Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

WSZYSTKO MA SWÓJ KRES CZYLI UROCZYSTE ZAKOŃCZENIA ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Utworzono dnia 05.07.2022

To pamiętamy wszyscy.

24 lutego 2022 r. to niechlubna data w historii Rosji, kiedy dokonała ataku zbrojnego na Ukrainę, a miliony ludzi cywilnych zmuszone zostały do ucieczki szukając schronienia w sąsiednich krajach. Spora ilość Uchodźców znalazła schronienie w Świebodzicach. Nasze lokalne społeczeństwo zdało egzamin z człowieczeństwa. Ukraińców lokowano w szkołach, prywatnych domach, przy kościołach. Oprócz potrzeb życia codziennego stanęli oni przed problemem bariery językowej. Należało więc jak najszybciej rozpocząć naukę polskiego dla przybyłych.

Miejska Biblioteka Publiczna odpowiedziała na apel Ośrodka Pomocy Społecznej, który poszukiwał Wolontariusza, by rozpocząć zajęcia. Dyrektor biblioteki, Beata Wiciak w asyście Pani Maryny Blonskiej przeprowadziła trwający przeszło 10 tygodni kurs z podstaw komunikacji w języku polskim. Przystąpiło do niego 44 osoby dorosłe i 30 dzieci. Zajęcia odbywały się w każdy wtorek w Klubie Senior+ w Świebodzicach, natomiast dla drugiej grupy wiekowej na początku w czwartki, a nieco później dzieci ukraińskie codziennie znajdowały pomoc w odrabianiu lekcji w języku polskim, a także przychodziły na gry i zabawy w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.

Na zakończenie kursów, jakie miały miejsce zarówno w Klubie Senior+ i w naszej dziecięcej placówce przybyła nieliczna grupa Ukraińców. Stało się tak dlatego, iż większość osób biorąca udział w zajęciach podjęła pracę, a część pomimo trwającej wojny zdecydowała się powrócić do rodzinnego kraju.

Oprócz kursów i pomocy przy odrabianiu lekcji biblioteka podjęła szereg zajęć edukacyjno- kulturalnych dla dzieci Uchodźców z Ukrainy.

Były to m.in.:

  • koncert charytatywny w wykonaniu Zespołu AMICIS,
  • utworzenie księgozbioru w języku ukraiński (zakup + pozyskanie publikacji),
  • gry i zabawy.

Te kilkanaście tygodni pozwoliło na nawiązanie nici przyjaźni pomiędzy uchodźcami, polskimi czytelnikami, a także pracownikami biblioteki.

Najbardziej ze wszystkiego życzymy naszym uczestnikom zajęć, by wojna na terenie Ukrainy stała się historią, a oni mogli szczęśliwie powrócić do swoich domów.

MBP/SENIOR+

Świebodzice

Fotorelacja

Utworzono dnia 05.07.2022, 18:26

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

  


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 67

W poprzednim tygodniu: 148

W tym miesiącu: 215

W poprzednim miesiącu: 919

Wszystkich: 37795

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Sierpień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.