Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Uczymy się bawiąc!

Utworzono dnia 23.07.2019

UCZYMY SIĘ BAWIĄC

 

            Dnia 18 lipca 2019 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej gościł dzieci z półkolonii z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oddziałami integracyjnymi w Świebodzicach. W zajęciach wzięło udział pięćdziesięcioro dzieci.
Zajęcia odbyły się w auli małego budynku PSP nr 3 oraz w pomieszczeniach biblioteki. Składały się  z dwóch części.
            Pierwsza część dotyczyła kodowania. Zajęcia rozpoczęliśmy rozmową o kodowaniu, która była wstępem do dalszych aktywności. Bawiliśmy się na macie do kodowania w „Zbierz wszystko, co żółte”: zadaniem dzieci było ułożenie za pomocą kierunkowych strzałek kodu, który umożliwi zebranie wszystkich żółtych kwadratów znajdujących się na macie do kodowania. Drugą zabawą na macie było odkodowanie ukrytego obrazka: dzieci za pomocą kolorowych kwadratów ze współrzędnymi odkodowały ukryty na macie obrazek, którym okazał się letni przysmak – lody w rożku. Następnie dzieci zostały podzielone na cztery zespoły. Przy każdej macie pracowały dwa zespoły. Bawiliśmy się w „przesuwankę”. Każda grupa pracowała na ćwiartce maty o wymiarach trzy na trzy pola i ośmiu kubeczkach w trzech kolorach. Zadaniem dzieci było pogrupowanie kubeczków kolorami. Kubeczki można było tylko przesuwać, wykorzystując w tym celu jedno wolne pole. Następnie bawiliśmy się w „z płaskiego na przestrzenne”, budując wieże z kolorowych kubeczków według wzoru na kartkach. Po ułożeniu wież zespoły zamieniały się miejscami, aby sprawdzić poprawność wykonania zadania. Oprócz aktywności na macie do kodowania dzieci bawiły się w kodowanie na kartkach papieru: zadaniem uczestników spotkania było odkodowanie hasła ukrytego w gąszczu liter oraz ukrytego na kartkach papieru obrazka. Na zakończenie tej części zajęć zagraliśmy w grę na macie do kodowania: dzieci zostały podzielone na trzy drużyny; każda drużyna otrzymała kubeczki w innym kolorze; dzieci rzucały dwiema kostkami i wykładały tyle kubeczków, ile wskazywały kostki. Wygrała drużyna, która ułożyła najwięcej pełnych kolumn z kubeczków.
            Druga część spotkania składała się w głównej mierze z gier i zabaw ruchowych. Zastosowane zostały następujące metody: pedagogikę zabawy, muzykoterapię, tańce integracyjne. Nasze wspólne zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw powitalnych i organizacyjno-porządkowych, które mają na celu integrację grupy. Wśród nich możemy wymienić następujące: „Dłoń”, „Wizytówka plotka”, „Niedokończone zdania”, „Poznajmy się”, „Ludzie do ludzi”, „Kto tak jak ja”, „Komenda rakieta”. Kolejne były zabawy z muzyką, przy których ćwiczy się koordynację ruchową oraz koncentrację: „Orzeszek” i „Litery”. Potem odbyły się zabawy literackie: zagadki, quizy, krzyżówki oraz kalambury. W bibliotece zajęcia zawsze opierają się na literaturze. Dużą radość sprawiła dzieciom rytmizacja tekstu Jana Brzechwy pt. „Dzik”. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie powiedzieć wiersz na różne sposoby np.: wolno, szybko, jak spiker z telewizji, jak małe dziecko itp. W zajęciach wykorzystano tańce, pląsy, zabawy ze śpiewem. Między innymi: „Stary Abraham”, „Taniec połamaniec”, „Le Bastriglo” oraz „Syp Symeon”. Nie zabrakło również zajęć plastycznych. Dzieci zostały podzielone na grupy. Musiały zilustrować fragmenty wiersza Jana Brzechwy pt. „Tom”. Rysowały rzeczy, osoby i zwierzęta, które występowały w utworze: dom, Toma, kota, psa Burka, muchę, łaciate cielę, grubą Anielę oraz leniwego pastucha. Następnie bibliotekarka odczytała cały wiersz,   a dzieci ustawały się zgodnie z kolejnością zwrotek ze swoimi obrazkami.
            Uczestnicy spotkania bawili się świetnie, z uśmiechem na twarzy opuścili bibliotekę. Panie bibliotekarki po raz kolejny pokazali dzieciom, że nauka może być jednocześnie fantastyczną zabawą.

 

Tekst: Ewa Tadeuszak, Justyna Głowacka-Sikoń
Zdjęcia: Katarzyna Lewicka

Uczymy się bawiąc! (foto)

Utworzono dnia 23.07.2019, 12:36

height="82" height="82"height="82"

 

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

Kalendarium

Październik 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny

Nasi Partnerzy

logo

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 118

W poprzednim tygodniu: 205

W tym miesiącu: 438

W poprzednim miesiącu: 733

Wszystkich: 3677