Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

KAROL DARWIN

Utworzono dnia 12.02.2021

KAROL DARWIN (ur. 12.02.1809 zm. 19.04.1882) od dzieciństwa uwielbiał książki i włóczenie się po zielonych okolicach, gdzie mógł oglądać ptaki i króliki. W jego rodzinie byli lekarze (ojciec) i geolodzy (dziadek). Ojciec Karola bardzo chciał, aby ten został lekarzem. Zmusił go nawet do pójścia na studia medyczne. Jednak Karola bardziej od medycyny interesowała przyroda. Dlatego też przerwał studia i wyruszył w świat. Swoją podróż odbył dzięki zaproszeniu od swojego przyjaciela, profesora Henslowa. Pasażerem tej wyprawy był również kapitan brytyjskiej marynarki wojennej, Robert FitzRoy. To właśnie od niego Karol otrzymał książkę Zasady geologii, autorstwa Charlesa Lyella. Karol był zafascynowany tokiem myślenia autora, który uważał, że Ziemia formowała się przez bardzo długi okres, w drodze naturalnych procesów. Darwin chciał odkryć nowy sposób rozumienia świata.  Podczas podróży dookoła świata, którą odbył statkiem HMS Beagle, zbierał różne okazy do swojej kolekcji. Bacznie się wszystkiemu przyglądał i będąc w Kanale Beagle’a spotkał jego rdzennych mieszkańców. Zauważył, że bardzo różnią się od wszystkich znanych mu ludzi. W dalszej części podróży, na Wyspach Galapagos, zwrócił uwagę na podobieństwa, a zrazem różnice zwierząt żyjących na różnych wyspach. Przykładem były zięby, które później nazwano ziębami Darwina albo darwinkami. Darwin zastanawiał się skąd biorą się te różnice. Doszedł do wniosku, że wpływ mogło mieć dostosowanie się do różnych warunków panujących na wyspach. Kolejne pytanie brzmiało – w jaki sposób pojawiły się te zmiany? Wpływ na to miała zarówno konkurencja pomiędzy gatunkami zwierząt i rośli, jak również dziedziczenie cech. Zwierzęta, które lepiej sobie poradzą w konkurencji będą miały łatwiejsze życie, a ich dzieci odziedziczą ich cechy. Według Darwina różnicowanie się gatunków jest „doborem naturalnym” i to właśnie w ten sposób pojawiła się cała różnorodność zwierząt i roślin. Darwin pokazał nam również, że wszyscy mieliśmy wspólnych przodków i dlatego jesteśmy jedną wielką rodziną, a każdy jej członek ma w sobie coś niezwykłego. Te zmiany w świecie przyrody nazywamy ewolucją.

24 listopada 1859 roku ukazała się drukiem książka Karola Darwina O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego. Pomimo, iż początkowo publikacja ta i poglądy Karola wywołały falę poruszenia, to obecnie dzieło to jest uważane za najważniejszą książkę naukową w dziejach ludzkości.

Przyjaciółmi Karola Darwina – zwolennikami teorii ewolucji byli:

Sir Joseph Dalton Hooker (1817-1911), botanik, który odbył wiele wypraw, badając życie roślin.

T.H. (Thomas Henry) Huxley (1825-1895), biolog znany jako „buldog Darwina”, ponieważ tak zajadle bronił teorii ewolucji. W roku 1868 wykazał, że ptaki pochodzą od dinozaurów.

Sir Charles Lyell (1797-1875), szkocki geolog, którego prace pomogły wyjaśnić, w jaki sposób powstała Ziemia.

Hopkinson Deborah, Kim był Karol Darwin?, s. 82.

Źródła:

Golachowski Mikołaj, Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie

Hopkinson Deborah, Kim był Karol Darwin?

Jamkowski Marcin, Szymanowicz Maciej, Wielcy naukowcy

 

Przygotowała:

Agnieszka Okarmus

Oddział Dziecięcy

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 112

W poprzednim tygodniu: 213

W tym miesiącu: 888

W poprzednim miesiącu: 1086

Wszystkich: 60470

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.