiadów, których z czasem polubił. Poprzez dobre uczynki można dotrzeć nawet do najbardziej zatwardziałego serca.Tekst uzupełniają piękne ilustracje, które snują ciepłą, wzruszającą opowieść o przyjaźni.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Poleca Justyna Głowacka-Sikoń

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU


Wielkie wstrętne kłamstwo, T. Robberecht

Polecam dzieciom i rodzicom książeczkę, która pokazuje życiowe prawdy, rozterki, zawirowania i relacje. Napisana jest łatwym, krótkim tekstem. Bogato ilustrowana. Pomaga rodzicom podejmować liczne rozmowy na temat kłamstwa. Nasz mały bohater zrobił coś, czego nie powinien. Jest mu wstyd, boi się konsekwencji, więc postanawia nie mówić prawdy. Całą winę zwala na swoją siostrę, skarży na nią rodzicom. Mimo, że nic mu nie grozi, dręczą go wyrzuty sumienia. Staje się smutny, ponury, nic nie sprawia mu radości. Jednak czuje, że źle postąpił i chociaż nie jest mu łatwo, postanawia naprawić swój błąd. Po zastanowieniu się uważa, że będzie to słuszna decyzja. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co było dalej, przeczytajcie książeczkę. Główne przesłanie utworu to pokazanie małym dzieciom, że kłamstwo nie jest przyjemne, nie warto kłamać. W życiu najważniejsza jest prawda.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

Jakiego koloru są buziaki?, R. Bonilla
Książeczka zawiera mało tekstu, dużo kolorowych ilustracji, które przyciągną małe dzieci. Z pewnością maluchy nauczą się nazw kolorów i przekonają czy buziaki mają barwę. Bohaterką jest dziewczynka Monika, ale wszyscy mówią na nią Miniony. Bardzo lubi malować różne kolorowe rzeczy. Dziewczynka szuka odpowiedzi na pytanie , jakiego koloru są buziaki? Jeśli chcecie przekonać się, czy znalazła odpowiedź sięgnijcie po książeczkę. Jak dla mnie to buziaki mogą być słodkie, ale nie kolorowe, ale mogę się mylić.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 
 

A królik słuchał, Cori Doerrfeld
To prosta opowieść dla najmłodszych o tym jak ważne jest zrozumienie własnych uczuć i potrzeb. Bohaterem jest mały chłopiec Taylor. Pewnego dnia bawi się klockami, jest mocno skupiony na zabawie. Buduje wieżę, ale nagle budowla się rozpada, wszystko się zawaliło. Chłopiec nie wie jak zareagować. Do pokoju przybiega mnóstwo różnych osób, które doradzają mu, co ma zrobić. Najpierw pojawia się kurczak, za nim niedźwiedź, słoń, hiena, struś, kangur, wąż. Zwierzęta chcą mu pomóc rozwiązać problem, ale Taylor nie ma ochoty nic zrobić. Wszyscy odchodzą, zostaje sam w ciszy. Nagle pojawia się królik, powoli zbliża się do chłopca. On zgadza się, żeby z nim został i przytula się do miękkiego, puszystego ciała. Siedzą sobie oboje, Taylor opowiada, a królik słucha. Z tej opowiastki płynie przesłanie, że czasami uczucia ważniejsze są niż słowa.
 
Poleca Ewa Tadeuszak
 
Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU
 

Owocowe bajki, Barbara Gawryluk

Dla małych smakoszy owoców polecamy książkę Barbary Gawryluk pt. „Owocowe bajki”. Są to krótkie historyjki dla dzieci przedszkolnych. Zapraszamy do zaczarowanego lasu, w którym jest pełno: malin, jagód, poziomek i pachnących ziół. Można tam też spotkać magicznych mieszkańców - trolle, czarownice, skrzaty. Okazuje się, że nawet w owocach tkwi magia.

Poleca Ewa Tadeuszak

Sprawdź dostępność w naszym KATALOGU

 

Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy, Richard Scarry

Prawie wszyscy chłopcy, ale również i niektóre dziewczynki, uwielbiają samochody. „Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy” to wspaniały przykład na to, że książki mogą bawić, rozwijać wyobraźnię, spostrzegawczość, a także sprawić przyjemność z czytania nie tylko dzieciom, ale również i rodzicom. Autor, Richard Scarry, wykazał się niesamowitą wyobraźnią. Książka przedstawia wyprawę rodziny świnek. Jest również kilka postaci drugoplanowych, które pojawiają się praktycznie przez całą książkę. Są nimi: pies Dingo, uciekający przed policjantką Lisiczką; Chszcząszczunio, którego nie tak łatwo znaleźć czy myszka Złota Rączka. Autor, oprócz prawdziwych nazw samochodów, wprowadził też wymyślone, m.in.: Żółwiowóz, Szczoteczkowóz, Ząbkowóz, Ogórkowóz, Pączkowóz. Taką mieszankę można zastosować do wielu zabaw, np. dziecko próbuje zgadnąć, które auta istnieją, bądź istniały, a które są wymyślone; wybiera sobie jakieś auto lub bohatera, śledzi jego podróż i układa historię podróży; opowiadamy dziecku historię prawdziwych samochodów; próbujemy zgadnąć, co wydarzy się na następnej stronie, np. jakich szkód narobi uciekający Dingo. Możliwości jest wiele, więc książka w dłoń i miłej zabawy.
 
Poleca: Agnieszka Okarmus
 
 
 

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Nasi Partnerzy

logo

  


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.