Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

W cieniu Książa

Utworzono dnia 30.04.2019

W cieniu Książa

                Pierwszy dzień wiosny upłynął w bibliotece pod znakiem lokalnej historii, dzięki wykładowi dr Sylwii Bielawskiej na temat rezydencji Czettritzów, która znajduje się niemal w samym centrum Wałbrzycha i obecnie jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa.  Długoletnia praca dr Bielawskiej jako dyrektora Biblioteki i Wydawnictwa  tej Uczelni sprawiła, że w kręgu jej naukowych zainteresowań, znalazły się  również dzieje tej wspaniałej rezydencji.

                Zarówno osoba Prelegentki nie była obca świebodzickiej bibliotece, jak i świebodzicka biblioteka nie jest obca dr Sylwii Bielawskiej. Po raz pierwszy do wspólnego kontaktu doszło w roku 2001, kiedy dr Sylwia Bielawska, jeszcze jako pracownik wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami, przyjechała do świebodzickiej biblioteki, towarzysząc znanej pisarce Joannie Siedleckiej, która odbywała wtedy cykl spotkań autorskich dla mieszkańców Dolnego Śląska.

                W roku 2008 dr Sylwia Bielawska szkoliła świebodzickie bibliotekarki z CRM, czyli zarządzania relacjami z klientem, a rok później w 2009 roku była gościem świebodzickiej biblioteki, podczas inauguracji nowego lokalu Oddziału Dziecięcego, gdzie wygłosiła wykład dla dyrektorów świebodzickich placówek oświatowych z kultury książki w powojennym Wałbrzychu. Jako znawca rynku książki dr Bielawska z dużym zaangażowaniem dba o popularyzację i zwiększenie zainteresowania kulturą regionalną zbierając, utrwalając i przekazując następnym pokoleniom dorobek poprzednich generacji, czego najlepszym dowodem jest pięknie wydana książka Powstanie i rozwój wałbrzyskiej rezydencji Czettritzów, zaprezentowana uczestnikom spotkania.

                Wałbrzyska rezydencja związana jest z dwoma wspaniałymi i możnymi rodami śląskimi – Czettritzami i Hochbergami,  w posiadaniu tych pierwszych była do połowy XVIII wieku, a następnie do II wojny światowej należała do Hochbergów.  Czettritzowie byli posiadaczami wałbrzyskich dóbr od połowy piętnastego wieku i wtedy ich siedzibą był zamek Nowy Dwór, a także Książ,  ale w miarę  rozwoju przemysłowego Wałbrzycha, związanego z handlem, rzemiosłem, a przede wszystkim wydobyciem węgla, oddalone od centrum i  o zdecydowanie obronnym charakterze rezydencje, nie bardzo nadawały się do zarządzania dynamicznie rozwijającymi się dobrami w Wałbrzychu. Założenie nowej rezydencji łączącej zarówno funkcje mieszkalne i administracyjne było wymogiem zmieniających się czasów i potrzeb.

                Przy okazji mowy o zamku Nowy Dwór, dr Sylwia Bielawska dowiedziała się, że klucz do bram tego wiekowego zamku znajduje się w posiadaniu Pani Iwony - świebodziczanki, która przyniosła go na spotkanie. Klucz ten został znaleziony 2 sierpnia 2003 roku, na terenie zamku,  kiedy grupa pasjonatów świebodzickich wybrała się na wycieczkę w Sudety Wałbrzyskie.

                W roku 1738 rezydencja, podobnie jak większość wałbrzyskich dóbr znalazła się w rękach Hochbergów, dla których funkcje mieszkalne i reprezentacyjne spełniał zamek Książ, a rezydencja przy ulicy Zamkowej przejęła funkcje administracyjnego zarządu kopalń wałbrzyskich.  Była systematycznie rozbudowywana - jej architektura wskazuje na co najmniej cztery rozbudowy, które zaznaczone są wyraźnymi segmentami. W wieku XIX nad wejściem pojawił się herb Hochbergów, a wokół rezydencji założono piękne ogrody, do których rośliny sprowadzane były z całego świata. Ogromny liczący niemal 5 ha teren mieści jeszcze dwa – niezwykłej urody architektonicznej –budynki, w jednym mieszkał dyrektor wałbrzyskich kopalń, a w drugim – księżna Daisy, która – po przejęciu Książa  przez nazistów, przeniosła się do pięknej willi przy ul. Zamkowej.

                Rezydencja ma równie ciekawą współczesną historię, o której opowiadała dr Sylwia Bielawska, mocno przez ostatnie lata związana z tym właśnie miejscem  zawodowo.  Od kilku miesięcy dr Sylwia Bielawska pełni  funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Wałbrzycha i mimo wielu zajęć znalazła czas, aby spotkać się z czytelnikami świebodzickiej biblioteki i pasjonatami lokalnej historii.

Małgorzata Grudzińska

W cieniu Książa

Utworzono dnia 30.04.2019, 14:23

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 194

W poprzednim tygodniu: 294

W tym miesiącu: 1032

W poprzednim miesiącu: 974

Wszystkich: 61588

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.