Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

   

CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O KSIĄŻKACH I BIBLIOTEKACH?

Utworzono dnia 01.06.2021

CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O KSIĄŻKACH I BIBLIOTEKACH CZYLI

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2021

POD HASŁEM <<ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE>>

 

Rokrocznie kwiecień i maj to miesiące poświęcane Książkom, Autorom, Bibliotekom i Bibliotekarzom. W poprzednich artykułach „ Co powinniśmy wiedzieć o bibliotekach i bibliotekarzach” (link TUTAJ i TUTAJ) zapoznaliśmy z zasadami działania takich instytucji kultury jak nasza świebodzicka placówka.

Dziś zaprezentujemy obchody <<TYGODNIA BIBLIOTEK 2021>>. W tym roku odbyły się one pod hasłemZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE” . Zarówno myśl przewodnia jak i plakat był bardzo wymowny i skrojony na miarę sytuacji w jakiej przyszło nam to święto przeżywać. Czas pandemii w ubiegłym roku nie pozwolił na obchody stacjonarne Tygodnia Bibliotek, natomiast obecnie bibliotekarze i Czytelnicy spodziewali się, że będzie to Święto inne niż dotychczas, bez gwaru i ludzi, którzy tłumnie nawiedzali instytucję w latach poprzednich. Obostrzenia sanitarne wymusiły specyficzne warunki działania, jednocześnie odkrywając nowe możliwości i sposoby, aby nie tracić kontaktu z Użytkownikami. Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” odczytaliśmy na trzy sposoby. Cóż takiego w Bibliotece można znaleźć? Z całą pewnością jest to INFORMACJA, KSIĄŻKA I FILM. Na tej podstawie zorganizowaliśmy zajęcia kulturalne i edukacyjne. Plakat zasugerował nam, że część tych wydarzeń możemy zorganizować on-line przenosząc się „ do sieci”. Od 08 maja zaznaczaliśmy swoją obecność na bibliotecznym facebooku i stronie internetowej biblioteki.

W dniu 13 maja 2021 roku w ramach Tygodnia Bibliotek odbyła się konferencja i warsztaty on-line „Solidarność ma znaczenie”, prowadzone przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Udział w niej wzięli uczniowie klasy ósmych Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach wraz z Panią Katarzyną Jarosz, której dziękujemy za wspaniałą współpracę.

Na początku warsztatów został wyjaśniony termin „Solidarność”, ponieważ Polakom kojarzy się głównie z ruchem politycznym i historią naszego kraju. Okazuje się, że pod pojęciem solidarność kryje się  wiele znaczeń i co ważniejsze bardzo dobrze ma się ono w naszych współczesnych realiach, dzięki funkcjonowaniu Polski w Unii Europejskiej.

W czasie warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak polityka solidarności przekłada się na codzienne realia i życie w naszym kraju i mieście.

Pojawiły się również propozycje od strony młodzieży na temat zmian w naszym mieście. Chcieliby aby powstały takie miejsca jak: klub młodzieżowy lub miejsce spotkań dla młodzieży, gry miejskie, festyny, schronisko dla zwierząt czy park linowy.

Warsztaty zakończyły się niedosytem, ponieważ prowadzący i uczniowie nawiązali ze sobą świetny  kontakt, a temat okazał się ciekawy i dający możliwości  do niekończącej się dyskusji.

Kolejne dwa spotkania odbyły się w placówce w ostrym reżimie sanitarnym z najbardziej aktywnymi użytkownikami bibliotecznych imprez ostatnich lat.

W dniu 11.05.21 W ramach Tygodnia obejrzeliśmy film na podstawie książki Amosa Oza „Opowieść o miłości i mroku”. Jest to reżyserski debiut, znanej z „Leona zawodowca” i „Czarnego łabędzia” Natalie Portman, która jest także autorką scenariusza i odtwórczynią głównej roli. Żeby być w zgodzie z prawdą, należałoby powiedzieć, że Natalie Portman, oprócz scenariusza, jest również  autorką dialogów, gdyż książka Amosa Oza jest niemal zupełnie ich pozbawiona ( jak na opowieść przystało). „Opowieść o miłości i mroku” jest książką biograficzną, w szerokim znaczeniu tego słowa, opowiadającą o rodzinie Amosa Oza, a przede wszystkim o jego matce.

Nikt bardziej od Natalie Portman nie mógł przekonywająco zagrać tej roli. Aktorka urodzona w Jerozolimie (a więc tam, gdzie dzieje się akcja filmu) płynnie mówiąca po hebrajsku (w tym języku był zagrany ten film) znakomicie wczuła się w klimat zarówno powieści, jak i filmu, tworząc filmową matkę bohatera i autora powieści. A przy tym kobietę z traumą, albo wieloma traumami, która nie może znaleźć spokojnego miejsca na ziemi. Tego miejsca nie znalazła również w Jerozolimie, gdzie rodzina Oza znalazła się po emigracji z Polski, w końcówce lat trzydziestych.  Ta wymarzona „ziemia obiecana”, jest bowiem miejscem, które zostało zabrane innym mieszkańcom tej ziemi, miejscem, na które stale padają bomby i znalezienie tam spokoju nie jest po prostu możliwe.

             Monumentalna i wielowątkowa powieść Amosa Oza, w filmie skupia się przede wszystkim na jego matce Fani, którą Natalie Portman zagrała w sposób przejmujący. Dyskusja poświęcona temu filmowi, często odnosiła się do wielu wątków z książki Amosa Oza, znanej Klubowiczom. Ale nie tylko o niej była mowa w Dyskusyjnym Klubie Książki.

Ostatnie spotkanie Tygodnia Bibliotek miało miejsce w dniu 13 maja 2021. Była to inauguracja  DDK, poświęcona amerykańskiej pisarce Kristin Hannah, najbardziej poczytnej i  przodującej w rankingach naszej biblioteki i jej powieści „Wielka Samotność”. Akcja książki rozgrywa się na nieprzyjaznej człowiekowi Alasce, gdzie „ można zginąć na tysiąc sposobów”, która stawia przed nim niezwykłe wymagania: zdyscyplinowania, hartu ducha,  niezwykłego charakteru i samozaparcia i dlatego wywołała sporo emocji wśród czytelników. Stało się tak za przyczyną trójki bohaterów, którzy tkwiąc w toksycznej dla siebie relacji zdecydowało się obrać za miejsce zamieszkania to trudne terytorium. Problemy jakie napotyka czytelnik na kartach powieści nie dla wszystkich były do przyjęcia. Zespól stresu pourazowego, przemoc, alkoholizm i współuzależnienie, wyalienowanie oraz niedojrzałość i  ubóstwo wszystkie te problemy, które dotknęły rodzinę przedstawioną w „Wielkiej samotności” niejednokrotnie wyprowadziły czytelnika z własnej strefy komfortu. I jak to z powieścią, która porusza tak wiele problemów, nie zabrakło ścierających się zdań na temat książki w czasie naszego spotkania. Dyskusja dotyczyła nie tylko podjętej tematyki, ale i stylu pisarskiego Kristin Hannah, co tylko świadczy o wyrobieniu czytelniczym Klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tydzień Bibliotek 2021 inny niż wszystkie dotychczas uświadomił nam tęsknotę za Biblioteką, która miała wiele do zaoferowania mieszkańcom Świebodzic. Zrozumieliśmy, że hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” stało się jak najbardziej trafione. W czasie tegorocznego Tygodnia Bibliotek odnaleźliśmy siebie, spragnionych informacji, książki i dobrego filmu. Odnaleźliśmy coś więcej- namiastkę Wielkiej Kultury.

                                               Dyr. MBP w Świebodzicach Małgorzata Grudzińska

                                                                                              Agnieszka Konieczna

                                                                                              Beata Wiciak

CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O KSIĄŻKACH I BIBLIOTEKACH?

Utworzono dnia 01.06.2021, 10:22

Nasze placówki

BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH
ul. Świdnicka 15

58-160 Świebodzice


tel. 74 666 95 74 (wypożyczalnia)
74 666 95 75 (czytelnia)

ODDZIAŁ DZIECIĘCY
ul. Wolności 23
58-160 Świebodzice

tel. 74 666 95 76

 

Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach przy ul. Wolności 23

Nasi Partnerzy

logo

 



 


 

Znalezione obrazy dla zapytania: legimi

Logo Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 104

W poprzednim tygodniu: 294

W tym miesiącu: 942

W poprzednim miesiącu: 974

Wszystkich: 61498

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.